Portparolka Nacionalnog savjeta za bezbjednost Emily Horne navela je u saopštenju da će Biden i Putin razgovarati o nizu tema, među kojima su i "predstojeći diplomatski angažmani sa Rusijom".
Dodala je da je Biden razgovarao sa liderima širom Evrope o situaciji na granici sa Ukrajinom, te da su zvaničnici administracije bili u kontaktu sa NATO, Evropskom unijom i Organizacijom za evropsku bezbjednost i saradnju (OSCE).
"Bidenova administracija i dalje je uključena u sveobuhvatnu diplomatiju sa našim evropskim saveznicima i partnerima, s kojima se konsultuje i koordiniše u vezi sa zajedničkim pristupom odgovoru na nagomilavanje ruskih vojnih snaga na granici sa Ukrajinom", istakla je Horne.
Neimenovani zvaničnik američke administracije rekao je novinarima da će dvojica lidera razgovarati na Putinov zahtjev, a da će Biden staviti do znanja da postoji diplomatski put za deeskalaciju tenzija u regionu, ako ruski predsjednik želi da to prihvati.
Također je poručio da su SAD i dalje zabrinute zbog ruskih trupa blizu Ukrajine, ponovio da su spremne da odgovore na eventualnu rusku invaziju na tu zemlju i da će, u slučaju da se to dogodi, učvrstiti poziciju NATO snaga.
Rusija je, prema zapadnim procenama, protekla dva mjeseca rasporedila desetine hiljada vojnika duž granice sa Ukrajinom, nakon aneksije ukrajinskog poluostrva Krim 2014. SAD su izrazile zabrinutost da bi Rusija mogla da izvrši invaziju na Ukrajinu početkom sljedeće godine.
Američki predsjednik upozorio je Putina tokom virtuelnog samita početkom decembra da će SAD i njihovi saveznici uvesti razorne ekonomske sankcije Rusiji ako napadne Ukrajinu. Moskva demantuje optužbe da namjerava da sprovede invaziju.
Rusija također želi pravno obavezujuće garancije da će NATO odustati od vojnih aktivnosti u centralnoj i istočnoj Evropi i da neće u članstvo primiti Ukrajinu i druge bivše sovjetske republike, što je malo vjerovatno da će Zapad ispuniti.
Washington je naveo da je spreman da razgovara sa Kremljom, ali zvaničnici u SAD – ali i drugdje, ukazuju da su neki od ruskih zahtjeva neizvodljivi ili nemogući – odnosno da su suštinski suprotstavljeni zapadnim vrijednostima.
Za 10 . januar zakani su bezbjednosni razgovori američkih i ruskih zvaničnika o tenzijama zbog Ukrajine kojima, kako je novinarima rekao neimenovani zvaničnik američke administracije, Biden neće prisustvovati.
Rusija i NATO će također vjerovatno razgovarati 12. januara, a širi sastanak koji će obuhvatiti Moskvu, Washington i druge evropske zemlje zakazan je za dan kasnije, prenosi agencija Reuters.