Približava sa kraj Trumpovog mandata, ali još nema odgovora na brojna pitanja

Predsjednik SAD Donald Trump

Manje od sedam nedjelja prije okončanja njegovog četvorogodišnjeg mandata, postavljaju se brojna pitanja o aktuelnom predsjedniku SAD Donaldu Trumpu.

Da li će da prizna da je poražen na izborima, na kojima je pobijedio demokrata Joe Biden?

Trump za sada to nije uradio, niti je to neophodno. Priznanje poraza na izborima je jednostavno učtiva tradicija američkih predsjedničkih izbora, poslije kojih poraženi kandidat priznaje očigledno i čestita pobjedniku.

Joe Biden

Međutim, nema nagovještaja da je Trump spreman da prizna poraz na izborima, čak i nakon što su zvaničnici ključnih država proglasili Bidenovu pobjedu, što će dovesti do njegove inauguracije 20. januara za 46. predsjednika SAD.

Umesto toga, Trump tvrdi da su izbori pokradeni i da mu je prevarom oduzet drugi mandat. U srijedu je objavio video od 46 minuta ispunjen osporenim tvrdnjama o nepravilnostima tokom glasanja i prebrojavanja glasačkih listića, tokom kojeg je pokušao da dokaže da je u stvari pobijedio.

"Ubačen je ogroman broj glasova, gotovo svi za Bidena. I do danas, svi pokušavaju da utvrde odakle su došli. Krenulo je od moje velike prednosti (nekoliko sati nakon zatvaranja birališta) do toga da gubim sa malom razlikom u narednim danima", ustvrdio je Trump.

Smanjena Trumpova prednost, a zatim i poraz, lako je objašnjena činjenicom da je ogroman broj glasova koji su poslati ranije poštom, a koje je on kritikovao, uglavnom bio za Bidena, a bilo je potrebno više dana da se prebroje - u pojedinim slučajevima zato što su izborni zvaničnici dozvolili brojanje ranije poslatih glasačkih listića tek na dan izbora ili poslije zatvaranja birališta.

Trump i njegov izborni štab za sada nisu uspjeli da dokažu svoje tvrdnje pred sudovima u odlučujućim državama u kojima je Biden pobijedio. Najnoviji pravni poraz doživeli su u Wisconsinu, gdje je Vrhovni sud odbio u četvrtak da razmotri tužbu kojom se tražilo da se preokrene izborni rezultat, prema kojem je Biden pobijedio sa prednošću od 20.000 glasova. Sudije su saopštile da tužbu prvo moraju da razmotre niži sudovi.

Pobjednika američkih predsjedničkih izbora odlučuje takozvani Elektorski koledž, prema kojem države sa najvećim brojem stanovnika imaju i najveći broj elektorskih glasova.

Biden ima prednost od 306 naprema 232 elektorska glasa, koliko je osvojio Trump. Aktuelni predsjednik je istom razlikom 2016. godine porazio tadašnju demokratsku kandidatkinju Hillary Clinton, a svoju pobjedu proglasio "ubjedljivom".

Biden takođe vodi po broju direktnih glasova birača - sa gotovo 7 miliona. Elektorski koledž glasa 14. decembra, a očekuje se da Biden bude proglašen pobjednikom. Kongres bi trebalo da formalno potvrdi taj ishod početkom januara, dvije nedjelje prije nego što Biden položi zakletvu za predsjednika na platformi koja se gradi ispred zgrade američkog Kongresa.

Sada se postavlja pitanje da li će Trump prisustvovati Bidenovoj inauguraciji?

Zgrada američkog Kongresa

Više od jednog vijeka, svaki odlazeći predsjednik poštovao je običaj i prisustvovao ceremoniji polaganja zakletve svog nasljednika, čak i kada je izgubio trku za drugi mandat.

Trump je rekao da je donio odluku o tome, ali još nije objavio gdje planira da bude na dan inauguracije. Međutim, istovremeno razmišlja da se ponovo kandiduje za predsjednika 2024. godine.

Samo je jedan američki predsjednik - Grover Cleveland 1892. godine - uspešno osvojio još jedan mandat u Bijeloj kući nakon što je četiri godine ranije izgubio u trci za rezibor.

Trump ne isključuje ni jednu opciju i daje nagovještaje o svojim planovima. Na prazničnoj zabavi u Bijeloj kući, početkom nedjelje, republikancima je rekao: "Ovo su bile izvanredne četiri godine. Pokušavamo da osvojimo još četiri. U suprotnom, vidimo se za četiri godine".