“Sjedinjene Države ne priznaju i nikada neće priznati rusku navodnu aneksiju poluotoka. Krim je Ukrajina”, stoji u priopćenju State Departmenta.
U isto vrijeme, Jake Sullivan, savjetnik za nacionalnu sigurnost predsjednika Joea Bidena, rekao je za NBC-jev "Meet the Press" da je na Ukrajini da odluči što predstavlja pobjedu ili prihvatljiv diplomatski ishod, iako nema mirovnih pregovora.
„To je na Ukrajini da definiše“, rekao je Salivan. „Za nas je kritično... da nema ništa o Ukrajini bez Ukrajine. I tako, nije na Sjedinjenim Državama da definiraju pobjedu Ukrajine. Na Sjedinjenim Državama je da podrže Ukrajinu na bojnom polju, tako da mogu postići pobjedu koju definiraju.”
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy rekao je prošle godine: "Krim je ukrajinski. I nikada nećemo odustati od njega. Ovaj ruski rat protiv Ukrajine i cijele slobodne Evrope počeo je sa Krimom i mora se završiti sa Krimom, njegovim oslobođenjem." Ali Sullivan je napomenuo da je Zelenskyy u protekloj sedmici "rekao da ćemo na kraju morati doći do diplomatske faze ovog sukoba".
"Kritična stvar trenutno je da oni moraju vratiti teritoriju na jugu i istoku na koju su trenutno fokusirani, a mi im moramo dati alate da to mogu učiniti", zaključio je Sullivan.
„Pitanje Krima i pitanje šta će se desiti u budućnosti je nešto do čega ćemo doći“, rekao je on. “Ono što smo trenutno je da moramo biti fokusirani na trenutni rok, jer je ključno da se krećemo brzo i odlučno idemo da im pomognemo da povrate teritoriju preko te linije dodira koju ruske trupe trenutno zauzimaju. ”
U drugoj američkoj procjeni rata koji ulazi u drugu godinu, direktor CIA-e Vilijam Berns rekao je za CBS "Face the Nation" da je ruski predsednik Vladimir Putin "previše uvjeren" u sposobnost svoje vojske da primora Ukrajinu na pokornost.
Burns je rekao da je Sergej Nariškin, šef ruskih obavještajnih službi, pokazao "osjećaj drskosti i oholosti" kada su se sreli u novembru, što je odražavalo Putinova uvjerenja "da može učiniti da vrijeme radi za njega, da vjeruje da može samljeti Ukrajince, da on može iscrpiti naše evropske saveznike, da će na kraju doći do političkog umora."
Burns je rekao da smatra da je Putin "prilično odlučan" da nastavi rat, uprkos žrtvama, taktičkim nedostacima i ekonomskoj i reputacionoj šteti Rusiji.
"Mislim da je Putin, trenutno, potpuno previše uvjeren u svoju sposobnost... da iscrpi Ukrajinu", rekao je Burns i dodao: "u jednom trenutku će se morati suočiti i sa povećanjem troškova, u kovčezima koji se vraćaju kući u neke od najsiromašnijih delova Rusije“, odakle su mnogi regruti „koji se bacaju kao topovsko meso“.
Burns je takođe rekao da Putin potcjenjuje riješenost SAD da podrže Ukrajinu, rekavši da je stav ruskog lidera da Amerikanci imaju "poremećaj deficita pažnje i da ćemo na kraju preći na neko drugo pitanje".
U međuvremenu, SAD nastavljaju odbijati zahtjev Zelenskog da pošalje Ukrajini borbene avione F-16, a Salivan je rekao da SAD „vrlo kritički gleda na ono što je Ukrajini potrebno u ovom trenutku“ i zaključio da su tenkovi koje evropske zemlje uskoro šalju Kijevu važniji. SAD su također obećale da će poslati svoje tenkove Abrams u Ukrajinu, ali oni možda neće biti raspoređeni i godinu dana.