Višečlanu delegaciju BiH u Briselu predvodi član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
„BiH je naš partner i to veoma važan partner. Ne očekujem da će zemlje članice na ovom samitu razgovarati o aktivaciji MAP-a (Aktivacioni plan za članstvo) za BiH”, rekao je Jens Stoltenberg, generalni sekretar NATO, prenose mediji. „Također, ne mogu vam reći kada će se ta rasprava naći na našem dnevnom redu."
Aktivacija MAP-a za BiH je uslovljena knjiženjem vojne imovine na državni nivo vlasti. Kada se to dogodi, uslijedit će NATO planovi za BiH.
Iako su prošle godine bosanskohercegovački funkcioneri, prije svega hrvatski
član član Predsjedništva BiH Dragan Čović, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, ministrica odbrane Marina Pendeš, najavljivali aktivaciju MAP-a, to se ipak nije dogodilo.
„Što se tiče MAP-a imamo jedinstven stav svih srpskih stranaka, pa i SNSD-a, što se tiče MAP-a. On ide dinamikom i ja sam uvjeren, evo to je tri mjeseca ispred nas, da će do kraja godine, u dvanaestom mjesecu kada bude ministarsko zasjedanje ministara članova NATO saveza, dobiti MAP”, govorio je Čović u septembru 2017.
Tri mjeseca kasnije, predsjednik RS Milorad Dodik je najavio obustavu svih aktivnosti na MAP-u.
„Imajući u vidu činjenicu da se intervencionizam odnosio i na otimanje imovine RS, prije svega vojne imovine, kasarni i ostalog, kao što se to pokušalo uraditi preko Suda BiH otimajući imovinu u Han Pijesku”, obrazlaže Dodik.
Za NATO, knjiženje imovine je uslov, a generalni sekretar Stoltenberg u aprilu je naveo da se radi o birokratskom pitanju koje pokazuje u kakvom stanju se nalazi BiH.
Vlasti RS nastoje se suprotstaviti knjiženju vojne imovine na državu, pa su, nakon što je Ustavni sud BiH donio takvu odluku prije godinu, najavili da to neće dozvoliti.
Knjiženje vojne imovine na državu: Pozdravi za odluku Ustavnog suda BiH i najava o ignorisanju
Reakcije na vojnu neurtralnost RS: Entiteti sa vanjskom politikom nemaju ništa
Republika Srpska ne bi bez Srbije u NATO
Američka ambasadorica Maureen Cormack se u decembru 2017. osvrnula o značaju približavanja BiH NATO savezu.
„Vidimo širom BiH da građani žele ekonomski razvoj i bezbjednost, a približavanje NATO-u obezbjeđuje jedan okvir za sigurnost koji će omogućiti ne samo građanima, već i firmama koje razmatraju situaciju u BiH da se osjećaju bezbjednije jer su njihova ulaganja zaštićena”, rekla je Cormack.
Dok u BiH vladaju politička previranja, Makedonija je na samitu dobila poziv za početak pregovora za pristup u NATO. Ovaj poziv je uslijedio nakon što su Makedonija i Grčka konačno riješili spor oko imena Makedonije.
Video: Pitanje imena Makedonije jedina prepreka za pristup NATO
Prošle godine, Crna Gora je postala 29. članica NATO saveza.
Prvi dan NATO samita prošao je prepirkom između Evrope i SAD oko izdvanja novca za odbranu vojnih saveznika.
Video: Prvi dan NATO samita obilježile razmirice Evrope i SAD