Centralna izborna komisija je objavila utvrđene izborne rezultate i preliminarno je rasporedila mandate za Parlamentarnu skupštinu BiH, Parlament FBiH, Narodnu skupštinu RS i kantonalne skupštine. U zemlji od oko tri i po miliona ljudi učešće na Općim izborima 2018. su uzela 124 politička subjekta – stranke, koalicije i nezavisni kandidati.
Za sada nije poznato koje stranke će vladati glomaznim državnim aparatom. Pregovori i kalkulacije su u toku.
Ali je poznato da u jednoj od najsiromašnijih evropskih zemalja kantonalna, entitetska i državna administracija broji pet predsjednika, 13 premijera, 136 ministara i 585 poslanika i delegata. Njihova primanja su daleko veća plata većine građana. Svima njima na usluzi su pomoćnici, savjetnici i armija državnih službenika.
Godišnja izdvajanja za bosanskohercegovačku javnu administraciju, od općinskog do državnog nivoa, iznose više od 15 milijardi maraka, podatak je Centra za zastupanja građanskih interesa. Potrošnja budžetskog novca nije transparentna zbog čega je BiH, kako kažu u ovoj nevladinoj organizaciji, „raj za neodgovorne političare”.
Kao takav, neefikasni državni aparat je pogodno tlo i za lično nelegalno bogaćenje, dok izostaje ozbiljan pravosudni odgovor. Sitna administrativna korupcija dominira u tužilačkom radu, dok rijetki slučajevi takozvane visoke korupcije često okončaju oslobađajućim presudama.
Federacija BiH
Kantonalni nivo
10 premijera
95 ministara
289 skupštinskih poslanika
Federalni nivo
1 predsjednik
1 premijer
16 ministara
156 poslanika i delegata
Republika Srpska
1 predsjednik
1 premijer
16 ministara
83 poslanika
BiH
1 predsjedavajući
9 ministara
57 zastupnika
Tri člana Predsjedništva BiH – Bošnjak, Hrvat i Srbin