Linkovi

Trumpov potpredsjednik Vance je pro-izraelski, protiv Kine i stvara zabrinutost u Evropi


Američki senator iz Ohaja i republikanski potpredsjednički kandidat za 2024. J. D. Vance dolazi da govori tokom trećeg dana Republičke nacionalne konvencije 2024. na Fiserv Forumu u Milwaukeeju, Wisconsin, 17. jula 2024.
Američki senator iz Ohaja i republikanski potpredsjednički kandidat za 2024. J. D. Vance dolazi da govori tokom trećeg dana Republičke nacionalne konvencije 2024. na Fiserv Forumu u Milwaukeeju, Wisconsin, 17. jula 2024.

Senator J. D. Vance, novonajavljeni potpredsjednik bivšeg predsjednika Donalda Trumpa, zauzeo je centralno mjesto sa glavnim govorom na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji u srijedu navečer, fokusirajući se na dnevnu temu nacionalne sigurnosti i vanjske politike "Učinimo Ameriku ponovo snažnom".

Hvaleći Trumpa, Vance je službeno prihvatio nominaciju svoje stranke za njihovog potpredsjedničkog kandidata.

Predsjednik Trump predstavlja posljednju najbolju nadu Amerike da obnovi ono što, ako se izgubi, možda nikada više neće biti pronađeno”, rekao je. “Zemlja u kojoj dječak iz radničke klase rođen daleko od dvorana moći može stajati na ovoj pozornici kao sljedeći potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država.”

U svom govoru, Vance je opširno govorio o prijetnji Kine, ali nije spomenuo rusku invaziju na Ukrajinu i rat u Gazi. Međutim, u znak odobravanja takozvanim reganovskim republikancima koji podržavaju američki intervencionizam i čiji se stavovi o Ukrajini sukobljavaju s njegovim, on je apelirao na "stranku koja se ne boji raspravljati o idejama".

Ovaj 39-godišnji bivši finansijski stručnjak u jednoj firmi o poduzetničkom kapitalu, ima manje od dvije godine na javnoj funkciji i malo vanjskopolitičkog iskustva. Njegovi nedavni komentari uglavnom su u skladu s Trumpovom doktrinom America First i otkrili su pogled na svijet koji se može sažeti kao proizraelski, antikineski i koji izaziva zabrinutost u Europi.

Bivši američki marinac koji je bio raspoređen u Iraku, Vance je skeptičan prema američkoj vojnoj intervenciji u inostranstvu i, s izuzetkom Izraela, uglavnom se protivi stranoj pomoći. On je tvrdio da Sjedinjene Države ne mogu istovremeno podržati Ukrajinu i Bliski istok i biti spremne za nepredviđene situacije u istočnoj Aziji.

"To jednostavno nema nikakvog smisla", rekao je u februaru na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji. “Matematika ne funkcionira u smjeru proizvodnje oružja.

Međutim, Vance nije izolacionista, kako su ga neki opisali, rekla je Emma Ashford, viši saradnik programa Reimagining Grand Strategy u Centru Stimson.

Republikanski predsjednički kandidat i bivši američki predsjednik Donald Trump aplaudira svom izboru za potpredsjednika, J. D. Vancea, na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji na Fiserv Forumu u Milwaukeeju, 15. jula 2024.
Republikanski predsjednički kandidat i bivši američki predsjednik Donald Trump aplaudira svom izboru za potpredsjednika, J. D. Vancea, na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji na Fiserv Forumu u Milwaukeeju, 15. jula 2024.

U nedavnom govoru na Quincy Institute for Responsible Statecraft, Vance je definisao svoje ciljeve vanjske politike.

Želimo da Izraelci i suniti kontrolišu svoj region u svijetu. Želimo da Evropljani kontrolišu svoju regiju svijeta i želimo da budemo u mogućnosti da se više fokusiramo na istočnu Aziju”, rekao je.

Možete ga nazvati ili realistom ili čovjekom prioriteta“, rekla je Ashford za Glas Amerike.

To je jak kontrast od kreatora politike Bidenove administracije "koji tvrde da je svaki region međusobno povezan i da SAD moraju da vode u svima njima", dodala je ona. “I to je definitivno odmak od posthladnoratovske vanjske politike u SAD-u.

Ipak, Vanceov cilj da se Sjedinjene Države odmaknu od Evrope i Bliskog istoka i fokusiraju na Kinu nije ni nov ni jedinstven republikanski. U stvari, bivši predsjednik Barack Obama slijedio je doktrinu Pivot to Asia od 2009. do 2017. godine.

Taj zaokret tek treba da se dogodi, jer su SAD zaglibljene u sukobima i u Evropi i na Bliskom istoku.

Manje podrške Ukrajini

U pogledu prioriteta, Vance je usklađen s Trumpovim insistiranjem da Washington smanji podršku Ukrajini i prisili Evropljane da igraju veću ulogu u vlastitoj sigurnosti kontinenta.

„Ne mislim da Vladimir Putin predstavlja egzistencijalnu prijetnju Evropi“, rekao je Vance u Minhenu, šaljući talase šoka kroz evropske diplomatske krugove. Dodao je da Kijev treba da teži „miru u pregovorima“ sa Moskvom čak i ako to znači ustupanje teritorije.

To je izazvalo kritike od strane Johna Herbsta, bivšeg američkog ambasadora u Ukrajini, koji je sada viši direktor Euroazijskog centra Atlantskog vijeća. Vance je "potpuno naivan prema Putinovoj Rusiji", rekao je Herbst za Glas Amerike.

Uz Trumpove sugestije da neće zaštititi zemlje koje nisu ispunile ciljeve NATO-a za odbranu, čak i ohrabrenje Putinu da ih napadne i Vanceove kritike Ukrajine, izgledi za Trump-Vanceovu administraciju izazvali su uzbunu širom Evrope.

Međutim, Herbst ostaje optimista.

Iako Ukrajina možda nije Trumpov prvi prioritet, on "sebe doživljava kao moćnog čovjeka i ne želi da bude povezan s neuspjehom vanjske politike", rekao je. “A ruska pobjeda u Ukrajini, ako Tramp bude predsjednik, vrlo bi ličila na neuspjeh vanjske politike.”

Više podrške za Izrael

Dok se Vance etablirao kao ključni surogat za Ameriku na prvom mjestu, Izrael bi mogao biti izuzetak. Pozivajući se na svoja kršćanska uvjerenja, Vance je još odlučniji pristalica Izraela od predsjednika Joea Bidena, zalažući se za nastavak vojne pomoći i protiveći se ograničenjima izraelskog ratnog ponašanja.

Senator J.D. Vance, R-Ohio, stiže dok Senat priprema proceduralno glasanje o paketu hitnih troškova koji bi pružio vojnu pomoć Ukrajini i Izraelu, plus druge stavke, na Kapitolu u Washingtonu, 11. februara 2024.
Senator J.D. Vance, R-Ohio, stiže dok Senat priprema proceduralno glasanje o paketu hitnih troškova koji bi pružio vojnu pomoć Ukrajini i Izraelu, plus druge stavke, na Kapitolu u Washingtonu, 11. februara 2024.

Vanceova snažna podrška Izraelu odraz je važnosti nekih konzervativnih evanđeoskih stavova u današnjoj Republikanskoj stranci, kao i stajališta bijelog kršćanskog nacionalističkog mišljenja koje je poraslo pod Trumpovom kontrolom stranke”, rekao je Brian Katulis, viši saradnik na Bliskoistočnom institutu.

Vance je kritizirao američki neokonzervativni pristup koji je započeo Bushovom administracijom kao "strateški i moralno glup". Međutim, iako je protiv američkog intervencionizma drugdje, na Bliskom istoku se zalagao za sličnu strategiju trošenja američkih vojnih resursa kako bi se ojačao savez Izraela i sunitskih muslimanskih država kako bi odvratili Iran i održali mir i stabilnost u regiji.

Katulis je kritizirao pogled na svijet republikanskog potpredsjedničkog kandidata kao „odraz konfuzne hiperpartijske debate“ iz izolacionističkih kampova koji su se pojavili u SAD-u nakon ratova u Iraku i Afganistanu, umjesto „stvarnog koherentnog pogleda na svijet o tome šta bi bilo potrebno da se zaštite američki interesi i vrijednosti u stvarnom svijetu.

U međuvremenu, Katulis je rekao da akteri na Bliskom istoku "očekuju više nepredvidivosti, nekoherentnosti i konfuzije" ako Tramp-Vance dobiju u novembru.

Hawkish o Kini

Autor najprodavanijeg memoara koji je postao film Hillbilly Elegy, Vance je živio sa društvenom i ekonomskom štetom koju je deindustrijalizacija nanijela nekim dijelovima Amerike.

U svom govoru RNC-a u srijedu, Vance je okrivio Bidena.

Naša zemlja je bila preplavljena jeftinom kineskom robom, jeftinom stranom radnom snagom. I u decenijama koje dolaze, smrtonosnim kineskim fentanilom”, rekao je. “Joe Biden je zeznuo stvar, a moja zajednica je platila cijenu.

Ponovio je Trumpovu optužbu da Kina krade proizvodne poslove iz SAD-a, posebno one poslove u srednjem zapadnom dijelu zemlje iz kojeg on dolazi.

Zaštitit ćemo plaće američkih radnika i spriječiti kinesku Komunističku partiju da gradi svoju srednju klasu na leđima američkih građana”, rekao je.

Vance je "podržao veća ekonomska ograničenja i carine na kineski uvoz i investicije", rekao je Dean Chen, profesor političkih nauka na Ramapo koledžu u New Jerseyu. "Očekujem da će njegov stav o Kini biti u skladu s Trumpovim nacionalistima u njihovoj potencijalnoj novoj administraciji", rekao je za Glas Amerike.

U američkom Senatu, Vance je uveo zakon kojim bi ograničio kineski pristup američkim financijskim tržištima i zaštitio američko visoko obrazovanje od utjecaja Pekinga.

Na Tajvanu, "stvar koju moramo spriječiti više od svega je kineska invazija", rekao je Vance prošle godine tokom događaja u Heritage Foundation.

To bi bilo katastrofalno za ovu zemlju. To bi desetkovalo cijelu našu ekonomiju. To bi ovu zemlju bacilo u Veliku depresiju”, dodao je.

To je mnogo jasniji stav od Trumpa, koji je u različitim vremenima sugerisao da možda neće stati u odbranu Tajpeja ako napadne Peking. Washington nema formalni ugovor s Tajvanom, ali opskrbljuje demokratski samoupravno ostrvo oružjem kako bi održao "dovoljnu sposobnost samoodbrane".

U junskom intervjuu za Bloomberg Businessweek, Trump je naznačio da želi da Tajpej plati SAD za njihovu odbranu.

Znate, mi se ne razlikujemo od osiguravajućeg društva“, rekao je. “Tajvan nam ne daje ništa.

Osim politike Tajvana, Ashford je rekao da bi najveći šok u Trump-Vanceovoj administraciji mogao biti u trgovinskoj politici, s "novim carinama za Kinu ili čak Evropu".

"Moglo bi biti prilično ekstremno", upozorila je.

Tatiana Vorozhko, Lin Yang i Steve Herman dali su doprinos ovom izvještaju.

XS
SM
MD
LG