Linkovi

Najnovije

Trump se sastaje sa potencijalnim kandidatima za Vrhovni sud

Donald Trump
Donald Trump

Američki predsjednik Donald Trump sastao se u ponedjeljak u Bijeloj kući s jednom od pet žena s njegovog popisa koje će zamijeniti sutkinju Vrhovnog suda Ruth Bader Ginsburg, tvrde izvori.

87-godišnja liberalna ikona preminula je prošlog petka nakon dugotrajne borbe s rakom.

Trump je rekao da će nakon njene sahrane, kasnije ove sedmice, objaviti ime svog kandidata.

Amy Coney Barrett
Amy Coney Barrett

Predsjednik je spomenuo ime Amy Coney Barrett, zajedno s Barbarom Lagoa, dok je razgovarao s novinarima prije nego što se ukrcao na svoj helikopter Marine One na južnom travnjaku. Nije potvrdio sastanak s Barrettovom.

Kasnije, tokom obraćanja u Daytonu, na sjeverozapadu države Ohio, Trump je rekao da će svoj izbor objaviti vjerojatno u subotu, ali možda i dan ranije.

"Biće to briljantna osoba", rekao je predsjednik. "I biće žena."

Barrettova, 48-godišnja katolkinja sa Srednjeg zapada, kao i Lagoa, 52-godišnja Amerikanka kubanskog porijekla s Floride, konzervativke su koje je Trump posljednjih godina imenovao za sutkinje saveznih apelacionih sudova.

Barbara Lagoa
Barbara Lagoa

Predsjednik je rekao novinarima da bi se mogao sastati s Lagoovom kasnije ove sedmice kada putuje u Miami.

"Ne poznajem je, ali čujem da je izvanredna", dodao je.

Prema izvještajima, na užem Trumpovom spisku nalaze se i sutkinja Apelacionog suda šestog kruga Joan Larsen, sutkinja četvrtog kruga Allison Jones Rushing i zamjenica savjetnika Bijele kuće Kate Todd.

Vrijeme glasanja

Predsjednik je, obraćajući se novinarima u ponedjeljak popodne, pozvao Senat pod kontrolom republikanaca da glasa o potvrdi prije izbora 3. novembra.

"Radije bih da imamo glasanje prije izbora", rekao je Trump. "Imamo dovoljno vremena za to."

To je preokret u odnosu na stav koji je zauzeo prije četiri godine kada se upraznilo mjesto Vrhovnog suda u posljednjoj godini drugog mandata bivšeg predsjednika Baracka Obame.

"Mislim da bi sljedeći predsjednik trebao napraviti izbor", rekao je 2016. godine.

Bivši potpredsjednik Joe Biden, demokratski kandidat koji se nada da će spriječiti Trumpov ponovni izbor, rekao je da bi pobjednik na izborima u novembru trebao napraviti izbor u sudu, nakon što u januaru bude inaugurisan za novi mandat u Bijeloj kući.

Trump je u ponedjeljak rekao da nema šanse da demokrati ne bi pokušali popuniti upražnjeno mjesto Vrhovnog suda da kontrolišu i predsjedništvo i Senat, kao što to republikanci trenutačno čine.

Tijelo sutkinje Ginsburg biće izloženo u Vrhovnom sudu u srijedu i četvrtak, dok je predsjednica Predstavničkog doma SAD Nancy Pelosi rekla da će tijelo sutkinje Ginsburg biti izloženo u američkom Capitolu u petak.

Trumpov izbor još jednog konzervativca u Vrhovni sud, njegov treći izbor nakon što je u Senatu dobio potvrdu za Neila Gorsucha i Bretta Kavanaugha, će trenutnu prednost konzervativaca od 5-4 u najvišem sudu zemlje povećati na 6-3.

Novi izbor mogao bi uticati na odluke o legalizaciji pobačaja u SAD-u, imigraciji, zdravstvenoj zaštiti, biračkim pravima, ograničenjima za posjedovanje oružja, vjerskoj slobodi i nizu drugih problema za buduće generacije.

Posljednja želja sutkinje Ginsburg

Ruth Bader Ginsburg
Ruth Bader Ginsburg

Trumpova očekivana selekcija potaknula je oštru političku raspravu u Washingtonu: treba li nominaciju razmatrati prije izbora ili nakon? Ukoliko bi se to dogodilo nakon izbora učinkovito bi bilo dozvoljeno američkom biračkom tijelu da odluči o predsjedničkim izborima, što bi omogućilo pobjedniku - bilo Bidenu ili Trumpu - da napravi izbor na početku novog četvorogodišnjeg mandata.

2016. godine republikanci nisu dopustili razmatranje konačnog Obaminog kandidata za Vrhovni sud, Merricka Garlanda, nakon smrti sudije Antonina Scalije u februaru te godine. Tvrdili su da bi upražnjena radna mjesta na visokim funkcijama suda trebala biti nepopunjena tokom izborne godine kako bi američki narod mogao biti "tas na vagi" za izbor.

Predstavnik demokratske manjine u Senatu Chuck Schumer kritikovao je promjenu stava Republikanske stranke i rekao da se glasanje ne bi trebalo održati do sljedeće godine.

"To je bila posljednja želja sutkinje Ginsburg. I to je Senatu možda jedina, posljednja nada", rekao je Schumer.

Trump ispituje je li Ginsburgova doista prije smrti rekla svojoj unuci da se nada da će njezino mjesto biti popunjeno tek nakon predsjedničkih izbora.

"Samo mi zvuči kao da bi to mogao biti neko drugi. Moglo bi biti, a možda i ne bi. Jednostavno je previše pogodno", rekao je predsjednik novinarima.

2016. vs. 2020.

"Nije ni čudo što Amerikanci imaju tako malo povjerenja u vladu i ovaj Senat, na čelu s republikanskom većinom," rekao je Schumer u ponedjeljak u Senatu.

Vođa republikanske većine u Senatu Mitch McConnell branio je svoje stavove iz 2016. i 2020. godine, rekavši da je razlika u tome što su prije četiri godine različite stranke kontrolisale Senat i Bijelu kuću, dok sada ista stranka kontroliše oboje. Rekao je kako je istorijski presedan bio na njegovoj strani u oba slučaja.

"Postojao je jasan presedan, iza predvidljivog ishoda koji je proizašao 2016. godine. A postoji još nadmoćniji presedan iza činjenice da će ovaj Senat ove godine glasati o ovoj nominaciji", rekao je McConnell.

Republikanski senator Lindsey Graham, koji predsjedava Pravosudnim odborom, rekao je u ponedjeljak da su birači izabrali republikance da vode Senat na izborima 2018. godine dijelom i zato što su bili predani tome da će podržati Trumpove kandidate za Vrhovni sud.

"Morali bismo poštovati taj mandat", rekao je govoreći sa senatske govornice.

Republikanci imaju većinu od 53-47 u Senatu, ali dvije republikanke - Susan Collins iz Mainea i Lisa Murkowski s Aljaske - izjavile su tokom vikenda da će se usprotiviti glasanju o Trumpovom eventualnom kandidatu prije izbora.

Trump je kritikovao obje zakonodavke, tvrdeći da su politički "jako teško povrijeđeni" njihovim izjavama.

Ukoliko još dva republikanca odbiju predizborno glasanje, razmatranje kandidata bilo bi odgođeno barem do sjednice Kongresa nakon izbora. Ako još jedan republikanac bude protiv, potpredsjednik Mike Pence bi u slučaju 50-50 u Senatu mogao prelomiti u korist razmatranja Trumpovog kandidata.

See all News Updates of the Day

Rusija najavljuje taktičku nuklearnu vježbu odvraćanja Zapada

Ministarstvo je saopštilo da je vježbu naredio predsjednik Vladimir Putin
Ministarstvo je saopštilo da je vježbu naredio predsjednik Vladimir Putin

Rusija je u ponedjeljak saopćila da će održati vojnu vježbu koja će uključivati praksu upotrebe taktičkog nuklearnog oružja nakon, kako je ministarstvo odbrane izjavilo, provokativnih prijetnji zapadnih zvaničnika.

Ministarstvo je saopštilo da je vježbu naredio predsjednik Vladimir Putin i da će testirati spremnost nestrateških nuklearnih snaga za izvršavanje borbenih zadataka.

Vojne vježbe će uključivati pripremu i raspoređivanje za upotrebu nestrateškog nuklearnog oružja, saopćilo je ministarstvo odbrane. Učestvovaće raketne formacije u Južnom vojnom okrugu i pomorske snage.

"Tokom vježbe će se provesti niz mjera za uvježbavanje pitanja pripreme i upotrebe nestrateškog nuklearnog naoružanja", saopćeno je iz Ministarstva.

Vježba je usmjerena na osiguranje teritorijalnog integriteta i suvereniteta Rusije "kao odgovor na provokativne izjave i prijetnje određenih zapadnih zvaničnika protiv Ruske Federacije", navodi se u saopštenju.

Ministarstvo nije imenovao zvaničnike. Ali Rusija je više puta govorila da su opaske francuskog predsjednika Emmanuela Macrona o mogućoj francuskoj intervenciji u Ukrajini izuzetno opasne.

Rusija kaže da Sjedinjene Države i njihovi evropski saveznici guraju svijet na rub sukoba između nuklearnih sila podržavajući Ukrajinu desetinama milijardi dolara oružja u njenoj borbi protiv ruskih snaga koje su napale Ukrajinu u februaru 2022.

Nuklearne sile rutinski provjeravaju svoje nuklearno oružje, ali rijetko javno povezuju takve vježbe s konkretnim uočenim prijetnjama.

NUKLEARNI RIZICI

Otkako je počeo rat, Rusija je više puta upozoravala na rastuće nuklearne rizike - upozorenja za koja Sjedinjene Države kažu da moraju ozbiljno shvatiti, iako američki zvaničnici kažu da nisu vidjeli nikakvu promjenu u ruskom nuklearnom stavu.

Putin se unutar Rusije suočio sa pozivima nekih tvrdolinijaša da promijeni rusku nuklearnu doktrinu, koja postavlja uslove pod kojima bi Rusija koristila nuklearno oružje, iako je Putin prošle godine rekao da ne vidi potrebu za promjenom doktrine.

Uopšteno govoreći, doktrina kaže da bi se takvo oružje koristilo kao odgovor na napad upotrebom nuklearnog ili drugog oružja za masovno uništenje, ili korištenje konvencionalnog oružja protiv Rusije "kada je samo postojanje države ugroženo".

Putin je u martu upozorio Zapad da bi direktan sukob između Rusije i vojnog saveza NATO-a predvođenog SAD-om značio da je planeta na korak od Trećeg svjetskog rata, ali je rekao da rijetko ko želi takav scenario.

Rusija i Sjedinjene Države su daleko najveće nuklearne sile svijeta, držeći 10.600 od 12.100 nuklearnih bojevih glava u svijetu. Kina ima treći najveći nuklearni arsenal, a slijede je Francuska i Britanija.

Putin smatra da je rat dio stoljetne bitke sa Zapadom za koju kaže da je ponizio Rusiju nakon što je Berlinski zid pao 1989. proširenjem NATO-a i zadiranjem u ono što Moskva smatra istorijskom sferom uticaja Rusije.

Ukrajina i njene zapadne pristalice kažu da je ruski rat otimanje zemlje u imperijalnom stilu od strane korumpirane diktature.

Zapadni lideri obećali su da će raditi na porazu ruskih snaga u Ukrajini, isključujući pritom bilo kakvo raspoređivanje osoblja NATO-a tamo.

SAD: Skretanje pažnje na nestale u domorodačkim zajednicama, tužioci na njihovim slučajevima

Deiandra Reid drži znak da skrene pažnju na svoju sestru Tiffany Reid, koja je nestala 20 godina ranije, dok desetine ljudi učestvuju u Danu svijesti o nestalim i ubijenim domorodačkim osobama u Albuquerqueu, Novi Meksiko, 5. maja 2024.
Deiandra Reid drži znak da skrene pažnju na svoju sestru Tiffany Reid, koja je nestala 20 godina ranije, dok desetine ljudi učestvuju u Danu svijesti o nestalim i ubijenim domorodačkim osobama u Albuquerqueu, Novi Meksiko, 5. maja 2024.

Posebni timovi pomoćnika američkih odvjetnika i koordinatora dobili su zadatak da se fokusiraju na slučajeve nestanaka i ubistava u domorodačkim zajednicama..

Bilo je hladno zimsko jutro kada su vlasti pronašle mrtvog muškarca Indijanca na udaljenom makadamskom putu u zapadnom Novom Meksiku. Ležao je na boku, sa samo jednom čarapom, bez odjeće, a njegove cipele bačene su u snijeg.

Bilo je tragova krvi sa obje strane njegovog tijela i činilo se da je bio pogođen u glavu.

Istražitelji su pratili korake čovjeka, prikupljajući snimke sigurnosnih kamera na kojima se vidi kako hoda u blizini trgovine mješovitom robom miljama daleko u Gallupu, ekonomskom središtu u inače ruralnom području omeđenom s jedne strane nacijom Navaho i Zuni Pueblom s druge.

Sudski zapisnici kažu da snimci i zapisi mobilnog telefona pokazuju da je žrtva - čovjek Navaho identificiran samo kao John Doe - bio "na kursu" sa čovjekom koji će na kraju biti optužen da ga je ubio.

Velika porota je podigla optužnicu protiv muškarca iz Zuni Puebla za ubistvo drugog stepena 18. januara, a tužioci kažu da je vjerovatno više optužbi jer je on glavni osumnjičeni u nizu zločina usmjerenih na Indijance u Gallupu, Zuni i Albuquerque. Istražitelji su prilikom pretresa njegovog vozila i dva stana pronašli nekoliko novčanika, mobilnih telefona i odjeće drugih muškaraca.

Dok su se ljudi u nedjelju okupili širom nacije kako bi skrenuli pažnju na zabrinjavajući broj nestanaka i ubistava u Indijskoj zemlji, vlasti kažu da slučaj Novog Meksika predstavlja vrstu posla kojem je američko Ministarstvo pravde predvisjelo kada je uspostavilo svoj program za informisanje o nestalim i ubijenim domorodačkim osobama prošlo ljeto.

Posebni timovi pomoćnika američkih odvjetnika i koordinatora dobili su zadatak da se fokusiraju na te slučajeve. Njihov cilj: Poboljšati komunikaciju i koordinaciju u saveznim, plemenskim, državnim i lokalnim jurisdikcijama u nadi da će premostiti jaz koji je rješavanje nasilnih zločina u indijskoj zemlji učinio generacijskim izazovom.

Neki od novih federalnih tužilaca učestvovali su u događajima povodom Dana svijesti. Od glavnog grada Arizone do kulturnog centra u Albuquerqueu i Qualla Boundarya u Sjevernoj Karolini, marševi, simpoziji, umjetničke izložbe i bdijenja uz svijeće bili su planirani za 5. maj, na rođendan Hane Haris, koja je imala samo 21 godinu kada je ubijena u indijanskom rezervatu Northern Cheyenne u Montani 2013.

Bio je to emotivan dan u Albuquerqueu, gdje su članovi porodice i zastupnici učestvovali u molitvenoj šetnji. Skandirali su: "Šta hoćemo? Odgovore! Šta hoćemo? Pravdu!" Bilo je suza i dugih zagrljaja dok su dijelili svoje priče i frustracije. Razgovarali su o osjećaju zaboravljenosti i nedostatku resursa u domorodačkim zajednicama.

Geraldine Toya iz Jemez Puebla marširala je sa ostalim članovima porodice kako bi podigla svijest o smrti svoje kćeri Shawne Toye 2021. Ona je rekla da su ona i njen suprug umjetnici koji prave grnčariju i nisu ni sanjali da će završiti kao istražitelji u pokušaju da utvrde šta desilo njihovoj kćerci.

"Naše putovanje je bilo teško, ali znate šta, učinit ćemo ovo putovanje uspješnim za sve naše ljude koji su ovdje u ovoj istoj stvari kroz koju se trenutno borimo", rekla je ona, obećavajući da će podržati druge porodice dok traže pravdu.

Geraldine Toya, u sredini, maršira kako bi podigla svijest o smrti svoje kćeri Shawne Toya 2021. godine, dok desetine ljudi učestvuju na Danu svijesti o nestalim i ubijenim domorodačkim osobama u Albuquerqueu, Novi Meksiko, 5. maja 2024.
Geraldine Toya, u sredini, maršira kako bi podigla svijest o smrti svoje kćeri Shawne Toya 2021. godine, dok desetine ljudi učestvuju na Danu svijesti o nestalim i ubijenim domorodačkim osobama u Albuquerqueu, Novi Meksiko, 5. maja 2024.

Alex Uballez, američki državni odvjetnik za Distrikt New Mexico, izjavio je u petak za AP da se program pažnje u javnosti počinje isplaćivati.

Omogućavanje tih mostova između tih agencija ključno je za uočavanje obrazaca koji utiču na sve naše zajednice“, rekao je Uballez. "Nijedna od naših granica koje smo nacrtali ne sprečava prelivanje uticaja na zajednice - preko plemenskih zajednica, preko država, širom nacije, preko međunarodnih granica."

Pomoćnik američkog tužioca Eliot Neal nadgleda MMIP slučajeve za region koji obuhvata Novi Meksiko, Arizonu, Kolorado, Jutu i Nevadu.

Razgovor između agencija za provođenje zakona i advokata može pomoći u sprječavanju drugih zločina koji su često prethodnici smrtonosnog nasilja. Drugi dijelovi slagalice su izgradnja odnosa sa zajednicama Indijanaca i sistem dostupniji javnosti, rekao je Neal.

Dio Nealovog posla uključuje pregled starih slučajeva: dugotrajan posao koji može uključivati pronalaženje svjedoka i ponovno podnošenje dokaza na testiranje.

"Pokušavamo malo da preokrenemo taj scenario i tim slučajevima damo vrijeme i pažnju koju zaslužuju", rekao je on, dodajući da je komunikacija s članovima porodice o procesu kritična komponenta za advokate i koordinatore MMIP-a.

DOJ je tokom prošle godine takođe dodijelio 268 miliona dolara grantova plemenskim pravosudnim sistemima za rješavanje slučajeva zlostavljanja djece, borbu protiv nasilja u porodici i seksualnog nasilja i jačanje usluga za žrtve.

Pomoćnica američkog tužioca Bree Black Horse bila je obučena u crveno dok je polagala zakletvu u četvrtak tokom ceremonije u Yakimi u Washingtonu. Boja je sinonim za podizanje svijesti o nesrazmjernom broju žrtava nasilja z autohtonih naroda .

Ona procesuira slučajeve MMIP u regiji od pet država širom Kalifornije i od pacifičkog sjeverozapada do Montane. Broj njenih predmeta je dvocifren, a ona radi sa grupama za zagovaranje kako bi identifikovala više neriješenih slučajeva i otvorila linije komunikacije sa organima za provođenje zakona.

Upisani član Nacije Seminola u Oklahomi i advokat više od decenije, Black Horse je rekla da je postojanje 10 pomoćnih američkih odvjetnika i koordinatora koji se fokusiraju isključivo na MMIP slučajeve bez presedana.

Ovo je pitanje koje je dotaklo ne samo moju zajednicu, već i moje prijatelje i moju porodicu“, rekla je ona. "Ovo vidim kao način da se osigura da naše buduće generacije, naši mladi ljudi ne dožive ove iste vrste nejednakosti i istu vrstu traume."

U Novom Meksiku, Uballez je priznao da se savezna vlada polako kreće i pripisao je priznanje plemenskim zajednicama što su podigle glas, dosljedno se pojavljivale na protestima i vršeći pritisak na političare da poboljšaju javnu sigurnost u plemenskim zajednicama.

Ipak, on i Neal su rekli da će biti potrebna promjena paradigme kako bi se poništila percepcija javnosti da se ništa ne radi.

Čovjek optužen u slučaju New Mexico, Labar Tsethlikai, pojavio se na sudu u srijedu i izjasnio se da nije kriv dok je stajao okovan pored svog javnog branioca. Advokat žrtava iz Uballezovog ureda također je bio tamo, sjedio sa članovima porodice žrtve.

Tsethlikaijev advokat je tvrdio da tek treba da budu predstavljeni dokazi koji povezuju klijenta sa navodnim zločinima navedenim u sudskim dokumentima.

Pomoćnik američkog tužioca Matthew McGinley tvrdio je da nikakvi uvjeti puštanja na slobodu ne bi zaštitili zajednicu, ukazujući na podatke mobilnog telefona i DNK dokaze koji navodno pokazuju da je Tsethlikai napadao ljude koji su bili beskućnici.

On će ostati u pritvoru do suđenja dok vlasti nastavljaju istragu.

Sudski dokumenti navode najmanje 10 drugih žrtava zajedno sa pet novoidentifikovanih potencijalnih žrtava. McGinley je rekao da se tužioci žele usredotočiti na nekoliko slučajeva "kako bi ga sklonili s ulice" i spriječili dalje nasilje.

Gallup izvještaj: SAD ispred Kine po odobravanju globalnog vodstva

Američki rpedsjednik Joe Biden (lijevo) i kineski predsjednik XI Jinping
Američki rpedsjednik Joe Biden (lijevo) i kineski predsjednik XI Jinping

Globalno odobravanje američkog vodstva veće je od kineskog, prema Gallup analizi od ponedjeljka. U izvještaju se kaže da iako više zemalja ima veću neto podršku američkom rukovodstvu, globalna podrška i SAD i Kini smanjena je 2023.

U izvještaju se također navodi da, dok SAD pobjeđuju Kinu u odobravanju globalnog vodstva, podrška varira ovisno o tome ko vodi. Gallupovi podaci za skoro 20 godina pokazuju da demokratsko rukovodstvo ima tendenciju da dobija veću globalnu podršku od republikanskog.

Od 133 zemlje ispitane 2023. godine, SAD su zadržale prednost u njih 81, a Kina u 52. Najveću prednost SAD su imale na Kosovu, dok je Kina uživala najveću prednost u Rusiji.

Imati prednost u odobravanju rukovodstva važno je za sposobnost zemlje da izvrši uticaj, kaže Gallup u izvještaju. "Održavajući ostale faktore konstantnim, velika sila koja ima neto prednost odobravanja u zemlji od interesa može imati veće šanse da ostvari svoje ciljeve."

U izvještaju se također kaže da neto ocjena odobravanja "nudi koristan zamjenski faktor za važnu komponentu meke moći na nivou stanovništva."

Unatoč tome što SAD imaju jasnu prednost, podrška i Kini i SAD-u se smanjila, a Gallup u izvještaju kaže da to "sugerira sve veći nedostatak entuzijazma za ove dvije globalne sile".

Unatoč sveukupnom padu podrške vodstvu obje zemlje, SAD i Kina su postigle odgovarajuće dugoročne dobitke u određenim dijelovima svijeta. Kina je ostvarila napredak u afričkim zemljama poput Tanzanije, Ugande, Južne Afrike i Malavija. SAD su ostvarile napredak u azijskim zemljama poput Indije, Filipina, Južne Koreje i Vijetnama.

Prema izvještaju, "mišićne aktivnosti Kine u njenom susjedstvu su izazvale odgovor na prijetnju koja gura ove zemlje prema američkoj orbiti", što se vjerovatno odnosi na tekuću agresiju Kine u Južnom kineskom moru.

Neto podrška ove godine mogla bi zavisiti od raznih faktora, kao što su promjene u rukovodstvu ili razvoj velikih globalnih sukoba. Ova godina je najveća izborna godina u zabilježenoj historiji s više od polovine svjetske populacije u više od 50 zemalja koje izlazi na birališta.

Julie Ray, koja je koautor Gallupovog izvještaja, rekla je da će uticaj ovogodišnjih izbora biti teško predvidjeti, ali da su "ulozi ove godine definitivno visoki".

Podrška američkom vodstvu mogla bi biti dovedena u pitanje jer je američki predsjednik Joe Biden dobio kritike u zemlji i inostranstvu zbog kontinuirane podrške Izraelu tokom njegovog rata u Gazi, u kojem je ubijeno više od 30.000 Palestinaca. Izrael je započeo svoju vojnu kampanju protiv Hamasa nakon što su borci Hamasa prešli u južni Izrael 7. oktobra, ubivši 1.200 ljudi i uzevši oko 250 ljudi za taoce.

Uticaj američke podrške Izraelu "zaista ostaje da se vidi", rekla je Ray, i dodala da "kada smo analizirali zemlje obuhvaćene istraživanjem 2023. sa terenskim radom prije i poslije 7. oktobra, nismo vidjeli nikakve veće uniformne razlike u ocjenama odobravanja ."

Gallupovo istraživanje izračunava relativno neto odobravanje, što je razlika između procenta koji odobravaju i procenta koji ne odobravaju rukovodstvo zemlje.

Za bilo koju zemlju, neto odobrenje SAD minus neto odobrenje Kine rezultira rezultatom koji se kreće od +200 do -200.

Rezultat od +200 ukazuje na potpunu podršku američkom vodstvu i potpuno neodobravanje kineskog vodstva. Skor od -200 ukazuje na suprotno, a rezultat nula ukazuje na potpuni paritet u podršci.

Kosovo, najveći pristalica američkog rukovodstva, imalo je ocjenu +154 boda, dok je Rusija, najveća pristalica kineskog rukovodstva, imala ocjenu -132 boda.

Po čemu se protesti u kampusima u SAD razlikuju od onih u eri rata u Vijetnamu

Duboka generacijska podjela, antiratni protesti na fakultetima i nadolazeća demokratska konvencija u Čikagu pozivaju na poređenja između današnjih protesta protiv izraelskih napada u Gazi i pokreta protiv rata u Vijetnamu.

54. godišnjica pucnjave na Državnom univerzitetu Kent u subotu, obilježava dan kada su trupe Nacionalne garde Ohaja poslane da uguše proteste u kampusu pucale i pogodile 13 studenata, ubivši četiri i izazvale navalu nemira širom zemlje.

Protesti u kampusu u protekle dvije sedmice razlikuju se i po obimu i po motivaciji. Studentski organi su se promijenili, kao i Demokratska stranka. Ali s obzirom na tijesnu revanš utakmicu sadašnjeg predsjednika Joea Bidena, demokrata, s republikancem Donaldom Trumpom, oni bi mogli imati političku moć.

BROJ MRTVIH

Do 1970., Vijetnamski rat je bjesnio pet godina, a republikanski predsjednik Richard Nixon najavio je širenje rata na Kambodžu. Do kraja 1970. godine, skoro 1,8 miliona američkih mladića je bilo uvršteno u vojsku, a skoro 30.000 ih je umrlo.

Nema američkih trupa koje se bore u izraelskom ratu u Gazi, ali mnogi građani SAD-a su tamo izgubili članove porodice.

Izraelski napad na Gazu potaknut je napadom islamističkih militanata Hamasa 7. oktobra, koji je, prema njegovim podacima, ubio 1.200, a 253 uzeo taoca. U naknadnom izraelskom bombardovanju ubijeno je više od 35.000 Palestinaca, prema palestinskim ljekarima, i raseljena većina od 2,3 miliona stanovnika Gaze.

Učenici u desetinama škola širom SAD-a okupili su se ili kampirali kako bi se suprotstavili izraelskom ratu u Gazi, zahtijevajući od institucija da prestanu poslovati s kompanijama koje podržavaju rat. Policija je uhapsila više od 2.000 demonstranata.

Demonstranti i studenti koji protestuju protiv rata u Vijetnamu na trgu ispred Niske memorijalne biblioteke Kolumbija univerziteta u Njujorku, 27. aprila 1968.
Demonstranti i studenti koji protestuju protiv rata u Vijetnamu na trgu ispred Niske memorijalne biblioteke Kolumbija univerziteta u Njujorku, 27. aprila 1968.

PODRŠKA

Rastući broj mrtvih u Gazi i slike tamošnjeg široko rasprostranjenog razaranja uticali su na javno mnijenje, pri čemu je podrška izraelskom vojnom napadu pala sa 50% u novembarskoj anketi Gallup-a na 36% krajem marta.

Biden, koji je prošlog mjeseca potpisao zakon za pružanje 14 milijardi dolara dodatne pomoći Izraelu, suočen je sa sve većim kritikama zbog njegovog rješavanja krize, sa stotinama hiljada glasača koji su posljednjih mjeseci na demokratskim predizborima "neopredijeljeno glasali" kako bi izrazili svoju frustraciju i bijes.

Senator Bernie Sanders je također napravio poređenja sa Vijetnamom, ističući odluku bivšeg predsjednika Lyndona Johnsona da se ne kandidira 1968. godine usred rastućeg bijesa zbog rata u Vijetnamu.

"Veoma se brinem da se predsjednik Biden dovodi u poziciju u kojoj je otuđio, ne samo mlade ljude, već i veliki dio demokratske baze, u smislu svojih pogleda na Izrael i ovaj rat", rekao je Sanders za CNN.

Propalestinski demonstranti kampuju u šatorima na Univerzitetu Kolumbija, 27. aprila 2024. u Njujorku.
Propalestinski demonstranti kampuju u šatorima na Univerzitetu Kolumbija, 27. aprila 2024. u Njujorku.

VELIČINA, OBIM I INTENZITET

Do 1970. protesti su porasli u veličini i intenzitetu, a neki skupovi su privukli desetine, pa čak i stotine hiljada ljudi, rekao je Kevin Kruse, profesor na Univerzitetu Princeton. Mnogi studenti su bili lično pogođeni.

Neki od tih protesta su također bili nasilni, za razliku od uglavnom mirnih demonstracija koje su do sada viđene kao odgovor na izraelski rat u Gazi, rekao je on.

"Noć prije pucnjave zapalili su zgradu ROTC-a (Kopusa za obuku rezervnih oficira). Ovo nije bila gomila studenata koji su sjedili u šatorima na travnjaku", rekao je on.

Pucnjava je izazvala nove antiratne proteste širom Sjedinjenih Država i čak do Melburna u Australiji, gdje se 100.000 okupilo na protestima. Skoro 100.000 ljudi okupilo se u Washingtonu, DC nekoliko dana nakon pucnjave.

U mnogo manjem obimu, prvobitni odgovor Univerziteta Kolumbija u aprilu takođe je izazvao proteste solidarnosti, rekao je Kruse, dodajući da bi protesti Kolumbija možda prestali da su administratori odlučili da tiho odu do ljeta.

TON I KASTE

Prvi Bidenovi komentari o eskalirajućim protestima izazvali su nove tvrdnje da se on oglušuje o probleme, baš kao što arapsko-američki i muslimanski aktivisti kažu da Bijela kuća nije poslušala njihovu zabrinutost oko podrške Izraelu.

"Postoji pravo na protest, ali ne i pravo na izazivanje haosa", rekao je Biden.

Ubrzo nakon pucnjave u Kent Stateu, Nixon je pozvao u Bijelu kuću grupu građevinskih radnika nakon takozvane "pobune šljemova" kada je 400 građevinskih radnika i 800 kancelarijskih radnika napalo oko 1.000 demonstranata u New Yorku.

VIŠE RASNE, RODNE RAZLIČITOSTI

Godine 1970. bilo je oko 7,2 miliona studenata upisanih na koledž u SAD-u i žene su činile 41% studenata, dok su crni studenti bili samo 7% od ukupnog broja.

Sada, SAD ima preko 15 miliona dodiplomskih studenata, otvara se nova kartica, sa bijelim studentima koji čine oko 41%, latino studentima 18%, crnim studentima 11% i azijskim studentima 6%, prema National Student Clearinghouse Research Center. Broj žena u univerzitetskim kampusima je veći od muškaraca.

Dok su ženski pokret i pokreti za građanska prava također ključali kasnih 1960-ih, grupe su bile manje integrirane i više zavađene nego danas, rekao je Jim Zogby, demonstrant iz Vijetnama i osnivač Arapsko-američkog instituta.

Ovo je intersekcijska generacija. To su ista djeca koja su predvodila pokret Black Lives Matter ili marš žena ili proteste protiv zabrane muslimana ili skup za sigurnost oružja", rekao je.

Desetine šatora bile su postavljene u sklopu propalestinskog protesta na Univerzitetu u Mičigenu u Ann Arboru u četvrtak, 2. maja 2024.
Desetine šatora bile su postavljene u sklopu propalestinskog protesta na Univerzitetu u Mičigenu u Ann Arboru u četvrtak, 2. maja 2024.

DEMOKRATSKA PODJELA

Tada, kao i sada, postoje oštre podjele među generacijama, uključujući i Demokratsku stranku.

Demokratski strateg James Carville (79) upozorio je u nedjelju demonstrante u viralnom i vulgarnom videu na X da bi mogli pomoći Trumpu da osvoji drugi mandat podjelom stranke.

Anketa YouGov-a objavljena u četvrtak pokazala je da 53% odraslih smatra da je odluka administratora koledža da suspenduju i protjeraju neke propalestinske demonstrante bila "otprilike ispravna" ili "nije dovoljno oštra". Taj broj skače na 68% za osobe starije od 65 godina.

Dilara Sayeed, predsjednica Muslimanske građanske koalicije, neprofitne organizacije sa sjedištem u Čikagu, rekla je da stranka još uvijek nije u kontaktu sa svojim biračkim tijelom mladih nebijelih birača.

"Vlada je imala politiku s kojom se mladi ljudi i nebijeli Amerikanci nisu slagali - korištenje naših poreza i slanje trupa da se bore u ratu s kojim se nismo slagali", rekao je Sayeed, tu smo i sada."

Abbas Alawieh, bivši viši pomoćnik u Kongresu i organizator zajednice koji je pomogao u vođenju kampanje "Neopredijeljeni" u Michiganu, rekao je da je vodstvo stranke u velikom riziku da ponovi greške iz vijetnamske ere.

"Godine 1968., jedan od velikih promašaja partijskog establišmenta bio je to što su ignorisali antiratnu omladinu i nastavili užasan rat u Vijetnamu i otuđili mlade birače, a ja se osjećam kao da su u opasnosti da učine istu stvar", rekao je.

Bidenova kampanja se aktivno bavi mladim biračima, rekla je glasnogovornica Mia Ehrenberg, ističući da su ti napori pokrenuti mjesecima ranije nego u prethodnom izbornom ciklusu. Bidena je podržalo i 15 glasačkih grupa mladih, koje će angažovati stotine organizatora i mobilisati stotine hiljada volontera, navodi se u kampanji.

Matt Hill, glasnogovornik Nacionalne demokratske konvencije, naglasio je važnost mirnog protesta za američku demokratiju, tvrdeći da će konvencija naglasiti ono što je nazvao "jedinstvo i uzbuđenje demokrata... u oštroj suprotnosti s haosom i ekstremizmom koji vladaju u GOP."

OFFLINE, ONLINE

Medijsko izvještavanje o ratu u Vijetnamu, poznatom kao prvi američki "televizijski rat" sa svakodnevnim slikama mrtvih vojnika koje se vraćaju u Sjedinjene Države (slike koje je američka vojska sada zabranila) dalo je zamah antiratnom pokretu.

Iako se studenti danas ne suočavaju sa regrutacijom, oni gledaju kako se rat odvija u realnom vremenu na svojim telefonima, rekla je Christianna Leahy, bivša članica odbora Amnesty Internationala i profesorica na McDaniel koledžu u Marylandu.

Preko Instagrama, Tik Toka, društvenih mreža samo dobijaju slike svaki dan, rekla je. "Ovo je na svačijem telefonu 24 sata dnevno."

DEMOKRATSKA KONVENCIJA

Podjele bi mogle da proključaju tokom Demokratske nacionalne konvencije u Čikagu u avgustu. Ali biće manje šansi da se izazove Biden unutar događaja nego 1968. godine, rekao je Zogby.

"Stranka više nije ista, kao što je to bilo '68. kada je bilo internog neslaganja u stranci", rekao je on, napominjući da je Biden zaključao nominaciju i da nijedan drugi kandidat nije imao priliku da se pojavi tokom borbe na konvenciji.

Još jedna ključna razlika ove godine: konvencija '68 održana je samo nekoliko mjeseci nakon atentata na lidera građanskih prava Martina Luthera Kinga i vodećeg demokratskog predsjedničkog kandidata Roberta F. Kennedyja, što je uzburkalo naciju već podijeljenu Vijetnamskim ratom i socijalnom revolucijom.

"Nema mjesta u ovim Sjedinjenim Državama gdje bi DNC imao konvenciju gdje ih neće dočekati njihova baza i frustracija iz njihove baze i želja da se njihovi prioriteti odražavaju u platformi demokrata", rekao je Nsé Ufot, osnivač New South Super PAC-a.

Izraelska vojska poziva na evakuaciju iz istočnog Rafaha prije planirane ofanzive

Rafah, Gaza
Rafah, Gaza

Izraelska vojska je poručila Palestincima da počnu evakuirati istočni Rafah, navodi se u priopćenju izraelskih odbrambenih snaga u ponedjeljak, signalizirajući da je kopnena invazija neizbježna.

Ljudima je rečeno da se presele u Muwasi, izraelsko proglašeno humanitarno područje u blizini obale. Vojska je saopštila da je proširila pomoć na to područje, uključujući terenske bolnice, šatore, hranu i vodu.

Najava dolazi usred krhkih pregovora o prekidu vatre i uoči dugo očekivane kopnene ofanzive koju Izrael mjesecima obećava kako bi iskorijenio preostale militante Hamasa.

Hamasovo naoružano krilo preuzelo je u nedjelju odgovornost za napad na prelaz Kerem Šalom u Gazi za koji je Izrael rekao da je ubio tri njegova vojnika.

Izraelska vojska saopćila je da je 10 projektila ispaljeno iz Rafaha u južnoj Gazi prema području prijelaza, za koji je rekao da je sada zatvoren za pomoć kamionima koji idu u obalnu enklavu. Ostali prelazi su ostali otvoreni.

Hamasovo naoružano krilo saopštilo je da je ispalilo rakete na bazu izraelske vojske pored prelaza, ali nije potvrdilo odakle ih je ispaljivalo. Hamasovi mediji citiraju izvor blizak grupi koji kaže da komercijalni prijelaz nije bio cilj.

Više od milion Palestinaca nalazi se sklonjeno u Rafi, blizu granice s Egiptom.
Ubrzo nakon napada Hamasa, izraelski zračni napad pogodio je kuću u Rafahu ubivši tri osobe i ranivši nekoliko drugih, rekli su palestinski medicinari.

Izraelska vojska je potvrdila kontraudar, rekavši da je pogodila lanser iz kojeg su ispaljeni projektili Hamasa, kao i obližnju "vojnu strukturu".

"Pokretanja koje je izvršio Hamas u blizini prijelaza Rafa... jasan su primjer sistematske eksploatacije humanitarnih objekata i prostora od strane terorističke organizacije i njihove kontinuirane upotrebe civilnog stanovništva Gaze kao živog štita", navodi se.

Hamas poriče da koristi civile kao živi štit.

Nešto prije ponoći, izraelski zračni napad je ubio devet Palestinaca, uključujući i bebu, u drugoj kući u Rafahu, rekli su zdravstveni zvaničnici Gaze. Rekli su da je novi napad povećao broj poginulih u nedjelju na najmanje 19 ljudi.

Izrael je obećao da će ući u grad na jugu Gaze i istjerati tamošnje snage Hamasa, ali se suočio sa sve većim pritiskom da zadrži vatru jer bi operacija mogla poremetiti krhke humanitarne napore u Gazi i ugroziti još mnogo života.

Nedjeljni napad na prijelaz uslijedio je kada su se smanjile nade u pregovore o prekidu vatre koji su u toku u Kairu.

Rat je počeo nakon što je Hamas zapanjio Izrael prekograničnim napadom 7. oktobra u kojem je, prema izraelskim podacima, ubijeno 1.200 ljudi i uzeta 252 taoca.

Više od 34.600 Palestinaca je ubijeno, od kojih 29 u posljednja 24 sata, a više od 77.000 je ranjeno u napadu Izraela, saopštilo je ministarstvo zdravlja Gaze.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG