Linkovi

Tužilačka karijera Kamale Harris, potpredsjednice SAD-a


Kamala Harris
Kamala Harris

Potpredsjednica SAD-a Kamala Harris, koju je Joe Biden podržao da ga zamijeni na demokratskoj predsjedničkoj listi, započela je svoju političku karijeru kao tužiteljica u Kaliforniji i spojila je reforme krivičnog pravosuđa s čvrstim stavom o nekim zločinima.

Tokom više od deset godina kao okružna tužiteljica San Francisca, a zatim i kao državna tužiteljica Kalifornije, Harris je zauzela neke stavove koje je pozdravio lijevi bok stranke, uključujući protivljenje smrtnoj kazni i zalaganje za čvrstu liniju tokom pregovora s velikim bankama oko zloupotreba zaplijene kuće.

Ali ona je progresivne kritičare uznemirila drugim potezima, uključujući politiku krivičnog gonjenja roditelja djece koja su preskočila školu i odbijanje zahtjeva za DNK testiranje od crnca osuđenog na smrt koji kaže da je nepravomoćno osuđen za ubistvo.

Njen mješovita biografija vjerovatno će poslužiti kao hrana republikanskom kandidatu Donaldu Trumpu da je prikaže mekom prema kriminalu. Harris je svoj pristup okarakterizirala kao „pametan u pogledu zločina” i govorila je o važnosti sprječavanja i kažnjavanja zločina, istovremeno štiteći prava optuženih i suzbijanju ekscesa.

„Moja vizija progresivnog tužioca bila je neko ko je koristio moć kancelarije sa osjećajem pravičnosti, perspektive i iskustva, neko kome je bila jasna potreba da se ozbiljni kriminalci pozivaju na odgovornost i ko je razumio da je najbolji način za stvaranje sigurnih zajednica kako bi spriječio zločin”, napisala je Harris u svojim memoarima iz 2019.

James Singer, glasnogovornik njene kampanje, rekao je da je njena prošlost u suprotnosti sa Trumpovom, koji je u maju osuđen zbog krivičnih optužbi za tajnu novčanu isplatu porno zvijezdi.

„Kamala Haris je svoju karijeru provela boreći se i pobjeđivala velike banke, profitne koledže i kriminalce”, rekao je Singer.

Glasnogovornik Trumpove kampanje nije odgovorio na zahtjeve za komentar. Trump je obećao da će se žaliti na presudu kojom je proglašen krivim.

Protiv smrtne kazne

Harris (59) je 2003. godine postala prva žena izabrana za glavnu tužiteljicu San Francisca nakon što je djelomično vodila kampanju zbog obećanja da neće tražiti smrtnu kaznu.

Njen stav je testiran gotovo odmah, kada je policajac Isaac Espinoza ubijen 2004. Uprkos pritiscima nekoliko kalifornijskih demokrata, uključujući dva američka senatora, da se izvedu smrtna kazna protiv člana bande koji je ubio Espinozu, Harris se čvrsto držala i osigurala doživotnu kaznu bez uslovnog otpusta.

Njegova udovica Renata Espinoza rekla je za CNN 2019. da je Harris nije nazvala prije nego što je na konferenciji za novinare najavila da neće tražiti smrtnu kaznu.

„Upravo je uzela pravdu od nas, od Isaaca”, rekla je Renata Espinoza.

Kao okružna tužiteljica, Harris je dobila pohvale od naprednjaka za implementaciju programa za pomoć mladim ljudima koji su uhapšeni zbog nenasilnih krivičnih djela da dobiju obuku za posao, liječenje od ovisnosti i smještaj. Kao državni tužilac, pokrenula je obuku o pristrasnosti za državne policajce.

Ali privukla je kritike s ljevice zbog plana za obeshrabrivanje izostanaka tako što će procesuirati roditelje kronično odsutne djece - iako niko nije otišao u zatvor dok je ona bila okružni tužilac, a Harris je 2010. godine rekla da je izostanak iz osnovne škole pao za 33% u odnosu na prethodna dva godine.

„Fer dogovor”

Nakon što je izabrana za državnog tužioca 2010. godine, Harrisin ured se usprotivio DNK testiranju koje su zatražili advokati Kevina Coopera, čovjeka koji je osuđen na smrt zbog četverostrukog ubistva 1985. godine za koje kaže da ga nije počinio. Kao senatorica 2018, Harris je promijenila kurs i pozvala Kaliforniju da dozvoli takvo testiranje.

Nezavisni izvještaj iz 2023. godine pronašao je „opsežne i uvjerljive” dokaze o Cooperovoj krivici.

Jedno od njenih prepoznatljivih dostignuća kao državnog tužioca bilo je dobijanje presude od 1,1 milijardu dolara protiv profitnih Corinthian Collegea zbog obmanjivanja studenata.

Ona je također osigurala nagodbu od 18 milijardi dolara 2012. od banaka zbog zloupotrebe imovine. Kalifornija je u početku bila u redu da dobije oko 4 milijarde dolara kao dio parnice sa više država, ali Harris je rekla da je to premalo i zaprijetila da će odustati od pregovora.

„Ovaj ishod je rezultat insistiranja da Kalifornija dobije fer dogovor”, rekao je tada Haris.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG