Prema podacima te nevladine organizacije, 2022. godine su bile aktivne 702 antivladine grupe, što je rast od 44 odsto u odnosu na 488 godinu ranije. Riječ je o najvećem broju od 2015. godine.
Rastu je doprinijela odluka pravnog centra da konzervativnu grupu za prava roditelja "Mame za slobodu" i još 11 drugih "anti-sudentskih organizacija" označi kao antivladine, saopštio je Trevis Mekadams, viši analitičar u SPLC-u. Pravni centar navodi da te grupe koriste ekstremističke taktike da bi se suprostavile raznolikosti i inkluzivnosti u školama.
"Broj njihovih ogranaka brzo je rastao kako su lokalne škole targetirali kampanjama širenja mržnje i dezinformacija kojima se ponižava LGBTQ+ zajednica i pokušava izbrisati učenje istorijskih činjenica", naveo je Mekadams u imejl odgovoru na pitanja Glasa Amerike.
Takođe je dodao da su u spisak antivladinih ekstremističkih organizacija uvrštene i brojne nove grupe "suverenih građana", koje smatraju da se na njih ne odnose američki zakoni.
“Rast u ta dva sektora antivladinog pokreta nadoknađuje smanjenje broja paravojnih grupa", upozorio je Mekadams.
"Edukovanje roditelja"
Grupa "Mame za slobodu" na svom vebsajtu navodi da je "posvećena borbi za opstanak Amerike ujedinjavanjem, edukovanjem i omogućavanjem roditeljima da brane svoja prava na svim nivoima vlade".
Na pitanje da prokomentarišu odluku SPLC-a da njihovu grupu označi antivladinom i ekstremističkom, osnivačice Tifani Džastis i Tina Deskovič su u pisanom komentaru za Glas Amerike navele da se "označavanjem roditelja koji žele da budu dio obrazovanja svoje djece kao grupama za širenje mržnje ili rasistima i šovinistima samo dodatno ukazuje na suštinu aktuelne borbe: Ko u suštini odlučuje šta naša djeca uče u školama - roditelji ili vladini službenici"?
"Vjerujemo da roditeljska prava ne prestaju u učionici, i mržnja grupa kao što je ova to ne mogu da zaustave", navele su u reagovanju.
Dok naglo raste broj antivladinih grupa, od nemira na Kapitolu 6. januara 2021. godine je manje paravojnih organizacija, odnosno "paravojnih ogranaka antivladinog pokreta", kako ga naziva Pravni centar za južnjačko siromaštvo. Prema podacima centra, prošle godine je bila aktivna 61 paravojna grupa, što je pad u odnosu na 92. 2021. godine.
Jedna od najistaknutijih paravnojnih grupa, Čuvari zakletve, izgubila je veliki broj lokalnih ogranaka nakon što su njeni lideri uhapšeni zbog napada na Kongres.
Osnivač grupe, Stjuart Rouds, i jedan od njenih najviše rangiranih pripadnika su osuđeni na 18 odnosno 12 godina zatvora zbog uloge u napadu. Duge zatvorske kazne izrečene su i drugim pripadnicima Čuvara zakletve.
SPLC navodi da se broj ogranaka Čuvara zakletve smanjio na 5 prošle godine, sa 70 2020.
Rejčel Kerol Rivas, zamjenica direktora za istraživanje i analizu u pravnom centru, primjećuje da broj antivladinih grupa, koje vladu smatraju ugnjetavačkom i nelegitimnom, obično raste kada su na vlasti demokratske administracije, čijoj politici se protive.
"To je trend koji smo vidjeli za vrijeme Obaminog mandata", kaže Rivas. Predsjednik Barak Obama u Bijeloj kući je bio od 2009. do 2017. godine.
Broj ekstremno desničarskih antivladinih grupa dostigao je rekord od 1.360 za vrijeme Obame, a smanjio se tokom mandata Donalda Trampa.
Sada, kada je povjerenje Amerikanaca u javne institucije blizu istorijski niskog nivoa, eksperti kažu da antivladine grupe koriste pitanja kao što su "indoktrinacija" na radnim mjestima i u školama da promovišu svoju agendu.
Brajan Levin, izvršni direktor Centra za proučavanje mržnje i ekstremizma na Državnom univerzitetu Kalifornije u San Bernandinu, kaže da je "najproblematičniji zaključak" izvještajaSPLC-a to što su antivladine grupe i dalje veoma energične.
"U veoma napetoj i politički podijeljenoj atmosferi, antivladinu mržnju i teorije zavjere je lakše u početku prodati neko neku otvoreniju ksenofobičnu i rasističku propagandu povezanih ekstremista", kaže Levin.
Broj grupa koje šire mržnju, koje napadaju imigrante ili pripadnike LGBTQ zajednice, pao je na 523 prošle godine sa 733 2021. Njihov broj je značajno pao u odnosu na vrhunac od više od 1.000 2018. godine.
Međutim, zvaničnici SPLC-a upozoravaju da to ne znači da je manje mržnje i ekstremizma.
Linija između desničarskog ekstremizma i takozvane mejnstrim poilitike je sve više zamagljena, navode u pravnom centru, s obzirom na to da su grupe koje šire mržnju sve prisutnije u javnosti posle 6. januara.
"Organizuju se lokalno da javno promovišu agendu mržnje, uključujući i targetiranjem škola i bogomolja", kazala je novinarima predsjednica i izvršna direktorka pravnog centra Margaret Huang.
Pravni centar izdaje godišnji izvještaj od 1990. godine. Neke konzervativne grupe su proteklih godina kritikovale centar, navodeći da ih pogrešno označava grupama koje šire mržnju.
Huang je međutim istakla da centar koristi veoma strogu metodologiju, zasnovanu na specifičnim kriterijumima i jasnim dokazima.