Linkovi

SAD ponestaje novca za Ukrajinu


Član odjeljenja za bombe radi pored ostataka neidentifikovane rakete na mjestu gdje su stambene zgrade teško oštećene tokom ruskog raketnog napada na Harkov, Ukrajina, 2. januara 2024. godine.
Član odjeljenja za bombe radi pored ostataka neidentifikovane rakete na mjestu gdje su stambene zgrade teško oštećene tokom ruskog raketnog napada na Harkov, Ukrajina, 2. januara 2024. godine.

U oštrom upozorenju u petak, najviši budžetski dužnosnik predsjednika Joea Bidena rekao je da zakonodavcima ističe vrijeme da popune američku pomoć Ukrajini, a odluka je zaglavila u Kongresu zbog pregovora o budžetu za imigraciju, gdje je dogovor do sada bio nedostižan.

Shalanda Young, direktorica Ureda za upravljanje i budžet, rekla je da ne postoji način da se pomogne Ukrajini osim što Kongres odobri dodatna sredstva za Kijev dok pokušava odbiti Rusiju u ratu koji je sada star skoro dvije godine.

Iako Pentagon ima ograničena ovlaštenja da pomogne Kijevu, bez novih sredstava iz Capitol Hilla, "to neće donijeti velike tranše opreme u Ukrajinu", rekla je Young u petak.

SAD su krajem prošlog mjeseca Ukrajini poslale paket oružja vrijedan 250 miliona dolara, ali bez dodatne američke pomoći, rekla je Young, Kijev će možda imati poteškoća s plaćanjem svojih državnih službenika i funkcioniranjem usred ruskih napada.

"Veoma sam zabrinut da Kijevu nisu potrebni samo resursi Sjedinjenih Država da zaustavi Putina. To je: Kakvu poruku to šalje ostatku svijeta? I kakve će biti njihove odluke ako vide Sjedinjene Države Države ne odgovaraju?" rekla je Young u petak grupi novinara.

Napadi raketama i dronovima

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su ruske jedinice protivvazdušne odbrane presrele i uništile ukrajinske navođene rakete iznad Krima rano u subotu.

Takođe je saopšteno da su jedinice protivvazdušne odbrane oborile bespilotne letjelice iz serije napada u petak uveče na poluostrvo Krim i zapadni dio Crnog mora.

Sirene za vazdušni napad oglasile su se u petak u Sevastopolju, najvećem gradu na Krimu. Saobraćaj je bio u prekidu drugi dan na mostu koji povezuje poluostrvo, koje je Moskva nelegalno zauzela prije deceniju, sa južnim ruskim Krasnodarskim krajem. Most je ključna ruta za rusko vojno snabdijevanje.

U pograničnom gradu Belgorodu na jugu Rusije, zvaničnici su ponudili evakuaciju stanovnika koji su tražili veću sigurnost.

Guverner Vjačeslav Gladkov rekao je u video poruci u petak da su zvaničnici preselili nekoliko porodica.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski obećao je da će ove godine pogoditi više ciljeva na poluostrvu Krim i unutar ruskih pograničnih regija, uznemirujući Ruse dok predsjednik Vladimir Putin traži reizbor u martu.

Sjevernokorejski projektili

Rusija je pogodila Ukrajinu balističkim projektilima kratkog dometa iz Sjeverne Koreje, rekao je u petak visoki kijevski zvaničnik Mihail Podoljak na platformi društvenih medija X, podržavajući raniju takvu tvrdnju Bijele kuće.

"Više nema nikakve maske... kao dio svog otvorenog genocidnog rata, Ruska Federacija je prvi put udarila na teritoriju Ukrajine projektilima koje je primila iz... Sjeverne Koreje", napisao je Podolyak.

Nije pružio dokaze da su projektili iz Sjeverne Koreje, ali je guverner sjeveroistočne regije Harkov rekao da je region pogođen raketama koje je ispalila Rusija, a koje nisu ruske proizvodnje.

U saopćenju od četvrtka, Washington je citirao obavještajne podatke sa kojih je skinuta tajnost potvrđujući Podolyakove tvrdnje.

Portparol Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby nazvao je to "značajnom i zabrinjavajućom eskalacijom" u vezi s podrškom Pjongjanga Rusiji. Rekao je da će SAD pokrenuti to pitanje u Vijeću sigurnosti UN-a i uvesti dodatne sankcije onima koji sarađuju na olakšavanju transfera oružja.

Moskva je odbacila optužbe.

SAD su ranije okrivile Pjongjang za snabdijevanje Rusijom oružjem, iako je ovo prvi put da su američke obavještajne službe podijelile detalje o balističkim projektilima - samonavođenim raketama koje mogu doseći ciljeve udaljene 900 kilometara.

Statična linija fronta

Kopnene borbe tokom protekle sedmice zadržale su statičnu liniju fronta za Ukrajinu, ali su uključivale i neke gubitke, navelo je u petak britansko ministarstvo odbrane u svom dnevnom obavještajnom izvještaju o Ukrajini.

U centralnom Donjecku, Avdiivka je "još uvijek jako sporna", navodi ministarstvo, ali su ruske snage u Marinki konačno napredovale do zapadnog ruba grada "nakon devet godina borbe u toj oblasti". Ruske trupe pokušavaju da zauzmu grad od zauzimanja Krima 2014.

U međuvremenu, na jugu Ukrajine, ruske vazdušno-desantne snage su "vrlo vjerovatno napravile minimalan napredak" u uklanjanju ukrajinskog mostobrana na istočnoj obali Dnjepra, u blizini sela Krinky, navodi ministarstvo.

Neki materijali za ovaj izvještaj došli su od AP-a, AFP-a i Reutersa.

  • 16x9 Image

    GLAS AMERIKE

    Glas Amerike pruža vijesti i informacije na više od 40 jezika procijenjenoj sedmičnoj publici od preko 326 miliona ljudi. Priče sa autorskim linijama GLAS AMERIKE djelo su više novinara VOA i mogu sadržati informacije iz izveštaja agencija vijesti.

XS
SM
MD
LG