Najnovije
SAD kupuju novih 500 miliona doza vakcina za zemlje u razvoju
Američki predsjednik Joe Biden saopštio je da će SAD kupiti još 500 miliona doza vakcina protiv Covida-19 za zemlje u razvoju tokom naredne godine.
Amerika je, prethodno, obećala više od 500 miliona doza vakcine koju su zajednički proizvele farmaceutske kompanije Pfizer i BioNTech zemljama u razvoju do kraja juna sljedeće godine. To znači da će SAD svijetu ukupno obezbjediti milijardu doza vakcina protiv Covida-19.
„Na svaku vakcinu koju dajemo jednom Amerikancu, doniramo tri vakcine globalno”, tweetovao je državni sekretar Antony Blinken u srijedu, uoči Bidenovog saopštenja.
Biden je donaciju dodatnih doza, koje će također proizvesti Pfizer, najavio na virtuelnom samitu posvećenom Covidu-19, koji se održava na marginama Generalne skupštine UN.
Izjavio je: „Vlade mogu da učine mnogo, ali ne možemo sve da uradimo sami.”
Biden je podržao cilj Svjetske trgovinske organizacije da se u narednih godinu dana vakciniše najmanje 70% svjetske populacije, a očekuje se da će iskoristiti svoje saopštenje da podstakne druge, bogate zemlje da takođe pojačaju napore za kontrolisanje pandemije.
Generalni sekretar Svjetske zdravstvene organizacije Tedors Adhanom Ghebreyesus izjavio je u junu da je za ostvarenje tog cilja potrebno 11 milijardi doza vakcine.
U svom govoru u Ujedinjenim nacijama u utorak, Biden je istakao da su SAD već podijelile više od 160 miliona doza vakcina u više od stotinu zemalja, što je više nego što su uradile sve druge zemlje svijeta zajedno.
U proteklih godinu dana, u svijetu je podijeljeno više od 5,9 milijardi doza vakcine, što predstavlja oko 43% svjetske populacije. Međutim, zbog ogromnog dispariteta u distribuciji, mnoge siromašne zemlje imaju teškoće da vakcinišu čak i najugroženije građane.
Svjetski lideri i globalne organizacije sve više kritikuju disparitet i spor tempo vakcinacije. Uprkos američkom reagovanju, žalili su se da je ono neadekvatno - posebno pokušaj SAD da podijele dodatne, "booster" doze Amerikancima prije nego što su ugroženi u siromašnim zemljama dobili i prvu dozu.
Neke od informacija u tekstu preuzete su od agencija AP i Reuters.
See all News Updates of the Day
Putin: Novom raketom Rusija može da pogodi "centre odlučivanja" u Kijevu
Rusija bi mogla da upotrijebi svoju novu hipersoničnu raketu Orešnik za napad na "centre odlučivanja" u Kijevu kao odgovor na ukrajinsko ispaljivanje zapadnih projektila na rusku teritoriju, izjavio je ruski predsjednik Vladimir Putin.
Rusija do sada nije napala ministarstva ukrajinske vlade, parlament ili kancelariju predsjednika tokom rata koji traje 33 mjeseca.
Kijev je snažno zaštićen protivvazdušnom odbranom, ali Putin kaže da "Orešnik", koji je Rusija prvi put ispalila prošle nedjelje, nije u stanju da bude presretnut - tvrdnja koju zapadni stručnjaci gledaju sa skepticizmom.
"Naravno, odgovorićemo na udare koji su u toku na rusku teritoriju raketama dugog dometa zapadne proizvodnje, a jedan od mogućih odgovora uključuje i eventualni nastavak testiranja Orešnika u borbenim uslovima", rekao je Putin na bezbjednosnom samitu zemalja bivšeg Sovjetskog saveza u Kazahstanu.
"Trenutno, Ministarstvo odbrane i Generalštab biraju ciljeve za gađanje na teritoriji Ukrajine. To mogu biti vojni objekti, odbrambena i industrijska preduzeća ili centri za donošenje odluka u Kijevu", rekao je on.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski osudio je Putinovo promovisanje Orešnika kao taktiku za ometanje pokušaja da se okonča rat, posebno od strane novoizabranog predsjednika SAD Donalda Trumpa.
"On ne traži završetak ovog rata. Štaviše, Putin želi da spriječi druge da završe rat", rekao je Zelenski u video poruci.
"On može da nastavi da rukuje svojim Orešnikom samo da bi osujetio napore predsjednika Trumpa koji će sigurno uslijediti nakon njegove inauguracije. Putin želi da eskalira situaciju do te mjere da pokušaji predsjednika Trumpa propadnu. Tako da ne može da okonča rat."
Putin je rekao da je masovni ruski napad na Ukrajinu preko noći također bio odgovor na kijevsko korištenje američkih balističkih projektila ATACMS. Zelenski je rekao da je Rusija koristila krstareće rakete sa kasetnom municijom u napadu, što je prekinulo snabdijevanje strujom za više od milion ljudi.
Zelenski je također rekao da razgovara sa zapadnim liderima, uključujući generalnog sekretara NATO-a Marka Ruttea, britanskog premijera Keira Starmera i njemačkog kancelara Olafa Scholza, kako bi osmislili odgovor na "pokušaj Rusije da učini situaciju nepodnošljivom i da odugovlači rat".
Rusija kaže da je Ukrajina prvi put ispalila ATACMS na zapadnu Rusiju 19. novembra, što ju je navelo da odgovori dva dana kasnije ispalivši Orešnik na ukrajinski grad Dnjepar.
Od tada, Rusija tvrdi da je Ukrajina ispalila više zapadnih raketa dugog dometa na Kursk, kao da je u udarima koristila i britanske rakete. Putin je na samitu ponovio da to, sa stanovišta Moskve, znači "direktnu umiješanost" Zapada u oružani sukob sa Rusijom.
Putin je rekao da ruska proizvodnja naprednih raketnih sistema premašuje proizvodnju NATO-a deset puta, i da Moskva planira da poveća proizvodnju. On je rekao da Rusija ima nekoliko Orešnika spremnih za upotrebu.
Putin se, drugi put za manje od nedjelju dana, pohvalio da je Orešnik po svojoj razornoj moći uporediv sa nuklearnim oružjem. Zapadni stručnjaci za bezbjednost kažu da bi ova raketa, kao i mnoge druge u ruskom arsenalu, mogla da bude opremljena nuklearnom bojevom glavom.
Tenzije između zaraćenih strana su naglo porasle sa razmjenom raketa, a Putin je prošle nedjelje ažurirao rusku nuklearnu doktrinu kako bi proširio listu scenarija koji bi Moskvu mogli navesti da lansira nuklearno oružje.
Ali, pet izvora upoznatih sa američkim obavještajnim službama, reklo je Reutersu da odluka SAD da dozvoli Ukrajini da ispaljuje američko oružje dublje u Rusiju nije povećala rizik od nuklearnog napada – što je, kako su rekli, još uvijek malo vjerovatno.
Okončana razmjena zatvorenika između Amerike i Kine
Trojica američkih državljana koji su godinama bili zatvoreni u Kini stigli su u Sjedinjene Države kasno u srijedu u sklopu razmjene zatvorenika između Washingtona i Pekinga.
Zamjena, koju je Bijela kuća objavila ranije u srijedu, predstavlja rijedak diplomatski sporazum između Sjedinjenih Država i Kine jer se mandat američkog predsjednika Joea Bidena bliži kraju.
Peking je u četvrtak objavio da su Sjedinjene Države vratile četiri osobe u Kinu, uključujući najmanje tri kineska državljana za koje je Peking rekao da su zadržani u „političke svrhe”. Četvrta je bila osoba koju je tražio Peking zbog zločina koja je živjela u Sjedinjenim Državama.
Kineska vlada nije identifikovala četiri osobe.
Trojica Amerikanaca oslobođenih u zamjeni - Mark Swidan, Kai Li i John Leung - sletjeli su u srijedu navečer u vojnu bazu u San Antoniju u Texasu.
Biden je rekao novinarima u četvrtak ujutro da je razgovarao sa svima njima.
„Zaista sam sretan što su kod kuće“, rekao je.
Sva trojica Amerikanca su označena kao nezakonito pritvorena. Swidan je bio suočen sa smrtnom kaznom zbog optužbi za drogu, a Li i Leung su zatvoreni zbog optužbi za špijunažu.
U odvojenom, ali povezanom potezu, State Department je u srijedu snizio upozorenje o putovanju u Kinu na „drugi nivo” sa „nivoa tri”, sada savjetujući američkim građanima da „pokažu povećan oprez” kada putuju u Kinu.
Prethodno je State Department savjetovao Amerikance da „preispitaju putovanje” u Kinu, dijelom zbog rizika od nezakonitog pritvaranja Amerikanaca.
Neke informacije dolaze od AP-a i Reutersa.
Kako bi politika Trumpove administracije prema Kini i ratu u Ukrajini mogla da utječe na Zapadni Balkan?
Donald Trump se u januaru sljedeće godine vraća u Bijelu kuću, a Amerika i svijet se spremaju za novi četverogodišnji mandat republikanskog predsjednika.
Iako spoljna politika nije imala odlučujući uticaj na ishod nedavnih predsjedničkih izbora, rezultat glasanja bi mogao da utječe na fokus američke diplomatije u odnosu na rat u Ukrajini, sukob na Bliskom istoku i nadmetanje sa Kinom.
Ne bi trebalo očekivati ni da Zapadni Balkan bude visoko na listi prioriteta nove administracije, ocjenjuju stručnjaci sa kojima je razgovarao Glas Amerike, ali naglašavaju da bi upravo uticaj koji Kina, rat u Ukrajini i Rusija, imaju na Balkan mogli da oblikuju politiku SAD prema regionu.
Kina
Dalibor Rohač iz washingtonskog konzervativnog Instituta American Enterprise" (AEI) ocjenjuje da će svojevrstan kinesko-ruski savez koji se već godinama nameće kao alternativa Zapadu na Balkanu, biti politički i ekonomski izazov za novu američku administraciju. Kina je tokom prethodnih 10 godina uložila velike količine novca kroz projekte u inicijativi Pojas i put.
"Ako pogledate činjenicu da je luka Pirej u kineskom vlasništvu, postoji ozbiljan pokušaj da se dublje povežu sa tržištima u EU, a to uključuje svojevrsne projekte infrastrukturnog povezivanja širom Zapadnog Balkana", kaže Rohač za Glas Amerike.
Kina je u Srbiji uložila milijarde dolara u investicije i kredite, posebno u rudarstvo i infrastrukturu. Dvije zemlje potpisale su sporazum o strateškom partnerstvu 2016. godine i sporazum o slobodnoj trgovini prošle godine, dok su tokom posjete kineskog predsjednika Xi Jinpinga Beogradu u maju potpisali izjavu o zajedničkoj budućnosti.
Ruski uticaj u Srbiji i na Balkanu se ogledao kroz gasne sporazume, ali i otvaranje predstavništava medija bliskih Kremlju.
"Moguće je da ako budemo imali konvencionalnije republikansko osoblje u sljedećoj administraciji, da će oni dobro pogledati ove projekte i učešće zemalja kao što je Srbija u projektu Pojas i put. Možda će postavljati teška pitanja, koja nisu zaista postavljana tokom Bidenove administracije", navodi Rohač.
Kineska inicijativa Pojas i put pokrenuta je 2013. godine - to je veliki infrastrukturni projekat pod vodstvom Pekinga, proteže se širom svijeta, a kritičari ga vide kao instrument za ekspanziju kineske moći. Srbija je bila jedna od 28 zemalja osnivača te inicijative.
Među državama koje su se odmah priključile je bila i Crna Gora, a od 2006. do 2023. Kina je direktno investirala oko 89 miliona eura u tu zemlju, prema podacima lokalne privredne komore. Ipak, nije sve ostalo na ekonomiji, jer prema istraživanju američkog Međunarodnog republikanskog instituta (IRI), Kina i Rusija u Crnoj Gori koriste duboke podjele u stanovništvu i medijima da bi promovisale svoje agende, a preko propagande "koju šire prosrpski/proruski/provladini mediji" ističu kinesko-rusku alijansu kao superiorniju alternativu liberalnom svjetskom poretku.
Odnos prema Kini i ekspanziji njenog globalnog uticaja do sada je bio jedna od rijetkih tačaka koja je ujedinjavala republikance i demokrate.
Prema mišljenju Andrewa Hydea iz washngtonskog Stimson centra, SAD bi trebalo da obrate više pažnje na širenje kineskog utjecaja u Srbiji.
"Prije svega, u smislu dopuštanja veće uloge Kine u ekonomiji od one koje bi EU i SAD voleli da vide. Očekujem nastavak pritiska, nešto će biti vođeno strateškim ciljevima, a nešto američkim biznisom i osjećajem da Kinezi rizikuju da nas izguraju iz regiona", smatra Hyde.
Prema podacima iz istraživanja instituta American Enterprise, tokom 2021. godine Srbija se u Kini zadužila za 7,19 milijardi dolara i još za 1,91 milijardu u 2022. godini. Prethodno, pokušaj poslovne saradnje srpskog Telekoma i kineskog Huaweija u oblasti 5G tehnologije spriječila je 2020. prva administracija predsjednika Trumpa, zbog čega se Srbija tada okrenula Ericsonu i Nokiji.
"Kinezi na neki način vole manje proevropske ili manje prozapadne vlade. I zato pridaju mnogo pažnje Srbiji na Zapadnom Balkanu. Siguran sam da će biti (američke) retorike protiv inicijative Pojas i put. Ako želimo da se takmičimo sa Kinezima, treba da sami finansiramo te projekte", kaže za Glas Amerike Robert Hamilton iz Instituta za istraživanje međunarodne politike iz Philadelphije.
On navodi da je problem što niko neće, poput Kine, potrošiti toliko novca kao Kina u oblastima kao što su Zapadni Balkan, Centralna Azija ili Južni Kavkaz.
"Osim ako Trumpova administracija ne napravi značajan pomak u našoj spoljnoj politici, u našoj ekonomskoj pomoći, nećemo trošiti novac kao Kinezi. I tako je za zemlje poput Srbije izbor da uzmu kineski novac i projekte, koji pomažu u izgradnji infrastrukture i opipljivih stvari koje ljudi koriste", navodi Hamilton i dodaje da u takvim zemljama "ne postoji strah od Kine".
Kritičari širenja kineskih investicija i uticaja u Srbiji i na Zapadnom Balkanu navode da, pored visokih kamatnih stopa za kredite kojima se projekti finansiraju, kompanije koje dolaze iz ove zemlje često ne poštuju prava radnika, kao i da imaju niske ekološke kriterijume.
Hamilton navodi da bi upravo ovaj aspekt mogao da bude "linija" po kojoj bi nova američka administracija mogla da se suprostavi uticaju azijske sile.
"Radne prakse i standardi su ponekad nepravedni prema radnicima. Moramo da govorimo o ekološkoj šteti i korupciji jer znamo da Pojas i put obiluje korupcijom, kao i mogućnostima da elite u ovim zemljama izvlače novac. I to je ono što brine ljude u mjestima kao što su Srbija, Kenija ili Kazahstan. Ako ćemo da kritikujemo, trebalo bi na toj osnovi, jer su to legitimne kritike".
Rusija
Druga velika spoljnopolitička tema koja bi mogla da utječe na odnos SAD prema Zapadnom Balkanu jeste Rusija, u kontekstu rata u Ukrajini i uticaja Moskve u regionu.
Tokom kampanje, Trump je govorio da bi u slučaju njegove pobede, rat u Ukrajini, koji traje od 2022, mogao da bude okončan za jedan dan. Kritičari su ga često napadali zbog navodne naklonosti i iskazanom "razumijevanju" prema Vladimirom Putinom, dok je on odgovarao tvrdnjama da je Bidenova administracija odgovorna što je Ukrajina uopšte došla u poziciju da bude meta ruske invazije. Kongres je odobrio pomoć Ukrajini, mada su razlike među republikancima i demokratama u odnosu na to kako i koliko SAD treba da pomažu Kijevu značajne.
Trump je najavio da će pokušati da uvede dvije strane u pregovore i zaustavi rat, ali analitičari upozoravaju da se velike promjene u američkoj spoljnoj politici vjerovatno neće desiti preko noći.
"Američka spoljna politika nije gliser. To je tanker za naftu ili nosač aviona. Ako želite da upotrebite tu metaforu, to je 98.000 tona. Ne mijenja se preko noći. To je ogromna birokratija nacionalne bezbjednosti i spoljne politike koja generalno sprovodi politiku u kontinuitetu", objašnjava Hamilton.
Balkan je bio uz Ukrajinu tokom prethodne dvije i po godine, a i Srbija je više puta glasala za rezolucije Ujedinjenih nacija kojima se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu. Srbija je, prema pisanju Financial Timesa, indirektno, preko drugih zemalja, od početka rata u Ukrajini u tu zemlju izvezla municiju u vrijednosti od 800 miliona eura.
Predsjednik Srbije je potvrdio da je informacija o vrijednosti municije uglavnom tačna, da se odnosi na period od dvije do tri godine i da Srbija tu prodaju vidi kao poslovnu priliku.
Srbija je ipak ostala jedina evropska država koja nije uvela sankcije Moskvi što su od nje zahtijevale i Evropska unija i Amerika. Bidenova administracija nije vršila preveliki pritisak na Beograd da uvede sankcije, pa nije za očekivati da će nova administracija da promijeni pristup, kažu sagovornici Glasa Amerike.
"Nemam razloga da vjerujem da će doći do pritiska Trumpove administracije na Srbiju da uvede sankcije Rusiji. Očekujem napor da se rat okonča. Poslije toga bi, pretpostavljam, uslijedila neka vrsta normalizacije odnosa SAD i Rusije, a možda čak i između nekih evropskih zemalja", kaže Dalibor Rohač.
Iako Trump nije još objelodanio detalje vlastitog plana za završetak rata u Ukrajini, američki mediji, pozivajući se na izvore bliske novoizabranom predsjedniku, navode opciju "zamrzavanja konflikta" na postojećim pozicijama.
"Zamrzavanjem sukoba, Rusiji bi bilo dozvoljeno da zadrži teritoriju koju je trenutno zauzela, oko 20 odsto Ukrajine. Ukrajina bi morala da odustane od napora da se pridruži NATO-u, što je ključna komponenta plana pobjede Zelenskog. A po toj logici, Ukrajina bi zadržala dijelove Kurska zamrzavanjem sukoba duž sadašnje demarkacije, koje je zauzela u augustu u iznenadnom upadu (oko 1.300 kvadratnih kilometara) i od tada se bori sa Rusijom oko te teritorije", naveo je magazin Newsweek u nedavnoj analizi odnosa nove administracije prema ratu u Ukrajini.
Dalibor Rohač dodaje da bi kraj sukoba mogao da bude praćen nastojanjem da se izvuče ekonomska korist od jeftine ruske energije i investicionih veza sa Rusijom.
Krajem novembra, odlazeća administracija je dala "zeleno svjetlo" Ukrajini da raketama dugog dometa gađa ciljeve u Ukrajini, a Rusija je odmah odgovorila upotrebom balističkih projektila.
"Izabrani predsjednik Trump je rekao da je veoma zainteresovan za rad na mirovnom sporazumu o Ukrajini. I mislim da bi nešto od toga podrazumijevalo da SAD smanje dio pritiska. Ne mislim ni da će biti većeg pritiska konkretno na Srbiju. Pritisak na Evropu uopšte, u smislu odnosa sa Rusijom, biće diktiran nekom vrstom strateških ciljeva SAD u budućnosti", kaže Andrew Hyde.
Za mnoge stručnjake, odnos nove administracije prema Rusiji je isprepletan sa stavom Trumpa prema NATO alijansi i tome koliko će ostale zemlje biti spremne da ulože novca za odbranu, između ostalog i od opasnosti sa istoka.
"Mislim da ćemo vidjeti manje usredsređivanja na proširenje NATO-a, da se uključe zemlje poput Bosne i Hercegovine na Zapadnom Balkanu. Vjerovatno će biti manje pritiska iz Bijele kuće da se NATO proširi ili da preuzme aktivniju ulogu na Zapadnom Balkanu", navodi Hamilton iza kojeg je 30 godina vojne karijere u američkoj vojsci u bazama u više evropskih zemalja.
Dijalog
Predstavnici Trumpove administracije u prvom mandatu aktivno su radili na normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, a u septembru 2020. potpisali su Washingtonski sporazum.
U vrijeme Bidenove administracije dijalog je nastavljen, ali su rasle i napetosti, a normalizacija odnosa još nije postignuta. Postavlja se pitanje, u svjetlu važnijih geopolitičkih sukoba, koliko će se SAD sada opet posvetiti ovom pitanju.
"Mislim da će to biti, u izvjesnoj mjeri skoro na preventivan ili odbrambeni način, jer očigledno nijedna američka administracija ne želi da se tamo razbukta bilo kakav sukob", navodi Hyde.
Ipak, on očekuje da bude manje smjernica iz SAD, kao i da će se dalje tražiti da Evropska unija preuzme vodeću ulogu.
"Dakle, obratiće pažnju na to, ali očekujem manje direktnog uključivanja, a više pukog obraćanja pažnje na ono što se tamo dešava", dodaje Hyde.
Prva Trumpova administracija je pokušala da stavljanjem ekonomije u centar pažnje dijaloga dođe do dogovora, u uvjerenju da će poboljšanje ekonomske situacije i životnog standarda olakšati kasnije postizanje političkih rešenja. Ali svaki budući uspjeh na ovom polju, pored Washingtona, zavisi i od lokalnih aktera, podvlači Dalibor Rohač.
"Oni na neki način vide da bi Amerika mogla da igra manju ulogu u Evropi. Mislim će u tom slučaju biti znatno manje sklonosti kod onih kao što je Vučić da slušaju Washington. Tako da bih bio skeptičan da ćemo vidjeti značajne konstruktivne pomake u međunarodnom poretku koji preovladava na Zapadnom Balkanu", ocjenjuje Rohač.
Sljedeća runda dijaloga održaće se u decembru u Briselu, mjesec i više dana prije Trumpove inauguracije 20. januara. Za Roberta Hamiltona, pitanje odnosa Beograda i Prištine može da se nađe na radaru Washingtona samo "ako se tamo nešto loše desi".
"U posljednje vrijeme to je bilo pitanje koje najviše destabilizuje Zapadni Balkan - konfrontacija Kosova i Srbije. Nadam se da će Trumpova administracija uložiti neke napore da pokuša da ublaži tu situaciju, shvatajući da je posljednje što nam treba još jedna kriza u Evropi", zaključio je Hamilton.
Izvještaj je preuzet sa srpskog servisa Glasa Amerike.
Izrael i Hezbollah razmjenjuju optužbe za kršenje primirja o prekidu vatre
Izrael i Hezbollah optužuju se međusobno za kršenje primirja u četvrtak, dan nakon što je prekid vatre stupio na snagu kojim su prekinute više od godinu dana borbe u Libanu.
Izraelska vojska je saopćila da je prekid vatre, uz posredovanje Sjedinjenih Država i Francuske, prekršen nakon što su osumnjičeni, neki u vozilima, stigli u nekoliko područja u južnoj zoni.
Poslanik Hezbollaha Hasan Fadlalah optužio je Izrael za kršenje sporazuma.
"Izraelski neprijatelj napada one koji se vraćaju u pogranična sela", rekao je Fadlallah novinarima nakon sjednice parlamenta, dodajući da "danas postoji kršenje od strane Izraela, čak i u ovom obliku".
Izraelskom tenkovskom vatrom u četvrtak pogođeno je šest oblasti u južnom Libanu, a izraelska vojska je saopštila da je prekršen prekid vatre sa Hezbollahom nakon što su osumnjičeni, neki u vozilima, stigli u nekoliko oblasti u južnoj zoni.
Prekid vatre između Izraela i libanske oružane grupe Hezbollah stupio je na snagu u srijedu prema sporazumu koji su posredovale SAD i Francuska, a koji ima za cilj da omogući ljudima u obje zemlje da počnu da se vraćaju kućama u pograničnim oblastima razbijenim 14 mjeseci borbe.
Izraelska vojska je pozvala stanovnike gradova duž granične trake da se još ne vraćaju zbog sopstvene bezbjednosti.
Vatra iz izraelskih tenkova pogodila je šest područja unutar tog graničnog pojasa, rekli su državni mediji i libanski bezbjednosni izvori.
Hici su pogodili Markabu, Wazzani, Kfarchoubu, Khiyam, Taybe i poljoprivredne ravnice oko Marjayouna, koje se sve nalaze na dva kilometra od Plave linije koja označava granicu između Libana i Izraela. Jedan od bezbjednosnih izvora rekao je da su dvije osobe ranjene u Markabi.
Libanske porodice raseljene iz svojih domova u blizini južne granice pokušaju su da se vrate i provjere svoju imovinu. Ali izraelske trupe su i dalje stacionirane na libanskoj teritoriji u gradovima duž granice, a reporteri Reutersa su čuli kako bespilotne letjelice lete iznad dijelova južnog Libana.
Nije bilo komentara na informacije o tenkovima od strane Hezbollaha ili Izraela, koji su se borili više od godinu dana paralelno sa ratom u Gazi.
Sporazum, rijedak diplomatski podvig u regionu koji je potresen sukobima, okončao je najsmrtonosniju konfrontaciju između Izraela i militantne grupe koju podržava Iran posljednjih godina. Ali Izrael se i dalje bori protiv svog drugog najvećeg neprijatelja, palestinske militantne grupe Hamas, u Pojasu Gaze.
Prema uslovima o prekidu vatre, izraelskim snagama može biti potrebno do 60 dana da se povuku iz južnog Libana, ali nijedna strana ne može pokretati ofanzivne operacije. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da je dao instrukcije vojsci da ne dozvoli vraćanje stanovnika u sela blizu granice.
Predsjednik libanskog parlamenta Nabih Berri, glavni sagovornik sa strane Libana u pregovorima o sporazumu, rekao je u srijedu da se stanovnici mogu vratiti kućama.
Hezbollah je saopštipo da njihovi borci "ostaju potpuno opremljeni da se nose sa težnjama i napadima izraelskog neprijatelja". Njihove snage će pratiti povlačenje Izraela iz Libana "sa prstom na obaraču".
Grupa je oslabljena žrtvama i izraelskim ubistvom njihovog vođe Hassana Nasrallaha i drugih komandanata.