Linkovi

Izdvojeno

update

BiH: Američka ambasada najavila uskraćivanje viza za korumpirane, a britanska korištenje sankcija

Zastava SAD u američkoj ambasadi u Sarajevu
Zastava SAD u američkoj ambasadi u Sarajevu

Američka ambasada u Sarajevu saopćila je neke nove korake u borbi protiv korupcije u BiH. Po istom pitanju oglasio se i britanski ambasador u BiH.

Američka ambasada u Sarajevu se obavezuje da će sa partnerima pojačati razmjenu informacija u nastojanju da korumpirane osobe spriječe da se nezakonito bogate i investiraju u druge zemlje, saopćeno je iz Ambasade nakon sastanka ambasadora Erica Nelsona sa ambasadorim drugih zemalja.

Iz Ambasade kažu da se Nelson u ponedjeljak, 4. oktobra, sastao sa ambasadorima i predstavnicima ambasada Austrije, Njemačke, Italije, Nizozemske, Švedske i Ujedinjenog Kraljevstva i da je tema razgovora bila „da korumpirani pojedinci snose odgovornost za svoja djela radi bolje budućnosti za sve građane BiH”.

Ambasada SAD u Sarajevu poručuje da će podržati sve one koji se bore protiv korupcije, poput državnih službenika, istraživačkih novinara, kao i predstavnika civilnog društva.

„Posvećenost Ambasade SAD tome da korumpirani pojedinci snose odgovornost za svoja djela ogleda se i u preduzimanju novih koraka u smislu poništavanja postojećih ili odbijanja izdavanja novih viza, kako poslovnih tako i turističkih, za putovanja u Sjedinjene Države onim pojedincima koji su umiješani u korupciju”, kaže se u saopštenju Ambasade.

Tokom dana oglasila se britanska ambasada u Sarajevu. Ambasador Matthew Field je na Twitteru napisao da Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Sjeverne Irske navodeći da podržava SAD i druge partnere u spriječavanju korumpiranih pojedinaca i na iskorijenjivanju korupcije u BiH.

„Koristit ćemo sankcije kada procijenimo da će biti najefikasnije, na osnovu dokaza, za odgovorne za ozbiljnu korupciju”, naveo je Field.

See all News Updates of the Day

Blinken obećao jaču podršku Ukrajini do Trumpovog ulaska u Bijelu kuću

Blinken tokom konferencije za novinare u NATO sjedištu u Briselu.
Blinken tokom konferencije za novinare u NATO sjedištu u Briselu.

Američki državni sekretar Antony Blinken uvjeravao je NATO u srijedu da će Bidenova administracija pojačati svoju podršku Ukrajini u periodu prije povratka Donalda Trumpa na mjesto predsjednika i da će u to vrijeme pokušati ojačati savez.

Na sastanku sa generalnim sekretarom NATO-a Markom Rutteom u Briselu, Blinken je također rekao da raspoređivanje sjevernokorejskih trupa da pomognu Rusiji u ratu u Ukrajini „zahtijeva čvrst odgovor”.

Novoizabrani predsjednik Trump, koji je doveo u pitanje američku vojnu podršku Ukrajini, kaže da će brzo okončati ruski rat, ali ne govori kako, izazivajući zabrinutost među saveznicima SAD-a da bi mogao pokušati natjerati Kijev da prihvati mir pod uslovima Moskve.

Biden napušta funkciju 20. januara.

Blinken je nakon sastanka s Rutteom u sjedištu Alijanse rekao da su razgovarali o tekućoj podršci Ukrajini, dok ruske snage ostvaruju dobitke na istočnim linijama fronta, te o poslu koji NATO mora obaviti na jačanju svoje odbrambene industrijske baze.

Odlazeća američka administracija bi „nastavila da podupire sve što radimo za Ukrajinu” kako bi osigurala da se može efikasno boriti sljedeće godine ili pregovarati o miru s Rusijom sa pozicije snage, rekao je on.

Biden će „iskoristiti svaki dan da nastavi da radi ono što smo radili u protekle četiri godine, a to je jačanje ovog saveza”, rekao je Blinken.

Govoreći o raspoređivanju sjevernokorejskih trupa za podršku Rusiji, Blinken je rekao novinarima da su odnosi Moskve i Pjongjanga „dvosmjerna ulica” i da postoji „duboka zabrinutost oko toga šta Rusija radi ili može da radi na jačanju kapaciteta Sjeverne Koreje”, uključujući njen nuklearni kapacitet.

Rutte je rekao da „Rusija nije pobijedila” u Ukrajini, koju je napala u februaru 2022.

„Očigledno je da moramo učiniti više kako bismo bili sigurni da Ukrajina može ostati u borbi i biti u stanju da što više odbije ruske napade i spriječi (predsjednika Vladimira) Putina da bude uspješan u Ukrajini”, rekao je.

Biden i Trump sastaju se danas Bijeloj kući

Trump - Biden
Trump - Biden

Donald Trump i Joe Biden, novoizabrani i odlazeći američki predsjednici sastaju se u srijedu u Bijeloj kući – nedjelju dana pošto je republikanski kandidat i bivši šef države osvojio potreban broj elektorskih glasova za drugi predsjednički mandat.

Njihov susret tumači se kao jedan od neformalnih koraka u tranziciji političke vlasti, koju će Trump formalno preuzeti 20. januara 2025. nakon inauguracione ceremonije.

Tako će Trump, prije nego što formalno preuzme vlast, kratkotrajno boraviti u predsjedničkoj rezidenciji i to na Bidenov poziv.

Susret se organizuje nakon poruke odlazećeg predsjednika da će omogućiti nesmetanu tranziciju vlasti.

Biden je naglasio značaj saradnje sa Trumpom, njegovog prethodnika i nasljednika na predsjedničkoj funkciji. Svrha je, kako je ukazao, da zemlja ostane ujedinjena u vremenima izazova.

Bidenova pozivnica važi i za Trumpovu suprugu – buduću prvu damu Sjedinjenih Država Melaniju Trump.

Sve to dešava se u okviru tranzicije političke vlasti, procesa tokom kog novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Država preuzima administraciju od svog prethodnika. Proces treba da bude okončan do formalnog preuzimanja dužnosti izabranog predsjednika – kada nova administracija stupa na dužnost.

Konkretan slučaj posebno zanimljivim čini to što sličan susret Trumpa i Bidena poslije izbora 2020. nije upriličen. Trump je poslije poraza prije četiri godine iznosio neutemeljene tvrdnje da su izbori pokradeni u korist Bidena i demokrata.

Tada je napustio Washington i nije prisustvovao Bidenovoj inauguraciji. Time je postao prvi predsednik koji je to učinio poslije Andrewa Jacksona koji je 1869. izbjegao inauguraciju Ulyssesa Granta.

Voditelj Fox Newsa vodiće Pentagon, a Musk i Ramaswamy „Sekretarijat za efikasnost vlade”

Američkog predsjednika Donalda Trumpa intervjuiše Pete Hegseth u Bijeloj kući u Washingtonu, 6. aprila 2017. (Foto:REUTERS/Kevin Lamarque)
Američkog predsjednika Donalda Trumpa intervjuiše Pete Hegseth u Bijeloj kući u Washingtonu, 6. aprila 2017. (Foto:REUTERS/Kevin Lamarque)

Novoizabrani predsjednik SAD Donald Trump nastavio je da popunjava ključne pozicije u svojoj drugoj administraciji, uglavnom birajući saradnike i saveznike koji su ga najsnažnije podržavali tokom kampanje za ovogodišnje predsjedničke izbore.

Trump je u utorak rekao da će imenovati voditelja televizije Fox Newsa Petea Hegsetha za sekretara za odbranu.

„Pete je jak, pametan i istinski vjeruje u Ameriku na prvom mjestu. Sa Peteom na čelu, američki neprijatelji su upozoreni - naša vojska će biti ponovo izvanredna i Amerika nikada neće popuštati”, poručio je Trump u saopštenju.

Hegseth je veteran Nacionalne garde i služio je, kako se navodi na njegovom websiteu, u Afganistanu, Iraku i Zalivu Gvantanamo na Kubi. Hegseth je naveo da je napustio vojsku 2021. godine nakon što je označen ekstremistom u vojnim snagama koje ga više nisu željele.

„To mišljenje je bilo obostrano - ja nisam više želio tu vojsku”, napisao je Hegseth u svojoj knjizi The War on Warriors: Behind the Betrayal of the Men Who Keep Us Free.

Napisao je i da budući predsjednik SAD mora da radikalno „izmijeni lidere Pentagona da bi nas pripremio da branimo našu naciju i porazimo naše neprijatelje”.

„Treba otpustiti mnogo ljudi”, napisao je Hegseth.

Ukoliko mu bude potvrđeno imenovanje u Senatu, mogao bi da ispuni Trumpovo obećanje da će otpustiti generale koje je optuživao za sprovođenje progresivne politike kada je riječ o manjinskoj i rodnoj raznolikosti, koju su osuđivali konzervativci.

Musk i Ramaswamy zaduženi za efikasnost vlade

Tramp je takođe rekao da je imenovao milijardera Elona Muska i bivšeg rivala u trci za republikansku predsjedničku kandidaturu Viveka Ramaswamyja da vode „Sekretarijat za efikasnost vlade” ili „DOGE”.

Taj sekretarijat ne postoji, već će Musk i Ramaswamy raditi van vlade i pružati „savjete i smjernice”, naveo je Trump na svojoj društvenoj mreži, prenosi AP. Najavio je da će Musk i Ramaswamy sarađivati sa zvaničnicima Bijele kuće na „strukturnim reformama velikog obima”.

Vivek Ramaswamy i Elon Musk (Foto: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS and Alain JOCARD/AFP)
Vivek Ramaswamy i Elon Musk (Foto: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS and Alain JOCARD/AFP)

„Ta dva izvanredna Amerikanca otvoriće put mojoj administraciji da razmontira vladinu birokratiju, ukine pretjerane propise, smanji nepotrebne troškove i restrukturira federalne agencije”, rekao je Trump i dodao da će njihov rad biti završen do 4. jula 2026. godine, i da će manja i efikasnija vlada biti „poklon” zemlji na 250. godišnjicu potpisivanja Deklaracije nezavisnosti.

S obzirom na to da nije riječ o stvarnoj vladinoj agenciji, još nije poznato kako će funkcionisati.

Ovim imenovanjima Trump je nagradio dvojicu pristalica iz privatnog sektora. Musk je vlasnik Tesle, X-a i SpaceX-a, a Ramaswamy je osnivač jedne farmaceutske kompanije.

Musk je također dao desetine miliona dolara za Trumpovu kampanju i govorio na njegovim mitinzima. Skraćenica za sekretarijat - DOGE - poklapa se sa imenom kriptovalute Dogecoin koju Musk promoviše.

Bivši šef obavještajnih službi na čelu CIA, kongresmen sa Floride savjetnik za nacionalnu bezbjednost

Trump je prethodno imenovao bivšeg direktora Nacionalnih obaveštajnih službi Džona Ratcliffea za direktora Centralne obavještajne agencije (CIA).

Ratcliffe, bliski Trumpov saveznik, bio je direktor obavještajnih službi na kraju prvog mandata novoizabranog predsjednika.

Na tu poziciju je potvrđen u maju 2020. godine, osam mjeseci prije nego što je Trump napustio položaj. Nije ga podržao ni jedan demokrata u Senatu. Ratcliffe je bivši kongresmen i sekretar za pravosuđe Texasa.

Demokrate i bivši obavještajni zvaničnici su ga optuživali da je skidao oznaku povjerljivo sa obavještajnih podataka da bi Trump i njegove republikanske pristalice mogli da napadaju političke protivnike, uključujući i Joea Bidena, Trumpovog protivkandidata na izborima 2020. Ratcliffe je to demantovao.

Guvernerka Južne Karoline na čelu sekretarijata zaduženog za imigraciju

Za sekretaricu za unutrašnju bezbjednost, Trump je imenovao guvernerku Južne Dakote Kristi Noem.

Arhiv - Guvernerka Južne Karoline Kristi Noem i novoizabrani predsjednik Donald Trump na mitingu u Pennsylvaniji (Foto: AP/Matt Rourke)
Arhiv - Guvernerka Južne Karoline Kristi Noem i novoizabrani predsjednik Donald Trump na mitingu u Pennsylvaniji (Foto: AP/Matt Rourke)

Trump je u saopštenju naveo da je Noem „bila prva guvernerka koja je poslala vojnike iz Nacionalne garde da pomognu Texasu da se bori protiv Bidenove pogranične krize”.

Noem je poznata u konzervativnim krugovima. Bivša članica Kongresa, iskoristila je dva mandata na položaju guvernerke male države da zauzme istaknutu poziciju među republikancima.

Ako njena kandidatura bude potvrđena u Senatu, biće na čelu agencije koja će biti u centru sprovođenja Trumpovih imigracionih planova i obećanja da će pokrenuti masovnu deportaciju ilegalnih imigranata. Procjenjuje se da je u SAD-u 11 miliona ilegalnih imigranata.

Sekretarijat za unutrašnju bezbjednost ima 260.000 zaposlenih, a formiran je poslije terorističkih napada 11. septembra i ima niz odgovornosti.

RS treba da se pomiri da je BiH mjesto u EU, kaže profesor Steven Van Hecke

RS treba da se pomiri da je BiH mjesto u EU, kaže profesor Steven Van Hecke
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Brisel i dalje vidi napredak BiH na europskom putu, iako zemlja treba drugu vrstu političara, kaže u intervjuu za Glas Amerike Steven Van Hecke, profesor europske politike s Univerziteta u Belgiji. Naglašava da su nezavisno pravosuđe i borba protiv korupcije problemi koje prve treba riješiti.

Trump odabrao bivšeg guvernera Arkansasa Mikea Huckabeeja za ambasadora u Izraelu

Arhiv - Mike Huckabee
Arhiv - Mike Huckabee

Novoizabrani predsjednik Donald Trump predložit će bivšeg guvernera Arkansasa Mikea Huckabeeja za ambasadora u Izraelu, objavio je Trump u utorak.

Huckabee je nepokolebljivi branilac Izraela i njegova nominacija dolazi nakon što je Trump obećao da će više uskladiti američku vanjsku politiku s interesima Izraela dok vodi ratove protiv Hamasa u Gazi i Hezbollaha u Libanu.

„Mike je bio veliki javni službenik, guverner i vjerski vođa dugi niz godina”, rekao je Trump u izjavi. „On voli Izrael i narod Izraela, a isto tako ga voli i narod Izraela. Mike će neumorno raditi na uspostavljanju mira na Bliskom istoku!”

Huckabee je godinama vodio plaćene grupne posjete Izraelu, često reklamirajući putovanja na konzervativnim medijima.

David Friedman, koji je bio Trumpov ambasador u Izraelu u svom prvom mandatu, rekao je da je „oduševljen” Trumpovim odabirom Huckabeeja.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG