Kao stručna savjetnica Direkciji za koordinaciju policijskih tijela, Lejla Dautbašić je primila novac uz obećanje da će tri osobe uposliti u Direkciju za koordinaciju policijskih tijela i Elektroprivredu BiH.
Dautbašić je ukupno primila oko 17.000 maraka. Od zapošljavanja nije bilo ništa, a osobe su zatražile povrat novca govoreći da će sve prijaviti policiji, što je Dautbašić i učinila.
Dautbašić je krivično djelo počinila na poziciji stručne savjetnice za analize i procjene u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela. Sud BiH je optuženoj izrekao godinu zatvora. Na presudu je dozvoljena žalba.
Dok su nezakonitosti u zapošljavanju široko raspostranjene, one su rijetko predmet suđenja.
Podaci Transparency International BiH pokazuju da godinama građani putem besplatne linije te organizacije najviše prijavljuju korupciju u zapošljavanju i to u državnim i obrazovnim institucijama. Iz ove nevladine organizacije kažu da su uspjeli poništiti neke od spornih zapošljavanja nakon što su im se građani obratili.
Visokorangirani u stranci, državnim preduzećima, zdravstvenim ustanovama su osumnjičeni ili optuženi u nekolicini sudskih predmeta koji se odnose na korupciju u zapošljavanju.
Trenutno se sudi generalnom sekretaru Stranke demokratske akcije i polasniku u Federalnom parlamentu Amiru Zukiću i još sedam optuženih.
U više tačaka optužnice Tužilaštvo Kantona Sarajevo je opisalo svoje viđenje zapošljavanja u Elektroprivredu BiH, Opću bolnicu „Abdulah Nakaš” u Sarajevu, Dom zdravlja u Ilijašu, a što optuženi negiraju.
I Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona prije godinu je izvelo akciju u kojoj je uhapšeno 11 osoba, između ostalog, za nezakonita zapošljavanja većeg broja ljudi.
Iako nije povezana za korupcijom u zapošljavanju, trenutna obimna akcija sarajevskog tužilaštva pokazuje da se fiktivnim zapošljavanjima studenata i đaka oprao novac u vrijednosti više desetina miliona maraka.
Akcija još traje, a više o tom slučaju bit će poznato ovih dana.