PNOM PEN - Blinken je na marginama samita ASEAN u Kambodži rekao da je posjeta Pelosi bila mirnodopska i da ne predstavlja promjenu američke politike prema Tajvanu. Optužio je Kinu da to koristi kao izgovor da pojača vojne provokacije u Tajvanskom moreuzu.
Istakao je da je situacija dovela do "žestoke razmjene" tokom samita zemalja ASEAN-a u Pnom Penu, na kojem su učestvovali i kineski šef diplomatije Vang Ji i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Blinken se u Kambodži nije sastao sa Vangom Jiem, ali su prethodno razgovarali o mogućnosti da Pelosi posjeti Tajvan.
Kina je u petak objavila sankcije protiv Pelosi zbog posetej, ali detalji nisu poznati. Kinesko Ministarstvo spoljnih poslova je saopštilo da je Pelosi ignorisala zabrinutost Kine i to što se protivila njenoj posjeti Tajvanu.
Pelosi je, sa druge strane, eurofično dočekana na Tajvanu, kao prva predsjedavajuća Predstavničkog doma koja je poslije 25 godina posjetila tu zemlju.
Kina se protivi kontaktima tajvanskiih zvaničnika sa stranim vladama i optužila je SAD da posjetom Pelosi krše status kvo. SAD insistiraju da nisu promijenile stav prema politici "jedne Kine" i da održavaju neformalne veze sa Tajvanom.
Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov rekao je da je bilo dosta "žestokih izjava" poslije posete Pelosi.
"Oštre izjave su došle od naših kineskih partnera, koje podržavamo. SAD i Japan su odgovorili da to što podržavaju princip jedne Kine ne znači da treba da traže dozvolu da posjete Tajvan. To je baš čudna logika".