U 14 sati počinje javna objava konačne presude Radovanu Karadžiću, ratnom lideru bosanskih Srba. Direktan prijenos presude ide sa odgodom od 30 minuta.
Očekivanja od presude Karadžiću se protežu od toga da će pravda biti zadovoljena, pa do poznatih stavova da će, kakva god bila, biti nepoštena.
Žrtve se nadaju doživotnom zatvoru za Karadžića.
„Naša očekivanja su da dobije doživotnu kaznu, da ne bude presuđen samo za genocid u Srebrenici, već i za druge općine”, kaže Munira Subašić Predsjednica Udruženja Majke Srebrenice.
Kakav god ishod bio, za Milorada Dodika, srpskog člana Predsjedništva BiH, presuda će biti nepoštena.
Presuda Radovanu Karadžiću dovest će i do jačanja retorike nacionalizma, kaže za BIRN BiH profesor na Fakultetu političku nauka u Sarajevu Asim Mujkić.
“Nažalost, projekti ustanovljenja monoetničkih država u kojima dominira jedan narod sa što manjim brojem drugih naroda jesu i dalje prisutni u BiH. Mislim da će presuda, kao i svaka do sada, različitim stranama poslužiti za razvitak takvih političkih naracija”, kaže Mujkić.
Analitičar Žarko Papić također za BIRN BiH kaže da će presuda „uzburkati političku scenu u BiH jer jedna strana uvijek će biti nezadovoljna”.
Najviši zvaničnici Republike Srpske ne mijenjaju svoj stav da su haške presude pristrasne, te ne očekuju da će biti drugačije i danas.
Sonja Biserko, predsjednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji, za portal Vijesti.ba ne očekuje bilo kakve promjene uz Srbiji i bh. entitetu Republika Srpska, jer će, kako kaže, i dalje optuživati Haški tribunal i međunarodnu zajednicu za antisrpstvo.
Nekadašnji američki ambsador u NATO savezu Kurt Volker ipak se nada da presuda Karadžiću može donijeti pomirenje.
Očekivano, i Radovan Karadžić iznio je žalbe. Razmišljanja je da su, pored 230 svjedoka Odbrane, za njega oslobođajući i iskazi nekih svjedoka Tužilaštva, ali da su sudije ignorisale takva svjedočenja.
„Neviđenom zbrkom” je ocijenio zaključak presude da je bio „središnja ličnost u stvaranju uglavnom nacionalno homogene države bosanskih Srba”.
„Tužilaštvo je navalilo na Vijeće da mene osudi što sam predviđao šta će biti (...)”, naveo je Karadžić, koji želi da bude oslobođen krivice.
Tužilaštvo je nezadovljno prvostepenom presudom Radovanu Karadžiću, kojom presuđen za najteža krivična djela u međunarodnom pravu.
Za žrtve i tužioce dva su razloga nezadovoljstva - Karadžić nije proglašen krivim za genocid u sedam opština mimo Srebrenice i nije osuđen na doživotni zatvor. To su dva glavna tužilačka žalbena navoda.
„On je zloupotrijebio svoje ogromne ovlasti kako bi prolio krv bezbrojnih žrtava i zato pravda traži da dobije najtežu moguću kaznu – kaznu doživotnog zatvora”, rekla je tužiteljica Katrina Gustafson u žalbi na presudu.
U svom radu, Tribunal u Hagu je, mimo prvostepene kazne doživotnog zatvora nekadašnjem komadantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, izrekao četiri konačne kazne doživotnog zatvora zbog genocida u Srebrenici i kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja Sarajeva.