Hapšenja roditelja Davida Dragičevića, te nekolicine političara u RS izazvala su burnu reakciju građana i sukobe sa policijom u Banjaluci. Vanredno je stanje na Trgu Krajine, gdje se nalaze brojni naoružani pripadnici Jedinice za podršku Banjaluka, a dogodilo se i nekoliko sukoba policije i okupljenih građana.
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Republike Srpske su potvrdili hapšenje Davora Dragičevića, uz saopštenje da je "lice D.D. uhapšeno zbog dokumentovanja krivičnog djela 'ugrožavanje sigurnosti'".
Naime, Davor Dragičević odbio je juče od policije da primi poziv za saslušanje zbog "ugrožavanja sigurnosti ministra policije Dragana Lukača i Darka Ilića, visokih funkcionera MUP-a RS", koje inače Dragičević tereti za ubistvo sina Davida, zbog čega protestuje mjesecima, a podršku su mu pružili i brojni građani, te opozicione stranke u RS.
"Lišenje slobode usljedilo je nakon što se D.D. nije odazvao u vrijeme kada je uskladu sa zakonom pozvan u službene prostorije radi ispitivanja na okolnosti za koje se sumnjiči. Prilikom lišenja slobode policijski službenici su u skladu sa zakonom primjenili sredstva sile", saopšteno je iz policije.
Dragičevićev advokat Dragan Tolimir izjavio je za BN televiziju da Dragičeviću prilikom hapšenja povrijeđena ruka i da se nalazi u Univerzitetskom kliničkom centru RS, ali su iz MUP-a zatim saopštili da Dragičeviću jeste ukazana ljekarska pomoć u tom centru, ali da su "ljekari konstatovali da nema povreda".
Mediji prenose da je Davor Dragičević uhapšen kada je jutros krenuo iz svoje kuće prema Trgu Krajine. Nakon hapšenja, na Trgu Krajine se pojavila majka Davida Dragičevića, Suzana Radanović gdje je sa grupom građana započela protest zbog hapšenja Davora. No, ubrzo je uhapšena i Suzana, te neki političari, a privedeno je i još nekoliko građana.
- Članovi grupe 'Pravda za Davida' ispred zgrade Skupštine RS
- Četvrti veliki skup 'Pravda za Davida' u Banjaluci
Policija RS uhapsila je potom i predsjednika PDP-a Branislava Borenovića, koji je i predsjedavajući Anketnog odbora NSRS koji je u oktobru utvrdio "da postoji osnov sumnje da je David Dragičević ubijen", te poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske (NSRS) Draška Stanivukovića. Njih dvojica popodne su pušteni su iz Policijske uprave Banjaluka, te su se vratili na Trg Krajine. Borenović je izjavio da su obojica prekršajno kažnjeni. Stanivuković je pozvao građane da se okupe u što većem broju večeras u 18 časova kako bi protestovali zbog hapšenja roditelja Davida Dragičevića.
olicija RS uhapsila je i bivšeg zastupnika PDP-a u Narodnoj skupštini Adema Šukala, te Vojina Mijatovića iz Socijaldemokratske partije (SDP) BiH.
Policajci su u policijsku stanicu priveli i novinara BHT-a Vladimira Šuška, koji je ubrzo pušten. Portparol Policijske uprave Banjaluka Marija Markanović novinarima je rekla da policija nije privela Šuška, nego "novinar prilikom obavljanja svojih dužnosti nije imao jasno iskazanu novinarsku akreditaciju'". Udruženje BH novinari i Linija za pomoć novinarima uputili su javni protest MUP-u i Policijskoj upravi Banjaluka.
Uhapšeno je još nekoliko osoba, a tokom hapšenja dolazilo je do naguravanja, pa i tuče policije i građana. Građani su skandirali policiji "Ubice, zločinci!!". U jednom momentu je i bio blokiran saobraćaj na glavnoj banjalučkoj ulici.
Iz banjalučke policije saopštili su da rade na identifikovanju jednog od članova grupe "Pravda za Davida", koji je "udario je pesnicom u glavu policijskog službenika prilikom preduzimanja službenih mjera i radnji, nakog čega se udaljio u nepoznatom pravcu".
Policija je popodne uklonila sve sa mjesta gdje su građani okupljeni oko grupe Pravda za Davida ostavljali svijeće u sjećanje na ubijenog Davida Dragičevića - srce, cvijeće i skulpturu drvene stisnute šake, kao znak pokreta "Pravda za Davida", te su građani počeli da pale svijeće na drugoj strani Trga Krajina, na kojem je ograničeno kretanje.
Nezvanično se saznaje da je u toku i pretres kuće uhapšenog Davora Dragičevića. U ranim popodnevnim časovima, najavljeno je i obraćanje predstavnika policije.
Komentarišući dešavanja u Banjaluci, ministar vanjskih poslova BiH i zastupnik u Narodnoj skupštini RS-a Igor Crnadak, koji je i prvi čovjek Gradskog odbora PDP-a Banjaluka rekao je kako vlast u RS-u sprovodi totalnu represiju nad ljudima koji traže istinu.
"Ovo je kontinuitet sulude politike koju vodi Vlada Republike Srpske još od prethodnog mandata. Odlučili su da sada, kada je formiran novi saziv Vlade RS, sprovedu totalnu represiju prema ljudima koji samo traže istinu", kazao je Crnadak za Klix.ba.
Poslanik SDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović izjavio je da se politika mora umiješati u rješavanje ubistava Dženana Memića i Davida Dragičevića jer je politika umiješana u ove slučajeve.
"Sigurno će se veliki dio javnosti složiti sa mnom da postoji mogućnost da neki ljudi iz institucija vlasti, samim tim bliski političarima i političkim strankama, zataškavaju slučajeve ili otežavaju pronalazak ubica Davida Dragičevića i Dženana Memića", naveo je Magazinović u saopštenju, podsjećajući i na mladića Dženana Memića, koji je stradao 8. februara 2016. godine u sarajevskom naselju Ilidža pod nerazjašnjenim okolnostima. Muriz Memić, Dženanov otac već dvije godine tvrdi da je njegov sin ubijen, te da ga nije usmrtilo vozilo, zbog čega je tražio da istragu preuzme Tužilaštvo BiH i druge policijske agencije.
Hapšenje roditelja Davida Dragičevića i nasilje koje danas policija provodi nad grupom "Pravda za Davida" predstavljaju čin institucionalnog progona osoba koje traže samo istinu i pravdu, istakao je predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Vukota Govedarica. On je pozvao je nadležne institucije da smjesta puste na slobodu sve privedene iz grupe "Pravda za Davida" i da se prekine atmosfera linča koju režim provodi na području Republike Srpske.
"Zar je ugrožavanje bezbjednosti tražiti istinu o ubistvu Davida Dragičevića? Gdje, kada i čiju bezbjednost je ugrozio Davor Dragičević? Uhapsite Davidove ubice i njihove saučesnike a ne roditelje koji traže istinu za svoje ubijeno dijete", poručio je Govedarica u saopštenju.
Inače, Anketni odbor Narodne skupštine Republike Srpske sačinio je u junu ove godine izvještaj na više od 300 strana "o činjenicama slučaja stradanja banjalučkog mladića Davida Dragičevića", u kojem se navodi kako Anketni odbor smatra da postoji osnov sumnje da je David Dragičević ubijen te da se očekuje da se po tom pitanju što hitnije odredi Tužilaštvo Republike Srpske.
- Sve jači pritisak na vlasti za pravdu za Davida
- Rekli ste: 'Moćnici mogu ubiti, zataškati i živjeti bez savjesti'
Na dešavanja u Banjaluci je reagovala i Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini.
Transparency International u BiH (TI BiH) osudio je ponašanje pripadnika MUP-a, te naveo da hapšenja i privođenja novinara, građanskih aktivista, bivših i sadašnjih narodnih poslanika, nisu ništa drugo do demonstracije sile i gušenje političkih i medijskih sloboda upotrebom represivnih sredstava, saopšteno je iz TI BiH.
"Umjesto da vodi istragu u predmetu David Dragičević, MUP RS usmjerava svoje djelovanje protiv političkih protivnika aktuelne vlasti i građanskih aktivista koji zahtijevaju istinu o stradanju svog sugrađanina. Policijskim zauzimanjem glavnog trga u Banjaluci poslata je poruka svim građanima da se drugačije mišljenje od onog kojeg zastupa aktuelna vlast neće tolerisati, i da će svako ko misli drugačije i izražava to javno biti uhapšen ili politički gonjen. TI BiH posebno osuđuje primjenu brutalnosti prema porodici Dragičević koja sve vrijeme samo nastoji saznati istinu o ubistvu svog sina", navedeno je u saopštenju.