Vjerski i politicki celnici, kao i obicni gradani diljem svijeta žaluju zbog smrti pape Ivana Pavla Drugog.
Nadbiskup Washingtona, kardinal Theodore McCarrick izjavio je bi katolici diljem svijeta trebali zahvaliti Bogu na papinskoj službi Ivana Pavla Drugog: "Zahvaliti Bogu na njegovoj mudrosti, hrabrosti, znanju i ljubavi. Ljudi govore o Ivanu Pavlu kao snažnom celniku – i on je to i bio; govore o njemu kao covjeku koji je jasno pokazao put – i on je to zaista i cinio; ali, on je, isto tako, bio i covjek koji je istinski volio ljude."
Kardinal McCarrick u utorak odlazi u Rim gdje ce sudjelovati u sahrani pape, kao i u radu konklave koja ce izabrati slijedeceg poglavara Katolicke crkve.
Glavni tajnik Ujedinjenih Naroda Kofi Annan hvali pokojnog papu kao neumornog zagovornika mira i pionira meduvjerskog dijaloga.
Britanski premijer Tony Blair je rekao da se papa 'zalagao za društvenu pravdu, stojeci na strani potlacenih'.
Palestinski celnik Mahmoud Abbas ga je nazvao 'uglednon vjerskom licnošcu koja je svoj citav život posvetila obrani vrijednosti mira, slobode i jednakosti'.
Francuski predsjednik Jacques Chirac ga je opisao kao 'iznimnog suverenog poglavara Crkve, ciji su karizma, uvjerenja i suosjecanje prenosili njegovu evangelicku poruku svjetskom scenom rezonantnošcu bez presedana'.
Filipinska predsjednica Gloria Arroyo hvalila je 'nepomucenu hrabrost i nepokolebljivu volju' svetog oca.
Na Srednjem Istoku, izljevi bola dolaze i od kršcana, i od Židova i od muslimana. Papa je ovu regiju obišao nekoliko puta, posjetivši Tursku, Libanon i Siriju, te poduzevši povijesno hodocašce u Svetu zemlju, 2000. godine. Upravo tada, on je Židove zamolio za oprost zbog stoljeca u kojima ih je Katolicka crkva progonila. Molio se u Jeruzalemu, na Zidu placa, i postao prvi papa koji je posjetio i sinagogu i džamiju. U novije vrijeme, snažno se protivio ratu koji su Sjedinjene Države povele protiv Iraka.
Židovske organizacije kažu da je mladi Karol Wojtyla spasio mnoge poljske Židove od nacistickih logora smrti za Drugog svjetskog rata.
Jedan ortodoksni Židov u Jeruzalemu izjavio je za Glas Amerike da je Ivan Pavao Drugi bio velik covjek koji je mnogo ucinio na poboljšanju nategnutih odnosa izmedu katolicke crkve i Židova. A, Iyad Abu Shulbak je palestinski musliman, u Jeruzalemu, koji je za Glas Amerike rekao: "On je bio sposoban razgovarati s drugim ljudima, drugih vjera … sa Židovima, s muslimanima … on se pokušao sa svima pomiriti."
Papa Ivan Pavao Drugi doživljavao je Aziju – s njezinim desecima tisuca preobracenika na katolicku vjeru svake godine – kao plodno tlo za prozelitizam. Citav taj kontinent, on je jednom nazvao 'crkvom koja se još uvijek rada'. Za svojih 26 godina papinstva, on je putovao u Aziju više od 10 puta: dva puta posjetio je Filipine, zemlju dvije trecine azijskih katolika i jedinu predominantno katolicku zemlju u Aziji, gdje je njegov boravak 1995. godine privukao više od 3 milijuna ljudi.
Posjetio je i Južnu Koreju, Indoneziju, Tajland, Japan i Singapur, medu ostalim zemljama. Nadao se putu – ali ga nikad nije uspio obaviti – u Vijetnam, Kambodžu, Laos i Mongoliju. Vatikanski dužnosnici kažu da nikada nije iskljucio mogucnost putovanja u Sjevernu Koreju.