Rusija, koja je 1957. u svemir lansirala Sputnik 1, prvi satelit izrađen ljudskom rukom, a 1961. poslala prvog čovjeka u svemir, ima značajne ofanzivne svemirske sposobnosti - kao i Sjedinjene Države i Kina. Rusija je 2021. lansirala protusatelitsku raketu kako bi uništila jedan od vlastitih satelita.
Konstantin Vorontsov, zamjenik direktora odjela ruskog ministarstva vanjskih poslova za neproliferaciju i kontrolu naoružanja, rekao je Ujedinjenim narodima da Sjedinjene Države i njihovi saveznici pokušavaju iskoristiti svemir kako bi nametnuli zapadnu dominaciju.
Vorontsov je, čitajući iz bilješki, rekao da je korištenje zapadnih satelita za pomoć ukrajinskim ratnim naporima "izuzetno opasan trend".
"Kvazi-civilna infrastruktura mogla bi biti legitimna meta za osvetnički napad", rekao je Vorontsov Prvom odboru Ujedinjenih naroda, dodajući da je zapadna upotreba takvih satelita za potporu Ukrajini "provokativnost".
"Govorimo o uključivanju komponenti civilne svemirske infrastrukture, uključujući komercijalnu, od strane Sjedinjenih Država i njihovih saveznika u oružane sukobe", rekao je Vorontsov u Ujedinjenim narodima.
Vorontsov nije spomenuo nijednu konkretnu satelitsku firmu iako je Elon Musk ranije ovog mjeseca rekao da će njegova raketna firma SpaceX nastaviti finansirati svoju internetsku uslugu Starlink u Ukrajini, navodeći potrebu za "dobrim djelima".
Rat u Ukrajini ubio je desetine hiljada ljudi, potkopao globalni ekonomski oporavak nakon COVID-a i izazvao najtežu konfrontaciju sa Zapadom od Kubanske raketne krize 1962.