Linkovi

Izdvojeno

Šta trebate znati o izvještaju o nekažnjivosti korupcije Transparency Internationala BiH

Foto: Pravosudje.ba
Foto: Pravosudje.ba

Prema broju optužnica podignutih za djela korupcije i otkrivenih slučajeva krupne korupcije Transparency international zaključuje da u Bosni i Hercegovini nema procesuiranja korupcije na visokom nivou. Ali novi izvještaj ove organizacije „Sprečavanje nekažnjivosti u slučajevima korupcije viskog nivoa“, ističe da posebno zabrinjava trend sve većeg broja prijava korupcije u tužilaštvima i sudovima što dodatno narušava povjerenje u pravosuđe.

Prema nacionalnom izvještaju Transparencyja, posljednih godina BiH potresle su velike korupcijske afere o čijoj većini se izvještavalo samo u medijima, a nikada nisu stigle do suda. Većina velikih korupcijskih afera završava se ili u istražnoj fazi ili se pretvaraju u dugogodišnje sudske postupke, urušavajući značaj blagovremenog i efektivnog procesuiranja.

„Ova analiza, u kojoj je utvrđen znatan broj predmeta korupcije i korupcije na visokom nivou u kojoj su učestvovali članovi pravosuđa, govori da su nedostatak nezavisnosti i integriteta u pravosuđu BiH odnedavno prerasli u problem korupcije u samom pravosuđu“, navodi se u izvještaju.

TI je u svom istraživanju za ovakvo stanje procesuiranja korupcije na visokom nivou u BiH kao ključne razloge utvrdio složen i decentralizovan sistem pravosuđa, nepostojanje integriteta u institucijama pravosuđa, nedostatak kapaciteta tužilaca i sudija, te manjkavosti zakonodavnog postupka.

BiH nalazi se, kako se navodi u izvještaju, pred ozbiljnim sistemskim izazovima u procesuiranju korupcije. Gotovo da i ne postoje učinkoviti mehanizmi kojima se obezbjeđuje integritet u institucijama pravosuđa, što ih čini podložnim političkom uticaju i pritiscima.

U izvještaju se također ukazuje kako jedno od najvažnijih pitanja za učinkovito procesuiranje malog broja predmeta korupcije na visokom nivou koji dospiju do suda jeste trajanje postupka, što je posljedica nedostatka kapaciteta sudija i tužilaca. Prema TI, sudski postupci u BiH generalno traju pretjerano dugo, a u krivičnim predmetima organizovanog kriminala i korupcije, istrage se mogu razvlačiti godinama, ponekad čak i čitavu deceniju.

Ovo su stvari koje trebate znati o izvještaju o nekažnjivosti u slučajevima korupcije visokog nivoa.

Sudski postupci traju (ne)opravdano dugo

Sudnica Suda BiH / Foto: BIRN BiH
Sudnica Suda BiH / Foto: BIRN BiH

Analiza podataka o predmetima korupcije na visokom nivou, prema izvještaju, ukazuje na sporost sudskih postupaka, što rezultira prekomjerno dugim i neefikasnim suđenjem.

„Uzroci kašnjenja i dugotrajnosti postupaka proizlaze iz pitanja tehničke prirode, kao što je zakazivanje ročišta, i materijalnih pitanja koja se tiču pravila dokaznog postupka“, stoji u izvještaju Transparencyja.

Kako se pojašnjava, sudije imaju popustljiv pristup zakazivanju ročišta, što rezultira dugim vremenskim razmacima između ročišta, te ne koriste sve instrumente koje imaju na raspolaganju i tako obezbijede pojavljivanje optuženih pred sudom.

Optuženi su često odsutni sa ročišta bez valjanog obrazloženja ili ispitivanja opravdanosti odsustvovanja, što daje utisak da je njihov dolazak fakultativne prirode, navodi izvještaj.

Obezbjeđivanje prisustva svih strana u postupku, prema izvještaju, posebno je teško u predmetima gdje su optuženi napustili BiH, a vlasti zatražile njihovo izručenje, te da osim toga sudije nekih sudova imaju praksu da ročišta odgađaju za nekoliko mjeseci bez obzira da li je odsustvo svjedoka opravdano ili ne.

Osim generalno nezadovoljavajućeg načina zakazivanja ročišta, vremenski razmak između potvrđivanja optužnice i početka suđenja u nekim predmetima koje je analizirao Transparency, kao potencijalne slučajeve korupcije na visokom nivou, bio je značajan.

„Odgađanja glavnog ročišta, koja su veoma česta u predmetima korupcije na visokom nivou i drugih oblika korupcije koju su počinili visokopozicionirani zvaničnici, prepreka su efikasnom i blagovremenom postupku“, ističe izvještaj.

Tužioci imaju niske kapacitete i praksu razdvajanja optužnica

U izvještaju se ističe da je uz mali broj optužnica za djela korupcije i kvalitet optužnica na niskom nivou.

„Nemar se naročito ogleda u kvalitetu optužnica, koje se tokom krivičnog postupka često mijenjaju zbog grešaka i manjkavosti u pogledu opisa krivičnog djela, tumačenja zakonskih odredbi i navođenja malo ili nimalo dokaza o krivičnoj namjeri optuženog ili optuženih“, ističe TI.

Usvajanje kriterijuma Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) za ocjene rada tužilaca iz 2017. godine je, prema izvještaju, direktno uticalo na predmete organizovanog kriminala i korupcije, gdje je razdvajanje tačaka optužnice u predmetima korupcije na visokom nivou postala uobičajena praksa.

Kako se navodi u izvještaju „tužioci generalno pokazuju nizak kapacitet i nespremnost za vođenje propisne, zakonite i blagovremene istrage u predmetima korupcije, a neprocesuiranje predmeta krupne korupcije tijesno je povezano i sa odsustvom integriteta i nepristrasnosti u tužilaštvima, čiji članovi dolaze iz vladajućih elita“.

„Pitanje integriteta i nezavisnosti pravosuđa polazi od zajedničkog regulatornog tijela VSTV-a. Zbog sastava VSTV-a, sudije učestvuju u izboru tužilaca i obrnuto. Ovaj način rada pokazao se problematičnim u više navrata“, piše u izvještaju.

Odsustvo odgovornosti tužilaca za nemar u radu direktno je povezano sa apsolutnom diskrecijom da krivičnu istragu vode prema svom nahođenju. S obzirom da tužilac slobodno odlučuje da li pokrenuti istragu, koga optužiti i da li uložiti žalbu, jasno je da je tužilačka sloboda neograničena, što prema izvještaju TI objašnjava značajan procenat tužilačkih odluka o nepokretanju istrage u odnosu na ukupan broj podnesenih prijava o koruptivnim krivičnim djelima. Također, tužilaštvo se često oslanjalo na dokaze pribavljene posebnim istražnim radnjama.

„U mnogim situacijama, ove radnje bile su značajno problematične u smislu prihvatljivosti na taj način pribavljenih dokaza i ugrozile zakonitost procesuiranja“, naglasio je TI u svom izvještaju.

Presude su loše obrazložene a kazne blage

Transparency naglašava da se mnogi predmeti korupcije na visokom nivou još uvijek nalaze u fazi glavnog pretresa, odnosno da nisu došli do faze donošenja presude.

Također je navedeno kako je izuzetno mala učinkovitost pravosuđa u procesuiranju korupcije na visokom nivou i aktuelna praksa nekažnjavanja visokopozicioniranih zvaničnika rezultirala ograničenim razumijevanjem značaja integriteta u javnoj službi.

„Sudije često propuštaju izreći zabranu obavljanja javne funkcije u presudi, čime se propušta prilika da se apostrofiraju odgovornost nosilaca javnih funkcija i pogubne posljedice korupcije na visokom nivou po društvo. Ovo je naročito bitno u kontekstu BiH, gdje zvaničnici protiv kojih se vodi istraga ili se terete za korupciju nastavljaju da obavljaju i kandiduju se za javne funkcije“, pojašnjeno je u izvještaju.

Također je istaknuto kako osim lošeg kvaliteta i obrazloženja presude, kratak pogled na statističke podatke o vrsti presude i kazni koje izriču sudovi u BiH u predmetima korupcije takođe ukazuje na blag pristup kažnjavanju korupcije. Postoji potreba za izmjenom kaznene politike u predmetima korupcije u pravcu obezbjeđivanja sprečavanja i odvraćanja.

Narušeno povjerenje javnosti zbog korupcije u pravosuđu

Milan Tegeltija (Foto: CIN)
Milan Tegeltija (Foto: CIN)

U svom izvještaju TI ukazuje kako su posljednjih godina, navodi i optužbe članova samog pravosuđa za korupciju ozbiljno narušili povjerenje javnosti u pravosuđe i integritet pravosuđa.

„U istraživanju smo utvrdili veći broj predmeta korupcije, u nekoliko slučajeva i korupcije na visokom nivou, gdje su optuženi nosioci pravosudnih funkcija“, istaknuto je.

Prema istraživanju, došlo je do povećanog broja optužnica protiv nosilaca pravosudnih funkcija. Korupcijom se, kako stoji u izvještaju, bave ne samo sudije nižih sudova i tužilaštava, nego i nosioci pravosudnih funkcija u najvišim institucijama pravosuđa u zemlji.

TI u svom izvješaju izražava zabrinutost u pogledu sve većeg broja prijavljenih slučajeva i korupcije u pravosuđu i korupcijskih afera na visokom nivou, kao što su afere u kojima su učestvovali članovi VSTV-a, te ističe da postoji i veliki broj neriješenih korupcijskih afera u koje je umiješano i pravosuđe poput afere „Potkivanje“ u kojoj je bio uljučen nekadašnji predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija.

„Ovaj predmet iznjedrio je niz kontroverznih postupaka u VSTS u vezi sa utvrđivanjem odgovornosti predsjednika VSTV-a i urušio instituciju i njenu sposobnost da uređuje pravosuđe. Odsustvo napretka u pogledu utvrđivanja Tegeltijine odgovornosti za povredu zakona potvrdilo je disfunkciju važećeg Zakona o VSTV-u. Na kraju, predsjednik VSTV-a nije procesuiran, a disciplinski postupak bio je potpuni promašaj i pokazao da sadašnji Zakon o VSTV-a tom tijelu omogućava da radi bez ikakve odgovornosti“, stoji u izvještaju.

See all News Updates of the Day

Kongres potvrdio Trumpovu izbornu pobjedu

Donald Trump
Donald Trump

Američki Kongres potvrdio je izbor novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa.

Pošto su potvrđeni rezultati Elektorskog koledža za 50 država i Washington, Kongres je aklamacijom sertifikovao rezultate izbora, pobjedu Donalda Trumpa i izabranog potpredsjednika JD Vancea.

„Predsjedavajući sjednicu proglašava okončanom”, objavila je predsjedavajuća zajsedanjem, američka potpredsjednica Kamala Harris, koja je poražena u izbornoj trci sa izabranim predsjednikom Trumpom.

On je u izbornoj trci osvojio 312 elektorskih glasova, dok je Harris ostvarila skor od 226.

Rezultate su potvrdila oba doma Kongresa - Senata i Predstavničkog doma - tako što su sertifikovati glasove Elektorskog koledža i pobjedu republikanskog kandidata Donalda Trumpa.

„Kongres potvrđuje našu veliku izbornu pobedu - veliki historijski trenutak. MAGA!”, napisao je Trump na društvenoj mreži „Istina”.

To je ujedno i posljednja instanca izbornog procesa - prije predsjedničke inauguracije 20. januara - obavezna po američkom Ustavu.

Kongresna potvrda rezultata događa se tačno na četvorogodišnjicu nasilnog upada u Capitol, sjedište američke zakonodavne vlasti u Washingtonu, kada je dio Trumpovih pristalica protestovao zbog neutemeljenih tvrdnji o nepravilnostima koje su, kako su smatrali, utjecale da ga 2020. porazi odlazeći predsjednik Joe Biden.

Navode o neregularnostima odbacile su sudske instance širom zemlje.

Uoči kongresnog zasjedanja potpredsjednica Harris je potvrdu izbornih rezultata označila svetom obavezom koju će ispuniti.

„Vođena ljubavlju prema zemlji, Ustavu i nepokolebljivom voljom u američki narod”, rekla je Harris u video poruci koju je objavio ABC News.

Odlazeći predsjednik Biden poručio je da ne treba zaboraviti napad 6. januara, ali je potrebno je pristupiti mirnoj tranziciji vlasti.

Biden zabranio bušenje nafte i gasa u većem dijelu priobalnog dijela SAD

Arhiv - Čovek peca dok se u pozadini vide usidrene platfrome za buešnje morskog dna i eksploataciju nafte, 8. maja 2020. u Port Aransasu, Texas (Foto: AP/Eric Gay)
Arhiv - Čovek peca dok se u pozadini vide usidrene platfrome za buešnje morskog dna i eksploataciju nafte, 8. maja 2020. u Port Aransasu, Texas (Foto: AP/Eric Gay)

Predsjednik Joe Biden zabranio je novo bušenja nafte i gasa u većini američkih priobalnih voda, što je pokušaj u posljednjem trenutku da se blokira moguća akcija nove Trumpove administracije i širenje bušenja morskog dna.

Biden, čiji mandat ističe za dvije nedjelje, rekao je da koristi zakonska ovlaštenja kako bi zaštitio priobalna područja duž istočne i zapadne obale, istočnog Meksičkog zaliva i dijelova severnog Beringovog mora uz Alasku od buduće eksploatacije nafte i prirodnog gasa.

"Moja odluka odražava ono što priobalne zajednice, kompanije i posjetioci plaža znaju već duže vrijeme: da bušenje na ovim obalama može da izazove nepovratnu štetu mjestima koja su nam draga i da je ono nepotrebno da bi se zadovoljile energetske potrebe naše nacije", naveo je Biden u saopštenju.

"Kako klimatska kriza nastavlja da ugrožava zajednice širom zemlje, a mi prelazimo na ekonomiju čiste energije, sada je vrijeme da zaštitimo ove obale za našu djecu i unuke", rekao je on.

Bidenove uredbe ne bi utjecale na velike dijelove Meksičkog zaliva, gdje se vrši većina američkih priobalnih bušenja morskog dna, ali bi zaštitile obale duž Kalifornije, Floride i drugih država od budućih bušenja.

Bidenove akcije, kojima se u zaštitu stavlja više od 625 miliona hektara federalnih voda, mogle bi da otežaju pokušaje novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa da ih poništi, jer će vjerovatno biti neophodno da Kongres reaguje da bi bile ukinute.

Trump je 2020. godine potpisao memorandum kojim je naložio sekretaru za unutrašnju bezbjednost da zabrani bušenje u vodama uz obale Floride, kao Georgije i Južne Karoline do 2032. godine.

Prvobitno je planirao da znatno proširi bušenje na moru, prije nego što se povukao usred širokog protivljenja na Floridi i drugim priobalnim državama.

Trump je obećao da će uspostaviti ono što on naziva američkom "energetskom dominacijom" širom svijeta, dok nastoji da podstakne američko bušenje nafte i gasa.

Zagovornici zaštite životne sredine pozdravili su Bidenovu akciju, rekavši da nova bušenja nafte i gasa moraju biti oštro ograničena kako bi se smanjile emisije gasova staklene bašte koji doprinose globalnom zagrijavanju. Godina 2024. bila je najtoplija u zabilježenoj ljudskoj historiji.

"Ovo je epska pobeda okeana", rekao je Joseph Gordon, direktor kampanje ekološke grupe Oceana.

Gordon je zahvalio Bidenu "što je slušao glasove priobalnih zajednica" koje se protive bušenju i doprinio "dvopartijskoj tradiciji zaštite naših obala".

Bidenove akcije se zasnivaju na nasljeđu poteza demokratskih i republikanskih predsjednika kojima se štite priobalne vode od bušenja, rekao je Gordon, dodajući da su američke obale dom desetinama miliona Amerikanaca i da podržavaju milijarde dolara ekonomske aktivnosti koje zavise od čiste životne sredine, raznolike populacije divljih životinja i ribarstva.

Biden je rekao da je jasno da oblasti u kojima zabranjuje eksploataciju fosilnih goriva pokazuju "relativno minimalan potencijal" koji ne opravdava moguće ekološke, ekonomske i rizike u oblasti javnog zdravstva koji bi proizašli iz novog zakupa i bušenja.

Trumpova portparolka ismijala je Bidena, rekavši: "Joe Biden očigledno želi da visoke cijene gasa budu njegova zaostavština".

Portparolka Karoline Levitt nazvala je Bidenovu akciju "sramotnom odlukom koja je osmišljena da se izvrši politička osveta američkom narodu koji je predsjedniku Trumpu dao mandat da poveća bušenje i snizi cijene benzina".

"Budite sigurni, Joe Biden neće uspjeti, a mi ćemo 'bušiti, dušo, bušiti'", izjavila je ona.

Biden je predložio mogućnost izdavanja do tri dozvole za zakup nalazišta i eksploataciju nafte i gasa u Meksičkom zalivu, ali nijednu na Alasci, dok pokušava da se balansira između zahtjeva energetskih kompanija koje traže veću proizvodnju nafte i gasa i aktivista za zaštitu životne sredine koji žele da se obustave nova bušenja na moru u sklopu borbe protiv klimatskih promjena.

Prema odredbama zakona o klimi iz 2022. godine, vlada mora da ponudi najmanje 24,2 miliona hektara za zakup u cilju eksploatisanja nafte i gasa na moru u bilo kom jednogodišnjem periodu, prije nego što može da ponudi lokacije za zakup i podizanje vetrogeneratora na moru.

Biden, čija je odluka da odobri veliki projekat nafte na Alasci izazvala oštru osudu ekoloških grupa, ranije je ograničio bušenje na moru u drugim oblastima Alaske i Arktičkog okeana.

Predsjednik Kine: Korupcija najveća prijetnja Komunističkoj partiji

Predsjednik Kine Xi Jinping
Predsjednik Kine Xi Jinping

Korupcija je najveća prijetnja kineskoj Komunističkoj partiji, rekao je predsjednik Xi Jinping u ponedjeljak u jasnom upozorenju da je vladajuća stranka riješena da se uhvati u koštac s dugotrajnim problemom koji je sada ukorijenjen u mnogim slojevima kineskog društva.

Kina je prošle godine bila potresena istragama o korupciji visokoprofiliranih pojedinaca, od zamjenika guvernera centralne banke do bivšeg predsjednika njene najveće naftne i plinske kompanije, što je dodatno pojačalo nelagodu u ekonomiji koja se bori da osigura čvrst temelj i društvu koje se bori sa nestajućim osjećajem bogatstva.

Na listi se našao i visoki kineski admiral, Miao Hua, čiji pad dolazi u vrijeme kada Peking pokušava modernizirati svoje oružane snage i povećati svoju borbenu gotovost.

Ne samo da korupcija još uvijek prožima Kinu, ona je zapravo u porastu, rekao je Xi na početku trodnevnog kongresa Centralne komisije za inspekciju discipline, CCDI, najvećeg nadzornika protiv korupcije u zemlji.

„Korupcija je najveća prijetnja našoj stranci”, upozorio je on.

Kako bi podvukao razmjere problema, CCDI je posljednjih dana rekao da je prošle godine ispitano rekordnih 58 „tigrova” ili visokih zvaničnika.

Od tog broja, 47 je bilo na nivou zamjenika ministara ili više, uključujući Tang Renjiana, bivšeg ministra poljoprivrede i ruralnih poslova, i Gou Zhongwena, bivšeg šefa Opće uprave za sport.

Čak ni bivši visoki zvaničnici nisu bili pošteđeni, kao što je Wang Yilin, koji je 2020. godine podnio ostavku na mjesto predsjednika China National Petroleum korporacije u državnom vlasništvu nakon što je dostigao starosnu granicu za penzionisanje.

„Ne vidim kako bi Xi mogao priuštiti odustajanje u ovom trenutku”, rekao je rekao je Andrew Wedeman, profesor na Univerzitetu Georgia State. „Desetak godina nakon što je krenuo u čišćenje visokih pozicija, Xi još uvijek otkriva raširenu korupciju u vrhu partije-države i PLA-a.”

Kinesku narodnooslobodilačku vojsku (PLA) također je zahvatio val čistki od 2023. Li Shangfu je smijenjen s mjesta ministra odbrane nakon sedam mjeseci, a njegov prethodnik Wei Fenghe izbačen je iz stranke zbog „ozbiljnog kršenja discipline”, što je eufemizam za korupciju.

Wedeman je rekao da se čini da ljude koje Xi koristi kao zamjenu uključuje i korumpirane zvaničnike.

„Ako Xi promiče korumpirane zvaničnike, to sugerira da partijski interni aparat za provjeru ne funkcionira efikasno ili, što je ozbiljnije, sam je korumpiran”, rekao je Wedeman.

Kina priznaje da se njeni napori u borbi protiv korupcije suočavaju s novim izazovima, s tradicionalnim oblicima korupcije, poput prihvatanja gotovine, koji postaju podmukliji.

Kijev pokrenuo napade u Kurskoj oblasti dok Moskva izvještava o pobjedama u Ukrajini

Stanovnici gledaju svoje kuće uništene ruskim raketnim udarom na Černihiv, Ukrajina, 4. januara 2025. (Foto: REUTERS/Maksim Kiška)
Stanovnici gledaju svoje kuće uništene ruskim raketnim udarom na Černihiv, Ukrajina, 4. januara 2025. (Foto: REUTERS/Maksim Kiška)

Rusija je u ponedjeljak saopćila da su njene snage postigle važne pomake u istočnoj Ukrajini, dok nastavljaju da odbijaju novu ukrajinsku ofanzivu unutar regije Kursk na zapadu Rusije, gdje je u toku drugi dan žestokih borbi.

Ministarstvo odbrane Rusije saopćilo je da su njegove snage zauzele grad Kurahov, 32 kilometra južno od Pokrovska, ukrajinskog logističkog čvorišta prema kojem ruske snage napreduju mjesecima.

Ministarstvo je saopštilo da zauzimanje Kurahova, koje je trajalo mnogo sedmica, omogućava moskovskim snagama da pojačaju tempo svog napredovanja u ukrajinskom regionu Donjeck. Takođe je rečeno da je zauzeo Dachenske, naselje udaljeno pet milja od Pokrovska.

Ukrajinska grupa za praćenje DeepState, koja prati liniju fronta koristeći otvorene izvore, pokazala je veći dio Kurahova pod ruskom kontrolom.

Obje strane se bore da poboljšaju svoje pozicije na bojnom polju prije nego što novoizabrani američki predsjednik Donald Trump, koji je obećao da će brzo okončati gotovo trogodišnji rat, preuzme dužnost 20. januara.

Glavno dostignuće Ukrajine u proteklih pet mjeseci borbi bilo je zauzimanje i držanje dijela teritorije unutar ruske Kurske oblasti koja bi joj mogla pružiti važnu polugu u mogućim mirovnim pregovorima.

Ukrajina nije otkrila detalje nove ofanzive koju je pokrenula na Kursk u nedjelju, iako je visoki ukrajinski zvaničnik rekao da Rusija „dobiva ono što zaslužuje”.

Ministarstvo odbrane Rusije saopćilo je da je pokušaj ukrajinskog proboja osujećen i da su glavne ukrajinske snage uništene u blizini naselja Berdin, blizu puta koji ide na sjeveroistok prema gradu Kursk.

Viši ruski komandant rekao je da se očekuje dalji napad.

„Naravno, ovo nije kraj. Sada bilježimo koncentraciju neprijateljske opreme u drugom pravcu i naravno razumijemo da će (Ukrajina) pokušati da udari u ovom pravcu. Trenutno neću reći gdje”, rekao je General-major Apti Alaudinov, komandant čečenske jedinice koja se bori za Rusiju u Kursku.

Nezavisni vojni analitičar Franz-Stefan Gady rekao je da Ukrajina pokušava da zadrži teritoriju u Kursku što je duže moguće, iako je Rusija nastavila da se probija dublje u istočnu Ukrajinu.

„Postoji vjerovatnoća da još uvijek nismo vidjeli glavni poticaj ove ukrajinske ofanzivne operacije”, rekao je on za Reuters. „U suštini govorimo o napadima veličine voda, čete sa prilično ograničenim dobitkom do sada. Pošteno je pretpostaviti da je nekoliko stotina ukrajinskih vojnika uključeno u ovaj napad.”

Ostalo je da se vidi da li bi kijevske snage mogle otvoriti još jednu osovinu napredovanja, dodao je Gady.

Procjene Ukrajine i Zapada pokazuju da je oko 11.000 vojnika iz ruskog saveznika Sjeverne Koreje raspoređeno u regiji Kursk da podrže moskovske snage. Rusija nije ni potvrdila ni demantovala njihovo prisustvo.

Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je u ponedjeljak da je više od 1.000 sjevernokorejskih vojnika ubijeno ili ranjeno. Reuters nema pristup ratnoj zoni Kursk i ne može provjeriti podatke o žrtvama.

Reagujući na novu ukrajinsku ofanzivu, Sjedinjene Države, Britanija i Evropska unija ponovo su potvrdile svoju podršku Kijevu.

„Ukrajina ima pravo da se brani, a prema međunarodnom pravu, ovo pravo seže izvan njenih granica”, rekla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kallas u izjavi za Reuters.

„Nezakoniti rat Moskve protiv Ukrajine uključivao je brojne ruske napade koji potiču iz regije Kursk. Dakle, ruske vojne snage su tu legitimne mete prema međunarodnom pravu.”

Glasnogovornik američkog State Departmenta rekao je u nedjelju: „Posvećeni smo postavljanju Ukrajine u najjaču moguću poziciju na bojnom polju, uključujući povećanje sigurnosne pomoći i korištenje svih raspoloživih resursa odobrenih od Kongresa.”

Britanija je rekla da će podržavati Ukrajinu „koliko god bude potrebno”.

SAD: Snježna oluja od srednjeg zapada do istočne obale

Vozila autoputu u nedjelju, 5. januara 2025., u Cincinnatiju (Foto: AP/Joshua A. Bickel)
Vozila autoputu u nedjelju, 5. januara 2025., u Cincinnatiju (Foto: AP/Joshua A. Bickel)

Veliki zimski udar snijega, leda, vjetra i pada temperatura u SAD-u prouzročio je opasne uvjete putovanja od središnjih i južnih država sve do istočne obale rano u ponedjeljak, zbog čega su se škole i vladini uredi u nekoliko država zatvorili.

Snijeg i led prekrili su glavne ceste diljem Kansasa, zapadne Nebraske i dijelova Indiane, gdje je državna Nacionalna garda bila aktivirana kako bi pomogla zaglavljenim vozačima.

Očekivalo se najmanje 20 centimetara snijega, uz olujne vjetrove do 72 km/h.

Nacionalna meteorološka služba izdala je upozorenja na zimske oluje od Kansasa i Missourija pa sve do New Jerseyja.

"Za lokacije u ovoj regiji koje imaju najveću ukupnu količinu snijega, to bi mogle biti najteže snježne padavine u najmanje deset godina", rekla je meteorološka služba.

Polarni vrtlog ultrahladnog zraka obično se vrti oko sjevernog pola. Ljudi u SAD-u, Evropi i Aziji doživljavaju intenzivnu hladnoću kada vrtlog pobjegne i zaroni prema jugu.

Studije pokazuju da je brzo zagrijavanje Arktika djelomično krivo za sve veću učestalost polarnog vrtloga.

Očekuje se da će zatvaranje škola biti široko rasprostranjeno u ponedjeljak. Okruzi u Indiani, Virginiji i Kentuckyju počeli su najavljivati otkazivanja i odgode u nedjelju poslijepodne.

Državne škole okruga Jefferson u Kentuckyju otkazale su nastavu, izvannastavne aktivnosti i atletiku za svojih gotovo 100.000 učenika.

Nastava je također otkazana u Marylandu, gdje je guverner Wes Moore u nedjelju proglasio izvanredno stanje i najavio da će državna vlada biti zatvorena u ponedjeljak.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG