Godinu i po nakon što je objavljen snimak Milana Tegeltije kako u kafani razgovara sa biznismenom Nerminom Aleševićem o rješavanju njegovog slučaja, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća BiH (VSTV) našao se u novoj aferi. Portal Istraga je objavio snimak razgovara Tegeltije i njegove bivše kolegice iz VSTV-a Milijane Buhe.
Oni su razgovarali o taktici imenovanja njene sestre na poziciju sutkinje.
Šta joj fali da se prijavi u Gradišci ili Prijedoru, pa da tamo radi godinu, kasnije ćemo je prebaciti ovamo.Milan Tegeltija u snimljenom razgovoru
Tegeltija i Buha nisu negirali da su razgovarali o imenovanju, ali predsjednik VSTV-a tvrdi da je snimak montiran i nezakonit. Nakon što su međunarodne organizacije i ambasade zatražile da se ovaj slučaj brzo istraži, a Ured visokog predstavnika u BiH pozvao Tegeltiju da podnese ostavku predsjednik VSTV-a je ustvrdio da je snimak djelo obavještajne službe, a zatim i da mu je u Sarajevu život ugrožen.
Tegeltijine kolege iz VSTV-a nisu se oglašavale o ovom slučaju. O tome bi trebali raspravljati u četvrtak 03/12/2020 na vanrednoj sjednici.
Ponašanje predsjednika mogu propitivati njegove kolege iz VSTV-a i disciplinske komisije. To se nije desilo prošle godine nakon takozvane afere „Potkivanje“. Članovi VSTV-a tada su pružili punu podršku Tegeltiji, a nakon toga i odbacili tužbu Ureda disciplinskog tužioca (UDT).
Članovi VSTV-a mogu tražiti smjenu
Prema Zakonu o VSTV-u članovi ove institucije mogu smijeniti bilo kojeg člana. To mogu uraditi ako član ne obavlja svoje dužnosti na pravilan i nepristrasan način ili ako učini djelo zbog kojeg ne zaslužuje da dalje radi ovaj posao.
Da bi član Vijeća bio smijenjen prvo je potrebno da to predloži jedna trećina članova VSTV-a, a zatim da za taj prijedlog glasaju dvije trećine članova koji su na sjednici.
Članovi Vijeća su osobe visokih moralnih kvaliteta i profesionalne nepristrasnosti, poznate po djelotvornosti, stručnosti i profesionalnoj nepristrasnosti.Zakon o VSTV-u
O posljednjoj aferi predsjednika VSTV-a članovi ove institucije nisu javno govorili. Dio sudija i tužilaca zatražio je od VSTV-a da hitno preispita Tegeltijino ponašanje.
Ovaj slučaj VSTV bi trebalo razmatrati na vanrednoj sjednici. To neće biti prvi put da članovi najviše pravosudne institucije raspravljaju o postupcima svog predsjednika.
Nakon što je Žurnal u maju prošle godine objavio da je Tegeltija trgovao krivičnim istragama članovi VSTV-a su imali priliku da rasvijetle taj slučaj. Smjenu predsjednika nisu tražili. Umjesto toga dali su mu „punu podršku i povjerenje“.
Nakon kritika međunarodnih organizacija, ambasada, javnosti i dijela pravosudne zajednice četiri člana VSTV-a su promijenila mišljenje. Naknadno su tražili su da se raspravi pitanje eventualne odgovornosti predsjednika, ali to se nije desilo. Tegeltija je ostao na čelu najviše pravosudne institucije.
Ured disciplinskog tužioca
Predsjednika VSTV-a može istraživati i Ured disciplinskog tužioca (UDT) ukoliko smatra da je prekršio Zakon ili etički kodeks.
UDT je nezavisna institucija pri VSTV-u koja istražuje prekršaje sudija i tužilaca i podiže disciplinske tužbe. O tužbama UDT-a odlučuju komisije u kojima većinu imaju članovi VSTV-a. Ukoliko disciplinske komisije utvrde da je sudija ili tužilac kršio Zakon ili kodeks mogu ga kazniti opomenom, smanjenjem plate ili mu zabraniti da dalje radi ovaj posao.
Nakon afere „Potkivanje“ UDT je tužio predsjednika VSTV-a. Smatrali su da je predsjednik prekršio Zakon i kodeks kada je izvan službenih prostorija razgovarao o tužilačkom predmetu.
Susret Tegeltije i biznismena Aleševića snimljen je u jednoj banjalučkoj kafani. Na snimku su Tegeltija, njegov kum, inspektor Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i krajiški biznismen Nermin Alešević. Alešević se tom prilikom požalio Tegeltiji da Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu neće da rješava njegov slučaj, nakon čega mu je predsjednik VSTV-a obećao "da će to provjeriti sa (tadašnjom) glavnom tužiteljicom Dalidom Burzić".
Nakon sastanka, Alešević je dao 2.000 maraka inspektoru SIPA-e Marku Pandži kako bi inspektor „potkovao“ (podmitio) predsjednika VSTV-a.
UDT je smatrao da je objavljivanjem ovog snimka narušeno povjerenje javnosti u VSTV i pravosuđe. Disciplinski tužilac je zatražio i da se Tegeltija privremeno udalji sa funkcije predsjednika.
To se nije desilo. Disciplinske komsije u kojima su većinom bile Tegeltijine kolege iz Vijeća odlučile su da neće razmatrati da li je predsjednik napravio prekršaj jer za to nisu nadležne.
Svoju odluku su pravdali time da je Tegeltija imenovan kao sudija, ali da poslove u Vijeću obavlja u svojstvu predsjednika, a ne sudije. Komisije su tako odbacile tužbu UDT-a i okončali postupak protiv Tegeltije.
Misija OSCE-a smatra da su odluke komisija suprotne Zakonu o VSTV-u i da je takvo njegovo tumačenje dovelo do nekažnjivosti nosioca najviše pravosudne funkcije.
„Ovaj apsurdan ishod signalizira toliko krajnje pogrešno tumačenje zakona da razumno izaziva sumnju da je doneseno namjerno da bi se postigao željeni rezultat.", navodi se u izvještaju OSCE-a.
U svakom slučaju, ova odluka predstavlja nečuven napad na sudsku odgovornostIzvještaj OSCE-a
Nakon objavljivanja razgovara Tegeltije i Buhe UDT je zaprimio novu prijavu protiv predsjednika VSTV-a.
Treći, zakonski način za smjenu najvišeg pravosudnog funkcionera u zemlji je odluka Visokog predstavnika u BiH.
Zaboravljene Bonske ovlasti OHR-a
Ured visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH, u skladu sa svojim nadležnostima poznatijim pod imenom Bonske ovlasti, ima zakonsku moć da zbog zloupotreba smijeni svakog javnog funkcionera u zemlji. Ipak, ovu polugu OHR nije koristio već 11 godina. Visoki predstavnik više puta je javno opravdavao nekorištenje ovih ovlasti nepostojanjem podrške za to u Vijeću za implementaciju mira u BiH.
Brzu istragu su zatražile i međunarodne organizacije i ambasade, smatrajući da ovakve situacije produbljuju nepovjerenje javnosti u pravosuđe. Ured visokog predstavnika je pozvao Tegeltiju da podnese ostavku: “Čini se da je, nakon ovoga i nakon takozvane afere ‘Potkivanje’, teško, štaviše gotovo nemoguće obnoviti integritet predsjednika VSTV-a. Razgovori poput onog koji se čuje na snimku istinski demoraliziraju i djeluju demotivirajuće za cjelokupno pravosuđe“.
Ostavka zbog moralne odgovornosti - nepostojeća praksa u BH pravosuđu
Četvrti, put o kojem malo ko razmišlja je eventualna dobrovoljna ostavka Milana Tegeltije na mjesto prvog funkcionera BH pravosuđa. Iako, u teoriji, pravosudni funkcioner mora da ima integritet, etiku i visoke moralne vrijednosti, u praksi se nikada nije desilo da zbog ovih razloga neki pravosudni funkcioner podnese ostavku.
Prve rekcije Milana Tegeltije na novu aferu čiji je glavni akter upućuju da je malo vjerovatno očekivati ovakav razvoj događaja. Raspravu o korupciji u pravosuđu Predsjednik VSTV-a je uz pomoć svojih političkih patrona pokušao preokrenuti u "napade obavještajne službe na ustavni poredak" i "ugroženost srpskih funkcionera u Sarajevu", što je taktika poricanja već viđena više puta u prošlosti.