Linkovi

David Tolbert: 'Ocjena Carle del Ponte o Hrvatskoj nije rezultat političke manipulacije'


“Odlucno odbijam svaku mogucnost da je izvjesce Carle del Ponte o suradnji Hrvatske s haskim tribunalom Vijecu ministara Europske unije, rezultat bilo kakve politicke manipulacije” – rijeci su Davida Tolberta, zamjenika glavne haske tuziteljice koji je za Glas Amerike dao ekskluzivni interview.

Na pocetku razgovora David Tolbert, koji je godinama - prije nego je postao zamjenik glavne tuziteljice - radio kao istrazitelj na haskom tribunalu za ratne zlocine pocinjene na podrucju bivse Jugoslavije, prokomentirao je na sljedeći način ocjenu Carle del Ponte da Hrvatska u potpunosti suradjuje s tribunalom:

“Mislim da je bila vrlo jasna u svojoj prezentaciji u kojoj je izrazila i razocarenje da general Gotovina jos uvijek nije u den Haagu…U isto vrijeme je jasno receno da je hrvatska Vlada poduzela mnogo pozitivnih poteza, osobito u nekoliko posljednjih tjedana.”

Na pitanje ima li kontroverze u izjavama Carle del Ponte - prvo u Zagrebu o “dubokom razočaranju”, te tri dana kasnije u Luxembourgu o “punoj suradnji” Hrvatske s haskim sudom - David Tolbert odgovara:

“ Mislim da je vazno izravno kazati da ona u Hrvatskoj, odnosno Zagrebu, nije rekla da je razocarana suradnjom hrvatske Vlade , nego da je razocarana cinjenicom da Gotovina jos uvijek nije u den Haagu. Nakon toga je rekla da je poduzet niz pozitivnih koraka od strane hrvatskih vlasti. Ukoliko pogledate cijelu izjavu to je vrlo jasno. Medjutim, u medijima je objavljeno kao glavna vijest da je ona razocarana suradnjom Hrvatske s haskim sudom sto ona, zapravo, nije rekla. Dakle, jos jednom Carla del Ponte je bila razocarana sto Gotovina jos uvijek nije u haskom tribunalu, a nije bila razocarana s ukupnom suradnjom Hrvatske s nama.”

Tijekom razgovora u Luxembourgu bilo je glasina da je Carla del Ponte promijenila svoj stav o suradnji Hrvatske s den Haagom u sklopu “politickih igara” izmedju Austrije i Britanije, odnosno da je pocetak pregovora s Turskom uvjetovan, od strane Beca, pocetkom pregovora s Hrvatskom. Evo kako te spekulacije komentira zamjenik glavne haske tuziteljice:

“Moram to kategoricno odbaciti. Ono sto tuzitelj treba ucniti jeste pravna ocjena suradnje Hrvatske sa sudom, sto je ona i ucinila. Ona je govorila o cinjenicama o toj suradnji, a na temelju tih cinjenica Europska unija donosi odluku, a ne haski tribunal. Sve te spekulacije jednostavno i kratko receno – nisu tocne!”

Sto se tice slucaja Tihomira Blaskica, David Tolbert, kaze da tuzitelj ima pravo zatraziti ponovno ispitivanje odluke Prizivnog vijeca i da se proces obavlja na toj razini. S nasim sugovornikom smo razgovarali i o petorici hrvatskih novinara optuzenih za nepostivanje suda:

“Sud je od tuziteljstva zatrazio da provedemo istragu, sto smo i ucinili i nakon toga objavili optuznice. U ovim slucajevima je vazno da se zapamti da su zastitne mjere za svjedoke pred tribunalom bile narusene. Mislim da je ispravno da sud i tuziteljstvo poduzmu nesto u zastiti pravila i zakona. Za slucajeve nepostivanja suda predvidjene su novcane globe ili zatvaranje. No, to je stvar suda, a ne tuziteljstva. To su dvije mogucnosti koje predvidja sudski pravilnik.”

David Tolbert kaze da se na haskom sudu jos jedino mogu podici optuznice za nepostivanje suda te da je, prema odluci Vijeca sigurnosti, definitivno zavrseno vrijeme podizanja optuznica za ratne zlocine. “Naravno, pojedine zemlje mogu na svojim sudovima podici dodatne optuznice, ali ne i haski tribunal” – izjavio je za Glas Amerike zamjenik glavne tuziteljice David Tolbert koji je na kraju skrenuo jos jednom pozornost hrvatskoj Vladi da haski sud prati kako i koliko Hrvatska suradjuje po pitanju ratnih zlocina, te da je i pregovaracki proces o ulasku u Europsku uniju pod stalnim nadzorom.

XS
SM
MD
LG