Linkovi

Najnovije

Klimatske promjene: Kerry poziva na globalnu saradnju, uključujući i Kinu

US climate envoy John Kerry (left) leaves the Ministry of Finance after a meeting with Indian Finance Minister Nirmala Sitharaman in New Delhi on April 6, 2021.
US climate envoy John Kerry (left) leaves the Ministry of Finance after a meeting with Indian Finance Minister Nirmala Sitharaman in New Delhi on April 6, 2021.

Na svom prvom putovanju kao specijalni predsjednički izaslanik za klimu, John Kerry je u Aziji pozvao na saradnju u oblasti klimatskih promjena između SAD-a i Kine, kao i svih ostalih, jer je, kako je rekao, nemoguće da bilo koja nacija sama riješi ovaj problem. "Svakom od nas su potrebni svi za stolom kako bismo to ostvarili".

"Ovdje se ne radi o Kini, ovo nije protiv Kine. Ovdje se radi o Kini, Sjedinjenim Državama, Indiji, Rusiji, Indoneziji, Japanu, Koreji, Australiji, gomili zemalja čije su emisije poprilično velike, najviše Sjedinjenim Državama i Kini", rekao je Kerry u razgovoru za CNBC, nakon učestvovanja na Regionalnom dijalogu za klimatske akcije u Abu Dabiju, koji su organizovali Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE).

Kerryjeve izjave u nedjelju uslijedile su prije posjeta Indiji od 5. do 8. aprila i Bangladešu 9. aprila. "Indija završava posao na klimatskim promjenama pomičući krivulju", rekao je Kerry u utorak u New Delhiju, kako prenosi Reuters. "Vi ste nesumnjivo već svjetski lider u uvođenju obnovljivih izvora energije."

Cilj ovih posjeta je naglašavanje težnji Bidenove administracije ka međunarodnoj posvećenosti rješavanju klimatskih promjena.

Bivši američki državni sekretar Kerry neće se sastati s kineskim klimatskim predstavnikom Xie Zhenhuaom tokom ove posjete, iako se njih dvojica poznaju iz prethodnih interakcija.

Xie je središnja figura u pekinškom planu za uklanjanje emisija ugljenika do 2060. godine i njegov glavni pregovarač u Pariskom sporazumu o klimatskim promjenama, koji broji 200 zemalja. Vjeruje se da je Xieov odnos s američkim kolegom Toddom Sternom pomogao progurati Pariški sporazum krajem 2015. godine, navodi Reuters. Xie je imenovan za novog specijalnog kineskog izaslanika za klimu, objavilo je kinesko Ministarstvo za ekologiju i okoliš u februaru, a njegovo ponovno imenovanje, nakon dvogodišnje pauze, odražava kinesku posvećenost jačanju komunikacije o klimatskim promjenama s Bidenovom administracijom, navodi Bloomberg.

Kina i SAD, dvije najveće svjetske ekonomije, zajedno čine 43% globalnih emisija ugljičnog dioksida.

Obnavljanje odnosa

Jennifer Turner, direktorica Wilson Center kineskog foruma za okoliš, rekla je za mandarinski servis Glasa Amerike da ima puno otvorenih pitanja dok SAD i Kina obnavljaju svoj odnos, nakon vrlo napetog i sukobljenog perioda u posljednjih nekoliko godina.

"Kerry i Xie se već dobro poznaju iz čestih interakcija za vrijeme Obamine administracije, tako da shvatam zašto se klimatski lideri obe strane nisu hitno sastali", rekla je za mandarinski servis Glasa Amerike.

Jane Nakano, stručnjakinja za energetsku sigurnost i klimatske promjene u Centru za strateške i međunarodne studije, vjeruje da su klimatske promjene područje u kojem saradnja između SAD-a i Kine može dovesti do napretka uprkos razlikama u trgovini, ljudskim pravima, intelektualnom vlasništvu i tehnologiji.

"Pristup Washingtona prema Kini je da će sarađivati kad god to može, kao i da neće činiti neprimjerene ustupke u tim drugim područjima u zamjenu za kinesku saradnju u klimatskom području", rekla je za mandarinski servis Glasa Amerike putem e-maila. "S kineske strane, Peking možda osjeća da se ne može mnogo toga postići proaktivnim pokretanjem direktnog pojedinačnog klimatskog angažmana, posebno kada je klima glavni prioritet Bidenove administracije, a ne Kine."

"Peking bi možda više želio vidjeti šta je Washington spreman ponuditi ili tražiti od Pekinga", dodala je.

Ipak, Richard Weitz, direktor Centra za političko-vojne analize na Institutu Hudson, rekao je da bi svako odgađanje razgovora između Washingtona i Pekinga moglo biti malo više od vremena.

"Nedostatak direktnog razgovora može biti iz logističkih razloga", poput zakazivanja sastanaka zauzetih diplomata, rekao je Weitz za Glas Amerike. Takođe, postoji mogućnost "američke želje da se sastane sa svojim saveznicima i partnerima, prije sastanka s Kinom".

Joe Biden looks at an array of solar panels during a tour at the Plymouth Area Renewable Energy Initiative in Plymouth, N.H., June 4, 2019.
Joe Biden looks at an array of solar panels during a tour at the Plymouth Area Renewable Energy Initiative in Plymouth, N.H., June 4, 2019.

Američki predsjednik Joe Biden borbu protiv klimatskih promjena postavio je kao prioritet. To je nazvao "pitanjem broj jedan s kojim se čovječanstvo suočava" kao demokratski kandidat u oktobru, a 27. januara, nekoliko dana nakon stupanja na dužnost, potpisao je izvršnu naredbu "za dopunjavanje ambicioznog plana naše administracije za suočavanje s egzistencijalnom prijetnjom klimatskih promjena".

Biden planira dvodnevni virtualni samit sa svjetskim liderima 22. i 23. aprila. Na web stranici Bijele kuće stoji: "Samit lidera o klimi naglasiće hitnost - i ekonomske koristi - jačeg klimatskog djelovanja. To će biti ključna prekretnica na putu ka Konferenciji Ujedinjenih nacija o klimatskim promjenama (COP26) ovog novembra u Glasgowu."

Bidenov nedavni prijedlog infrastrukture od 2 biliona dolara uključuje ulaganje od 35 milijardi dolara u čiste tehnologije i 174 milijarde dolara za remont tržišta električnih vozila u zemlji.

U međuvremenu, kinesko ulaganje u čistu energiju dostiglo je 83,4 milijarde dolara u 2019. godini.

"Veličina izazova je najteži problem s kojim se obe strane suočavaju; financijski troškovi i remećenje života ljudi koji su uključeni u promjenu kineske i američke energetske politike su ogromni", rekao je Weitz iz Instituta Hudson.

Prepreke klimatskom partnerstvu

Međutim, oštre razlike u ljudskim pravima i trgovini stvaraju prepreke za moguću saradnju u klimatskim pitanjima između dvije supersile.

"Kina i SAD ulaze u eru rastuće otvorene konkurencije, kritika i rivalstva u raznim sferama - ekonomskoj, diplomatskoj, tehnološkoj i možda vojnoj - koje otežavaju ostvarivanje bilo koje vrste saradnje", rekao je za mandarinski servis Glasa Amerike Carsten Vala, profesor političkih nauka sa Univerziteta Loyola u Marylandu.

"Najteža okolnost, bez sumnje, je rastuće samopouzdanje Kine u međunarodnim odnosima", rekao je. "Taj stav proizlazi iz uvjerenja rukovodstva Kineske komunističke partije da su se s pandemijom COVID-19 bolje nosili i da su globalno ekonomsko usporavanje preživjeli bolje od zapadnih zemalja, zajedno s projekcijama koje predviđaju da će njihova ekonomija biti konkurent Sjedinjenim Državama u sljedeće dvije decenije."

On je dodao da je to doprinijelo da kineski glavni lideri "budu manje spremni na kompromise.

Turner iz Wilson Centra saglasna je s ovim stavom. "Kineska i američka administracija kreću se prema nekim teškim neslaganjima oko trgovine, ljudskih prava itd., što ne ostavlja puno političkog prostora za klimatsku saradnju/diplomatiju", rekla je.

Ipak je istakla da kinesko-američku saradnju na području klime i čiste energije ne ostvaruju samo nacionalne vlade, jer "i dalje postoji subnacionalna, istraživačka i nevladina saradnja u oblasti klime između dvije zemlje".

See all News Updates of the Day

Četvoro astronauta, koji su neplanirano zapeli u svemiru, vratili se na Zemlju nakon skoro 8 mjeseci

Posada SpaceX-a, slijeva, kosmonaut Alexander Grebenkin, pilot Michael Barratt, komandant Matthew Dominick i specijalista za misiju Jeanette Epps poziraju nakon dolaska u svemirski centar Kennedy u Cape Canaveralu, Florida, 25. februara 2024.
Posada SpaceX-a, slijeva, kosmonaut Alexander Grebenkin, pilot Michael Barratt, komandant Matthew Dominick i specijalista za misiju Jeanette Epps poziraju nakon dolaska u svemirski centar Kennedy u Cape Canaveralu, Florida, 25. februara 2024.

Četvoro astronauta vratilo se na Zemlju u petak nakon skoro osmomjesečnog boravka u svemirskoj stanici produženog zbog problema s Boeingovim kapsulama i uragana Milton.

SpaceX kapsula sa posadom pala je padobranom prije zore u Meksički zaljev nedaleko od obale Floride nakon što se sredinom sedmice iskrcala s Međunarodne svemirske stanice.

Tri Amerikanca i jedan Rus trebali su se vratiti prije dva mjeseca. Ali njihov povratak kući bio je zaustavljen problemima s Boeingovom novom Starliner astronautskom kapsulom, koja se u septembru vratila prazna zbog sigurnosnih razloga. Tada se umiješao uragan Milton, nakon čega su uslijedile još dvije sedmice jakog vjetra i uzburkanog mora.

SpaceX je lansirao četvoricu — NASA-e Matthew Dominick, Michael Barratt i Jeanette Epps, te Rus Alexander Grebenkin — u martu. Barratt, jedini svemirski veteran koji je ušao u misiju, odao je priznanje je timovima za podršku kod kuće jer su morali "preplanirati, preurediti i na neki način sve ponoviti zajedno s nama... i pomoći nam da se izvučemo sa svim tim udarcima."

Njihove zamjene su dva probna pilota Starlinera Butch Wilmore i Suni Williams, čija je misija produžena sa osam dana na osam mjeseci, i dva astronauta koje je SpaceX lansirao prije četiri sedmice. Ta četvorica će ostati tamo do februara.

Svemirska stanica se sada vratila u normalnu veličinu posade od sedam – četiri Amerikanca i tri Rusa – nakon višemjesečne prepunjenosti.

EU pomaže područja pogođena poplavama u BiH sa 20 miliona eura, poručila šefica Evropske komisije u Sarajevu

Šefica Evropske komisije sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine u Sarajevu.
Šefica Evropske komisije sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

Evropske komisije je donijela odluku da se odmah mobiliziraju sredstva pomoći od 20 miliona evra za pomoć područjima pogođenim poplavama u Bosni i Hercegovini, poručila je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u petak, 25. oktobra u Sarajevu.

"Zahvalna sam što sam jučer mogla vidjeti područje koje je uništeno. Želim prije svega izraziti svoju podršku i saosjećanje sa žrtvama poplava u BiH. Bolno je gledati razmjere katastrofe u Jablanici", rekla je Von der Leyen nakon što se sastala sa predsjedavajućom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto i članovima državne vlade.

Von der Leyen je najavila i dalje pružanje pomoći kroz Fond solidarnosti koji koriste članice EU, ali je otvoren i za zemlje koje imaju kandidatski status.

Dan ranije posjetila je područja pogođena katastrofalnim poplavama, u Donjoj Jablanici na jugu BiH, gdje je izrazila solidarnost sa građanima i poručila da je "Evropa na strani Bosne i Hercegovine i stoji uz njene građane".

Obilne padavine pogodile su sjevernu Hercegovinu i centralnu Bosnu te izazvale bujice i poplave u noći 4. oktobra. Poginulo je 19 ljudi u Jablanici, četvoro u Konjicu i troje u Fojnici.

Kiša je aktivirala brojna klizišta, a najteža situacija bila je u Donjoj Jablanici, na jugu zemlje, na koju se sručio materijal iz kamenoloma koji se nalazi iznad tog sela. U poplavama i klizištima je uništeno najmanje 230 objekata, a procijenjena šteta je oko 25,6 miliona eura.

Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen (L) i Borjana Krišto, Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen (L) i Borjana Krišto, Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.

Ursula von der Leyen u Bosni i Hercegovini boravi u sklopu četverodnevne turneje kako bi s vlastima zemalja Zapadnog Balkana razgovarala o Planu rasta Evropske unije vrijednog šest milijardi eura i napretku u evropskim integracijama.

U tom kontekstu je najavila i podršku institucija EU na pomoći BiH kako bi ispunila uslove za Plan rasta.

Bosna i Hercegovina, jedina od zemalja regije, nije napravila tražene reforme u okviru Plana rasta, koje omogućavaju pristup tržištu Evropske Unije i fondovina EU od šest milijardi eura.

"Bosna i Hercegovina itekako zaslužuje ovu priliku i znam da, sa druge strane, imam dobre, snažne partnere da to zajednički ostvarimo", rekla je Leyen.

Predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto zahvalila se na ponuđenoj pomoći, te je dodala kako je sa Leyen razgovarala i o obavezama BiH na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.

Dodala je i kako je ljestvica Plana rasta za BiH postavljena "dosta visoko", te da je BiH ispunila 111 od 113 uslova.

"Kada je u pitanju Plan rasta čekuju nas još tri dodatne mjere koje se odnose na vizni režim, budžetski monitoring i borbu protiv korupcije i kriminala. Na tome ćemo raditi predano", rekla je Krišto.

Prije ove posjete, Evropska komisija je odobrila reformske agende za Albaniju, Crnu Goru, Kosovo, Srbiju i Sjevernu Makedoniju, koje će trajati od 2024. do 2027. godine, s ciljem poticanja rasta i povezivanja s EU, a paket je vrijedan šest milijardi eura.

Međutim, reformska agenda za Bosnu i Hercegovinu nije odobrena zbog nedostatka političkog dogovora unutar zemlje o nekoliko pitanja, uključujući imenovanje sudaca Ustavnog suda BiH.

Von der Leyen u petak je razgovarala i sa članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

U okviru balkanske turneje, ona je prethodno posjetila Albaniju i Sjevernu Makedoniju, a nakon BiH, putuje u Beograd, Prištinu i Podgoricu, gdje će se sastati s najvišim zvaničnicima Srbije, Kosova i Crne Gore.

U izraelskom napadu ubijena tri novinara na jugu Libana

Oštećeno vozilo označeno sa 'Press' vidi se na mjestu izraelskog napada u kojem je ubijeno nekoliko novinara i ranjeno nekoliko drugih, izvještavaju libanonsko ministarstvo zdravlja i lokalni mediji, u Hasbayi u južnom Libanu, 25. oktobra 2024. godine.
Oštećeno vozilo označeno sa 'Press' vidi se na mjestu izraelskog napada u kojem je ubijeno nekoliko novinara i ranjeno nekoliko drugih, izvještavaju libanonsko ministarstvo zdravlja i lokalni mediji, u Hasbayi u južnom Libanu, 25. oktobra 2024. godine.

U izraelskom napadu u petak rano ujutro ubijena su najmanje tri novinara i ranjeno nekoliko drugih dok su spavali u pansionima koje koriste mediji u Hasbayi u južnom Libanu, izvještavaju libansko ministarstvo zdravlja i lokalni mediji.

Ubijeni su kamerman Ghassan Najjar i inženjer Mohamed Reda iz proiranske novinske kuće Al-Mayadeen i kamerman Wissam Qassem, koji je radio za Hezbollahov Al-Manar, navodi se u odvojenim izjavama.

Udari su učinili da je to najsmrtonosniji dan za medije u godini neprijateljstava između izraelske vojske i libanonske milicije Hezbolah.

Iz Izraela, koji generalno poriče da namjerno napada novinare, nije bilo komentara.

Pet novinara je ubijeno u prethodnim izraelskim napadima u Libanu tokom sukoba, uključujući vizuelnog novinara Reutersa Isama Abdallaha.

Hasbaya je grad u kojem žive i muslimani i kršćani. Posljednjih sedmica bilo je napada na njegovu periferiju, ali je petak, oko 3 sata ujutro (ponoć GMT), bio prvi na sam grad.

"Ovo je ratni zločin", rekao je libanonski ministar informacija Ziad Makary. Najmanje 18 novinara iz šest medija, uključujući Sky News, Al-Jazeeru i libanske emitere, boravilo je u pansionima.

"Čuli smo kako avion leti veoma nisko - to nas je probudilo - a onda smo čuli dva projektila", rekao je Muhammad Farhat, reporter libanske kuće Al-Jadeed, za Reuters.

Rekao je da je oštećeno nekoliko bungalova. Njegovi snimci pokazuju prevrnute i oštećene automobile, na nekima oznaku "Press".

"Izvještavali smo odatle oko mjesec dana, a da se ništa nije dogodilo. Ne znam ni kako sam se izvukao ispod ruševina", rekao je Farhat.

Ghassan bin Jiddo, direktor Al-Mayadeena, rekao je na X nalogu kanala da je napad bio "namjeran".

"Smatramo okupaciju (Izrael) potpuno odgovornom za ovaj ratni zločin, u kojem su mete bile novinarske ekipe, uključujući tim Al-Mayadeen", rekao je bin Jiddo.

Izrael napada libanske medije, vojnike

Dan ranije, Izrael je pogodio kancelariju koju koristi Al-Mayadeen u južnom predgrađu Bejruta. Ministarstvo zdravlja Libana saopćilo je da je jedna osoba ubijena, a petoro, uključujući dijete, ranjeno.

Vlasti u Bejrutu kažu da je izraelska vojna kampanja ubila više od 2.500 ljudi i raselila više od 1,2 miliona ljudi, stvarajući humanitarnu krizu.

U četvrtak su u izraelskom napadu poginula tri libanska vojnika dok su pokušavali da evakuišu ranjene ljude iz pograničnog sela Yater, saopštila je libanonska vojska. Iz izraelske vojske nije bilo komentara.

SAD su saopćile da bi Izrael trebao poduzeti korake kako bi izbjegao civilne žrtve i prestao ugrožavati mirovne snage UN-a ili trupe libanonske vojske u svojim napadima u Gazi i Libanu.

Izrael, koji je kritiziran zbog granatiranja bolnica i škola, rekao je da precizno gađa militante Hamasa i Hezbollaha, optužujući ih da koriste civile kao štit.

Komitet za zaštitu novinara (CPJ) saopštio je da su od 24. oktobra njegove preliminarne istrage pokazale da je najmanje 128 medijskih radnika ubijeno od početka rata u Gazi, što ga čini najsmrtonosnijim periodom za novinare otkako je CPJ počeo da prikuplja podatke u 1992.

Od toga, 123 su Palestinci, dva Izraelca i tri Libanca.

Mjesec dana nakon izraelske vojne operacije protiv Hezbollaha kojeg podržava Iran, američki državni sekretar Antony Blinken upozorio je u Dohi da "ovo ne može dovesti, ne bi trebalo dovesti, do dugotrajne kampanje".

Blinken je takođe rekao da se nada da Iran dobija poruku da bi dalji napadi na Izrael ugrozili njegove interese. Izrael je obećao odmazdu za iransku raketnu baraž 1. oktobra.

SAD, Izrael, Katar i Egipat pokušavaju da ožive pregovore o prekidu vatre

Američki i izraelski pregovarači okupit će se u Dohi kako bi se pripremili za nove razgovore o prekidu vatre u Gazi koji bi podrazumijevao i oslobađanje izraelskih talaca, saopćili su Katar i Washington.

Izrael je rekao da će David Barnea, šef obavještajne agencije Mossad, otputovati u Dohu u nedjelju kako bi se sastao s direktorom CIA-e Williamom Burnsom i premijerom Katara.

Egipatska sigurnosna delegacija sastala se s delegacijom lidera Hamasa u Kairu u sklopu napora da se ožive razgovori o prekidu vatre u Gazi, objavila je egipatska državna televizija Al Qahera News TV.

Visoki zvaničnik Hamasa Osama Hamdan rekao je Al-Mayadeenu da nije došlo do promjene u stavu grupe. "Taoci koje drži otpor vratit će se samo uz zaustavljanje agresije i potpuno povlačenje", rekao je Hamdan.

Blinken je na svom prvom putovanju u regiju otkako je Izrael ubio vođu Hamasa Yahya Sinwara, idejnog tvorca napada grupe na Izrael 7. oktobra 2023., koji je pokrenuo sukobe širom Bliskog istoka. Washington, bliski saveznik Izraela, izrazio je nadu da njegova smrt može dati poticaj za prekid borbi.

General-pukovnik Herzi Halevi, šef izraelske vojske, rekao je da je prekid sukoba s Hezbollahom sada moguć jer je Izrael ubio većinu njihovih visokih komandanata.

Libanska briga

Premijer Nadžib Mikati rekao je da je teret na Izraelu. "Oluja kojoj trenutno svjedočimo... nosi sjeme potpunog uništenja, ne samo naše zemlje, već i svih ljudskih vrijednosti", rekao je on.

Hezbollah je pokrenuo napade na Izrael dan nakon napada palestinske militantne grupe Hamas 7. oktobra 2023. na južni Izrael, u kojem je ubijeno 1.200 ljudi i rezultiralo otmicama još 250, prema izraelskim podacima.

Izraelska ofanziva u Gazi ubila je skoro 43.000 ljudi, prema vlastima u Gazi, i opustošila teritoriju.

Ubistvo policajca u Bosanskoj Krupi i ranjavanje drugog okarakterisano kao terorizam

Policajci u Bosanskoj Krupi preko noći su obezbjeđivali policijsku stanicu, mjesto napada u kojem je ubijen jedan policajac, a drugi ranjen.
Policajci u Bosanskoj Krupi preko noći su obezbjeđivali policijsku stanicu, mjesto napada u kojem je ubijen jedan policajac, a drugi ranjen.

Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona (USK) je sinoćnji napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom kojeg je jedan policajac ubijen, a drugi ranjen, okarakterisalo kao krivično djelo terorizma.

Glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Unsko-sanskog Kantona (MUP USK) Adnan Beganović je kazao da se napad desio u četvrtak, 24. oktobra, prije 21 sat, kada je maloljetnik rođen 2009. godine upotrebom hladnog oružja po ulasku u policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi ranio dva policajca.

Nažalost, jedan policijski službenik je smrtno stradao, dok je drugi nakon operativnog zahvata u Kantonalnoj bolnici ‘Dr. Irfan Ljubijankić’ stabilno i nalazi se i dalje na liječenju”, kazao je Beganović te dodao da je na lice mjesta osim jakih policijskih snaga izašao i tužilac Kantonalnog tužilaštva USK-a.

Prema njegovim riječima, Kantonalno tužilaštvo USK-a se očitovalo da u opisanom događaju postoje elementi bića krivičnog djela “terorizam”.

Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova Federacije, kaže da još uvijek traju istražne radnje, zbog čega je suvišno komentarisati ovaj događaj dok se ne utvrdi na koji način je maloljetno lice ovo uradilo te koji je bio motiv, ali je jedini apel za sada uputio roditeljima i zajednici.

Mogu pozvati sve roditelje da obrate pažnju na svoju djecu, gdje izlaze, šta rade, s kim se druže. Nemoguće da roditelj nije mogao primijetiti da njegovo dijete ima neke loše namjere ili da ima takve neke pobude. Mora se zajednica uključiti, jedino na taj način možemo uspjeti protiv ovih oblika kriminaliteta”, kaže Isak za Detektor.

Isak je naveo da je Kantonalno tužilaštvo USK-a vjerovatno tokom istrage došlo do određenih informacija koje ukazuju na krivično djelo terorizama.

Bitna stavka je da je Federalna uprava policije uključena, stavljena na raspolaganje nadležnom tužilaštvu i da ćemo poduzeti sve mjere koje su iz naše nadležnosti”, rekao je on.

Ranije jutros Isak je izjavio za medije da je stepen sigurnosti nakon ovog slučaja podignut na viši nivo i da će policija biti maksimalno na terenu.

Ministar policije USK: Ovo je alarm
please wait
Ministar policije USK: Ovo je alarm

No media source currently available

0:00 0:01:04 0:00

Susret Dodika i Putina u Kazanju

Predsjednik Rusije Vladimir Putin i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Kazanju na samitu BRICS-a, Rusija, 24.10.2024.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u Kazanju na samitu BRICS-a, Rusija, 24.10.2024.

Proruski predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji se nalazi na listi sankcioniranih od SAD i Velike Britanije, susreo se sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na samitu u Kazanju u Rusiji u četvrtak navečer, 24. oktobra.

Na njegovom zvaničnom twitter nalogu Dodik je napisao da je razgovarao o završetku srpsko-ruskog hrama u Banjoj Luci, te jačanju turističkog potencijala Srbije i Rusije.

"Uvijek je posebno zadovoljstvo sresti velikog svjetskog lidera i iskrenog prijatelja Republike Srpske", napisao je Dodik.

Na samitu, čiji je domaćin ruski predsjednik, okupili se, pored ostalih lideri Kine, Indije, Brazila, Južne Afrike i drugih zemalja koje su članice ili teže članstvu u BRIKS-u.

Ovo je Dodikov peti susret sa Putinom od početka ruske invazije na Ukrajinu, te ukupno jedanaesti razgovor od 2014. godine.

Predsjednik bh. entiteta Republika Srpska jedan je od rijetkih zvaničnika koji se od početka invazije Rusije na Ukrajinu susreće sa ruskim i bjeloruskim zvaničnicima.

Iz međunarodne zajednice su više puta ukazali da se BiH obavezala da slijedi sigurnosne i vanjskopolitičke smjernice EU, kao zemlja kandidatkinja za članstvo u Evropskoj uniji (EU).

Proruska retorika i bliskost sa ruskim čelnicima ne pokazuju neku konkretnu korist za RS. Investicije iz 27 zemalja članica EU bloka čine 64 odsto ukupnih stranih investicija u BiH, dok se ruske investicije svode na manje od četiri odsto.

U RS-u, Rusija je peta na listi investitora, iza susjedne Srbije, Italije, Austrije, te Velike Britanije.

Nekoliko velikih projekata, koje je Vlada RS-a pokrenula u ovom entitetu sa ruskim kompanijama i oligarsima, doveli su do višemilionskih gubitaka.

Među njima su neuspješna revitalizacija fabrike glinice Birač u Zvorniku, sa kompanijom ruskog oligarha Vladimira Romanova, neuspjela izgradnja termoelektrane Ugljevik i hidroelektrane "Mrsovo" na rijeci Lim u opštini Rudo, kao i prodaja naftne industrije u ovom entitetu ruskoj državnoj kompaniji Zarubrežnjeft.

Najsnažnije uporište Rusije u BiH je u naftnoj industriji, konkretno, u Optima grupi, najvećoj naftnoj kompaniji u BiH, u vlasništvu "Zarubežnjefta", ruske državne kompanije, zadužene za poslove sa naftom u inostranstvu.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG