"Pobrinut ćemo se da postepeno izbacimo rusku naftu na uredan način, na način koji omogućava nama i našim partnerima da osiguramo alternativne rute snabdijevanja i minimiziramo utjecaj na globalna tržišta", rekla je von der Leyen.
Prijedlozi moraju biti jednoglasno odobreni da bi stupili na snagu i vjerovatno će biti predmet žestoke debate. Von der Leyen je priznala da neće biti lako da 27 zemalja članica - neke od njih nemaju izlaz na more i jako zavise od Rusije u isporuci energije – postignu dogovor.
EU dobija oko 25% svoje nafte iz Rusije. Ako bude odobrena, zabrana uvoza nafte bit će drugi paket sankcija EU usmjerenih na unosnu rusku energetsku industriju zbog njenog rata u Ukrajini koji je predsjednik Vladimir Putin započeo 24. februara.
Pored sankcija raznim subjektima i pojedincima — uključujući samog Putina i članovi njegove porodice — blok je prethodno odobrio embargo na uvoz uglja.
Mađarska i Slovačka su već rekle da neće učestvovati ni u kakvim naftnim sankcijama, ali von der Leyen nije elaborirala da li će dobiti izuzeće od sankcija, iako se to čini vjerojatnim.