Izdvojeno
Izvještaj State Departmenta o ljudskim pravima u BiH
State Department je objavio izvještaj o ljudskim pravima u svijetu u 2020. godini, uključujući i BiH.
Izvještaj govori o pravosuđu, korupciji, građanskim slobodama, slobodi učešća u političkim procesima, diskriminaciji, nasilju...
Poštivanje integriteta osobe
Proizvoljno oduzimanje života i ostala nezakonita ili politički motivirana ubistva
Nije bilo izvještaja da su vlada ili njeni agenti počinili samovoljna ili nezakonita ubistva.
Nekažnjavanje za neke zločine počinjene tokom sukoba 1992-1995 i dalje je predstavljalo problem, posebno za one koji su odgovorni za približno 8.000 osoba ubijenih u genocidu u Srebrenici i za približno 8.000 drugih osoba koje su nestale i za koje se pretpostavlja da su ubijene tokom sukoba. Nadležni su uspjele procesuirati samo mali dio od preko 20.000 slučajeva seksualnog nasilja za koje se tvrdi da su se dogodili tokom sukoba.
Tokom godine, vlasti nisu postigle dovoljan napredak u procesuiranju ratnih zločina zbog nedostatka strateškog okvira i dugotrajnih organizacionih i finansijskih problema.
Odbijanje pravičnog javnog suđenja
Političke stranke i figure organiziranog kriminala ponekad su utjecale na pravosuđe i na državnom i na entitetskom nivou u politički osjetljivim slučajevima, posebno onim koji se odnose na korupciju. Vlasti ponekad nisu uspjele izvršiti sudske odluke.
Poštivanje građanskih sloboda
Sloboda izražavanja uključujući i medije
Državni zakoni predviđaju visoku razinu slobode izražavanja, ali neredovita i, u nekim slučajevima, pogrešna provedba i primjena zakona ozbiljno su potkopale slobode medija. Zakon zabranjuje izražavanje koje izaziva rasnu, etničku ili drugu vrstu netrpeljivosti, uključujući "govor mržnje", ali vlasti nisu provodile ta ograničenja.
Podaci linije za pomoć slobodnim medijima ukazuju na to da sudovi i dalje nisu uspjeli razlikovati različite medijske žanrove (posebno vijesti i komentare), dok su dugotrajni sudski postupci i pravne i financijske bitke financijski iscrpljivali novinare i redakcije.
Neovisni su mediji bili aktivni i iznosili su široka mišljenja, ali ponekad je to rezultiralo pritiskom ili prijetnjama novinarima. Dužnosnici suočeni s kritikama nastavili su praksu nazivanja novinara izdajnicima ili ih etiketirati kao članove oporbenih političkih stranaka kako bi ih diskreditirali.
Nastavio se politički i financijski pritisak na medijske kuće. Negativni ekonomski učinci pandemije nagrizili su financijsku stabilnost medija širom zemlje, čineći ih ranjivijima na vanjski pritisak.
Napadi na profesionalni integritet novinara i slobodu medija nastavili su se tijekom cijele godine. U nekoliko su navrata javni službenici ometali rad novinara. To je razdoblje obilježeno je pokušajima ograničavanja pristupa informacijama vezanim uz pandemiju.
Više političkih stranaka i institucije na entitetskoj razini pokušale su utjecati na uređivačku politiku i medijske sadržaje pravnim i financijskim mjerama. Kao rezultat toga, neki su mediji prakticirali autocenzuru.
Akademske slobode
Kantoni Tuzla i Sarajevo imaju zakone koji bi mogli ograničiti neovisnost i akademsku slobodu sveučilišta u njihovoj nadležnosti, dopuštajući izabranim općinskim vlastima da po svom nahođenju angažiraju i otpuštaju sveučilišno osoblje, uključujući akademike.
Osam javnih sveučilišta u zemlji i dalje su odvojena po etničkim linijama, uključujući njihove nastavne planove i programe, i relevantne školske aktivnosti. Profesori su navodno povremeno koristili predrasude na svojim predavanjima, dok je odabir udžbenika i školskog materijala pojačavao diskriminaciju i predrasude.
Sloboda mirnog okupljanja
Zakon predviđa slobodu mirnog okupljanja i vlada je to pravo općenito poštivala. Međutim, 12. svibnja policija RS prekinula je neformalno okupljanje i razgovor oko 10 članova neformalne skupine Pravda za Davida u centru grada Banja Luka, upozoravajući sudionike da njihovo javno okupljanje nije najavljeno policiji. Vođu grupe Ozrena Perduva policija je istog dana pozvala na saslušanje, gdje mu je rečeno da se sva slična okupljanja u budućnosti, čak i ako budu spontana, neće tolerirati. Pokret Pravda za Davida izvijestio je da je u sudskom sustavu RS-a bilo oko 60 aktivnih sudskih postupaka protiv njihovihpristaša. U dodatnih 30 slučajeva sud je odbacio sve optužbe.
Pokret Pravda za Davida pojavio se kao odgovor na ubojstvo 21-godišnjeg Davida Dragičevića 2018. godine, koje od rujna nije bilo riješeno. Dragičevićeva obitelj mobilizirala je tisuće građana podržavajući njihovu potragu za činjenicama ubojstva i zahtjevom za pravdom. Vlada RS opravdala je svoju odluku o zabrani svih javnih okupljanja skupine, uključujući prosvjede, tvrdeći da pokret tijekom prethodnih skupova nije u potpunosti poštovao zakon. Neki novinari i prosvjednici tvrdili su da je policija tijekom uhićenja primjenjivala pretjeranu silu na prosvjednike i izrađivala fotografije koje su izgleda potkrijepile njihove tvrdnje.
Lezbijske, homoseksualne, biseksualne, transrodne i interseksualne (LGBTI) zajednice planirale su organizirati drugi marš ponosa 23. kolovoza u Sarajevu. Zbog pandemije COVID-19, organizatori su odlučili ne održavati stvarni marš i premjestili su događaj na mrežu. Međutim, čak i prije premještanja događaja na mrežu, organizatori su se suočili s mnogim birokratskim preprekama, jer je Ministarstvo prometa Kantona Sarajevo odbilo njihov zahtjev za promjenom rute marša, navodeći navodne financijske gubitke za kompanije javnog prijevoza, bez obzira što će marš biti u nedjelju, kada je korištenje javnog prijevoza znatno manje. Kantonalno Ministarstvo unutarnjih poslova također je zatražilo od organizatora da plate prekomjerne sigurnosne mjere, uključujući prisutnost dva vozila hitne pomoći, dva vatrogasna vozila i betonske barijere na devet lokacija duž marš rute. Sličnih sigurnosnih zahtjeva redovito se odricalo za druge velike događaje koji nisu LGBTI.
Postoji 10 zakona koji reguliraju pravo na slobodno okupljanje u različitim dijelovima zemlje, a svi su općenito ocijenjeni pretjerano restriktivnima. Primjeri uključuju zabranu javnog okupljanja pred brojnim javnim institucijama u RS-u, dok neki kantonalni zakoni u Federaciji (npr. U Srednjobosanskom kantonu) propisuju kaznenu odgovornost za neispunjavanje administrativnih postupaka za održavanje mirnog okupljanja.
Sloboda kretanja
Iako zakon o azilu predviđa slobodu kretanja tražitelja azila, vlasti Unsko-sanskog kantona uvele su ograničenja bez odgovarajuće pravne osnove. To je rezultiralo time da su tražitelji azila - uključujući neke koji su bili uredno registrirani - prisilno udaljeni iz javnog prijevoza na ulazu na teritoriju kantona i spriječeni da koriste autobuse i taksije unutar kantona. Skupine tražitelja azila i migranata redovito su protiv volje odaljavane iz Bihaća na mjesto udaljeno nekoliko kilometara, gdje im je ograničeno kretanje. Samo mjesto nudilo je vrlo loše humanitarne i sigurnosne uvjete. Partner za pravnu pomoć Ureda Visokog povjerenika UN-a za izbjeglice (UNHCR) pravno je osporio ograničenja.
Zbog pandemije COVID-19, Vijeće ministara je 16. travnja donijelo odluku kojom se ograničava kretanje migranata bez dokumenata koji nisu imali valjane identifikacijske dokumente. Odlukom je zabranjeno kretanje i smještaj migranata izvan migrantskih centara, uključujući migrante koji su izjavili da namjeravaju podnijeti zahtjeve za azil i koji su posjedovali valjane dokaze o izraženoj namjeri da podnesu zahtjev za azil, kao i one koji su već zatražili azil. Neke su nevladine organizacije osporile odluku, objašnjavajući da je zakonski neutemeljena i krši osnovna ljudska prava migranata. Ova je praksa ukinuta krajem blokade u svibnju, iako nije objavljena formalna odluka o tome.
Sloboda učešća u političkom procesu
Izbori i političko učešće: Parlament BiH usvojio je 8. jula izmjene i dopune izbornog zakona kojima se gradu Mostar otvorio put za prve lokalne izbore u nakon 12 godina, čime se BiH uskladila s odlukom Europskog suda za ljudska prava u predmetu Baralija protiv BiH. Postignuće je rezultat političkog sporazuma između stranaka SDA i HDZ zaključenog 17. juna. U skladu s tim održani su gradski izbori u Mostaru. Promatrači civilnog društva i međunarodne zajednice proces su uglavnom okarakterizirali kao slobodan i pošten. Središnja izborna komisija naredila je ponovno brojanje glasačkih listića na otprilike polovini biračkih mjesta u Mostaru, pojašnjavajući da je prebrojavanje uglavnom uzrokovano lošom obukom birača, a ne sistemskom prevarom, iako je jedna od političkih stranaka podnijela prijavu za prevaru kantonalnom tužilaštvu, što je bilo pod istragom na kraju izvještajnog perioda.
Političke stranke i političko učešće: Neki lideri manjih političkih stranaka žalili su se da su veće stranke imale virtualni monopol nad ministarstvima, javnim službama i medijima, gdje je članstvo u dominantnoj stranci bio preduvjet za napredak.
Učešće žena i manjinskih grupa: Iako zakon zahtijeva da najmanje 40 posto kandidata političke stranke budu žene, žene su imale samo 24 posto zastupničkih mjesta u Parlamentu BiH, što je porast za 19 posto u odnosu na 2019. U Parlamentu FBiH žene su imale 24 posto mjesta, isto kao i 2019. godine, dok su Narodnoj skupštini RS imale 20 posto, što je blagi pad u odnosu na 2019.
Zakon predviđa da Srbi, Hrvati i Bošnjaci kao i „ostali“, moraju biti adekvatno zastupljeni na svim nivoima vlasti. Vlada to nije poštovala.
Korupcija i nedostatak transparentnosti vlade
Zakon predviđa kazne za korupciju od strane dužnosnika, ali vlada nije učinkovito provodila zakon niti je javnu korupciju tretirala kao ozbiljan problem. Sudovi nisu obrađivali slučajeve korupcije na visokoj razini, a u većini pravomoćnih slučajeva izricane su uvjetne kazne. Dužnosnici su se često nekažnjeno bavili korupcijom, a korupcija je i dalje prevladavala u mnogim političkim i ekonomskim institucijama. Korupcija je bila posebno raširena u zdravstvu i obrazovanju, procesima javne nabave, lokalnoj upravi i postupcima zapošljavanja u javnoj upravi.
Vlada ima mehanizme za istraživanje i kažnjavanje zloupotrebe i korupcije, ali politički pritisak često je sprječavao primjenu tih mehanizama. Promatrači su policijsku nekažnjivost smatrali raširenom, a kontinuirano se izvještava o korupciji u državnim i entitetskim službama sigurnosti.
Korupcija: Iako je javnost korupciju smatrala endemskom u javnoj sferi, bilo je malo javnih zahtjeva za kaznenim progonom korumpiranih dužnosnika. Mnoštvo državnih, entitetskih, kantonalnih i općinskih uprava, svaka s ovlašću uspostavljanja zakona i propisa koji utječu na poslovanje, stvorilo je sustav koji nije imao transparentnost i pružao je mogućnosti za korupciju. Struktura vlade na više razina pružila je korumpiranim dužnosnicima široke mogućnosti da traže „naknade za usluge“, posebno u institucijama lokalne uprave.
Analitičari su smatrali da je pravni okvir za sprečavanje korupcije zadovoljavajući na gotovo svim razinama vlasti, a odsutnost procesa protiv visokih dužnosnika pripisali su nedostatku političke volje. Mnoge institucije na državnoj razini zadužene za borbu protiv korupcije, poput Agencije za prevenciju i borbu protiv korupcije, imale su ograničena ovlaštenja i financijskih sredstava.
Bilo je naznaka da je pravosuđe pod političkim utjecajem, a Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće bilo je u središtu korupcijskih skandala, uključujući navode da je predsjednik vijeća primio mito u zamjenu za miješanje u slučaj. Odgovornost sudaca i tužitelja bila je niska, a imenovanja se često nisu temeljila na zaslugama. Progoni su se također smatrali generalno neučinkovitima i podložni političkim manipulacijama, što je često rezultiralo uvjetnim osudama ili zatvorskim kaznama ispod obaveznih minimalnih kazni.
Prema profesorima i studentima, korupcija se nastavila na svim razinama sustava visokog obrazovanja. Profesori na brojnim sveučilištima izvijestili su da je primanje mita uobičajeno te da su imali pritisak od kolega i pretpostavljenih da daju više ocjene studentima s obiteljskim ili političkim vezama. Bilo je vjerodostojnih optužbi za korupciju u javnoj nabavi, javnom zapošljavanju i zdravstvenim uslugama.
Stav vlade prema međunarodnoj i nevladinoj istrazi navodnih zloupotreba ljudskih prava
Vladini službenici i u Federaciji i u RS-u pokušavali su povremeno ograničiti aktivnosti NVO-a. Promatrači su primijetili da su neki predstavnici civilnog društva koji rade na vrlo osjetljivim pitanjima poput zločina povezanih s sukobima i borbe protiv korupcije bili izloženi prijetnjama i verbalnim napadima. Nekoliko nevladinih organizacija u RS-u izvijestilo je da su lokalne vlasti vršile pritisak na njih dok su bile podvrgnute dugotrajnim poreskim inspekcijama, koje su ponekad trajale i do šest mjeseci.
Diskriminacija, društvena zloupotreba i trgovina ljudima
Žene
Silovanje i nasilje u porodici: Neuspjeh policije da silovanje supružnika tretira kao ozbiljno krivično djelo spriječilo je efikasno sprovođenje zakona. Žene žrtve silovanja nisu imale redovan pristup besplatnoj socijalnoj podršci ili pomoći i nastavile su se suočavati s predrasudama i diskriminacijom u svojim zajednicama i od predstavnika javnih institucija.
NVO su izvijestile da su vlasti često vraćale počinitelje u njihove porodične domove manje od 24 sata nakon nasilnog događaja, često navodno zbog zabrinutosti gdje će počinilac živjeti.
Tokom pandemije COVID-19, posebno tokom zatvaranja u aprilu, nevladine organizacije prijavile su povećan broj slučajeva nasilja u porodici.
Djeca
Obrazovanje: Djeca s poteškoćama u razvoju uopće nisu bila uključena u obrazovni proces i u potpunosti su ovisila o svojim roditeljima ili nevladinim organizacijama za obrazovanje. I Federacija i RS imale su strategije za poboljšanje prava osoba s invaliditetom koje su uključivale i djecu.
Više od 50 škola u cijeloj Federaciji i dalje je odvojeno po nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti. Tamo gdje su se učenici, roditelji i nastavnici odlučili oduprijeti segregaciji, često su ih susretale politička ravnodušnost i ponekad zastrašivanje, što je naštetilo kvalitetu obrazovanja djece.
Sedmu godinu zaredom roditelji bošnjačke djece u povratničkim zajednicama širom RS nastavili su bojkot javnih škola u korist slanja svoje djece u alternativno školovanje koje je finansiralo i organiziralo Federalno ministarstvo obrazovanja uz podršku vlada Sarajeva i Zenice.
U Federaciji su srpskim učenicima uskraćena jezička prava predviđena ustavom Federacije, posebno u osnovnoj školi Glamoč u Kantonu 10, gdje su vlasti spriječile upotrebu srpskog jezika i udžbenika, uprkos značajnom broju učenika povratnika Srba.
Zlostavljanje djece: Porodično nasilje nad djecom bilo je problem. Iako relevantne institucije prikupljaju rasute podatke, ne postoji jedinstveni sistem prikupljanja podataka. Policija je istraživala i procesuirala pojedinačne slučajeve zlostavljanja djece. Prijavljen je samo mali broj slučajeva nasilja nad djecom i, kao posljedica toga, samo je nekoliko slučajeva izvedeno pred sudove. U mnogim slučajevima djeca su bila indirektne žrtve porodičnog nasilja.
Dijete, rani i prisilni brak: Aktivisti za prava djece i borbe protiv trgovine primijetili su da tužitelji nisu htjeli istražiti i procesuirati prisilne brakove koji uključuju romske maloljetnike, pripisujući to romskom običaju.
Manjine
Uznemiravanje i diskriminacija pripadnika manjina nastavili su se u cijeloj zemlji, mada ne tako često kao prethodnih godina.
Djela nasilja, kriminalizacije i ostalih zloupotreba na osnovu seksulane orijentacije i spolnog identiteta
Govor mržnje, diskriminacija i nasilje nad LGBTI osobama bili su široko rasprostranjeni. U svom Rozom izvještaju za 2020. godinu, SOC je izvijestio da je svaka treća LGBTI osoba u zemlji doživjela neku vrstu diskriminacije.
Radnička prava
Prema neformalnim procjenama, otprilike 40 posto radne snage bilo je neprijavljeno i radilo je u neformalnoj ekonomiji.
Nedostatak radničkih prava bio je izraženiji u privatnom sektoru, uglavnom zbog slabijih sindikata u privatnom sektoru i široke i izražene slabosti vladavine zakona.
See all News Updates of the Day
Zašto ne emitiramo večeras
Usljed požara koji se kasno popodne dogodio u zgradi Glasa Amerike odakle emitiramo našu večernju emisiju "Studio Washington", obavještavamo cijenjene gledatelje, i naše udružene partnerske TV stanice širom BiH , da emisija večeras, četvrtak 5. decembra, neće biti emitirana.
Duboko se ispričavamo zbog ove nelagodnosti, ali je situacija izvan naše kontrole. Nadamo se normalno nastaviti s programom sutra, petak, 6. decembra.
S poštovanjem
Uredništvo
Intervju američkog ambasadora u BiH za RSE: Rusija prijeti i ne želi nezavisnu BiH
Rusija ne želi nezavisnu Bosnu i Hercegovinu u Evropskoj uniji, te želi zadržati kapacitete da je politički i ekonomski ucjenjuje, izjavio je Michael Murphy (Majkl Marfi), ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, u intervjuu za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Murphy je takođe podsjetio da je Rusija i ranije znala koristiti energetiku kao oružje, te da je potrebno što prije usvojiti zakon o Južnoj interkonekciji da bi se BiH riješila zavisnosti od ruskog gasa.
Američki ambasador u BiH je, između ostalog,govorio za RSE o tome kako treba da se riješi pitanje državne imovine, i da će u tome visoki predstavnik imati punu američku podršku.
Takođe je istakao da Sjedinjene Države nastavljaju da podržavaju BiH u njenim evroatlantskim integracijama, te da se ni sa povratkom Donalda Trampa u Bijelu kuću, politika Vašingtona prema BiH neće značajno mijenjati.
Ruski maligni uticaj, problem cijelog Zapadnog Balkana
RSE: Gospodine Murphy, nakon što je završena pres konferencija visokog predstavnika jučer u Sarajevu, nakon sjednice Vijeća za provođenje mira, reagovala je Ruska ambasada. Saopštili su kako "fitilj bombe može biti pitanje državne imovine, te da svima koji naivno pričaju o suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine odgovaramo: zapamtite ovaj dan".
Smatrate li Vi ovo prijetnjom Rusije?
Murphy: Ja mislim, kratak odgovor je da, ali mislim da Rusija je pokazala jasno i ponovno širom svijeta, u Evropi, na Zapadnom Balkanu, da je njen maligni uticaj problem. I to je istina i ovdje u BiH, i na cijelom Zapadnom Balkanu.
Vrlo je jasno da jedna od stvari koju Rusija ne želi je jedna nezavisna država, ekonomski prosperitet u BiH, u Evropskoj uniji, u evroatlantskoj zajednici zemalja.
Ne žele energetsku nezavisnost u BiH, i postoji razlog za to. Žele zadržati kapacitete da ucjenjuju politički i ekonomski zemlju. I oni ovdje su znali ugasiti gas i koristili su energiju, energetiku kao oružje i maligni uticaj u drugim dijelovima Evrope, i tako znamo da to rade.
Sve se to pogoršava. Daću vam konkretan primjer, ne samo te izjave i prijetnje.
Ne tako davno otkriveno je da su Rusi finansirali jednu paramilitarnu organizaciju u Republici Srpskoj, da su imali kamp za obuku pojedinaca koji će uticati na demokratske izbore u nekoj zemlji koja je kandidat za EU, kao BiH. To je ozbiljno. To vam govori koliko su oni spremni i opasni da to urade, i pojedinci koji omogućavaju da se to desi.
To treba da brine sve građane Bosne i Hercegovine, ne samo političke lidere i očigledno i zemlje kao što su SAD i druge iz transatlantske zajednice zemalja.
RSE: Ko su ti pojedinci o kojima govorite? Dovoljno ste dugo u Bosni i Hercegovini da možete reći da li se plašite tog ruskog uticaja, posebno u kontekstu veza koje ima predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i uopšte sa predstavnicima Rusije ovdje u BiH.
Murphy: Mislim da je jasno da gospodin Dodik posebno, i drugi na visokim pozicijama vlasti u RS-u su stali na stranu, postali proksiji, ako hoćete, kako god hoćete da opišete, koju god hoćete metaforu da koristite na vašem jeziku, sa Rusijom. I to je greška iz više razloga.
Pod broj jedan, ponašanje Rusije prema svojim proksijima, prema zemljama je u potpunosti maligno. Pod broj dva, zemlju udaljava više od težnji građana, uključujući one koji žive u RS, da se pridruže EU.
EU se sad otvorila i stvorila novu mogućnost da se napreduje u procesu pridruživanja sa statusom kandidata prije par godina, onda pregovori o pridruživanju, dakle i uslovi, i reforme i tako dalje.
Ali zbližavanje s Rusijom i podržavanje njene agende ovdje, u Gruziji, na Zapadnom Balkanu i Ukrajini, to je apsolutno u suprotnosti sa tom vizijom budućnosti koju žele ljudi u ovoj zemlji.
Dakle, to postaje rizik za budućnost, za kompanije iz RS, za građane RS, dakle, za sve u Federaciji BiH naravno koji žive, da je to rizik za sve građane BiH.
Mislim da nijedan pojedinac u Evropi nije više puta posjetio Moskvu od Dodika u proteklih godinu dana. On stalno šalje visoku delegaciju, ili dvije svakog mjeseca. Dakle, ako nisu u kampanji ili na godišnjem odmoru, to vam govori kome on vjeruje i kome je on lojalan.
Ja mislim da to treba reći ljudima u Mostaru, Zagrebu, Sarajevu, Briselu, Vašingtonu, Berlinu, Parizu, o tome šta imamo kao problem ovdje i čime se trebamo pozabaviti. Jer ne možete odvesti entitet, ne možete odvesti zemlju u EU, kojom se autokratski upravlja od strane ruskog proksija. Nije moguće.
RSE: SAD su imale odgovor na to, gospodin Dodik je pod američkim sankcijama, ali čini se da odgovor nema EU, možda samo Njemačka koja je stopirala projekte u Republike Srpskoj. Kako gledate na to?
Murphy: Vidite, mi smatramo da su sankcije veoma važno, vrijedno sredstvo kako bi se pozvali na odgovornost pojedinci ili organizacije koji djeluju antidejtonski, koruptivno ili na drugi način destabilišu BiH i procese u njoj.
Mi smo bili veoma jasni i za mene je to bio prioritet tokom mog mandata, da jasno i brzo odgovorimo na ovakvu vrstu ponašanja i mislim da je to veoma bitna promjena u američkoj politici koja je ovdje zaista napravila nešto drugačije. Niko se više ne smije našim sankcijama. To je prva stvar koju želim reći.
Očigledno, željeli bismo da vidimo da naši partneri i saveznici koriste slična sredstva, ukoliko ih imaju na raspolaganju, kako bi držali odgovornima pojedince i organizacije.
Nama je svima strateški interes podrška suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru Bosne i Hercegovine, i napredovanje ove zemlje na putu ka evroatlantskim institucijama.
Mi naravno nemamo svi ista sredstva na raspolaganju, postoje izazovi kod korištenja ovakvih sredstava u različitim zemljama i mi razumijemo to i poštujemo to. Ali, mislim da je najvažnija stvar za mene, da kada se radi o strateškim ciljevima koje ima, ne znam, Brisel ili Vašington, da oni budu upareni.
Južna interkonekcija smanjuje ovisnost o ruskom gasu
RSE: BiH je zavisna i od ruskog gasa, jer on ide preko Turskog toka i tako dolazi u BiH. Američka administracija godinama insistira da se usvoji zakon o Južnoj interkonekciji.
Vi ste imali sastanak juče sa parlamentarcima u Federaciji BiH, ali ne i sa predstavnicima HDZ-a (Hrvatske demokratske zajednice) BiH. Zašto HDZ nije pozvan na sastanak?
Murphy: Vidite, mi smo odlučili, Vašington je odlučio da se želi angažovati na diskusiji sa parlamentarcima pred kojima je ovaj zakon, koji treba da pređu na usvajanje tog zakona, kako to mogu učiniti i da se još jednom naglasi važnost i hitnost usvajanja zakona, jer smo mi zabrinuti u vezi sa ovisnošću o ruskom plinu i izloženosti ruskoj političkoj i ekonomskoj ucjeni.
Mi smo vidjeli da Rusi mogu da zavrnu gas, i što se dešavalo ovdje ranije i to se dešava širom Evrope. Dakle, imamo saveznike i partnere u Evropi, poput Bosne i Hercegovine, i moja vlada ne želi da vi budete izloženi takvoj vrsti zastrašivanja i siledžijskog ponašanja. Jer to je i za nas loše, jer je u našem strateškom interesu da ljudi imaju slobodan pristup, da se oslobode zavisnosti o ruskom plinu.
Isto tako, bitno je djelovati hitno kako bi se okončalo takvo stanje. Ruski maligni utjecaj u regionu se pogoršao, pogotovo nakon 2022. i invazije na Ukrajinu.
Nije to samo izazov za BiH, nego i za Evropu u cjelini, pogotovo Zapadni Balkan. Kao što sam već rekao, oni ne žele da vide BiH koja napreduje ka evroatlantskoj zajednici naroda i na svaki način žele da to ometu.
Mislim da ste čuli i u izjavi ruskog ambasadora koju ste maločas spomenuli, šta je to o čemu ja govorim.
Mi smo imali sastanak, održali smo razgovor o određenom pitanju, radi se o pitanju energetske nezavisnosti BiH, a reakcija ruskog ambasadora na to je bila da prijeti teritorijalnom integritetu BiH.
Razmislite o tome na trenutak, razmislite koliko je to ozbiljno. To vam govori nešto o tome koliko oni žele da čvrsto drže taj monopol nad snabdijevanjem plinom i guranjem svojih malignih politika.
To je bio jasan izraz namjere tog malignog utjecaja. Moja zemlja podržava teritorijalni integritet BiH. Bez obzira na to šta se dešava na domaćoj političkoj sceni ovdje u zemlji, da li mislite da se to sviđa ruskom ambasadoru? Ne. I onda on prijeti teritorijalnom integritetu BiH.
Čisto sumnjam da je rekao što je rekao, jer je to izraz nekog velikog tobože prijateljstva Rusije i BiH.
Ali pitanje koje sad stoji pred Vladom Federacije BiH i parlamentarcima je da li će ili neće usvojiti zakon koji će riješiti ovo ključno pitanje energetske sigurnosti koje je pred Bosnom i Hercegovinom.
Naravno, i druge su koristi od ovog zakona, to bi kreiralo veliki broj radnih mjesta, omogućilo ekonomski rast u Hercegovini, npr, i imaju priliku da nešto učine. Njihov je izbor očigledno šta će učiniti, ali iskreno da vam kažem, istorija će im suditi na osnovu toga šta će uraditi i da li će djelovati, da li će u narednim sedmicama odlučiti da podrže Rusiju ili građane Bosne i Hercegovine.
RSE: Šta mislite zbog čega se predsjednik HDZ-a, gospodin Dragan Čović, toliko protivi usvajanju zakona o Južnoj interkonekciji u Domu naroda federalnog Parlamenta? Imate li neku poruku za njega?
Murphy: Ne želim ponavljati ovo što sam već rekao maločas, ali je vrlo jasno da postoji široka podrška unutar parlamenta za usvajanje ovog zakona, iz svih razloga koje sam maločas naveo. Ali moja prva poruka bi bila da treba uraditi ispravnu stvar i usvojiti ovaj zakon.
Ali želim još jednu observaciju dati u vezi s tim. Kada razmislite o ovom problemu, o Draganu Čoviću, mi smo razgovarali sa HDZ-om, zvaničnicima HDZ-BiH ovdje u Federaciji, u kantonima i na drugim nivoima i mnogi od njih vide koristi Južne interkonekcije, kako kada je u pitanju energetska sigurnost, tako i ogroman ekonomski potencijal koji bi to moglo donijeti njihovim zajednicama.
I oni žele da taj zakon bude usvojen onako kako je predloženo u decembru 2021. godine.
Dragan Čović je taj koji to ne želi. Moja druga poruka za njega bi bila, možda bi se nadao da ne bih imao više od jedne, ali druga poruka bi bila – prestanite blokirati ovaj zakon i prestanite tvrditi da on ne uzima u obzir interese hrvatskog naroda.
Postoji određena pozadina u svemu ovome koju on zaobilazi i to je problem. Zakon je izrađen prije decembra 2021. i osobe koje su bile uključene u izradu zakona dolaze iz HDZ-a BiH i uzeti su u obzir interesi Hrvata.
Zbog toga je Vlada Federacije BiH koja uključuje HDZ BiH, i odobrila ovaj prijedlog. I onda je taj prijedlog otišao u Parlament, i o njemu se glasalo i dobio je podršku HDZ-a BiH, između ostalog. Ali i dalje se razmatra hrvatski interes i uobziruje u tom zakonu.
E sad, da li su potrebni određeni koraci u smislu same implementacije projekta i učešća hrvatske komponente u ovom projektu – ali nije tačno da ovaj zakon ne uzima u obzir hrvatske interese. To je apsolutno netačno.
On ne uzima u interese interes Dragana Čovića da lično sebe obogaćuje i koristi ovaj projekat kao političko sredstvo kako bi nagradio svoje prijatelje, a kaznio neprijatelje.
Ne, taj zakon ne uzima takve interese u obzir niti bi trebao da vodi računa o tome. Dakle, to bi bila moja predzadnja i možda najvažnija poruka: prestanite blokirati ovaj zakon i prestanite svoje lične interese stavljati ispred interesa hrvatskog naroda koji tvrdite da zastupate.
Mora se naći dugoročno rješenje za državnu imovinu
RSE: Jučer je održana press konferencija nakon sjednice Vijeća za provođenje mira, rečeno je, barem tako je visoki predstavnik predstavio, da se međunarodna zajednica, uslovno rečeno, neće miješati vezano za državnu imovinu, u smislu nekog nametanja.
Ali, istovremeno je rekao i to da će međunarodna zajednica proaktivno djelovati u narednom periodu, na šta se to konkretno odnosi?
Murphy: Nekoliko stvari. Ja ću prvo početi sa državnom imovinom. Visoki predstavnik je rekao, naglasio da je to dio procesa 5+2. Kako bi se OHR zatvorio i kako bi visoki predstavnik otišao iz BiH, moramo provesti agendu 5+2.
Državna imovina je jedno od tih pitanja koje nije riješeno, a ono što je bio signal i što je PIK poslao kao signal je da ćemo se više angažovati na tome, da ćemo ići ka rješenju.
Visoki predstavnik je rekao da ne želi da nametne konačni zakon o državnoj imovini. To je ispravno, ali postoji neka urgentnost vezana za državnu imovinu. Ili za posljednjom odlukom Ustavnog suda koja definiše korištenje ili raspolaganje, čak ili privremeno korištenje, da postoji potencijal da se postavlja problem investicijama ovdje, jer investitori moraju moći da je koriste.
Blokiranje državne imovine od strane političkih lidera će to spriječiti. Govorimo o poznatim zapadnim investitorima, evropskim investitorima, dakle, visoki predstavnik je u pravu da tu treba biti više optimizma.
SAD, to pozdravljaju, podržavamo visokog predstavnika, njegov mandat ovdje, i podržavamo korištenje bonskih ovlasti kad je to neophodno.
RSE: Upravo ste rekli, visoki predstavnik se neće miješati u nametanje tog pitanja i istovremeno da se vlasti oko toga trebaju dogovoriti. Da li vi zaista vjerujete da se oni mogu dogovoriti, ako se nisu mogli dogovoriti u proteklih 20 godina po pitanju državne imovine?
Murphy: Ja moram priznati da nisam preveliki optimista da će biti sporazum u skoroj budućnosti o državnoj imovini. Imate dva stava koji su dijametralno suprotni jedan drugome i neki su u suprotnosti sa činjenicama koji nas neće dovesti do kompromisa.
U Republici Srpskoj tvrde da ne postoji nešto kao državna imovina, da to pripada entitetima. To je u suštini netačno, a s druge strane argument je da je državna imovina i dalje u budućnosti da nema mogućnosti da se ona distribuira kao državna imovina entitetu, kantonu ili opštini.
Na primjer, Oružane snage moraju držati neku imovinu koja im ne treba, koju ne žele, koja nije možda ni za vojsku i oni moraju resurse odvajati zato da to čuvaju. Dakle, to treba prebaciti na entitet, na kantone ili na opštinu koji mogu bolje koristiti tu imovinu. Ta dva ekstremna položaja su problematična.
Ali, pazite, međunarodna zajednica i njeno strpljenje imaju ograničenje, i visoki predstavnik i njegovo strpljenje imaju ograničenje.
Mora se naći zakon o državnoj imovini dugoročno, ali postoji ono što nas brine u međunarodnoj zajednici kada je riječ o investicijama u infrastrukturu, recimo energetski, zelena energija, koridor Vc, implikacije sadašnjih sudskih odluka, da li je to zakonito ili ne, i to sve treba riješiti.
Dakle, to je ono što trebamo riješiti sad. Visoki predstavnik je spreman se zabaviti s tim ako stranke nisu.
RSE: Kažete da je međunarodna zajednica zabrinuta, ali jesu li bh. političari zabrinuti što, upravo zbog tog problema, nema investicija?
Murphy: Ja mislim, zavisi od toga s kojim političarom razgovarate. Kad razgovaramo sa opštinskim liderima, oni su jako zabrinuti. Oni su najbliži ljudima. Njihove zajednice najviše pate zbog toga. Ne možete staviti solarne panele, ne možete napraviti put i slično. Dakle, mislim da oni jesu zabrinuti.
Mislim da, što više idete, da je ta zabrinutost manja i to postaje sve više politizirano na negativan način i onda ljudi nisu spremni naći rješenje.
Dodik je kriv za neuspjeh po pitanju reformske agende
RSE: Vratimo se malo unutarpolitičkim prilikama u zemlji. Svjedoci smo da Bosna i Hercegovina nije ispunila reformsku agendu, danas je trebala biti održana sjednica Savjeta ministara, nakon toga Komisija koja je trebala o tome raspravljati, međutim ministri iz Republike Srpske su odlučili da bojkotuju sjednicu, jer u posjetu Sarajevu na "Krug 99" dolazi kosovski premijer Aljbin (Albin) Kurti.
Kako to komentarišete i u kontekstu reformske agende, ali i regionalne saradnje koja bi trebala biti između dvije države?
Murphy: Dozvolite da počnem tako što ću reći – od 2003. BiH ima evropsku perspektivu. Dakle, 22 godine je bilo puno propuštenih prilika u BiH, i mnogi se mogu kriviti za to.
Vi govorite o Planu rasta za Zapadni Balkan i vi ste s pravom rekli da je to jako važna prilika za BiH. Po prvi put Evropska unija je na sto stavila ideju – uvešćemo vas u našu organizaciju u smislu određenih benefita i prije pristupanja, ukoliko provedete neke vrste reformi.
Prvi korak je podnošenje tog plana, reformskog plana agende. To se blokira zato što je gospodin Dodik protiv dvije vrlo važne stavke u toj agendi.
Prva se tiče Ustavnog suda BiH. EU je ispravno identificirala potrebu za funkcionalne institucije, vladavinu zakona, posebno na državnom nivou, posebno Ustavni sud BiH, što znači da se mogu provoditi presude širom zemlje.
Narodna skupština RS mora ispuniti svoju ustavnu obavezu, imenovati sudije, gospodin Dodik se tome protivi. Takođe su naveli da žele promjene u donošenju odluka u određenim tijelima, u Vijeću za državnu pomoć i Konkurencijskom vijeću, gdje je bilo jasno da su odluke moraju donositi u skladu sa pravnom stečevinom EU na osnovu zasluga, a ne etnički.
Dakle, i to je ispravno. Gospodin Dodik se protivi i tome. Dakle, u ovom konkretnom slučaju krivica za neuspjeh da se ide dalje na pitanju reformske agende i plana rasta je kod gospodina Dodika.
Šta se treba desiti sljedeće: političari moraju biti ozbiljni ili postati ozbiljni, ako su ozbiljni kada govorimo o članstvu u EU, o provođenju reformi koje su neophodne da zemlja ide dalje. I ne mislim na reforme koje njima odgovaraju, poput sadašnje verzije Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) npr, nego reforme koje zadovoljavaju evropske i međunarodne standarde.
Transparency International je imao prije nekoliko sedmica pres konferenciju, na kojoj su rekli da je jedan od izazova koji imate ovdje, dok zakoni koje EU traži budu prolazili kroz razne faze, od nacrta, preko Savjeta ministara do parlamenata, da se neće razvodniti ili će se stvarati vakuumi u korist određenih političkih interesa.
I tu s vremena na vrijeme se pojave različiti politički interesi. Tu je Zakon o javnoj nabavci, Zakon o integritetu VSTV-a, dakle, to znači da morate ponovo krenuti ispočetka, zato što ne znači da to zadovoljava tražene standarde.
Ljudi moraju shvatiti, političari moraju upamtiti, javnost takođe, da vam ti zakoni trebaju ne zato što EU kaže, iako to jeste istina, nego su vam potrebni zato što su dobri za ovu zemlju. Ako želite prosperitetnu ekonomiju, morate imati vladavinu zakona.
Ukoliko želite rast predvođen privatnim sektorom, morate imati poslovnu klimu koja će to generisati. Dakle, ti zakoni su od koristi javnosti. Odmah, čak i dok napredujete u godinama pred vama ka EU.
Ali nažalost, mnogi od lidera u ovoj zemlji nisu bili ozbiljni u pogledu toga. Oni su željeli da blokiraju proces, kao što se vi sad opisali, ne dođu na sastanak, npr, iz malih, nebitnih razloga, ili pokušaju da neki izuzetak za sebe naprave, da zadrže neke privilegije, da mogu i dalje vršiti svoje koruptivno ponašanje.
I ako se to ne promijeni, onda ponuda koju daje Evropska unija Bosni i Hercegovini više nikad neće biti realizovana.
RSE: Kriminal i korupcija su gorući problem BiH. Mislite li Vi, sa postojećom vlasti ili uopšte sa vlasti koja je u proteklih par decenija ovdje u Bosni i Hercegovini, da će biti moguće riješiti taj problem?
Murphy: Korupcija je ogroman problem u Bosni i Hercegovini. Ja sam ovdje bio, mislim da znate, od 2006. do 2009. kao politički savjetnik. Danas je korupcija gora nego što je bila tada. Ona jeste prijetnja demokratiji i budućem prosperitetu zemlje.
Političari u ovoj zemlji su odabrali da se fokusiraju na to kako da se obogate, a ne na svoje izborno tijelo. Ako se to ne promijeni, onda malo nade ostaje za stabilnu, prosperitetnu demokratiju ovdje u BiH.
Ono što će se desiti i ono što smo vidjeli da se dešavalo u proteklih 10 do 15 godina, a to je da ljudi koji žele izgraditi budućnost za sebe, za svoje porodice i za svoju djecu i unučad ovdje, odlučiće da odu.
Možda ne žele da odu, možda imaju duboku vezu sa svojim zajednicama ovdje, ali žele imati bolji život. Što je normalna, ljudska težnja. I onda će otići u Švedsku, ne znam, u Ujedinjeno Kraljevstvo, SAD.
I pazite, bh. zajednice u Americi su zaista uspješne. Imate sjajne ljude, nevjerovatno talentovane, pametne. S jedne strane, vidimo da SAD ima korist, to je sjajno, ali bilo bi mnogo bolje, za ovu zemlju i njenu budućnost da se oni osjećaju da mogu ostati ovdje i ostvariti sve to što žele da ostvare.
Dakle, korupcija je rak rana i kao bilo koja rak rana, ako je ne tretirate, u ovom slučaju riješite, onda će ubiti na kraju pacijenta.
RSE: SAD su dosta novca uložile i u reformu odbrane Bosne i Hercegovine, međutim, put ka NATO-u ide prilično sporo. Kako to komentarišete?
Murphy: Počeću tako što ću prvo važnu opservaciju kazati na početku. SAD čvrsto podržavaju težnje koje je BiH izrazila, a to je da postane članica Saveza. I to već dugo godina radimo i to je dio vašeg Zakona o odbrani BiH, iz 2005. Ali pridruživanje NATO-u, tu se ne radi više o težnji, nego kako funkcionišete. Tu se radi o reformama.
Ako me pitate zašto je usporen proces, zato što nije bilo neophodnih reformi i marljivog rada koji je neophodan da zemlja ide dalje. To je izazov sadašnje vlasti, o tome sam govorio javno, ali bilo je i problem sa prošlom vlasti.
Takođe, niko ne može u parlamentu, u vlasti ili u opoziciji stati da ga ne možete optužiti da nisu uspjeli da urade neophodne stvari, da BiH napreduje ka ostvarenju težnji za NATO.
Treba vidjeti nekoliko stvari. Dakle, mora biti reforma ljudskih resursa, sistema nabavki, koraci se moraju poduzeti da bi ustanove bile bolje za ljude, za muškarce i žene koji patriotski služe svojoj zemlji u Oružanim snagama BiH.
To nisu kozmetičke reforme, kao što je kupovina helikoptera, razmatranje kupovine dronova koji se pojavljuju na naslovnoj stranici, ali kičma vojske i NATO saveza, kako se upravlja tom vojskom, kako se vodi računa o njihovim ljudima, struktura vojske, tim stvarima koje nisu vidljive, koje ljudi ne vide. I mnogo posla se mora uraditi kako bi se te reforme provele.
Treba depolitizirati program reformi. I kad usvojite program reformi, morate ga provesti. Ako samo negdje stoji na polici, skuplja prašinu, onda to ne vrijedi. Pregled odbrane iz 2016, upravo se to dešava s tim. Dakle, mnogo toga se uradilo na tom dokumentu koji je osam godina star.
Moja Vlada je posvećena da radi sa liderima u Oružanim snagama i Ministarstvu odbrane, koji žele da se to promijeni. Vidjeli smo proteklih sedmica nekih koraka koji su poduzeti da se riješe određeni problemi u oblasti ljudskih resursa, viška naoružanja i opreme. To je sjajno, ali nije dovoljno i dalje.
Mi smo posvećeni da, ne samo retorički, nego konkretno da ulažemo u Oružane snage BiH. Za vrijeme mog boravka ovdje investirali smo 50 miliona dolara u Oružane snage. Ja ću tvrditi da nema jačeg, posvećenijeg partnera Oružanim snagama ove zemlje od SAD.
Još jednu stvar želim dodati. Ne govori se dovoljno ovo u javnosti. Ja sam se sastajao sa ljudima koji služe u Oružanim snagama. Oni su impresivni ljudi. Oni mnogo toga urade s malo sredstava i podrške koju treba da dobiju od političkih lidera ove zemlje.
Ja mislim da svi u ovoj zemlji trebaju da budu ponosni na njihov patriotizam i njihovu službu Bosni i Hercegovini.
Politika SAD prema BiH se neće mijenjati
RSE: Želim da Vam postavim i jedno pitanje vezano za pobjedu gospodina Donalda Trampa na američkim izborima. Njegovu pobjedu u jednom dijelu BiH su slavili, dok u drugom dijelu BiH nije baš primljena sa oduševljenjem.
Odmah nakon toga iz američke Ambasade je jasno poslana poruka, bez obzira koja stranka i koji predsjednik bude u Sjedinjenim Državama, da se stav SAD neće mijenjati prema Bosni i Hercegovini, dakle suverenitet na prvo mjesto.
Koja bi Vaša poruka, u tom smislu, bila za građane Bosne i Hercegovine?
Murphy: Američki izbori su važni globalno gledano, prvenstveno u SAD, i svi su zainteresovani šta će se desiti nakon toga. Ja ne mogu predviđati budućnost, niti je u redu da ja spekulišem ili komentarišem politiku administracije koja još uvijek nije preuzela vlast.
Imajući to na umu, mislim da je veoma važno podvući da su Sjedinjene Američke Države i njihova politika u prethodnih 30 godina imale dvostranačku podršku i Demokrata i Republikanaca, bez obzira da li se radi o Bushu, Obami, Trumpu,Clintonu i Bidenu, a to je podrška teritorijalnom integritetu, suverenitetu i multietničkom karakteru BiH. I napredovanju i integrisanju ove zemlje unutar evroatlantskih institucija.
To su ključni strateški ciljevi koji stoje već 30 godina i koji već 30 godina vode američku politiku i pod Demokratama i pod Republikancima i to se neće promijeniti.
RSE: I na kraju da Vas pitam, jeste li zadovoljni urađenim, onim što ste postigli tokom Vašeg mandata ovdje u BiH, mislite li da je moglo možda bolje ili ne?
Murphy: Vidite, ja imam još nešto vremena preostalog. Mislim da je prerano da počnem analizirati svoj mandat i svoj posao. Ovdje mislim da nisam ni ja osoba koja bi to trebala raditi. Možda bi drugi mogli više reći o tome ovdje u BiH, ali mislim da se važno fokusirati na ono što mi želimo ovdje postići.
Vratiću se na ono što sam ranije rekao u vezi sa teritorijalnim integritetom, suverenitetom i multietničkim karakterom zemlje i integracijom ove zemlje u evroatlantske institucije.
To je srž onoga što ja radim svaki dan i onoga što rade zaposlenici ove Ambasade svaki dan. Kada ustanem ujutro i krenem na posao, to je cilj ka kome stremim.
U tom kontekstu mi smo nastavili da radimo određene stvari u smislu jačanja državnih institucija. Ne zato što želimo stvoriti unitarnu BiH. Ne, to nije kontekst u kom BiH može napredovati, imajući u vidu njenu istoriju, nego zato što državne institucije trebaju imati sposobnosti kako bi vodile zemlju ka evroatlantskim institucijama.
Spomenuo sam investiciju od 50 miliona dolara u Oružane snage, ulaganje u institucije pravosuđa, borbu protiv korupcije. Veoma teška borba, ali je neophodna.
Isto tako, ja sam lično zainteresovan i želio sam se fokusirati na pitanje pomirenja. Mislim da trebamo odavati počast, ja sam se lično trudio da ukažem i odam počast svim civilnim žrtvama rata od 1992. do 1995. godine. Bošnjacima, Hrvatima, Srbima, svima. Svakom nevinom civilu koji je izgubio život, i svi bismo trebali biti spremni da odamo počast tim žrtvama i da ih se sjećamo.
Veoma sam ponosan na ono što smo učinili kada je u pitanju Memorijalni centar u Srebrenici u Potočarima.
Oni imaju zaista ključno važnu misiju, ne samo da služe kao mjesto konačnog počinka žrtava, nego mjesto na kom je dokumentovano ono što se desilo i oni su zaista veliki posao uradili, sjajan posao u smislu arhiviranja, ali služe i kao mjesto koje edukuje ljude u smislu toga da ljudi znaju šta se desilo i da se postaramo da se tako nešto ne zaboravi i nikad više ne desi. Mislim da je to važno.
I još jednu stvar ću reći, ne želim previše da odužim na ovom pitanju. Mislim da je bilo veoma važno u prethodnih nekoliko godina, i to nam je bio jedan od prioriteta, kreirati uslove za ekonomski razvoj predvođen privatnim sektorom.
Mi smo mnogo investicija napravili u sektoru turizma i informacionih tehnologija. Turizam je najbrže rastući sektor privrede, pogotovo kada mislimo o mladima u BiH. To im daje razlog i nadu da ostanu u BiH. Isto tako služi i kao podrška lokalnim zajednicama. Opštine su te i opštinski nivo vlasti su ti koji su najbliži običnim ljudima.
Mi smo mnogo investirali u cijeloj Bosni i Hercegovini, i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj, kako bismo pomogli da se osnuju ili dalje razvijaju i lokalne zajednice i preduzeća u smislu boljeg pružanja usluga biračima i običnim građanima.
SAD, po mom mišljenju, bile su i ostaju najjači partner i zagovarač Bosne i Hercegovine. To je tako bilo prije 30 godina i tako je sve ovo vrijeme. Mi stojimo uz ovu zemlju kako se vi krećete ka NATO savezu, ka Evropskoj uniji i mi ćemo vam pomoći i raditi sa institucijama ove zemlje kako bi taj put bio moguć i kako bi se ostvario cilj.
To je stalna posvećenost moje zemlje i tima koji ja predvodim ovdje u Bosni i Hercegovini.
Veliki zagađivači i male ostrvske države sukobljavaju se oko klimatskih promjena
Na značajnom ročištu održanom u srijedu u Međunarodnom sudu pravde u Hagu, Sjedinjene Države su tvrdile da zakon o ljudskim pravima nije relevantan za pravne obaveze nacionalnih država u vezi s klimatskim promjenama.
Margaret Taylor, pravna savjetnica američkog State Departmenta koja predstavlja SAD, ustvrdila je u srijedu da je ICJ pogrešan forum za rješavanje klimatske pravde.
"Savjetodavni postupak nije sredstvo za parnicu da li su pojedine države ili grupe država prekršile obaveze koje se odnose na klimatske promjene u prošlosti ili snose odgovornost za reparacije, kao što su neki učesnici sugerirali", rekla je Taylor sudu.
"Režim UN-a o klimatskim promjenama sa Pariskim sporazumom u svojoj srži jedini je međunarodni pravni režim koji su države posebno osmislile za rješavanje klimatskih promjena", rekla je ona. „Međunarodni zakon o ljudskim pravima... ne obavezuje države da ublaže antropogene emisije gasova staklene bašte, niti trenutno predviđa ljudsko pravo na zdravu životnu sredinu.“
Generalna skupština Ujedinjenih nacija zatražila je od ICJ-a prošle godine da ponudi svoje pravno mišljenje o tome da li se velike nacije zagađivača mogu smatrati odgovornim za izazivanje klimatskih promjena i štete koje one uzrokuju.
15 sudija MSP-a će razmotriti ne samo pravno obavezujuće sporazume o klimi, već i međunarodno pravo o ljudskim pravima i druge relevantne zakone.
Skoro 100 zemalja i više od deset međuvladinih organizacija treba da daju dokaze tokom dvonedeljnog pravnog postupka koji je počeo u ponedeljak i završava se 13. decembra. Očekuje se da će sudije da daju svoje pravno mišljenje sljedeće godine.
Ostrvske države
Male ostrvske države tvrde da podizanje nivoa mora zbog klimatskih promjena dovodi u pitanje njihovo postojanje. Arnold Kiel Loughman, državni tužilac južnopacifičke ostrvske države Vanuatu, tvrdio je da je zakon o ljudskim pravima primjenjiv.
"Došao sam da vas zamolim da podržavate vladavinu prava," rekao je Loughman sudijama ICJ-a u ponedjeljak.
"Prema međunarodnom pravu, države imaju obavezu... da postupaju sa dužnom pažnjom kako bi spriječile značajnu štetu po okoliš, smanjile emisije i pružile podršku zemljama poput moje, zaštitile ljudska prava sadašnjih i budućih generacija, zaštitile i očuvale morski okoliš i poštovati osnovna prava mog naroda na samoopredjeljenje u našoj zemlji.
"Neuspjeh malog broja velikih država emitera da ispune ove obaveze predstavlja međunarodno protupravan čin, koji izaziva pravne posljedice prema međunarodnom pravu odgovornosti država", rekao je on.
Pariski sporazum
Pariski klimatski sporazum, koji je stupio na snagu 2016. godine, potpisalo je 195 zemalja, postavljajući ciljeve za smanjenje emisija i ograničavanje globalnog zagrijavanja na najviše 1,5°C iznad predindustrijskih nivoa.
Mnogi veliki zagađivači nerado razmatraju druge zakone u vezi s klimatskim promjenama, kaže Nikki Reisch, direktorica programa za klimu i energiju u Centru za međunarodno pravo životne sredine.
"Čuli smo ih kako tvrde da je jedini relevantni zakon iz kojeg mogu proizaći bilo kakve pravne obaveze Pariski sporazum. A kada zapravo pogledate tekst tog sporazuma, to ne zahtijeva mnogo", rekla je Reisch za Glas Amerike.
„Čuli smo kako SAD zaista pokušavaju ohrabriti sud i druge da ignoriraju historiju, da gurnu istorijsko ponašanje tokom mnogih decenija pod tepih i govore da ono što se dogodilo prije usvajanja klimatskog sporazuma zapravo nije važno iz pravne perspektive, i da višedecenijsko znanje o uzrocima i posljedicama klimatskih promjena nije relevantno“, rekla je.
Mišljenje sudija je savjetodavno i neće biti pravno obavezujuće. Ipak, to će imati implikacije za sve nacionalne države, rekla je Reisch.
"Ovo savjetodavno mišljenje bit će mjerodavno tumačenje onoga što obavezujuće međunarodno pravo zahtijeva. Dakle, ono će imati težinu kao svojevrsni pravni plan za odgovornost, ili vodič za sudove i advokate širom svijeta da razumiju šta međunarodno pravo zahtijeva i šta mi treba držati države na oprezu u pogledu njihovih klimatskih akcija i mjera za otklanjanje klimatskih šteta", rekla je.
Biden u posjeti željezničkom čvorištu u Angoli koje finansiraju SAD
Predsjednik Joe Biden u srijedu je iz prve ruke pogledao željeznički projekat koji finansira SAD koji spaja njegovu ličnu ljubav prema željeznici sa željom da ostavi nasljeđe u Africi koje će nadživjeti njegovu administraciju.
Koridor Lobito je željeznička linija od 1.300 kilometara koja se proteže od Zambije bogate bakrom do luke Lobito u jugozapadnoj državi Angole.
Mreža će formirati "strateški ekonomski koridor" u okviru Partnerstva za globalnu infrastrukturu i investicije Bidenove administracije - inicijative koja ima za cilj da se suprotstavi dobro uspostavljenoj kineskoj inicijativi "Pojas i put". Do sada, Bidenova administracija kaže da je posvetila skoro 4 milijarde dolara za projekat.
Biden, u glavnom gradu Angole u utorak, predstavio je projekat kroz svoju ljubav prema putničkoj željeznici. Kao američki senator, putovao je do Washingtona iz Wilmingtona u Delawareu – na svakom putovanju, kako je rekao, bilježio skoro 340 kilometara.
"Moram vam odmah reći, s američkom štampom ovdje, ja sam vjerovatno tip koji se najviše zalaže za željeznicu u Americi", rekao je Biden u utorak u glavnom gradu Angole, uz smijeh publike koja se okupila da ga čuje kako govori u nacionalnom muzeju ropstva.
Isto, ili drugačije?
Visoki zvaničnici administracije rekli su da će ova željeznička linija do kraja decenije biti produžena do cijele dužine, protežući se od afričke obale Indijskog okeana do atlantske luke. U početku će prenositi kritične minerale poput kobalta i bakra iz duboke unutrašnjosti kontinenta do obale. Kada se koridor završi, putovanje koje sada traje više od 40 dana cestom moći će se preći preko kontinenta za 40 sati.
“Pretpostavka iza koridora je da budemo u mogućnosti da uzmemo američku podršku i finansijske mogućnosti koje su ograničene, i da ih dublje fokusiramo na jedno područje, nasuprot širenju te finansijske podrške i napora na mnoge zemlje”, rekao je visoki dužnosnik Bidenove administracije, koji nije identifikovan kao što je uobičajena praksa prilikom informisanja novinara.
Glas Amerike je pitao zvaničnika da li ovo ponavlja stari kolonijalni narativ o eksploataciji bogatih, sirovih resursa kontinenta, a da pritom ne dodaje vrijednost i obezbjeđuje stalan rad za lokalno stanovništvo. Rastuća populacija mladih na kontinentu stvorila je hitnu potrebu za radnim mjestima, stavljajući pritisak na mnoge afričke vlade.
„Ne slažem se sa pretpostavkom da je ovo za sirove proizvode“, odgovorio je zvaničnik. “Trenutno izlazi samo sirovi proizvod. Ali mislim šta ova pruga radi – da biste došli do proizvoda veće vrijednosti, potrebno vam je nekoliko stvari. Jedna od njih je pristupačna i pouzdana energija u izobilju. Dakle, izgradnja energetskog sistema vam omogućava da izgradite dodatnu vrijednost.”
I drugi su se pitali da li se ovaj američki napor, koji dolazi više od decenije nakon što je Kina pokrenula svoju ambicioznu inicijativu Pojas i put, može takmičiti.
„Kada se detaljnije pogleda, čini se da imitacija kineske taktike, koja prešutno priznaje da Washington zaostaje za Pekingom u pogledu svojih investicija u Africi, ali čini malo da popuni prazninu koja postoji u kineskom otisku“, rekao je Chris O. Ògúnmọ́dẹdé , urednik, konsultant i analitičar afričke politike, sigurnosti i međunarodnih odnosa.
Wang Peng, istraživač na Univerzitetu Renmin u Kini, objavio je na kineskom državnom thinktanku, Međunarodnom centru za saradnju, da zapadni međunarodni projekti poput Lobito koridora ne predstavljaju izazov za kinesku inicijativu jer Sjedinjene Države „ne mogu osigurati dovoljno sredstava i materijalne uslove za istinsku implementaciju svog ambicioznog globalnog infrastrukturnog plana.”
Vang Peng je također primijetio da bi SAD to mogle potkopati vršenjem diplomatskog pritiska na zemlje domaćine kako bi ih natjerale da raskinu sporazume o saradnji s Kinom; preuveličati negativan uticaj projekta "Pojas i put" na lokalno ekološko okruženje i vodne resurse... i razglasiti takozvano pitanje "zamke duga"
Povećanje kineskog duga među afričkim državama je nešto što je i Biden indirektno spomenuo u svojim izjavama u utorak, u pokušaju da SAD postavi kao pouzdanog partnera.
„Također smo nastojali da osiguramo da zemlje u razvoju ne moraju da biraju između otplate neodrživog duga i mogućnosti da ulažu u svoje ljude“, rekao je.
Ali, kao što je Biden takođe rekao, njegovo vrijeme ističe dok se priprema da napusti funkciju, za novoizabranog predsednika Donalda Trampa. Analitičari kažu da bi ovaj projekat mogao biti dobro prihvaćen od strane Trumpa, jer odgovara njegovom transakcijskom pristupu kontinentu i da se dopada jednom od najvećih Trumpovih pobornika, milijarderu Elonu Musku.
"Novac je ipak već namjenski", rekao je James Murphy sa Univerziteta Clark u Massachusettsu. “Nastavak projekta Lobito je pametna ideja – Trump ga ne mora posjedovati osim u smislu da mu to daje tačku za razgovor o našim strateškim/resursima vođenim interesima u Africi, posebno kao strategiju za nabavku minerala neophodnih za Elonove Tesle.”
Paris Huang je doprinijela ovom izvještaju.
Biden u Angoli, na prvom putovanju u Afriku kao predsjednik
Američki predsjednik Joe Biden primio je toplu dobrodošlicu u angolskoj predsjedničkoj palati ružičaste boje u utorak dok je bio u svojoj prvoj i gotovo sigurno posljednjoj posjeti afričkom kontinentu kao predsjednik.
Nakon šetnje crvenim tepihom, izvođenja državnih himni od strane vojnog orkestra, smotre trupa i pozdrava iz 21 puške, on i predsjednik Angole Joao Lourenco, obojica uz diplomate, prionuli su na posao.
„Veoma sam ponosan što sam prvi američki predsjednik koji je posetio Angolu, i duboko sam ponosan na sve što smo zajedno uradili da transformišemo naše partnerstvo do sada“, rekao je Biden Lourenku. „Toliko je toga pred nama, tako da mnogo toga možemo učiniti."
Glavna savjetnica njegove administracije za Afriku rekla je za Glas Amerike da Biden vidi Angolu kao "dokaz A" odnosa saradnje s Washingtonom.
"Mi, Sjedinjene Države, radimo sa Angolom na nekoliko zaista važnih stvari", rekla je Francis Brown, viši direktor za afrička pitanja u Vijeću za nacionalnu bezbjednost, govoreći ekskluzivno za Glas Amerike. “Jedan je jačanje mira i sigurnosti u istočnoj Demokratskoj Republici Kongo. Drugi su rastuće ekonomske mogućnosti u regionu. Treći je tehnološka i naučna saradnja.”
Biden nije spomenuo – barem javno – lošu evidenciju o ljudskim pravima u Angoli. Grupa za ljudska prava Amnesty International pokušala je sumirati situaciju.
"Amnesty je više puta dokumentirao prekomjernu i smrtonosnu silu za ometanje mirnih demonstracija", rekla je za VOA putem Zooma Kate Hixon, direktorica zagovaranja za Afriku u Amnesty International USA. “Ne samo da se u ovim demonstracijama koristi smrtonosna sila, nego porodice žrtava nemaju pristup pravdi. Također smo vidjeli nekoliko represivnih zakona koji su usvojeni od 2020. Od 2020. nezakonito je kritikovati predsjednika. Nedavno, ove godine, vidjeli smo usvojena dva zakona koji dodatno ugrožavaju pravo na slobodu izražavanja, slobodu okupljanja i medija.”
Angolske opozicione grupe rekle su lokalnim medijima da je Biden propustio "odličnu priliku" da sasluša grupe civilnog društva o njihovim zabrinutostima.
"Željeznički koridor Lobito... je jedina briga Bidenove posjete Angoli", rekao je Ernesto Mulato iz opozicione stranke UNITA.
Biden bi u srijedu trebao posjetiti lučki grad Lobito, gdje nova željeznička linija koju finansiraju SAD dovozi sirovine iz unutrašnjosti Afrike u ovu užurbanu luku.
Braown je za Glas Amerike rekla da predsjednik uvek privatno izražava zabrinutost oko ljudskih prava.
"On nikada ne bježi od razgovora o demokratiji i pitanjima ljudskih prava sa kolegama", rekla je ona za Glas Amerike. “I mislim da je to prilično u skladu s načinom svoje duge, duge karijere u javnoj službi.”