Džen Psaki, predstavnica za medije Bijele kuće, rekla je da administracija predsjednika Joe Bidena donela tu odluku na osnovu preporuke Centara za prevenciju zaraza i bolesti (CDC).
“Odluka je donijeta zbog velikog broja slučajeva COVID 19 i više sojeva virusa koji kruže zemljom”, rekla je Psaki.
Nestašica vakcina, bolnice i dalje prepune
U nekoliko indijskih država više nema vakcina protiv COVID 19, što je uticalo na pogoršanje stanja tokom drugog talasa pandemije koronavirusa koji bjesni u toj zemlji. Lijekova i doza kiseonika nema dovoljno.
U bolnicama nema mjesta za pacijente – dok u svijet odlaze tragične scene kremacija preminulih od posljedica te bolesti.
Indija je drugorangirana država svijeta po ukupnom broju oboljelih – odmah iza Sjedinjenih Država. U posljednjih nedjelju i po svakodnevno je prijavljivano više od 300.000 slučajeva novooboljelih. U petak je taj broj iznosio 386.452.
Od posljedica COVID19 u Indiji je preminulo 200.000 – a broj oboljelih je od februara 2021. uvećan za skoro 8 miliona i iznosi oko 19 miliona. Procjenjuje se da su novi talas širenja virusa izazali novi sojevi kao i politički i vjerski skupovi – na kojima je bilo mnoštv posjetilaca.
Zdravstveni stručnjaci strahuju da je stvarni broj oboljelih pet do deset puta veći od zvaničnih podataka.
Uprkos tome što važi za jednog od najvećih proizvođača vakcina, u Indiji ih trenutno nema dovoljno, što je narušilo plan imunzacije.
Svega 9 odsto stanovnika, od 1,4 milijarde koliko ih ima u Indiji, primilo je prvu dozu vakcine.
U pomoć je priskočio dio međunarodne zajednice. U Indiju je stigla pomoć koju su joj uputile Sjedinjene Države. Dopremljeni su kiseonik, testovi, maske i pulsni oksimetri.
Washington je poslao zalihe vrijedne više od 100 miliona dolara i preusmjerio porudžbinu od 20 miliona doza vakcina AstraZeneka.
Britanija, Irska i Rumunija takođe su poslale pomoć, a prva isporuke ruske vakcine Sputnik V trebalo bi u Indiju da stignu u subotu.