Novac, koji je obećala skupina od 26 zemalja na konferenciji u Kopenhagenu, koristit će se za opskrbu postojećim oružjem, projektilima i streljivom, povećanje proizvodnje oružja za Ukrajinu, obuku ukrajinskih vojnika i razminiranje ratom razorenih područja u Ukrajini.
"Nastavit ćemo pomagati Ukrajini u njenim vojnim potrebama", rekao je Bodskov novinarima na kraju konferencije koja je okupila evropske ministre odbrane kako bi razgovarali o dugoročnoj podršci odbrani zemlje od ruske invazije.
Ministri odbrane Poljske, Slovačke i Češke Republike izrazili su spremnost za proširenje proizvodnje topničkih sistema, streljiva i druge vojne opreme u Ukrajini, rekao je Bodskov.
Velika Britanija, koja je već donirala napredne sisteme naoružanja Ukrajini i omogućila vojnu obuku za hiljade svojih vojnika hiljadama, obećala je dodatnih 300 miliona eura, uključujući višecijevne raketne sisteme i precizno vođene projektile M31A1 koji mogu pogoditi ciljeve do 80 kilometara udaljenosti.
"Predsjednik Putin bi se kladio da do avgusta… svima bi nam dosadio sukob i međunarodna zajednica bi otišla u drugačijim smjerovima. Pa, današnji dan je dokaz za suprotno", rekao je britanski ministar odbrane Ben Wallace.
Odluka dolazi nakon što je vlada u Kijevu ponovo pozvala Zapad da pošalje više oružja, uključujući dalekometnu artiljeriju.
Ukrajina je ranije ovog mjeseca saopštila da je primila još jednu isporuku teškog naoružanja visoke preciznosti iz Njemačke i Sjedinjenih Država.
Moskva, koja je optužila Zapad za odugovlačenje sukoba dajući Ukrajini više oružja, kaže da provodi "specijalnu vojnu operaciju" u Ukrajini čiji je cilj zaštititi sigurnost Rusije od širenja NATO-a.
Rusija je 24. februara pokrenula invaziju na Ukrajinu. Od tada je zemlju napustilo nekoliko miliona Ukrajinaca, ubijeno je na hiljade civila, gradovi su uništeni. Sjedinjene Države, Evropska unija i druge zemlje uvele su niz sankcija za Moskvu zbog rata u Ukrajini.