Neumski pregovori o izmjenama Izbornog zakona BiH bez konačnog dogovora

Palmer i Eichhorst tokom konferencije za medije u Neumu, gdje su sa bh. političarima razgovarali o izmjenama Izbornog zakona BIH, 30. januar 2022.

Palmer i Eichhorst tokom konferencije za medije u Neumu, gdje su sa bh. političarima razgovarali o izmjenama Izbornog zakona BIH, 30. januar 2022.

Završeni su pregovori u Neumu o izmjenama Izbornog zakona BiH. Konačan dogovor nije postignut, a lideri političkih stranaka su izjavili da su bili jako blizu. Predstavnici međunarodne zajednice su kazali da pregovori moraju biti nastavljeni narednih dana i to isključivo između domaćih političara.

Nakon sastanaka u Neumu, javnosti se obratio lider Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović koji je izjavio da se činilo da se će dogovor biti postignut.

"Mislim da je riješno pitanje domova naroda, ali i po pitanju funkcionisanja izbora člana Predsjedništva BiH smo bili jako blizu. Svi smo uložili veliki napor. Prijatno sam iznenađen odnosom predsjednika NiP-a, SBB-a i NES-a. Imali smo zajednički stav, bili smo spremni na pregovore sa hrvatske strane, tako da smatram da pregovori nisu završeni", kazao je Izetbegović.

Lider HDZ-a Dragan Čović je izjavio da su političke stranke u BiH dobile pisane prijedloge za koje postoje tri modela.

"Ostavljena nam je mogućnost da pokušamo sami nastaviti pregovore za sedam ili deset dana. Nepripremljeni ulazimo u izbornu godinu. Plašim se se situacije koja nije funkcionalna. Duboko sam vjerovao da možemo završiti pregovore, no ovako ćemo imati pravi politički posao", rekao je Čović.

"Međunarodna zajednica je ostala dosljedna u tome da nam neće nametati nikakva rješenje, odgovornost je na nama. Ako ne nađemo rješenje, nisam siguran kako će to izgledati", rekao je Čović je i dodao kako su za dogovor "nedostajale nijanse".

"Što se tiče Narodnog sabora, ponudili smo nekoliko modela. Elektorski je model za sve županije, to bi moglo jamčiti da se izaberu predstavnici Hrvata i Bošnjaka. Bio sam uvjeren, s obzirom da su pripreme bile dobre, da ćemo to završiti, no došle su primjedbe s bošnjačke strane", navodi Čović.

Vaš browser ne podržava HTML5

Izborni zakon BiH: Razgovori u Neumu nisu doveli do dogovora

Predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić smatra da je učinjeno sve kako bi hrvatski narod izabrao svog predstavnika.

"Nema pobjednika pregovora, mislim da smo svi poraženi. Dosadašnji stavovi mogu samo dodatno zakomplikovati odnose unutar BiH, tako da moramo nastaviti pregovarati", izjavio je Radončić.

On smatra da su problemi dijagnosticirani te da je objašnjeno gdje se politički lideri ne slažu.

"Građanima poručujem da ovi pregovori traju desetak godina, izbora će biti i gledat da harmonizujemo odnose jer, što su hrvatsko-bošnjački odnosi slabiji, gospodin Dodik jača", naglasio je Radončić.

Predstavnici Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država Angelina Eichhorst i Matthew Palmer, i nakon završetka pregovora su imali usaglašen stav – da su dogovori jako blizu te da pregovori moraju biti nastavljeni.

"Potrebno je pronaći model izbora za Predsjedništvo BiH i domove naroda. Imali smo razgovore u koje je uloženo mnogo truga. Napravljen je korak unaprijed koji obećava. Nekoliko dana smo razgovarali o važnim stvarima, ali to nije dovoljno", istaknula je Eichhorst.

Ne postoji garancija da će doći do rješenja, smatra Eichhorst, ali je ubjeđena da će dogovor na kraju biti postignut.

Matthew Palmer, izaslanik SAD-a za izbornu reformu u BiH smatra da proces nije okončan te da osiguravanje demokratskih i izbornog procesa daje integritet svima

"To uključuje i postupanje u skladu s presudom Europskog suda za ljudska prava u više postupaka. Potrebno je naći odgovarajući izborni model i osigurati snagu institucija u BiH. Problemi neće nestati, moraju se rješavati. Mi ćemo i dalje biti partneri, jer slijedi nastavak pregovora. Postoji i paket mjera koji će omogućiti veću transparentnost u procesu izbora", kazao je Palmer.

Predsjednik HDZ-a 1990. Ilija Cvitanović je kazao kako u Neumu nije ostvaren poseban napredak.

"Nažalost, stvari su ostale prilično slične. Jedino su indentificirani problemi na jasan i otvoren način, ali nije bilo prostora da dođemo do finalnog dogovora", zaključio je Cvitanović.

Lider Naroda i pravde Elmedin Konaković smatra kako nije bilo očekivano da se za tri dana riješe svi problemi o kojima se raspravljalo.

"Mislim da će, nakon što se ohlade glave, lideri biti spremni za konačni stav. To nije nemoguće, ali nisam veliki optimista. Predstavnici međunarodne zajednice nisu bili ni na čijoj strani”, poručio je Konaković.

Podsjećamo, pregovori o izmjenama izbornog zakondavstva su od petka vođeni u Neumu.

Na njima su učestvovale političke stranke SDA, HDZ, SBB i Narod i pravda. Opozicija iz Federacije BiH, odnosno stranke DF, SDP i Naša stranke su odbile učešće u pregovorima. Domaćini i glavni medijatori su bili predstavnici Europske unije Angelina Eichhorst i predstavnik SAD-a Matthew Palmer.