Biden zadržava Trumpov čvrst trgovinski stav prema Kini

  • Steve Herman

Arhiva: Kamion natovaren kontejnerima snimljen pored kineske zastave u Jangašan luci u Šangaju, Kina, 6. avgusta 2019. (Foto: Reuters, Aly Song)

Američka ministrica trgovine Gina Raimondo obvezala se u srijedu da će nastaviti agresivni trgovinski rat Trumpove administracije s Kinom, rekavši da će raditi "što agresivnije kako bi zaštitila američke radnike i preduzeća od nelojalne kineske prakse".

Govoreći za vrijeme brifinga za novinare u Bijeloj kući, Raimondo je rekla da su carine nametnute za vrijeme mandata Donalda Trumpa, a koje su demokrate u to vrijeme masovno osporavale, "zapravo pomogle u spašavanju američkih radnih mjesta u industriji čelika i aluminijuma".

Sve u svemu, Sjedinjene Države zadržavaju carine na 66% kineskog izvoza. Raimondo je rekla da su ti porezi na uvoz potrebni da bi se izjednačili uslovi za međunarodnu trgovinu.

"Kineske akcije su nekonkurentne, prisilne, podmukle. Pokazali su da će učiniti sve što je potrebno", rekla je. "I zato planiram da što agresivnije koristim sve alate kojima raspolažem kako bih zaštitila američke radnike i preduzeća od nepravedne kineske prakse."

Sekretarica za trgovinu Gina Raimondo.

Prije tri godine Trump je iz većine zemalja naplatio carine od 25% na uvezeni čelik i 10% na uvezeni aluminij, tvrdeći da je pitanje nacionalne sigurnosti osiguravanje opstanka domaće proizvodnje metala.

Američki robni deficit s Kinom porastao je za 11,4% od januara na 30,3 milijarde dolara u februaru, prema statistikama koje je u srijedu objavilo Ministarstvo trgovine.

Istraživanje koje je prošle godine sproveo Pew Research Center pokazalo je da gotovo devet od 10 odraslih osoba u SAD-u Kinu više smatra rivalom ili neprijateljem, nego partnerom.

Amerikanci su, prema anketi, sve više zabrinuti zbog kineske tehnološke moći, cyber napada na Zapad, nepoštovanja ljudskih prava i gubitka radnih mjesta u SAD-u za koji krive kineski uvoz.

Biden je stvaranje infrastrukturnih radnih mjesta postavio kao prioritet svoje administracije, što je tema kojom se obratio u srijedu popodne u Bijeloj kući, tvrdeći da se Kina i drugi utrkuju sa Sjedinjenim Državama "pokušavajući da posjeduju budućnost".

Biden želi da zakonodavci odobre njegov plan da ove decenije uloži 2 biliona dolara kako bi stvorio milione radnih mjesta.

Republikanci u Kongresu kažu da je plan preširok i da velik dio toga nema nikakve veze s tradicionalnom infrastrukturom, poput poboljšanja usluge putničkih vozova, modernizacije aerodroma i popravljanja starih autoputeva i mostova. Opoziciona stranka se takođe kosi sa rukovodstvom Demokratske stranke o načinu finansiranja plana, protiveći se povećanju stope poreza na dobit.

Lider manjine u Senatu Mitch McConnell.

Lider manjine u Senatu Mitch McConnell rekao je u srijedu da se "nada da neće svaki pojedini demokrata" podržati Bidenov račun za infrastrukturu, i da će centristi u vladajućoj stranci "imati određenu dozu skepticizma u vezi s ovim masovnim rastom vlade".

Da bi se učinkovito nadmašila Kina, predsjednik tvrdi da se stotine milijardi dolara moraju potrošiti i na modernizaciju škola, uklanjanje olova u vodovodnim cijevima, izgradnju mreže punionica za električna vozila, širenje širokopojasnog pristupa internetu i jačanje domaće proizvodnje poluprovodnika.

"Mislite li da Kina čeka investiranje u ovu digitalnu infrastrukturu za istraživanje i razvoj? Obećavam vam, oni ne čekaju. Ali računaju da će američka demokratija biti prespora, suviše ograničena i previše podijeljena da bi išla u korak s tim", rekao je Biden.

Kina je druga najveća ekonomija na svijetu, ali predviđa se da će nadmašiti Sjedinjene Države krajem ove decenije ili početkom 2030-ih.