Najmanje trojica tih diplomata su sada akreditovani ruski predstavnici u Srbiji, uključujući dvojicu njih sa vezama sa ruskim obaveštajnim službama, pokazalo je višemjesečno istraživanje Radija Slobodna Evropa (RSE).
Četvrti diplomata koji se trenutno nalazi u ruskoj ambasadi u Beogradu napustio je diplomatsku misiju u ruskoj ambasadi u Helsinkiju dva mjeseca nakon što je Finska najavila da će protjerati ruske diplomate kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.
Rusija je pojačala svoje diplomatsko prisustvo u Srbiji nakon talasa protjerivanja diplomata iz EU prošle godine. Na listi Ministarstva spoljnih poslova Srbije sada se nalazi 62 akreditovanih diplomata, u poređenju sa 54 u martu 2022. godine.
Za razliku od većine evropskih zemalja, Srbija nije uvela sankcije Moskvi nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin započeo rat protiv Ukrajine koji je prošlog meseca ušao u drugu godinu.
Dok Srbija teži da se pridruži Evropskoj uniji, vlada predsjednika Aleksandra Vučića nastoji da održi tradicionalno jake veze sa Rusijom, koja dijeli pravoslavno hrišćansko naslijeđe sa Srbijom i koja je podržala Beograd u brojnim sporovima sa Zapadom.
Rusija je među zemljama koje ne priznaju nezavisnost Kosova i podržale su napore Srbije da blokira članstvo Kosova u međunarodnim institucijama.
Sada je najmanje jedan protjerani ruski diplomata povezan sa jedinicom Federalne službe bezbjednosti (FSB) optuženom za cyber napade usmjerene na američki energetski sektor poslat u Beograd, dok je drugi povezan sa Ruskom obavještajnom službom za spoljne poslove, utvrdio je RSE nakon skoro jednogodišnjeg istraživanja.
Na web stranici RSE pročitajte cijelo sitraživanje.