Linkovi

Krivična prijava protiv Kliničkog centra u Sarajevu zbog 'propusta u liječenju'


Posebni respiratorni centar na KCUS-u
Posebni respiratorni centar na KCUS-u

Damir Koldžo, advokat Mirele Palić, čiji je suprug u martu preminuo od posljedica COVID-19 u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), zbog “grubih grešaka i propusta u liječenju” podnio je krivičnu prijavu protiv ove zdravstvene ustanove Tužilaštvu Kantona Sarajevo u petak. 11. juna, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Dokumentaciju o slučaju Palić, kao i drugom slučaju Hota, za koji se također sprema krivična prijava, advokat Koldžo je dobio nakon više od dva mjeseca.

Danas je predata jedna krivična prijava, a druga ide u narednim danima,” kazao je advokat Koldžo za RSE.

Advokat je ranije za RSE izjavio da će prijavama će biti obuhvaćena Sebija Izetbegović, direktorica KCUS, najveće zdravstvene ustanove u BiH, šefovi disciplina, koji su i potpisnici nekih dokumenta, određeni broj ljekara čija imena su poznata, kao i jedan broj onih čija su imena nepoznata.

Prema zakonu, Tužilaštvo Kantona Sarajevo, jednog od deset kantona bosanskohercegovačkog entiteta Federacije BiH, može reagovati nakon što procijeni da u krivičnim prijavama ima elemenata za pokretanje istrage.

Očekujemo da ćemo dobiti broj spisa za nekih sedam dana, dok prijavu Tužilaštvo provuče kroz svoje kompjutere,” kazao je Koldžo.

Direktorica KCUS-a Sebija Izetbegović u ranijim javnim istupima odbila je odgovornost ljekara i uprave za smrti COVID pacijenata.

Također je tvrdila da sporni respiratori imaju "sve potrebne certifikate" za upotrebu u liječenju COVID19 pacijenata.

KCUS u žiži je javnosti od 5. aprila kada je Tužilaštvo KS formiralo predmet koji se odnosi na pismo koje potpisuje 17 anesteziologa u kojem ukazuju da respiratori uvezeni iz Kine u aprilu 2020. godine, koji se koriste u toj zdravstvenoj ustanovi, ne posjeduju postavke koje se preporučuju za mehaničku ventilaciju COVID-19 pacijenata.

Potpisnici pisma su naveli da je potrebno obezbijediti respiratore koji će tehnički zadovoljiti preduslove za tretman pacijenata u intenzivnoj njezi.

Isti dan u KCUS su ušli Tužioci KS i pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), a dan kasnije i Federalna uprava za inspekcijske poslove.

Slučaj Palić

Advokata Koldžu je angažovala Mirela Palić, čiji je suprug Sead na KCUS primljen 8. marta, u jeku trećeg vala pandemije korona virusa, zbog nesnosnih bolova i teškog disanja, kako je za RSE ranije izjavila njegova supruga. Preminuo je 23. marta u 44 godini.

Nakon smrti supruga Mirela je dobila samo smrtni list. Otpusno pismo i dokumentaciju o toku liječenja i terapiji čekala je do 17. maja. Njen zahtjev za obdukcijom KCUS je odbio.

Mirela je na društvenoj mreži Facebook također pokrenula grupu 'Kolektivna tužba protiv KCUS' kako bi okupila porodice koje dijele slične sudbine i prikupila dokaze protiv ove zdravstvene ustanove.

Tvrdi da KCUS, iako je bio obavezan, također nije tražio saglasnost porodice za tretman respiratorom.

Advokat Koldžo je prijavio KCUS-a Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove KS, a prijava je zatim proslijeđena inspekciji pri Ministarstvu zdravstva Federacije BiH.

Početkom maja 13 anesteziologinja, potpisnica pisma, zatražilo je prekid ugovora o radu od KCUS zbog nezadovoljstva uslovima rada.

Iz ove ustanove su ranije saopštili kako nije umro nijedan pacijent koji je na bilo kojoj vrsti podrške respiratora koje je iz Kine uvezla "Srebrena malina", a zbog kojih se vodi krivični postupak.

U predmetu je prvooptuženi Fadil Novalić, Premijer Federacije BiH, Fahrudin Solak, suspendirani direktor Federalne uprave civilne zaštite, Fikret Hodžić, vlasnik i direktor kompanije "F.H. Srebrena malina", te Jelka Milićević, ministrica financija FBiH.

Dan prije početka suđenja, 23. februara 2021. godine, iz Federalne uprave civilne zaštite, je potvrđeno da je većina respiratora, koji su plaćeni 10,5 5 miliona konvertibilnih maraka (oko 5,3 miliona eura), dobila odobrenje za upotrebu i da mogu se koristiti u medicinskim ustanovama.

Od COVID-19 je u prva tri mjeseca 2021. godine preminulo 3.130 ljudi, što je skoro polovina ukupnog broja preminulih zaraze od početka pandemije u martu prošle godine.

Tokom trećeg vala pandemije samo u Kantonu Sarajevo, u martu ove godine od korona virusa je umrlo 400 ljudi, u odnosu na ukupno 383 preminulih od marta do kraja decembra 2020. godine.

  • 16x9 Image

    RADIO SLOBODNA EVROPA RFE/RL

    Misija Radija Slobodna Evropa/Radio Liberty je da širenjem informacija i ideja promoviše demokratske vrijednosti i institucije: RFE/RL pruža objektivne vijesti i analize o domaćim i regionalnim pitanjima važnim za demokratske i tržišne reforme.

XS
SM
MD
LG