Visoki zvaničnici administracije koji su razgovarali sa izvještačima novinskih agencija pod uslovom anonimnosti, rekli su da koraci koji se razmatraju uključuju promjene u doznakama kako bi se omogućilo ljudima u Sjedinjenim Državama da šalju novac svojim porodicama na Kubi, a da im kubanska vlada ne uzme dio.
Ostale potencijalne akcije uključuju načine za olakšavanje pristupa Internetu, rad sa međunarodnim organizacijama u pružanju više humanitarne pomoći i povećanje osoblja američke ambasade u Havani.
State Department je smanjio broj osoblja u ambasadi za više od polovine u 2017. godini, nakon što je više od 40 američkih diplomata na službi na Kubi reklo da trpe uporne bolove u ušima, glavobolje i probleme sa pamćenjem, koncentracijom, ravnotežom i spavanjem 2016. Trumpova administracija je saopštila da su tegobe rezultat onoga što je nazvala "soničnim napadom".
Bidenova administracija nije javno objavila bilo kakve namjeravane akcije, ali da sprovodi stalnu analizu američke politike prema Kubi. Bijela kuća je saopštila u ponedjeljak da se nekoliko zvaničnika sastalo sa grupom kubansko-američkih lidera "da bi saslušali njihove političke preporuke i zabrinutost".
U saopštenju Bijele kuće naglašava se da je rješavanje trenutne situacije na Kubi "glavni prioritet".
Portparol State Departmenta Ned Prajs rekao je novinarima u ponedjeljak da je administracija zabrinuta zbog ljudskih prava, demokratije i građanskih prava.
"To je upravo ono što vidite i ono što smo rekli u mehanizmima podrške u godinama tokom kojih su koje su Sjedinjene Države pružale kubanskom narodu i upravo na to mislimo kada kažemo da ćemo razmotriti dodatne oblike podrške, uključujući i svaku humanitarnu podršku za kubanski narod", rekao je Prajs.
Neke informacije za ovaj izvještaj preuzete su od agencija AP i Reuters.