Američki Sekretarijat za trgovinu saopštio je da je u septembru zabilježen skok od 1,9 odsto – što je dvostruko više od prognoza ekonomskih stručnjaka.
„Amerikanci su pohrlili u prodavnice u septembru”, objavio je Sal Guatijeri analitičar BMO Capital Markets, investicione podružnice Kanadske banke u Montrealu.
“Kupovali su praktično sve što im je zapalo za oko – pogotovo odjeću”, ukazao je Guatijeri u poruci ulagačima.
Prodaja odjeće povećana je za 11%, što predstavlja veći dio ukupnog rasta u septembru. Prodaja u tržnim centrima i robnim kućama, metode prodaje koje posljednjih godina nisu uobičajene, uvećana je za 9,7% tokom proteklog mjeseca.
Prodaja u salonima automobile skočila je za 3,6 procenata. Istovremeno, promet sportske opreme u porastu je za 5,7 odsto.
Potrošnja čini dvije trećine američkih ekonomskih aktivnosti i pomno se prati da bi se utvrdilo ukupno stanje američke ekonomije.
Maloprodaja u Sjedinjenim Državama oporavlja se nakon drastičnog pada tokom proljeća – kada je naloženo zatvaranje objekata i tržnih centara da bi se spriječilo širenje koronavirusa. Potrošnja raste čak i u uslovima u kojima je više od 20 miliona građana SAD-a ostalo bez posla – ali i nedjeljne državne materijalne pomoći u iznosu od 600 dolara.
Izvještaj o rastu maloprodaje Sekretarijata za trgovinu pokriva trećinu ukupne potrošnje. Izuzete su usluge poput šišanja i hotelskog smještaja – kojima je pandemija višestruko naštetila.
Stopa nezaposlenosti u Sjedinjenim Državama je i dalje visoka – u septembru je iznosila 7,8%. Pojedini ekonomski stručnjaci ukazuju da je za održavanje povećane potrošnje potrebna dodatna državna pomoć nezaposlenim Amerikancima. Istovremeno, postoji i zebnja da bi povećanje broja slučajeva oboljelih od COVID19 moglo udaljiti građane od prodavnica.
Prodavci se suočavaju sa nesvakidašnjom prazničnom sezonom. Best buy, Target i Volmart sredinom oktobra su objavili svoje praznične ponude – odmah potom to je učinio i Amazon – kompanija koja je utorak i srijedu održala godišnju promociju pod nazivom Prajm dej (Prime Day).
Nadaju se da će oktobarske ponude otpočeti raniju prazničnu kupovinu i preduprijediti masovne odlaske u prodavnice u novembru i decembru – što bi moglo izazvati opasnosti tokom pandemije COVID19.