Najnovije
Druga predsjednička debata i zvanično otkazana
Druga debata između predsjednika Donalda Trumpa i demokratskog kandidata Joe Bidena i zvanično je otkazana, prenosi AP.
Nestranačka Komisija za predsjedničke debate potvrdila je u petak da TV duel, zakazan za 15. oktobar u Miamiju, neće biti održan. Odluka je donijeta dan nakon što je komisija objavila da će debata biti virtuelna zato što se Trump zarazio koronavirusom.
Trump je odbio u učestvuje u promijenjenom formatu, poslije čega je Biden saopštio da će te večeri odgovarati na pitanja birača na skupu u organizaciji televizije ABC News.
Trumpov tim uzvratio je pozivom da se debate održe po planu, nakon što je Trumpov ljekar rekao da predsjednik može da drži javne skupove počev od subote.
Međutim, komisija je saopštila da neće promijeniti odluku da kandidati ne budu na podijumu zajedno, pozivajući se na mjere predostrožnosti, naročito zato što je bilo planirano da Trump i Biden tokom debate odgovaraju i na pitanja birača.
Izborni štab predsjednika Trumpa kritikovao je odluku komisije o otkazivanju debate, ocjenjujući da ne postoji zdravstveni razlog da se ne održi kao što je prvobitno planirano, "s obzirom na to da će predsjednik biti zdrav i spreman da učestvuje".
Treća debata, zakazana za 22. oktobar u Nashvilleu, i dalje će biti održana.
See all News Updates of the Day
Sirijski ministri pozivaju na ukidanje američkih sankcija
Ministri iz prelazne vlade Sirije pozvali su Sjedinjene Države da ukinu sankcije Damasku tokom njihove prve posjete Kataru nakon svrgavanja predsjednika Bashara al-Assada.
U saopćenju, Ministarstvo vanjskih poslova Katara navelo je da se premijer zaljevske zemlje sastao s privremenim ministrom vanjskih poslova Sirije Asaadom al-Shaibanijem, ministrom odbrane Murhafom Abu Qasrom i novim šefom obavještajne službe Anasom Khattabom.
Katarski premijer Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al-Thani „ponovio je stav Države Katar u podršci jedinstvu, suverenitetu i nezavisnosti Sirije”, navodi se u saopštenju.
Ranije su sirijski diplomata i katarski zvaničnik potvrdili za AFP da je Shaibani stigao u nedjelju ujutro na sastanke u Katar, domaćinu najveće američke vojne baze u regionu.
Za razliku od drugih arapskih zemalja, Katar nikada nije obnovio diplomatske odnose sa Sirijom pod Assadom.
Nakon razgovora s državnim ministrom Katara, Mohammedom bin Abdulazizom Al-Khulaifijem, Shaibani je ponovio pozive na ukidanje američkih sankcija Siriji.
Privremeni ministar vanjskih poslova nazvao je mjere „barijerom i preprekom brzom oporavku”, rekavši lokalnim medijima da je njegova vlada „obnovila naš zahtjev da Sjedinjene Američke Države ukinu ove sankcije”.
Krajem decembra, Katar je također pozvao na brzo ukidanje sankcija Siriji.
Međunarodna zajednica nije žurila s ukidanjem ekonomskih ograničenja za Siriju i umjesto toga čeka da vidi kako nove vlasti koriste svoju moć.
Shaibani je dodao da će Sirija „uživati u veoma dobrim odnosima sa regionom” za razliku od onih sa Assadovom vladom.
Khulaifi je rekao da je nova vlada predstavila „jasnu mapu puta za Siriju u bliskoj budućnosti i korake koje će poduzeti rukovodstvo i politička administracija u Siriji”.
Sukob u Siriji izbio je 2011. godine nakon što je Assad brutalno razbio mirne demokratske proteste.
To se pretvorilo u višestruki rat u kojem je Doha godinama bila ključni podržavalac oružane pobune.
U izjavi za X, Shaibani je u petak rekao da će posjetiti Katar, Ujedinjene Arapske Emirate i Jordan u narednim danima.
„Radujemo se što će ove posjete doprinijeti podršci stabilnosti, sigurnosti, ekonomskom oporavku i izgradnji uglednih partnerstava”, napisao je ministar vanjskih poslova.
Katar je bio druga zemlja, nakon Turske, koja je ponovo otvorila svoju ambasadu u glavnom gradu Sirije nakon svrgavanja Assada.
Bidenovi će posjetiti New Orleans, rođake žrtava terorističkog napada
Američki predsjednik Joe Biden i prva dama Jill Biden posjetit će u ponedjeljak New Orleans kako bi tugovali sa rođacima 14 ljudi koji su tamo ubijeni i 35 povrijeđenih kada je muškarac u ranim jutarnjim satima novogodisnjeg dana provezao iznajmljeni kamionet velikom brzinom kroz grupu pješaka.
Bidenovi planiraju da se sastanu sa članovima porodica žrtava koje su pregažene kada je osumnjičeni, koga su vlasti identifikovale kao Shamsud-Din Jabbar, 42-godišnji vojni veteran iz Hustona, pojurio niz užurbanu ulicu Bourbon. Policija je smrtno ustrijelila Jabbara nakon što je otvorio vatru na policajce.
Biden, s dvije sedmice preostale na funkciji prije inauguracije novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, također se sastaje s istražiteljima koji kažu da je Jabbar djelovao sam u napadu, ali da je bio inspirisan Islamskom državom da izvede teroristički napad.
Federalni istražni biro saopćio je da je Jabbar na društvenim mrežama objavio pet video zapisa u kojima izražava podršku terorističkoj grupi Islamska država, IS, otprilike sat i po prije napada dok su slavljenici u New Orleansu slavili prve sate 2025. godine. Zastava IS-a je pronađeno u zadnjem dijelu kamiona.
Na dan napada, Biden je, govoreći iz predsjedničkog boravka u Camp Davidu u Merilendu, izrazio saučešće porodicama žrtava u nacionalnom obraćanju. "Želim da znate da tugujem s vama", rekao je.
Biden je rekao da su mu istražitelji rekli da je osumnjičeni imao daljinski detonator u svom kamionu koji je trebao aktivirati dvije eksplozivne naprave postavljene u hladnjače za led duž ulice Bourbon.
Predstavnik Mike Turner, predsjedavajući Obavještajnog odbora Predstavničkog doma, ponovio je u nedjelju u emisiji CBS-a "Face the Nation" ranije objavljenu tvrdnju SAD-a da postoje članovi Islamske države i drugih terorističkih organizacija koje unutar Sjedinjenih Država "rade zajedno s ISIS-om s namjerom da naudi Amerikancima.”
"Ne znamo gdje su", rekao je Turner.
Odlazeći šef domovinske sigurnosti Alejandro Mayorkas rekao je za emisiju ABC "Ova sedmica" da je u posljednjih 10 godina došlo do "značajnog porasta" u "domaćem nasilnom ekstremizmu".
“To je veoma težak pejzaž prijetnji”, rekao je Mayorkas. Obećao je nesmetanu tranziciju na Trumpovo imenovanje za novog sekretara za unutrašnju sigurnost, guvernerke Južne Dakote Kristi Noem.
“Razgovarao sam s guvernerkom Noem nekoliko puta, uključujući i na Novu godinu i odmah nakon toga, u vezi s užasnim terorističkim napadom”, rekao je Mayorkas.
"Sadržajno smo razgovarali o mjerama koje poduzimamo, a ja sam nevjerovatno posvećen glatkoj i uspješnoj tranziciji ka guvernerci Noem, ako bude potvrđena za sekretara za unutrašnju sigurnost", rekao je Mayorkas.
Bidenova posjeta Nju Orleansu u ponedjeljak odvija se uz povećane sigurnosne zabrinutosti u Washingtonu dok se Kongres sastaje kako bi potvrdio da je Trump pobijedio potpredsjednicu Kamalu Harris na izborima u novembru.
Prošlo je četiri godine od dana nakon što su Trumpove pristalice divljale američkim Kapitolom, pljačkajući službenike Kongresa i napadajući službenike za provođenje zakona kako bi blokirali ovjeru Bidenove pobjede nad Trumpom na izborima 2020. godine. Trump je obećao, u roku od nekoliko sati od preuzimanja dužnosti 20. januara, pomilovati mnoge od onih koji su uhapšeni i zatvoreni u napadu 6. januara 2021.
Italijanska premijerka jača veze s Trumpom, u iznenadnoj posjeti Floridi
Italijanska premijerla Giorgia Meloni iznenadno je otputovala na Floridu kako bi se sastala s Donaldom Trumpom kasno u subotu, dok ključna evropska liderka nastoji da ojača veze s novoizabranim predsjednikom prije njegove inauguracije 20. januara.
Osoblje Trumpovog odmarališta Mar-a-Lago pozdravilo je Meloni aplauzom nakon što ju je novoizabrani predsjednik predstavio, prema snimcima koje su novinari i drugi podijelili na društvenim mrežama.
"Ovo je veoma uzbudljivo. Ovdje sam sa fantastičnom ženom, premijerkom Italije", rekao je Trump okupljenima u Mar-a-Lagu, prema izvještaju medijskog skupa. "Ona je zaista osvojila Evropu na juriš."
Meloni se smatra potencijalno jakom Trumpovom partnerkom s obzirom na njene konzervativne akreditive i stabilnost desničarske koalicije koju vodi u Italiji od kraja 2022.
Također je uspostavila blisku vezu s milijarderom, izvršnim direktorom tehnologije Elonom Muskom, bliskim Trumpovim saveznikom koji je potrošio više od četvrt milijarde dolara da mu pomogne da pobijedi na izborima.
Tommaso Foti, italijanski ministar EU i regionalnih poslova, rekao je u nedelju da je sastanak, koji nije unapred najavljen, pokazao da Italija može da djeluje kao "diplomatski most između dva svijeta: Evropske unije i SAD".
Melonino putovanje dolazi nekoliko dana prije nego što će se sastati s američkim predsjednikom Joeom Bidenom tokom posjete Rimu od četvrtka do 12. januara. Trump je pobijedio Bidena na izborima u novembru i sprema se da se vrati u Bijelu kuću.
Iako detalji njihovog sastanka nisu otkriveni, Meloni je planirala razgovarati s Trumpom o ruskom ratu u Ukrajini, trgovinskim pitanjima, Bliskom istoku i teškom položaju italijanske novinarke pritvorene u Teheranu, prema izvještajima italijanskih medija.
Trump i Meloni gledali su projekciju dokumentarca koji dovodi u pitanje krivične istrage i pravnu kontrolu s kojima se suočava John Eastman, bivši Trumpov advokat koji je bio ključan u Trumpovim neuspješnim naporima da poništi svoj izborni poraz 2020.
Jedan od najvećih izazova s kojima se Meloni suočava je hapšenje italijanske novinarke Cecilije Sala u Iranu 19. decembra.
Sala je privedena tri dana nakon što je Mohammad Abedini, iranski biznismen, uhapšen na milanskom aerodromu Malpensa po američkoj potjernici zbog navodnog snabdijevanja dijelova za bespilotne letjelice za koje Washington kaže da su korišteni u napadu 2023. u kojem su ubijena tri pripadnika američke vojske u Jordanu. Iran je negirao umiješanost u napad.
Meloni je postala posljednja u nekolicini stranih lidera koji su posjetili Trumpa na Floridi od izbora 5. novembra. On se sastao s argentinskim predsjednikom Javierom Mileijem, mađarskim premijerom Viktorom Orbanom i kanadskim premijerom Justinom Trudeauom.
Državna sahrana Jimmyja Cartera: evo šta treba znati
Šestodnevna sahrana bivšeg predsjednika Jimmyja Cartera počela je u subotu u Džordžiji, gdje je umro 29. decembra u 100. godini.
Prvi događaji odrazili su Carterovo uspon na političkoj ljestvici, od malog grada Plainsa u Džordžiji, do decenija na globalnoj sceni kao humanitarca i zagovornika demokratije.
Evo šta treba da znate o ceremonijama i šta se dalje dešava:
Početak odaje počast Carterovim dubokim korijenima u ruralnoj južnoj Georgiji
Ceremonija je počela u subotu u 10:15 po lokalnom vremenu, a porodica Carter stigla je u Medicinski centar Phoebe Sumter u Americi.
Bivši agenti Tajne službe koji su štitili Cartera služili su kao nosači, hodajući uz pogrebna kola dok su izlazila iz kampusa na putu za Plains.
James Earl Carter Jr. živio je više od 80 od svojih 100 godina u gradu i oko njega, koji još uvijek ima manje od 700 ljudi, ne mnogo više nego kada je rođen 1. oktobra 1924. Neki drugi moderni predsjednici - Richard Nixon, Ronald Reagan i Bill Clinton — također su odrasli u malom gradu, ali Carter se ističe po tome što se vratio i ostao u svom rodnom mjestu dugo vremena.
Kolona se kretala kroz centar Plainsa, koji se proteže na samo nekoliko blokova, prolazeći u blizini kuće za djevojčice bivše prve dame Rosalynn Smith Carter, koja je umrla u novembru 2023. u 96. godini, i blizu mjesta gdje je par upravljao porodičnim skladištima kikirikija.
Ruta je također uključivala staro željezničko skladište koje je služilo kao sjedište predsjedničke kampanje Jimmy Cartera 1976. i benzinsku pumpu koju je nekada vodio Carterov mlađi brat Billy.
Kolona je prošla pored Metodističke crkve u kojoj su se Carterovi vjenčali 1946. i kuće u kojoj su živjeli i umrli. Bivši predsjednik bit će sahranjen tamo pored Rosalynn.
Carterovi su sagradili jednokatnu kuću, sada okruženu ogradom Tajne službe, prije njegove prve državne kampanje u Senatu 1962. i tamo su živjeli svoje živote s izuzetkom četiri godine u Guvernerovoj vili i još četiri godine u Bijeloj kući.
Zaustavljanje u Carterovom dječačkom domu - spoj privilegija i napornog rada
Nakon prolaska kroz Plains, povorka se zaustavila ispred Carterove porodične farme i dječačke kuće u Archeryju, nedaleko od grada, nakon što je prošla groblje gdje su sahranjeni roditelji bivšeg predsjednika, James Earl Carter stariji i Lillian Carter.
Farma je sada dio Nacionalnog istorijskog parka Jimmy Carter. Služba Nacionalnog parka je zvonila na staro farmsko zvono 39 puta u čast 39. predsjednika.
Carter je bio prvi predsjednik rođen u bolnici. Ali dom nije imao struju ni vodu kada se rodio, a obrađivao je očevu zemlju tokom Velike depresije. Ipak, Karteri su imali relativne privilegije i status. Earl je zapošljavao poljoprivredne porodice crnih zakupaca. Stariji Carter je također posjedovao radnju u Plainsu i bio je lokalni građanski i politički vođa. Lillian je bila medicinska sestra i rodila je Rosalynn. Imovina još uvijek uključuje teniski teren koji je Earl izgradio za porodicu.
Upravo je Earlova smrt 1953. godine postavila Jimmyja na kurs prema Ovalnom uredu. Mlađi Carter je napustio Plains nakon što je diplomirao na američkoj pomorskoj akademiji. Ali Jimmy je napustio obećavajuću karijeru kao oficir podmornice i rani učesnik Pentagonovog nuklearnog programa kako bi preuzeo porodični posao sa kikirikijem nakon očeve smrti. U roku od jedne decenije, izabran je u Senat države Džordžije.
Atlanta, gdje je Carter bio političar i globalna ličnost
Povorka je krenula na sjever do Atlante. Vojna povorka automobila zaustavila se ispred Kapitola Georgije, gdje je Carter služio kao senator države od 1963-67 i guverner od 1971-75. Guverner Džordžije Brian Kemp i gradonačelnik Atlante Andre Dikens poveli su trenutak šutnje. Dok su bivši guverneri počastvovani državnim sahranama, predsjednici - čak i ako su služili kao guverneri - obilježavaju se nacionalnim obredima koje vodi savezna vlada.
Povorka je potom krenula do Carterovog predsjedničkog centra, koji uključuje Carterovu predsjedničku biblioteku i Carter centar, koji je osnovala bivši predsjednik i prva dama 1982. godine. Govorili su Carterov sin, James Earl "Chip" Carter III, i njegov unuk, Jason Carter skupštini koja je uključivala mnoge zaposlenike Carter Centra čiji se rad koncentrirajući na međunarodnu diplomatiju i posredovanje, praćenje izbora i borbu protiv bolesti u zemljama u razvoju nastavlja postaviti standard za ono što bivši predsjednici mogu postići.
Jimmy Carter, koji je dostavljao godišnje izvještaje centra do 2019., dobio je Nobelovu nagradu za mir 2002. dijelom za ovaj postpredsjednički rad.
Carter ovdje treba da leži u miru od subote do utorka od 6 sati ujutro, uz mogućnost da javnost oda počast 24 sata.
Šta slijedi: Povratak u Washington
Carterovi posmrtni ostaci otputovat će u Washington, gdje će ležati u Rotondi Capitola do njegove komemoracije u četvrtak u 10 sati u Nacionalnoj katedrali Washingtona.
Svi živi predsjednici su pozvani, a Joe Biden, će održati hvalospjev. Biden je također potpisao nacrt zakona o imenovanju objekta američke poštanske službe u Plainsu po Jimmyju i Rosalynn Carter.
Porodica Carter će se zatim vratiti u Plains na privatnu komemoraciju u rodnom gradu u 15:45. u baptističkoj crkvi Maranatha, gdje je Carter, pobožni evangelista, decenijama predavao nedjeljnu školu.
Carter će nakon toga biti sahranjen u privatnoj grobnici, na parceli koja se vidi sa prednjeg trijema njegove kuće.
Problemi u saobraćaju, dok zimska oluja zahvata centralni dio SAD
Uslovi na putevima pogoršali su se u subotu u centralnom dijelu SAD-a jer je zimska oluja donijela mješavinu snijega, leda i niskih temperatura, a prognoze su govore da se užasna kombinacija širi na istok u narednim danima.
"Vratila se zima", rekao je Bob Oravec, vodeći prognostičar u Nacionalnoj meteorološkoj službi u College Parku u Marylandu.
Polarni vrtlog ultra-hladnog zraka obično ostaje zatvoren vrteći se oko Sjevernog pola. Ali ponekad pobjegne ili se proteegn do SAD-a, Europe ili Azije - i tada veliki broj ljudi doživi intenzivne doze hladnoće.
Studije pokazuju da se Arktik koji se brzo zagrijava snosi dio krivnje za povećanje rastezanja ili lutanja polarnog vrtloga.
Prognoza snijega i leda
Do subote uveče, veliki snijeg je bio između centralnog Kanzasa i Indijane, posebno duž i sjeverno od Ceste 70, gdje postoji velika šansa za snijeg od najmanje 20 centimetara. Dio međudržavnog autoputa zatvoren je u centralnom Kanzasu do popodneva.
Predviđeno je da će se oluja tada premjestiti u dolinu Ohajo, uz ozbiljne smetnje u putovanju. Stići će do srednjeatlantskih država od nedjelje do ponedjeljka, a očekuje se snažno smrzavanje čak i na jugu do Floride.
Jake oluje sa grmljavinom, sa mogućnošću tornada i grada, su moguće i uoči hladnog fronta olujnog sistema dok prelazi dolinu Donjeg Misisipija, upozorila je Nacionalna meteorološka služba.
Olupine automobila
Vatrogasno vozilo, nekoliko tegljača i putničkih vozila prevrnuli su se zapadno od Saline u Kanzasu.
Objavio je video na kojem se vidi kako njegove čizme klize preko autoputa poput klizališta.
"Sada smo u tome", rekao je Gardner dok se vozio na mjesto nesreće. Na mreži je molio za molitve i upozoravao da su neki putevi gotovo neprohodni.
Ledena kiša u Wichiti u Kanzasu dovela je do više nesreća u jutarnjim satima, a policija je pozvala vozače da ostanu kod kuće ako je moguće i paze na vozila hitne pomoći.
Guverneri susjednog Missourija i obližnjeg Arkanzasa proglasili su vanredno stanje. Prognostičari su upozorili da su uslovi zatajenja prijetili da vožnju učine opasnom do nemogućeg i da povećaju rizik od zaglavljivanja.
Pripreme
Prodavnice u Wichiti bile su prepune kupaca koji su se opskrbljivali namirnicama prije oluje, a centri za zagrijavanje otvoreni su u crkvama i bibliotekama.
Nekoliko preduzeća zatvoreno je širom oblasti Kanzas Sitija, a školski okrug u predgrađu Independensa, u državi Misuri, rekao je da će možda morati da otkaže nastavu na jedan ili više dana.
"Idite kuda idete sada i ostanite na mjestu. Ako morate putovati, razmislite o tome da spakujete torbu i ostanete tamo gdje ste", navodi se u poruci Ministarstva transporta Missourija na društvenoj platformi X.
Agencija je u petak upozorila da bi nedostatak radnika mogao ugroziti mogućnost čišćenja puteva.
U Columbusu, Ohajo, ekipe su tretirale glavne puteve tekućinama protiv zaleđivanja.
"To će biti velika glavobolja", rekao je Tom Kines, viši meteorolog iz AccuWeather-a. "Oluja ne predstavlja samo opasnost od snijega, već i od leda."
Prekidi struje mogli bi biti značajni, posebno južno od područja Kansas Cityja, rekao je Kines.
Pad temperature
Počevši od ponedjeljka, dvije trećine istočne zemlje iskusit će opasnu hladnoću od vjetra, rekli su prognostičari. Temperature bi mogle biti 7 do 14 stepeni Celzijusa ispod normalne jer se polarni vrtlog proteže od visokog Arktika.
U Čikagu su se u subotu temperature kretale blizu minus 7-10 Celzijusa i oko minus 18 C u Minneapolisu, dok su se spustile na minus 25 C u International Falls, Minnesota, na granici s Kanadom.
Poremećaji se protežu prema jugu
Guverner Virdžinije Glenn Jangkin proglasio je vanredno stanje u petak uveče uoči oluje i napomenuo da bi to moglo uticati na sposobnost ljudi da glasaju na vanrednim izborima u državi u utorak. U izjavi za X, on je ohrabrio stanovnike da glasaju u subotu prije nego što dođe loše vrijeme.
Slična deklaracija izdata je u Marylandu, gdje su zvaničnici historijskog glavnog grada države u blizini zaljeva Chesapeake zamolili stanovnike da uklone vozila sa puteva za vanredne situacije. Annapolis je također najavio planove za otvaranje nekoliko garaža u nedjelju za besplatno parkiranje.
Nacionalna meteorološka služba predvidjela je oko 20 do 30 centimetara snijega za područje Anapolisa, uz temperaturu ispod nule tokom vikenda.
U Baltimoru je izdato upozorenje o ekstremnim vremenskim prilikama koje upućuje agencije da pruže sklonište i pomoć onima kojima je potrebna. Gradske vlasti su saopštile da se očekuje da će hladnoća od vjetra pasti na minus 10,56 stepeni Celzijusa tokom noći u subotu i ostati do utorka.