WHO: Globalno vanredno stanje zbog mpox-a, drugi put u dvije godine

Mpox u Kongu

Svjetska zdravstvena organizacija proglasila je globalno vanredno stanje, zbog bolesti mpox, po drugi put u dvije godine. Ovo se dešava nakon izbijanja virusne infekcije u Demokratskoj Republici Kongo koja se proširila na susjedne zemlje. Bolest je ranije bila poznata kao Majmunske boginje.

Sastanak je održan dan nakon što su Afrički centri za kontrolu i prevenciju bolesti proglasili ovu bolest hitnom situacijom u javnom zdravstvu na kontinentu, sa povećanjem broja slučajeva za 160% u odnosu na prošlu godinu, a smrtnim slučajevima za 19% - što je bila prva ikad proglašena hitna zdravstvena situacija za širu javnost ovog kontinenta. .

Deklaracija SZO / WHO olakšava ubrzavanje procesa pribavljanja i implementacije sredstava, globalnih mjera javnog zdravlja i zajedničkih napora za suzbijanje bolesti. Takođe pomaže u ubrzavanju istraživanja.

Dvije glavne linije mpoxa poznate su kao Clade I i Clade II. Blaži dio, Clade IIb, izazvao je globalnu epidemiju 2022., koju je SZO proglasila vanrednom situacijom u javnom zdravstvu.

Šef WHO-a Tedros Adhanom Ghebreyesus osvrnuo se na novu epidemiju u svojoj uvodnoj riječi u srijedu.

"Ali mi se ne bavimo jednim izbijanjem jednog soja - mi se bavimo sa nekoliko različitih sojeva u različitim zemljama s različitim načinima prenošenja i različitim nivoima rizika", rekao je, dodajući da je "prilagođen i sveobuhvatan odgovor" potreban da se to riješi.

Naučnici su navodno ranije ove godine otkrili mpox, zaraznu bolest uzrokovanu virusom boginja majmuna, koja može ubiti do 10 posto ljudi koji se zaraze. Novi soj mpoxa ima blaže simptome od izbijanja 2022. godine.

Simptomi Mpoxa uključuju lezije na grudima, genitalijama, rukama i stopalima, zajedno s temperaturom i bolovima u mišićima.

Dužnosnici SZO su oslobodili 1,45 miliona dolara iz svog fonda za vanredne situacije koji se koristi za hitne slučajeve kako bi se zaustavilo širenje mipoxa i objavili da postoje planovi za oslobađanje više novca u narednim danima.

U Demokratskoj Republici Kongo (DRC), djeca čine preko 70% slučajeva mpoxa i 85% ukupnih smrtnih slučajeva od ove bolesti. Državni direktor Save the Children DRC Greg Ramm napomenuo je da je organizacija zabrinuta da će se bolest lako proširiti u izbjegličkim kampovima, rekavši da je "354.000 djece nagurano u šatore u nehigijenskim uvjetima".

"Kao što stalno iznova vidimo najviše su ugrožena djeca koja su već u nepovoljnom položaju", rekao je on.

Postoje dvije vakcine protiv mpox vakcine koje preporučuju stručnjaci SZO, ali finansijske prepreke i ograničenja ponude ostaju problem.

Neke informacije za ovu priču dali su AP i agencija Frans pres.