Proizvođači vakcina protiv Covida 19 rade na verzijama svojih vakcina koje bi bile djelotvornije protiv omicrona, u slučaju da globalne zdravstvene vlasti odluče da je promjena potrebna.
Sa omicronom postoji veća vjerovatnoća da će se zaraziti i ljudi koji su vakcinisani, ali još nije jasno da li je potrebno mijenjati postojeće vakcine.
Prvobitne vakcine i dalje nude dobru zaštitu od teških oblika bolesti i smrti.
Prema istraživanjima urađenim u Sjedinjenim Državama i drugim zemljama, „booster“ jača tu zaštitu i poboljšava šanse da se izbjegne teži oblik infekcije.
Tokom novog kliničkog istraživanja, u kojem učestvuje do 1.420 odraslih starosti od 18 do 55 godina, verzija vakcine protiv omicrona ispitivaće se i kao „booster“ i kao primarna vakcina. Istraživači će ispitivati bezbjednost izmijenjene vakcine i načine na koji podstiče imuni odgovor u poređenju sa prvobitnom.
U jednoj grupi, oko 600 volontera koji su primili dvije doze prvobitne Pfizerove vakcine prije 3 do 6 mjeseci, primiće jednu ili dvije doze nove protiv omivrona, kao „booster“. Još 600 koji su već dobili tri regularne doze Pfizerove vakcine primiće četvrtu dozu regularne vakcine ili omicron verzije.
U istraživanju će učestvovati i pojedini nevakcinisani volonteri koji će dobiti tri doze nove verzije vakcine.