Sadržaj telefenskog razgovora sa Dodikom, koji je pokrenuo proces povlačenja nadležnosti sa institucija BiH na nivo entiteta RS, Chollet je u srijedu naveo na Twitteru.
„Danas sam u razgovoru sa Miloradom Dodikom naglasio da su neprihvatljivi koraci vladajuće koalicije RS da podriva institucije BiH. Korupcija i antidejtonsko djelovanje imat će posljedice. Mora doći do povratka dijalogu unutar institucija BiH”, naveo savjetnik američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena.
Cholletov razgovor sa Dodikom dolazi nakon sjednice Narodne skupštine RS na kojoj su poslanici usvojili informacije o prenosu nadležnosti sa državnog na nivo entiteta RS u vezi poreza, pravosudnih institucija BiH, odbrane i sigurnosti.
Nakon sjednice entitetske skupštine, reagovao je i visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, rekavši da osuđuje usvojene akte i da su „radikalne političke aktivnosti i retorika iz proteklih nekoliko dana prijetnja stabilnosti u BiH i podrivaju perspektive svih građana, uključujući i građane iz RS”.
Chollet, koji obavlja specijalne diplomatske zadatke prema uputama američkog državnog sekretara, posjetio je BiH sredinom prošlog mjeseca i članovima Predsjedništva BiH predao Blinkenovo pismo.
Nakon sastanka, novinari su Dodika pitali da li se spominju sankcije, na što je odgovorio da u pismu stoji „da će Amerika, ako bude primorana, uvesti neke sankcije”.
Chollet je u intervjuu za AP rekao kako Sjedinjene Države posvećuju veliku pažnju političkoj krizi u BiH i imaju alate koje mogu upotrijebiti protiv političara koji izazivaju podjele.
„Naš apel liderima (u Bosni) je da se uzdignu iznad vlastitog interesa i pokušaju imati na umu širi interes svoje zemlje”, rekao je Chollet za AP nakon susreta sa političarima u BiH.
Vaš browser ne podržava HTML5
Ove sedmice, njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock pozvala je EU na uvođenje sankcija Dodiku.
„Napori za otcjepljenjem su neprihvatljivi, a to također znači - i lobirala sam za to ovdje - da se postojeći režim sankcija treba koristiti protiv gospodina Dodika odmah”, rekla je njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Dodik se od 2017. godine nalazi na američkoj „crnoj listi” zbog aktivnog opstruiranja ili predstavljanja značajne opasnosti u vezi sa opstrukcijom provedbe Dejtonskog sporazuma.
Uvedene sankcije se odnose na blokadu imovine ili interesa za imovinu, a koja se nalazi pod kontrolom osoba iz SAD ili koja se nalazi unutar SAD. Pored toga, zabranjene transakcije državljanima SAD koje uključuju Dodika.