Linkovi

Izdvojeno

Procesuiranje korupcije na državnom pravosudnom nivou u 2020. godini

Sudnica Suda BiH / Foto: BIRN BiH
Sudnica Suda BiH / Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je od početka 2020. godine podiglo samo 12 optužnica protiv 22 osobe koje se terete za koruptivna krivična djela, od čega je više od polovine podignuto u decembru. U optužnicama gdje je naveden takav iznos, ukupna pribavljena korist, prema saopštenjima najvišeg tužilaštva u državi, iznosi tek nešto više od 15.000 KM i 40 eura.

Tužilaštvo je tek u decembru zbog koruptivnih krivičnih djela podiglo optužnicu protiv premijera i ministra u Vladi Federacije BiH, sadašnjeg i bivšeg ministra sigurnosti BiH, direktora Obavještajno-sigurnosne agencije te aktera afere “Potkivanje”.

Ostale optužnice Tužilaštva podignute su protiv nogometnih sudaca u Prvoj ligi Federacije, graničnih policajaca i inspektora Ureda za veterinarstvo BiH koji se terete da su zahtijevali i primali dar za propust osoba i robe u državu, kao i državljanina Srbije koji je graničnom policajcu davao dar od 150 KM kako bi olakšao pasošku kontrolu svom poznaniku.

Ove godine Tužilaštvo BiH podiglo je jednu optužnicu više ali protiv manje osoba za korupciju nego 2019. godine kada je podignuto ukupno 11 optužnica protiv 33 osobe zbog koruptivnih krivičnih djela. Najviše optuženih su bili carinici Uprave za indirektno oporezvanje (UIO). Po jedna optužnica odnosila se na pripadnika SIPA-e i Oružanih snaga, a optužen je i bivši ministar sigurnosti Dragan Mektić, njegov šef kabineta te pomoćnik ministra.

Arhiv - Dragan Mektić
Arhiv - Dragan Mektić

Pravni stručnjaci sa kojima je razgovarala Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) smatraju da se na državnom nivou ne procesuira korupcija koja se odnosi na privatizacije i koja je ušla u sistem obrazovanja, školstva, zdravstva te da Tužilaštvo BiH svoje resurse fokusira na laganije predmete koje je lako dokazati.

Rad Tužilaštva BiH na koruptivnim predmetima advokat Ragib Hadžić ocjenjuje kao “kap od kapi u moru” te smatra da se radi o selektivnom pristupu podizanja optužnica i da tužioci koji su zaduženi za predmete korupcije ne pokazuju vlastitu inicijativu u pokretanju istraga.

“To je zamazivanje očiju javnosti da se stekne utisak da oni nešto rade i zato grebu po površini, nađu nešto malo ‘žrtvenih jagnjadi’ i onda bombastično najave da je podignuta optužnica protiv carinika ili graničnog policajca što je primio 20 ili 50 maraka. To bi bilo smiješno da nije žalosno”, naglašava Hadžić.

Profesor prava Goran Šimić kaže da je važno pratiti odnos broja tužilaca i optužnica za korupciju na državnom nivou.

“Mi građani debelo plaćamo tužioce Tužilaštva BiH, a rezultat toga je da tužilac tokom godine ne podigne nijednu optužnicu za korupciju ili ne donese nijednu tužilačku odluku. Tužilac ne radi za sebe, ne radi u svom vlastitom, već u interesu građana BiH koji ga plaćaju. Stiče se utisak da tužioci ne žele biti nezavisni, oni žele biti nedodirljivi i to je problem. Ako nema rezultata, hoću da kao građanin vršim pritisak na tužioca da radi svoj posao”, naglašava Šimić.

Kvalitet optužnica, prema njegovim riječima, treba gledati po presudama koje donosi Sud BiH jer je od broja optužnica koje podigne Tužilaštvo važnije koliko će ih završiti pravosnažnom osuđujućom presudom.

Niska stopa osuđujućih presuda

Sud BiH je od početka 2020. godine za koruptivna djela izrekao presude u sedam predmeta, od kojih je pet pravosnažno, među kojima su i četiri donesene po sporazumu o priznanju krivnje. Pravosnažno je osuđeno sedam osoba na ukupno sedam godina i pet mjeseci zatvora te oko 33.000 KM novčane kazne, dok je oduzeta imovinska korist u iznosu većem od 2.200 eura. Među osuđenima su carinici UIO-a i granični policajci koji su se teretili za primanje dara i druga koruptivna djela.

Državni sud je u 2020. godini prvostepenom presudom osudio tužioca Tužilaštva BiH Božu Mihajlovića na pet godina zatvora zbog nesavjesnog rada u službi, ali je Apelaciono vijeće nedavno ukinulo ovu presudu i odlučilo da se predmet prenese Općinskom sudu u Sarajevu.

U Misiji OSCE-a u BiH kažu da su u svom najnovijem izvještaju, zasnovanom na sistematskom praćenju procesuiranja predmeta korupcije pred pravosuđem u BiH, pod nazivom “Sindrom nekažnjivosti”, utvrdili pad broja novih optužnica u predmetima visoke i korupcije srednjeg nivoa, koje su tužilaštva u BiH podigla u 2019. godini.

Osim manjeg broja optužnica, ovaj izvještaj navodi da je općenito pala stopa osuđujućih presuda u okončanim teškim predmetima korupcije u sudovima u cijeloj BiH.

“Niska stopa osuđujućih presuda u predmetima visoke i korupcije srednjeg nivoa u BiH izaziva ozbiljnu zabrinutost, pogotovo kada se poredi sa stopom u predmetima korupcije uopšte, koja je u ovom periodu bila relativno visoka i stabilna”, stoji u izvještaju.

U Delegaciji Evropske unije u BiH pozivaju da je krajnje vrijeme da se provedu preporuke iz izvještaja stručnjaka koje se odnose na temeljitu reviziju neuspjelih predmeta radi utvrđivanja sistemskih problema i izradu akcionog plana za popravljanje stanja uz stroge vremenske rokove.

U izvještaju se, između ostalog, navodi kako su istrage u predmetima korupcije u pravilu ograničenog opsega, a povrat ili oduzimanje nezakonitog bogatstva stečenog djelima korupcije i povezanim djelima nije adekvatan.

“Kao što je navedeno u Izvještaju Evropske komisije o BiH za 2020. godinu, napori na postizanju rezultata u proaktivnim istragama, krivičnom gonjenju i pravosnažnim presudama za korupciju su i dalje nedovoljni. Naročito je nedovoljan napredak u predmetima na visokom nivou, koji je potrebno ozbiljno pojačati”, kazali su iz Delegacije EU u BiH.

Na državnom nivou se procesuiraju sitniji slučajevi korupcije dok bi bilo potrebno da se u ovim predmetima trajno oduzme značajna imovinska korist za šta su potrebne pravosnažne presude u većim predmetima, smatra Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala (TI) u BiH.

Ivana Korajlić, Transparency International BiH
Ivana Korajlić, Transparency International BiH

“U prethodnom periodu smo vidjeli predmete koji se odnose na sitnu korupciju zaposlenih u institucijama BiH kojim se Tužilaštvo pohvalilo, dok su ostali predmeti mahom birani na osnovu političkih odnosa i obračuna, te se zvaničnici na višim nivoima procesuiraju samo ako se procijeni da je to politički podobno ili ukoliko se sa nekim treba obračunati, i već godinama je izrazito vidljiv selektivan pristup”, kaže Korajlić.

Optužnice i istrage prečesto se podudaraju s objavljivanjem negativnih izvještaja o pravosuđu, obilježavanjem međunarodnih dana borbe protiv korupcije i organiziranog kriminala ili velikim aferama koje otkrije istraživačko novinarstvo, smatra Mervan Miraščija iz Fonda otvoreno društvo.

“U konačnici, rezultati takvih aktivnosti su porazni, jer rezultata u procesuiranju takozvanog krupnog kriminala i korupcije odnosno visokih dužnosnika nažalost nema i sudska statistika bilježi revnosno procesuiranje ‘malih’ ljudi, odnosno slučajeva primanja mita na graničnim prelazima i tokom carinskih procedura”, pojašnjava Miraščija.

Javnost nikako ne vidi rezultate borbe protiv visoke korupcije, smatra Stefan Blagić iz organizacije “Restart Srpska”, jer pravosuđe nema snagu da se sa njom obračuna, pogotovo sa političkom korupcijom.

“Ako se gledaju zvanični izvještaji Tužilaštva, izgleda da u BiH cvjeta med i mlijeko, da je sve super, da korupcije gotovo i nema. A znamo da je realnost potpuno drugačija i moguće da se u zadnjem mjesecu godine podigne polovina optužnica iz razloga što se izvršio pritisak na pravosuđe u BiH”, dodaje on.

Podizanje optužnica u decembru

Arhiv - Predmet Respiratori: Ročište o određivanju pritvora (Izvor: Sud BiH; Fotografija preuzeta od BIRN BiH)
Arhiv - Predmet Respiratori: Ročište o određivanju pritvora (Izvor: Sud BiH; Fotografija preuzeta od BIRN BiH)

Četiri od pet optužnica Tužilaštva BiH kojima su obuhvaćeni zvaničnici, podignute su tokom posljednjeg mjeseca 2020. godine.

Nakon višemjesečne istrage je podignuta optužnica u predmetu “Respiratori” koja premijera Vlade Federacije BiH Fadila Novalića, ministricu finasija i zamjenika premijera Jelku Miličević, suspendovanog direktora Federalne uprave civilne zaštite Fahrudina Solaka i direktora pravnog lica “F. H. Srebrena malina” Fikreta Hodžića, između ostalog, tereti za udruživanje radi činjenja krivičnih djela, zloupotrebu položaja, primanje nagrade za trgovinu uticajem, krivotvorenje isprava i nesavjestan rad u službi.

Njima se optužnicom stavlja na teret nabavka 100 komada respiratora u vrijednosti od 10.5 miliona KM iz Kine, te zaštitne opreme u vrijednosti od 2.9 miliona KM za potrebe borbe protiv koronavirusa u Federaciji BiH u vrijeme neposredno nakon proglašenja stanja nesreće.

Iz Tužilaštva nisu naveli tačan iznos za koji smatraju da je oštećen budžet niti tačnu pribavljenu imovinsku korist.

Protiv direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Osmana Mehmedagića su podignute dvije optužnice, te se u jednoj skupa sa Muhamedom Pekićem, rukovodiocem Odsjeka za cyber sigurnost u OSA-i, terete da su zloupotrijebili svoj službeni položaj, kao i resurse i kapacitete OSA-e, u svrhe privatnih i ličnih interesa kako bi došli do fotografija i informacija o pošiljatelju anonimne krivične prijave protiv direktora OSA-e, dok se u drugoj u kojoj je, osim njega, optužen ministar sigurnosti BiH Selmo Cikotić i Muriz Druškić, terete za zloupotrebe u vezi sa nezakonitim imenovanjem i sudjelovanjem u Komisiji za drugostepeno rješavanje postupka sigurnosnih provjera za policijske i državne službenike.

Tokom decembra je podignuta optužnica za primanje i davanje dara protiv Marka Pandže i Nermina Aleševića, aktera afere “Potkivanje”, u vezi sa snimkom objavljenim na internetu na kome se, osim osumnjičenih, pojavljuje i Milan Tegeltija, bivši predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV) BiH.

Optužnica je podignuta i protiv nakadašnjeg ministra sigurnosti Sadika Ahmetovića, koji se tereti da je tokom 2011. i 2012. omogućio Adnanu Bektiću sticanje nezakonite imovinske koristi prema ugovoru o djelu i isplati dnevnica u ukupnom iznosu od 15.680 KM.

Predmet “Respiratori” Tužilaštvo BiH je sredinom maja 2020. preuzelo od sarajevskog Kantonalnog tužilaštva.

Sagovornici BIRN-a BiH smatraju da je Tužilaštvo BiH na isti način moglo od Republičkog javnog tužilaštva Republike Srpske preuzeti istragu o kupovini “Pokretne bolnice” koju je Vlada RS-a platila 3,6 miliona KM, jer se i u ovom slučaju, kao kod “Respiratora”, pojavljuju elementi prekograničnog kriminala.

“Tužilaštvo je pokazalo potpuno nekonzistentan pristup postupanja po predmetima. Pojedini predmeti po kojima su postupala druga tužilaštva se preuzimaju tamo gdje postoji interes i gdje se želi na neki način osigurati kontrola nad istragom i procesom, dok se za druge za koje ne postoji interes da se procesuiraju proglašavaju nenadležnim, a tumači se sve u odnosu na to ko su potencijalni počinioci”, ističe Korajlić.

Advokat Josip Muselimović mišljenja je da su u tužilaštvima na funkcijama ljudi koji nemaju dovoljno iskustva za rad na tako složenim djelima visoke korupcije.

“Društvo je u sferi kriminaliteta dosegnulo dno kada imamo ozbiljne pokazatelje da se koruptivna mreža spustila do nositelja najvećih pravosudnih funkcija, jer imamo tužitelje protiv kojih se vode kazneni postupci”, kaže on.

See all News Updates of the Day

Prognoze upozoravaju na mogućnost "eksplozivnog rasta požara"u Kaliforniji

Kalifornija: Vatrogasci i resursi šalju se u područja visokog rizika
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

Broj poginulih u šumskim požarima koji bjesne područjem Los Angelesa popeo se na najmanje 24 u nedjelju navečer, a dužnosnici su zabrinuti da će tragači pronaći još tijela u četvrtima koje su požari uništili.

Vatrogasci u južnoj Kaliforniji bore se da u ponedjeljak stave pod kontrolu više velikih požara u području Los Angelesa, jer prognoze upozoravaju na ponovni jak vjetar koji bi mogao uzrokovati "eksplozivni rast požara".

Očekuje se da će nova prijetnja vjetrom, uz najveću zabrinutost koja se dogodila u utorak, donijeti vjetrove od 80 km/h i udare do oko 110 km/h, upozorila je Nacionalna meteorološka služba.

Jaki vjetrovi i suhi uslovi u području koje nije primilo značajne padavine više od osam mjeseci pomogli su da se potpire požari u kojima su već poginule najmanje 24 osobe i nanijele su milijarde dolara štete otkako su počeli prije nedelju dana.

Od tri velika požara koji još uvijek gore u području Los Angelesa, Cal Fire je kasno u nedjelju rekao da je požar u Palisadesu obuzdan 13 posto i izgorjelo je 96 kvadratnih kilometara.

Osam smrtnih slučajeva pripisano je požaru Palisades u oblasti Pacific Palisades, rekli su zvaničnici.

Šesnaest smrtnih slučajeva bilo je u požaru Eaton, koji se nalazi dalje u unutrašnjosti u Sjevernoj Pasadeni i Altadeni, koji je bio 27% suzbijen i izgorjelo je skoro 60 kvadratnih kilometara.

Još jedan požar, Hurst Fire u oblasti Sylmar, obuzdan je 89 posto, rekao je Cal Fire, nakon što je izgorjelo više od tri kvadratna kilometra.

Požari su zajedno uništili više od 12.000 objekata.

Oko 100.000 ljudi ostalo je pod naredbom za evakuaciju kasno u nedjelju, a zvaničnici su rekli da ljudima neće biti dozvoljen povratak u područja rizična od požara dok su nova upozorenja o vjetru još na snazi.

Lokalni dužnosnici izrazili su bojazan da bi požari, šireći se, mogli ugroziti gusto naseljena područja i neke od ključnih gradskih znamenitosti, uključujući muzej J. Paul Getty, u kojem se nalaze poznata umjetnička djela, i Kalifornijsko sveučilište u Los Angelesu, jedno najboljih javnih sveučilišta u SAD-u.

Umjetnički muzej Getty Villa ostaje neoštećen nakon prolaska požara Palisades u četvrti Pacific Palisades u Los Angelesu, 10. siječnja 2025.
Umjetnički muzej Getty Villa ostaje neoštećen nakon prolaska požara Palisades u četvrti Pacific Palisades u Los Angelesu, 10. siječnja 2025.

Kalifornijski senator Adam Schiff rekao je za CNN da ga je vožnja kroz razorene zajednice “iskreno podsjetila na posjet ratnim zonama. Postoje cijeli kvartovi kojih više nema. Ovo još nismo vidjeli.”

Guverner Kalifornije Gavin Newsom rekao je za NBC-jev “Meet the Press” da bi šumski požari mogli biti najgora prirodna katastrofa u povijesti SAD-a, “samo u smislu troškova povezanih s njom, u smislu razmjera i opsega”.

Prema preliminarnoj procjeni AccuWeathera šteta i ekonomski gubici do sada su između 135 i 150 milijardi dolara. Štete su tako velike djelomično zato što je velik dio kuća koje su izgorjele do temelja među najskupljima u zemlji.

Newsom je pozvao na neovisnu provjeru načina na koji su požari bjesnili, a vatrogasci su se povremeno suočavali s nedostatkom vode za suzbijanje požara koji se brzo širio izvan kontrole.

Guverner je rekao da postavlja ista pitanja "koja postavljaju ljudi na ulicama, vičući: 'Što se dovraga dogodilo? Što se dogodilo s vodovodnim sustavom?'
Newsom je rekao da želi znati je li zaliha vode jednostavno bila preopterećena, "Ili su vjetrovi od 99 milja na sat bili odlučujući?"

“Svi mi želimo znati te odgovore, a ja jednostavno ne želim čekati jer me ljudi pitaju. Želim znati te činjenice”, rekao je. “Želim da budu objektivno utvrđene i neka se svađa izbjegne gdje god može. Ovdje se ne radi o upiranju prstom.”

Newsom je u petak naredio državnim dužnosnicima da utvrde zašto rezervoar od 440 milijuna litara nije u funkciji i zašto su neki hidranti presušili.

Vatrogasci su se u subotu utrkivali kako bi stigli pred najveći i najrazorniji požar koji je gorio u Los Angelesu dok je mijenjao smjerove i proširio se za oko 400 hektara. Predviđa se da će se vjetrovi Santa Ana koji su potaknuli požare vratiti.

"Moramo biti agresivni vani", rekao je voditelj operacija kalifornijskog Ministarstva šumarstva i zaštite od požara (Cal Fire) Christian Litz novinarima na subotnjem brifingu.

Nacionalna meteorološka služba predvidjela je jačanje vjetra u noći sa subote na nedjelju ujutro u tom području i ponovno od ponedjeljka kasno do utorka ujutro, s trajnim vjetrovima do 48 km/h i naletima do 112 km/h.

Četiri aktivna požara u regiji Los Angelesa spalila su više od 16.000 hektara, a plamen je uništio više od 12.000 građevina. Oko 150.000 ljudi dobilo je naredbu da se evakuiraju iz svojih domova, a 700 ljudi našlo je utočište u devet skloništa. Uzroci sva četiri požara još se istražuju.

Dvorana srednje škole Eliot Arts Magnet leži u ruševinama nakon što su šumski požari zahvatili Altadenu, Kalifornija, 9. siječnja 2025.
Dvorana srednje škole Eliot Arts Magnet leži u ruševinama nakon što su šumski požari zahvatili Altadenu, Kalifornija, 9. siječnja 2025.

Dužnosnici su rekli da su dva požara obuzdana 90- i 76%, ali druga dva samo 11- i 15%. Požar Palisades, najveći i samo 11% obuzdan, prijeti da preskoči glavnu autocestu, Interstate 405, u gušće naseljeno područje.

Jim Hudson, zapovjednik Cal Fire incidenta, rekao je novinarima da vatrogasci imaju tri prioriteta: “Život, vaša imovina i stalna kontrola” plamena.

Vatrogasne ekipe iz Kalifornije i devet drugih država dio su tekućeg odgovora koji uključuje 1.354 vatrogasna vozila, 84 zrakoplova i više od 14.000 ljudi, uključujući novopristigle vatrogasce iz Meksika.

Neke informacije za ovo izvješće došle su iz Associated Pressa.

Izbjeglice u Turskoj oprezne oko povratka u Siriju

Izbjeglice u Turskoj oprezne oko povratka u Siriju
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Nakon svrgavanja Bashara al-Assada, i usljed rastućeg neprijateljstva prema sirijskim izbgjelicama, Turska vidi priliku da kući vrati gotovo četiri miliona izbjeglica. Međutim, mnogi od njih u Turskoj su stvorili nove živote i kažu da bez garancija sigurnosti ili sredstava za život nisu spremni da se vrate. Priču donosi Dorian Jones.

Da li će Trump zadržati sankcije ruskom energetskom sektoru?

Poslovni toranj Lahta centra, sjedišta Gasproma u Sankt Peterburgu ( Foto: AP /Dmitri Lovetsky, arhiva)
Poslovni toranj Lahta centra, sjedišta Gasproma u Sankt Peterburgu ( Foto: AP /Dmitri Lovetsky, arhiva)

Nakon što je administracija Joea Bidena objavila da proširuje sankcije protiv energetskog sektora Rusije, što je novi korak u tome da se nanese udarac Moskvi zbog rata u Ukrajini, novoizabrani predsjednik Donald Trump sprema se da se vrati na funkciju, uz obećanje da će brzo okončati sukob.

Zvaničnici Bidenove administracije rekli su da će na kraju zavisiti od Trumpove administracije da li će zadržati ili ukinuti nove sankcije.

Trumpov tranzicioni tim nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar o sankcijama. Trump je novinarima u četvrtak rekao da ruski predsjednik Vladimir Putin „želi da se sastane, a mi to dogovaramo”.

Trumpov dobar odnos sa Putinom bio je godinama ozbiljno pitanje. Novoizabrani republikanski predsjednik također nije saglasan sa nivoom pomoći Kijevu, obećavajući da će brzo preduzeti korake u cilju okončanja sukoba po povratku na funkciju 20. januara.

Trump je početkom nedjelje dodao novu dozu sumnje u buduću američku podršku Kijevu kada se činilo da se razumije Putinov stav da Ukrajina ne bi trebalo da bude dio NATO-a.

Novoizabrani predsjednik kritikovao je Bidenovu administraciju što je izrazila podršku eventualnom članstvu Kijeva u transatlantskoj vojnoj alijansi.

U slučaju da Trumpova administracija krene da ukine sankcije, prvo bi morala da obavijesti Kongres, koji bi imao mogućnost da glasa o neodobravanju takvog poteza, dodali su zvaničnici.

Bidenova administracija predstavila je u četvrtak novi paket vojne pomoći vredan 500 miliona dolara, dok se ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sastao sa američkim ministrom odbrane Lloydom Austinom.

Trump je izrazio zabrinutost zbog gubitka života tokom sukoba, i ponovio da se „ovaj rat nikada ne bi dogodio” da je on predsjednik.

Trump pošteđen zatvora, novčane ili uslovne kazne na kraju procesa u New Yorku

Novoizrabrani predsjednik Donald Trump sa advokatom virtuelno prisustvuje izricanju kazne u New Yorku. (Foto: Curtis Means/Pool Photo via AP)
Novoizrabrani predsjednik Donald Trump sa advokatom virtuelno prisustvuje izricanju kazne u New Yorku. (Foto: Curtis Means/Pool Photo via AP)

Novoizabrani predsjednik Donald Trump neće ići u zatvor, platiti novčanu ili biti na uslovnoj kazni po presudi u krivičnom procesu koji se protiv njega vodio u New Yorku, da je falsifikovao poslovnu dokumentaciju i tako prikrio isplate novca jednoj porno glumici da bi šutjela o navodnoj aferi.

Sudija Juan Merchan je Trumpu izrekao mjeru bezuslovnog oslobađanja, što znači da će mu presuda da je kriv biti trajno upisana u dosije, ali bez kazne kao što su zatvor, novčana ili uslovna kazna.

Odlukom sudije Merchana okončan je proces protiv Trumpa, desetak dana prije nego što položi zakletvu za drugi predsjednički mandat.

Trump je najavio da će se žaliti na presudu da je kriv. Izricanju kazne je prisustvovao virtuelno sa svojim advokatom.

"To je bio politički lov na vještice. To je urađeno da bi se nanijela šteta mojoj reputaciji da bih izgubio izbore i očigledno to nije dalo rezultate. U potpunosti sam nevin, nisam uradio ništa pogrešno", rekao je Trump, koji nije svjedočio tokom šestonedjeljnog suđenja prošle godine.

Sada kada mu je izrečena kazna može da se žali, što je proces koji bi mogao da traje godinama i da se odvija za vrijeme predsjedničkog mandata.

Trump je pokušavao da spriječi izricanje kazne pred inauguraciju 20. januara, ali je Vrhovni sud u četvrtak odbacio taj zahtjev.

Izricanje kazne, pred sudom u New Yorku, kulminacija je prvog krivičnog procesa ikada pokrenutog protiv jednog američkog predsjednika, bilo bivšeg ili aktuelnog.

Trump će biti prvi američki predsjednik u historiji koji će položaj preuzeti sa presudom za krivično djelo.

Okružni tužilac na Manhattanu Alvin Bragg, demokrata, podigao je optužnicu protiv Trumpa u martu 2023. godine, za falsifikovanje poslovne dokumentacije da bi zataškao isplatu od 130.000 dolara zvijezdi filmova za odrasle Stormy Daniels, da bi pred izbore 2016. godine šutjela o navodnom seksualnom odnosu sa Trumpom.

Trump je to negirao. Na izborima 2016. godine porazio je tadašnju demokratsku kandidatkinju Hillari Clinton.

Porota je na kraju suđenja, 30. maja, Trumpa proglasila krivim po sve 34 tačke optužnice.

Trumpovi protivnici pozivali su se na njegove pravne probleme da bi potkrijepili tvrdnje da je nepodoban za položaj predsjednika. Trump je međutim tvrdio da je slučaj u New Yorku - sa još tri krivične optužnice i civilnom tužbom za prevaru, klevetu i seksualno zlostavljanje - bio dio pokušaja njegovih protivnika da instrumentalizuju pravosuđe da bi ga spriječili da pobijedi na izborima.

Za slučaj u New Yorku smatralo se da je manje ozbiljan od ostale tri krivične optužnice - dvije za pokušaje da poništi rezultat izbora 2020. godine, koje je izgubio od Joea Bidena, i jednu za zadržavanje povjerljivih dokumenata nakon kraja prvog mandata. Trump se izjasnio da nije kriv po svim optužnicama.

Na kraju mu se samo sudilo po krivičnoj optužnici u New Yorku. Nakon pobjede na izborima 5. novembra, federalni tužioci odustali su od optužbi za miješanje u izbore i za nezakonito zadržavanje povjerljivih dokumenata, zbog politike Sekretarijata za pravosuđa da predsjednici ne mogu biti krivično gonjeni dok obavljaju tu funkciju.

Sudbina jedinog preostalog procesa, u Georgiji, za pokušaje da preinači rezultat izbora u toj državi, je neizvjesna nakon što je sud u decembru prošle godine diskvalifikovao glavnu tužiteljku u tom slučaju.

Trump kaže da će poništiti Bidenovu zabranu bušenja nafte u moru

Trump kaže da će poništiti Bidenovu zabranu bušenja nafte u moru
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

Novoizabrani predsjednik Donald Trump kaže da će poništiti sveobuhvatnu novu zabranu bušenja nafte i plina u moru nakon što preuzme dužnost 20. januara. Predsjednik Joe Biden je 6. novembra najavio zabranu koja pokriva većinu američkih obalnih voda. Izvještava Veronica Balderas Iglesias.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG