Američki zakonodavci osuđuju Putinovu ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu

Proukrajinski demonstranti u blizini ruske misije UN-a, 24. februar 2022.

Američki zakonodavci osudili su u četvrtak invaziju ruskog predsjednika Vladimira Putina na Ukrajinu, pozivajući Bidenovu administraciju da djeluje brzo na rješavanju prvog rata ovakvih razmjera u Evropi u posljednjih 70 godina.

"Istorija će dokazati da je odluka Vladimira Putina da žrtvuje živote nebrojenih Ukrajinaca i Rusa donesena iz straha - straha da dopusti susjedu nezavisnost, suverenoj naciji da teži demokratiji i slobodi", rekao je predsjednik Odbora za vanjske poslove Senata Bob Menendez u izjavi u četvrtak.

"Ovaj ničim izazvan napad doveo je u fokus potrebu da se sadašnje rukovodstvo Kremlja izbaci iz međunarodne zajednice. Današnji dan mora označiti istorijsku promjenu u načinu na koji svijet gleda i odnosi se prema despotu u Moskvi", nastavio je.

U govoru kasno u srijedu, Putin je racionalizovao ničim izazvan napad na nezavisnu istočnoevropsku naciju tvrdeći, bez dokaza, da se u Ukrajini događa genocid i pozivajući na "denacizaciju" zemlje, koju vodi izabrani jevrejski predsjednik.

Najviši republikanac u Komitetu za vanjske poslove Senata, senator Jim Risch rekao je da je rusko bombardovanje gradova u Ukrajini "očit čin rata s predumišljajem i da je, uprkos predanim naporima da se pronađe diplomatsko rješenje, Putin prekršio granicu suverene zemlje".

Ranije ove godine, i Menendez i Risch su predstavili legislativu koja sankcioniše Rusiju u slučaju moguće invazije na Ukrajinu.

Dok je Putin posljednjih sedmica masovno skupljao trupe na granici s Ukrajinom, američki zakonodavci su se borili da postignu sporazum o legislativi za sankcije.

Republikanci su se zalagali za ranije pokretanje sankcija kako bi odvratili Putina, dok su demokrate favorizovale pristup Bidenove administracije koji je u dogovoru s evropskim saveznicima radio na pregovorima o diplomatskom rješenju.

Sada kada je počela ruska invazija punih razmjera, zakonodavcima je na raspolaganju nekoliko opcija, uključujući 750 miliona dolara pomoći Ukrajini u sveobuhvatnom zakonu o potrošnji za 2022. godinu i čak milijardu dolara humanitarne pomoći.

Američki Kongres je ove sedmice na pauzi i neće se vratiti u Washington do ponedjeljka. Međutim, poslanici će kasnije u četvrtak dobiti neklasifikovani telefonski brifing od zvaničnika administracije.

Republikanci u Kongresu kritikovali su Bidenovu administraciju jer nije djelovala dovoljno snažno da odvrati Putina od invazije i upozorili su na posljedice slabljenja Sjedinjenih Država na međunarodnoj sceni.

Međutim, vodeći republikanac Odbora za vanjske poslove Predstavničkog doma Michael McCaul, vodeći republikanac Odbora za oružane snage Predstavničkog doma Mike Rogers i vodeći republikanac Odbora za obavještajne poslove Predstavničkog doma Mike Turner, objavili su saopštenje u kojem krivicu za nasilje u Ukrajini adresiraju isključivo na ruskog predsjednika.

"Svaka kap ukrajinske i ruske krvi prolivena u ovom sukobu je na Putinovim rukama i samo njegovim", napisali su. "Kao odgovor na ovo, posvećeni smo uvođenju najjačih mogućih sankcija i kontrole izvoza kako bismo osakatili sposobnost Rusije da vodi rat, kaznili njeno varvarstvo i potisnuli Putinov režim u status međunarodnog izgnanika. Ne možemo odgovoriti kao 2008. ili 2014. godine."

Zakonodavci su pozvali Bidena da uvede najoštrije moguće sankcije Putinu uoči očekivanog govora naciji u podne po američkom vremenu.

Republikanski senator Rob Portman, kopredsjedavajući ukrajinskog poslaničkog kluba, rekao je u izjavi: "Možemo i moramo osakatiti rusku vojsku tako što ćemo joj uskratiti finansiranje. Zatim, moramo uvesti kontrolu izvoza i uvoza, posebno vitalne elektronske robe poput poluprovodnika. To bi moglo ograničiti alate koji su Rusiji potrebni za proizvodnju i opskrbu vojske."

Portman je, takođe, pozvao na povećanu vojnu podršku Ukrajini i drugim saveznicima Sjedinjenih Država u regiji, uključujući isporuku protutenkovskog, protubrodskog i protuzračnog naoružanja.

Dok su neka krila i republikanske i demokratske stranke izrazila zabrinutost zbog toga što su Sjedinjene Države uvučene u kopneni sukob u Ukrajini, Biden je u više navrata izjavio da Sjedinjene Države neće angažovati svoje trupe u sukobu.