Najnovije
Trump kaže da će nominovati ženu za mjesto u Vrhovnom sudu
Predsjednik Donald Trump najavio je da će na mjesto preminule sudije Ruth Bader Ginsburg imenovati ženu.
"Objaviću ime kandidata sljedeće nedjelje. Biće žena. Mislim da treba da bude žena jer više volim žene od muškaraca", rekao je Trump na mitingu u Fayettevilleu, Sjevernoj Karolini.
Publika mu je uzvikivala da "popuni to mjesto".
Predsjednik je ranije isticao dvije sudije koje su za vrijeme njegovog mandata unaprijeđene u federalne apelacione sudove.
To su Amy Coney Barrett, sudija Okružnog apelacionog suda u Chicagu koja se već pominjala tokom imenovanja sudije Bretta Kavanaugha, i Barbara Lagoa, sudija Okružnog apelacionog suda u Atlanti.
Smrt sutkinje Ruth Bader Ginsburg od raka, pošto je 27 godina služila u Vrhovnom sudu, dala je Trumpu mogućnost da šest nedjelja pred izbore postavi još jednog konzervatnivnog sudiju i ojača konzervativnu većinu u Vrhovnom sudu na 6-3.
Svaka Trumpova nominacija zahtijeva potvrdu u Senatu u kojem republikanci imaju većinu od 53 senatora, a demokrate 47.
"Senat da glasa bez odlaganja o novom sudiji"
Trump je ranije pozvao Senat da "bez odlaganja razmotri" njegovu nominaciju za sudiju Vrhovnog suda što je obrazložio time da su republikanci i izabrani na vlast jer su obećali da će postaviti sudije.
Lider većine u Senatu Mitc McConnell je i prije nego što se predsjednik obratio, samo nekoliko sati poslije smrti sudije Ruth Bader Ginsburg rekao da će staviti na glasanje Trumpov prijedlog o novom sudiji.
McConnell se u istoj poziciji našao i 2016. godine, kada međutim nije htio da stavi na glasanje prijedlog Baracka Obame za sudiju - uz obrazloženje da je izborna godina i da sudiju treba da postavi novi predsjednik. Ovoga puta je izneo istu argumentaciju kao i predsjednik - da su ih Amerikanci izglasali kako bi postavljali sudije.
Nije poznato hoće li se u Senatu glasati o novom sudiji prije izbora, ali republikanci bi imali period do januara sljedeće godine - dok novoizabrani Kongres i predsjednik ne stupe na vlast.
U redovnoj proceduri, potrebno je nekoliko nedjelja da kandidat prođe bezbjednosne provjere i da učestvuje na pretresima pred senatskim odborima, ali nije poznato hoće li se sve to tako odvijati s obzirom na to da je do izbora ostalo manje od šest nedjelja.
Sa tijesnom republikanskom većinom u Senatu sa 53 od 100 glasova, Trumpov kandidat ne smije da izgubi više od tri republikanska glasa.
Za nije sigurno kako bi glasale senatorke Susan Collins iz Mainea i Lisa Murkowski sa Aljaske, kao i senator Mitt Romney iz Utaha.
See all News Updates of the Day
Bidenov glavni pomoćnik putuje u Indiju, fokusom na Kinu
Savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Joea Bidena, Jake Sullivan, doputovat će u svoju posljednju posjetu Indiji sljedeće sedmice kako bi naglasio partnerstvo Washingtona s New Delhijem, objavila je u petak Bijela kuća.
Posjeta će ograničiti napore Bidenove administracije da maksimizira veze s vladom premijera Narendre Modija, u njenom strateškom fokusu na suprotstavljanje kineskom utjecaju u Indo-Pacifiku.
Jačanje veza s Indijom bio je "pravi prioritet vanjske politike i područje naslijeđa Bidenove administracije", rekao je visoki zvaničnik administracije pod uvjetom da ostane anoniman na brifingu novinarima u petak.
Sullivan će posjetiti New Delhi od 5. do 6. januara kako bi razgovarao o nizu pitanja, uključujući civilno nuklearno partnerstvo, kineski višak u lancima nabavke poluvodiča i biofarmaca, stratešku tehnološku saradnju i druge zajedničke sigurnosne prioritete, rekao je drugi zvaničnik administracije.
Sullivanova posjeta dolazi u trenutku kada se stvaraju napetosti između Indije i Kine oko plana Pekinga da izgradi, kako se naziva, "najveću svjetsku" hidro branu na rijeci Yarlung Zangbo na istočnom rubu tibetanske visoravni, koja bi mogla utjecati na milione nizvodno u Indiji i Bangladešu.
Očekuje se da će Salivan razgovarati o brani zajedno sa drugim regionalnim pitanjima koja zabrinjavaju, rekao je prvi zvaničnik administracije odgovarajući na pitanje Glasa Amerike. "Ono što nam je važno je da kada su u pitanju vodni resursi kojima se mora upravljati u različitim zemljama, da se njima postupa pošteno i na pravičan način", rekao je zvaničnik.
Tehnološka inicijativa
Ključni fokus posjete je američko-indijska inicijativa o kritičnoj i novoj tehnologiji (iCET) – napor koji su Biden i Modi najavili u maju 2022. da ojačaju svoje strateško tehnološko partnerstvo i odbrambeno-industrijsku saradnju između njihovih vlada, preduzeća i akademskih institucija. u različitim domenima, od AI do kvantnog računarstva, i od poluprovodnika do svemira.
Sullivanova posjeta će se održati samo dvije sedmice prije nego što će novoizabrani predsjednik Donald Trump stupiti na dužnost 20. januara. Mnogi očekuju da će iCET nastaviti pod njegovom administracijom.
"Postoji široka dvostranačka podrška za neke od ciljeva iCET-a", rekao je drugi zvaničnik administracije odgovarajući na pitanje Glasa Amerike. Oni uključuju "jačanje otpornosti lanaca nabavke tehnologije, rad sa saveznicima i partnerima kako bismo se pozicionirali kako bismo nadoknadili napredak NRK-a [Narodne Republike Kine] u određenim tehnologijama i napore da dominiramo nekim od lanaca nabavke."
Američko strateško partnerstvo sa New Delhijem "zasnovano je na opkladi da je ekonomski, tehnološki i vojni uspon Indije kritičan za potiskivanje i obuzdavanje dominacije Kine na ovim poljima", rekao je Aparna Pande, direktor Inicijative za budućnost Indije i juga Azije na Hudson institutu.
Problemi nisu poremetili bilateralne veze. To uključuje demokratsko nazadovanje Indije i slučaj bivšeg službenika indijske vlade optuženog u New Yorku prošle godine za ubistvo za najam zbog njegove uloge u usmjeravanju osujećene zavjere za ubistvo separatiste Sikha i kritičara Modija.
Većina Bidenove politike prema Indiji će se vjerovatno nastaviti, rekao je Pande za Glas Amerike, jer će Trumpova želja da "povuče ili obuzda uspon Kine - ekonomski, tehnološki i vojni - pomoći da se Indija vidi kao partner u ovom poduhvatu".
Tokom svoje prve administracije, Trump je imao topao odnos s Modijem. Trump je prisustvovao skupu "Howdy Modi" 2019. u Teksasu, a Modi je uzvratio tako što je bio domaćin mitinga "Namaste Trump" u Ahmedabadu 2020. godine.
Analitičari: Politička previranja u Južnoj Koreji idu u prilog Kini
Politička previranja u Južnoj Koreji se produbljuju nakon debakla vanrednog stanja, a analitičari kažu da bi Kina mogla imati priliku da poveća svoj utjecaj na tu zemlju.
Trenutni politički haos u Seulu "radi za [prednost] Pekinga", rekao je Evans Revere, koji je bio vršilac dužnosti pomoćnika državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika za vrijeme administracije Georgea W. Busha.
"Kina, sa svojim autoritarnim pristupom upravljanju, ima koristi" i "bez sumnje je zadovoljna jer Kina vidi prevlast Demokratske stranke, poznate po svom simpatičnom pristupu NRK, kao pozitivan razvoj", rekao je Revere.
Južna Koreja je uvučena u duboku političku krizu sa opozivom čelnika zemlje prošlog mjeseca. Ove sedmice, sukob sa sigurnosnim snagama ispred rezidencije predsjednika Yoon Suk Yeola u Seulu spriječio je istražitelje jedne antikorupcijske agencije da ga privedu.
Glavna opoziciona Demokratska partija, DP, pozvala je agenciju da još jednom pokuša pritvoriti Yoona nakon što je izrazila žaljenje zbog povlačenja istražitelja.
DP je prošlog mjeseca izvršila dva uzastopna opoziva u dvije sedmice. Nakon što je 14. decembra opozvala Yoona zbog njegovog neuspjelog pokušaja uvođenja vanrednog stanja, DP je također uspjela u svom nastojanju da opozove vršioca dužnosti predsjednika Han Duk-sooa sljedeće sedmice.
Sudbina Yoona, koji je suspendovan sa dužnosti, zavisi od Ustavnog suda. Ako sud presudi u korist opoziva Yoona, zemlja će održati izbore, a Lee Jae-myung, šef DP-a, smatra se jakim kandidatom.
“Kina bi pozdravila vladu DP-a u Seulu jer bi nova administracija bila pomirljiva prema Pekingu i Pjongjangu i više antagonistička prema Washingtonu i Seulu”, rekao je Bruce Klingner, viši saradnik Sjeveroistočne Azije u Heritage Foundation.
"Kina bi mogla pokušati da zabije klinove između Južne Koreje i SAD usvajanjem prijateljskog tona prema Seulu", dodao je Klingner.
Liu Pengyu, glasnogovornik kineske ambasade u Washingtonu, rekao je u utorak za Glas Amerike da je "Kina primijetila relevantne događaje", ali "neće komentarisati unutrašnje poslove Republike Koreje".
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je svom južnokorejskom kolegi Cho Tae-yulu u telefonskom razgovoru 24. decembra da se "Kina pridržava principa nemiješanja u unutrašnje stvari". On je rekao da su zajednički napori obje strane doveli do poboljšanja bilateralnih odnosa.
Međutim, Klingner je u svom izvještaju objavljenom neposredno prije općih izbora u Južnoj Koreji prošlog aprila rekao da bi Kina mogla smatrati korisnim da u Južnoj Koreji izazove otpor Yoonovoj politici.
Peking, koristeći svoje odjeljenje za rad Ujedinjenog fronta, "manipuliše debatama o vanjskoj politici" tako što "intenzivira političke razlike unutar ciljanih zemalja i naduvava javnu podršku političaru ili partiji", navodi se u izvještaju.
Naginjanje prema Kini
DP je “veoma pro-Kineski” i “preusmjerio bi zemlju na Kinu” ako preuzme kontrolu nad vladom”, rekao je Gordan Chang, istaknuti viši saradnik Instituta Gatestone i autor Plana Red: China's Project to Destroy Amerika.
“Jasno je kako bi se politika Južne Koreje promijenila” kao što je demonstrirano pokušajem DP-a da vršilac dužnosti predsjednika Han odobri amandmane na Zakon o svjedočenju i ocjenjivanju nekoliko dana nakon što je opoziciona stranka glasala za opoziv Yoona 14. decembra.
Amandman, koji je sponzorirao DP, obavezuje pojedince, uključujući lidere industrije, da prisustvuju saslušanjima ako se od njih zatraži i zabranjuje im da prešute informacije čak i ako bi to otkrilo poslovne tajne koje bi mogle biti osjetljive na nacionalnu sigurnost.
To bi "primoralo južnokorejske kompanije da odaju svoje poslovne tajne, što bi svakako koristilo Kini" i "sigurno potkopalo južnokorejske kompanije", rekao je Chang. “Ako Južna Koreja izgubi svoju konkurentsku prednost, što DP pokušava učiniti, onda bi joj bilo vrlo lako okončati južnokorejsku demokratiju.”
Nestranački izvještaj američke Kongresne službe za istraživanje objavljen 23. decembra naglašava da su DP "skloni zagovaranju potpuno drugačije politike" od Yoona. U izvještaju se također spominje da je Lee preispitivao Yoona zbog "veće spremnosti od prethodnih čelnika ROK-a da javno kritikuju akcije Kine".
Yoon je u četvrtak rekao u pisanoj poruci svojim pristalicama koje su se okupile ispred njegove rezidencije da će se "boriti do kraja" protiv antidržavnih snaga koje dovode zemlju u "opasnost". Zahvalio im je što su branili "liberalnu demokratiju i ustavni poredak" Južne Koreje.
Poruku, navodno dostavljenu preko treće osobe njegovim pristalicama, potpisao je Yoon, a njegovi advokati su je učinili dostupnom južnokorejskim medijima.
Andrew Yeo, predsjedavajući Fondacije SK-Korea u Centru za azijske političke studije Instituta Brookings, rekao je: „DP bi mogao ponovo kalibrirati poziciju Seula između Pekinga i Washingtona, razumno i više nerado podržava politike koje se smatraju crvenim linijama za Kinu, kao što je podrška Tajvanu u krizi u Tajvanskom moreuzu.”
Nastavio je: “Ali DP također prepoznaje važnost saveza između SAD-a i ROK-a, tako da očekujem snažne odnose između SAD-a i ROK-a čak i pod vladom DP-a.”
Lee se 23. decembra sastao sa američkim ambasadorom u Južnoj Koreji Filipom Goldbergom u Seulu i izrazio nadu da će se alijansa dalje razvijati po pitanju ljudskih prava i životne sredine.
Goldberg se sastao i sa vladajućim PPP.
Robert Rapson, koji je bio otpravnik poslova i zamjenik šefa misije u američkoj ambasadi u Seulu od 2018. do 2021., rekao je: „SAD će ostati prioritetni odnos za sljedeću korejsku administraciju, bez obzira da li je progresivna ili konzervativna .”
Nastavio je da bi pozitivan rezultat koji može proizaći iz bližih odnosa Južne Koreje i Kine „bila veća saradnja Kine u upravljanju Sjevernom Korejom, posebno ako [izabrani predsjednik Donald] Trump želi da se angažuje sa [sjevernokorejskim liderom] Kim Jong Unom .”
Uprkos neslaganju Republikanci ponovo izabrali Mike Johnsona za predsjedavajućeg Predstavničkog doma američkog Kongresa
Predsjedavajući Predstavničkog doma američkog Kongresa Mike Johnson u petak je ponovo izabran na čelnu poziciju u komori sa vrlo malom razlikom koja je naglasila potencijalne pukotine među republikancima novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa na Capitol Hillu.
Činilo se da Johnson u početku nije dobio većinu koja mu je bila potrebna da zadrži svoj posao, ali su dva republikanska protivnika promijenila svoje glasove da bi ga podržali nakon dugih pregovora, a najmanje jedan je prijavio da je dobio poziv od Trumpa lično.
Johnson je ponovo izabran sa 218 glasova - što je minimalni potreban broj.
Republikanci kontrolišu komoru sa većinom od 219 prema 215 glasova.
Nakon glasanja, Johnson je obećao da će produžiti Trumpovo smanjenje poreza iz 2017., koje ističe ove godine.
"Drastično ćemo smanjiti veličinu i obim vlade", rekao je.
Drugi veliki izazovi će se pojaviti, uključujući rješavanje duga nacije od više od 36 biliona dolara, na što će Kongres morati djelovati kasnije ove godine.
Glasanje u petak bilo je rani test sposobnosti republikanaca da se drže zajedno dok unapređuju Trumpov plan smanjenja poreza i provođenja granica. To je također testiralo Trumpov utjecaj na Capitol Hillu, gdje je šačica republikanaca pokazala spremnost da mu prkosi.
Republikance u Predstavničkom domu u posljednje dvije godine muče unutrašnje podjele. Johnson je podignut na mjesto govornika nakon što je stranka svrgnula njegovog prethodnika Kevina McCarthyja usred njegovog mandata.
Članovi Kongresa kretali su se oko dvorane više od pola sata nakon što je glasanje završeno, gdje su se mogli vidjeti Johnson i njegovi pomagači kako pokušavaju uvjeriti one koji su bili protiv.
Predstavnik Keith Self, jedan od trojice republikanaca koji su u početku glasali protiv Johnsona, rekao je da je nakon toga imao "živu" raspravu s Trumpom.
Rekao je da je osigurao obećanje da će članovi desnog krila stranke biti uključeni u napore da se oblikuju visoki porezi i zakon o imigraciji.
„Trebalo nam je više doprinosa članova poput mene — ne predsjedavajućeg, niti liderske pozicije — i mislim da smo to uradili,“ rekao je novinarima.
Zajedno sa predstavnikom Ralphom Normanom, Self se vratio da glasa za Johnsona.
Zakonodavac blizak Johnsonu, govoreći pod uvjetom anonimnosti, rekao je da je predsjedavajući obećao da će voditi Dom na "konstruktivan" način, ali nije pristao ni na kakve posebne izmjene pravila kako bi dobio njihovu podršku.
Poslanik Thomas Massie, glasni Johnsonov protivnik koji je dugo bio trn u oku vodstva svoje stranke, bio je jedini republikanac koji je glasao protiv njega.
Još šest republikanaca je prvobitno odbilo da uopšte glasa prije nego što su glasali za Johnsona.
Reutersov fotograf snimio je sliku predstavnice Marjorie Taylor Greene, koja je glasala za Johnsona, kako razgovara na svom iPhoneu s imenom Susie Wiles - Trumpova nova šefica kabineta - vidljivim na ekranu.
Trump je čestitao Johnsonu nakon glasanja. "Mike će biti odličan predsjedavajući, a našoj zemlji će biti korisno", napisao je na društvenim mrežama.
IZRASTAO IZ PREVIRANJA
Blagi predstavnik Luizijane, 52, bio je prebačen iz sjene u jedan od najmoćnijih poslova Washingtona tokom tri sedmice previranja u oktobru 2023., kada su republikanci protjerali McCarthyja i borili se da se dogovore oko nasljednika.
Konzervativni hrišćanski advokat pojavio se kao konsenzus, ali se od tada borio da zadrži svoju stranku jedinstvenom.
U ulozi koja je druga u predsjedništvu nakon potpredsjednika, Johnsona čeka veliki posao. Pored preuzimanja Trumpove sveobuhvatne zakonodavne agende, Kongres će kasnije ove godine morati da se pozabavi gornjom granicom državnog duga.
Johnsonova republikanska većina 219-215 vjerovatno će se još više suziti, barem privremeno, ako Senat potvrdi dva republikanska poslanika na pozicijama u Trumpovoj administraciji, što počinje 20. januara.
Trump je imenovao Elise Stefanik za ambasadoricu pri Ujedinjenim nacijama, a Mikea Waltz-a za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost.
Još jedno mjesto je upražnjeno, jer je republikanac Matt Gaetz dao ostavku iz Kongresa kada je bio nominovan za Trumpovog državnog tužioca. Gaetz se također povukao s te pozicije zbog optužbi za seksualno nedolično ponašanje.
Sva tri mjesta, koja predstavljaju republikanske okruge, trebalo bi da budu popunjena na vanrednim izborima kasnije ove godine.
Republikanci su također položili zakletvu sa novom većinom u Senatu od 53-47 u petak sa senatorom Johnom Thuneom kao njihovim novim liderom.
Johnson je u protekloj godini razljutio neke konzervativce tako što se više puta obraćao demokratama kako bi dali glasove za usvajanje kritičnih zakona, poput zakona kojima bi vladine agencije održale rad.
Također se suočio s izazovom u posljednjem trenutku krajem prošlog mjeseca kada je Trump rekao republikancima u Predstavničkom domu da odustanu od vladinog sporazuma o finansiranju, zahtijevajući da se podigne i gornja granica državnog duga.
Revidirana verzija tog zakona - ne uključujući Trumpov zahtjev za ograničenjem duga - prošla je Predstavnički dom samo nekoliko sati prije nego što bi se vlada zatvorila, i dobila je više podrške od demokrata nego republikanaca.
Službe istražuju potencijalnu vezu između napada u New Orleansu i Las Vegasu
Osumnjičeni za smrtonosni teroristički napad u New Orleansu tokom proslave Nove godine bio je isnpirisan terorističkom grupom Islamska država. Dok se istraga o motivima nastavlja, istražuje se i moguća veza napada sa eksplozijom vozila u Las Vegasu.
U novom sazivu Kongresa izazovi jedinstvu Republikanaca
119. Saziv američkog Kongresa danas započinje rad. Ali nakon sporne bitke oko državnog financiranja prošlog mjeseca, naizgled jedinstvena kontrola Republikanske stranke nad Senatom, Zastupničkim domom, kao i Bijelom kućom, suočava se s izazovima.