Zakonodavci desetljećima uvode zakone koji ispituju ropstvo, koje je započelo u SAD-u početkom 1600-ih, kao i diskriminaciju potomaka Afrikanaca koji su prisilno dovedeni u SAD i podvrgnuti ropstvu.
Odbor za pravosuđe Doma kaže kako će njegova sjednica biti prva za jedan od tih zakona. Tokom postupka tzv. markiranja, članovi odbora razmatraju moguće promjene zakona i obično zakoni koji dođu do tog koraka imaju dovoljnu podršku da se šalju punom domu na razmatranje.
Predsjednik Sudskog odbora Jerrold Nadler rekao je da je zakon, poznat kao H.R. 40, namijenjen "suočavanju s našom prošlošću i približavanju rasnom razumijevanju i napretku."
"Dugo nakon ukidanja ropstva, segregacija i potčinjavanje Afroamerikanaca bilo je presudni dio politike ove nacije koja je oblikovala njegove vrijednosti i institucije", rekao je Nadler u prošlotjednoj izjavi. "Danas i dalje živimo s rasnim razlikama u pristupu obrazovanju, zdravstvenoj zaštiti, stanovanju, osiguranju, zapošljavanju i ostalim društvenim dobrima koja se izravno mogu pripisati štetnom nasljeđu ropstva i rasnoj diskriminaciji koju sponzorira država."
Sponzor zakona, kongresmenka Sheila Jackson Lee, rekla je da će zakon omogućiti Sjedinjenim Državama da se "napokon mogu suočiti sa oštrim društvenim razlikama koje se danas javljaju u afroameričkoj zajednici i pružiti rješenja".
Dodala je da će se komisija, ako se uspostavi, nadovezati na napore koje su lokalne vlasti i privatne institucije već započele "da se razračunavaju s našom prošlošću i približavaju nas rasnom razumijevanju i napretku."
Nacrt bi morao proći većinski demokratski dom, ravnomjerno podijeljeni Senat, a na kraju potpisati demokratski predsjednik Joe Biden.
Zakon zahtijeva da komisija također ispita uloge koje su savezna vlada i vlade država imale u pružanju potpore ropstvu i zakonima koji su diskriminirali potomke porobljenih ljudi. Također bi se ispitali i "dugotrajni učinci ropstva na Afroamerikance".