25 godina od genocida u Srebrenici: Ukopani posmrtni ostaci devet žrtava

People pray near coffins at a graveyard during a mass funeral in Potocari near Srebrenica, Bosnia and Herzegovina July 11, 2020.

Na 25. godišnjicu genocida u Srebrenici, u kojem je ubijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka, klanjana je dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka devet žrtava u Memorijalnom centru Potočari.

Salko Ibišević je najmlađa žrtva koja je ukopana ovog 11. jula. Radio Slobodna Evropa piše da su dijelovi Salkinog tijela pronađeni 2011. godine u grobnici Liplju kod Zvornika.

„Od tada do danas njegovo tijelo je bilo u Komemorativnom centru u Tuzli. Supruga i ja smo odlučili da ukopamo nekompletno tijelo, da znam gdje da dođem”, kaže za Radio Slobodna Evropa otac Ahmo Ibišević.

On traga i za tijelom mlađeg sina.

U Memorijalnom centru Potočari ukopane su 6.652 žrtve genocida.

A woman prays at a graveyard, ahead of a mass funeral in Potocari near Srebrenica, Bosnia and Herzegovina July 11, 2020. Bosnia marks the 25th anniversary of the massacre of more than 8,000 Bosnian Muslim men and boys, with many relatives unable to attend

Zbog koronavirusa, strani zvaničnici nisu u prilici doći u Srebrenicu, ali su na komemoraciji puštene njihove video poruke.

Američki državni sekretar Mike Pompeo u poruci posvećenoj 25. godišnjici genocida u Srebrenici kaže da Sjedinjene Države neće zaboraviti tragediju i Srebrenici i „dijelimo tugu sa porodicama koje svih ovih godina traže pravdu za 8.000 nevinih izgubljenih života”.

„Samo su imena nekolicine mjesta u novijoj historiji bolno urezana u vrijeme, a jedno od njih je Srebrenica – mjesto najgoreg masakra u Evropi od Drugog svjetskog rata. Sjedinjene Države su se obavezale da nikada neće zaboraviti tu tragediju”, rekao je Pompeo.

Pompeo je naveo da je stasala cijela jedna generacija od tog strašnog dana.

„Oni među nama, koji se sjećaju dešavanja prije četvrt vijeka, imaju obavezu graditi mirniju i prosperitetniju budućnost u demokratiji za ovu generaciju. Izgradimo budućnost koja će biti dobra za sve narode bez obzira na rasu i religiju i ujediniti nas sa zajedničkim vrijednostima utemeljenim na pravima pojedinaca. Učinimo da ta budućnost, u kojoj će se grozne lekcije iz Srebrenice pamtiti i nikada ponoviti, bude svjetlija”, kaže Pompeo.

Danas, kaže Pompeo, Sjedinjene Države su posvećene tom cilju, zajedno sa partnerima u Bosni i Hercegovini i svijetu.

Bivši američki predsjednik Bill Clinton u video poruci je rekao kako mu je bila čast da 2003. godine posjeti Memorijalni centar Potočari i da ponovo dođe prije pet godina,

Bivši američki predsjednik je naveo da je 11. juli uznemirujući podsjetnik „na užasnu cijenu svima nama kada zaboravimo na svoju čovječnost”.

Sada je, kaže Clinton, najvažnije nego ikada „da se sjetimo da u Bosni i Hercegovni i širom svijeta istinska demokratija zahtijeva stvarnu posvećenost inkluzivnom društvu, uključujući zajedničko odlučivanje i posvećenost vladavini prava, utvrđivanju teške istine u prošlosti kako bismo mogli graditi drugačiju budućnost”.

Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko kaže da se „nažalost suočavamo sa prekrajanjem povijesnih činjenica, relativiziranjem zločina, pa čak i glorificiranjem osuđenih ratnih zločinaca”. Inzko pozvao je sve političare da se donese Zakon o zabrani negiranja genocida.

Među zvaničnicima koji su uputili vidio poruku je i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kao i princ Charles.

Hamdija Fejzić, zamjenik načelnika Srebrenice i predsjednik Organizacionog odbora, poslao je poruku iz Potočara cijelom svijetu.

„Niste nas zaštitili od genocida u julu 1995. godine. Šta danas činite da nas zaštitite od posljednje faze genocida – od negiranja genocida. Zaštitite nas, učinite to i ublažite našu bol”, rekao je Fejzić.

Sve snimljene video poruke možete pogledati na YouTube kanalu Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari.

An aerial view of the Memorial Center in Potocari near Srebrenica, Bosnia and Herzegovina July 6, 2020. Picture taken with a drone July 6, 2020. Twenty-five years ago, the Bosnian Serb forces commanded by General Ratko Mladic attacked the eastern enclave

Tokom jučerašnjeg dana u Srebrenicu su počeli stizati učesnici Marša mira, trasom kojom su Srebreničani prolazili 1995. godine.

Zbog pandemije promijenjen je i format komemoracije u Fabrici akumulatora u Potočarima. Prema najavi organizatora, komemoraciji će prisustovati oko 100 osoba podijeljenih u dvije grupe i uz fizičku distancu. Obraćanje stranih zvaničnika organizovano je putem snimljenih video poruka.

Komemoraciji je prisustvovao i ambasador Sjedinjenih Država u Bosni i Hercegovini Eric Nelson, koji je jučer uputio video poruku posvećenu 25. godišnjici genocida u Srebrenici.

Vaš browser ne podržava HTML5

Ambasador Nelson: Vrijeme je da se odmaknemo od nacionalizma i netačnih narativa

Američka ambasada u Bosni i Hercegovini danas je na društvenim mrežama objavila i video posvećen 25. godišnjici genocida u Srebrenici.

Od prošle godišnjice nisu izricane presude vezane za genocid u Srebrenici, primjećuju novinari BIRN-a BiH. Do sada, prema podacima BIRN-a BiH, osuđeno je 47 osoba na više 700 godina zatvora za genocid. Četiri kazne doživotnog zatvora.

Presude Srebrenica / Infografika: BIRN BiH

Masovna pogubljenja su uslijedila nakon ulaska komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratka Mladića u Srebrenicu 11. jula 1995. godine.

Žene i djeca su autobusima prevezeni na teritoriju koju je kontrolisala Armija BiH, dok su muškarci i dječaci zarobljavani te potom strijeljani i skrivani u masovne grobnice. Još uvijek nije pronađeno oko 1.000 ubijenih Srebreničana.

FILE - A Thursday July 13, 1995 photo from files showing Dutch UN peacekeepers sitting on top of an APC while Muslim refugees from Srebrenica, eastern Bosnia, gather in the village of Potocari

Mladić je prvostepenom presudom iz 2017. godine osuđen na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici i druge zločine u BiH. Koronavirus je prolongiralo iznošenje žalbi na presudu Mladiću i samim tim izricanje pravosnažne presude.