Linkovi

Radovan Karadžić u sudnici prilikom izricanja pravosnažne presude
Radovan Karadžić u sudnici prilikom izricanja pravosnažne presude

Konačna presuda: Radovanu Karadžiću doživotni zatvor

24 godine nakon što je optužen, Radovanu Karadžiću, ratnom lideru pobunjenih bosanskih Srba izriče se pravosnažna presuda za ratne zločine u periodu 1991. - 1995.

Radovan Karadžić je pravosnažno osuđen na doživotni zatvor.

Proglašen je krivim za progone sa teritorije za koju su bosanski Srbi smatrali da polažu pravo, snajpersko djelovanje i granatiranje Sarajeva, uzimanje pripadnika UNPROFORA za taoce i za genocid u Srebrenici.

Oslobođen je tačke optužnice koja se odnosi na genocid u sedam opština 1992. godine. Takve optužbe je oslobođen i u prvostepenom potupsku.

Karadžić je uhapšen 2008. godine nakon 13 godina skrivanja. Suđenje mu je počelo 2009. a u martu 2016. osuđen je za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja rata. Prvostepenom presudom je kažnjen sa 40 godina zatvora.

10:33 20.3.2019

Predmet Karadžić bio je najveća grupa zločina procesuirana pred Međunarodnim krivičnim tribunalom za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji. Odnosio se na period od 1991. do 1995. godine.

10:49 20.3.2019

Kroz višegodišnje suđenje, tužioci su dokazivali Karadžićevu krivicu kroz četiri udružena zločinačka poduhvata koja uključuju progone, istrijebljenje, ubistva, deportacije, nehumana djela, terorisanje, uzimanje talaca i druge zločine.

Ipak, tužioci nisu uspjeli u jednom. Dokazati dio optužnice koja Karadžića tereti za genocid počinjen 1992. godine u Bratuncu, Foči, Ključu Prijedoru, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku.

Karadžićeva krivica se ogleda u uklanjanju nesrpskog stanovništva sa teritorija za koju su bosanski Srbi smatrali da polažu pravo, genocidu Srebrenici, kampanji snajperskog djelovanja i granatiranja Sarajeva i uzimanju pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Presuđen je na 40 godina.

11:54 20.3.2019

Tužilaštvo je nezadovljno prvostepenom presudom Radovanu Karadžiću, kojom presuđen za najteža krivična djela u međunarodnom pravu.

Za žrtve i tužioce dva su razloga nezadovoljstva - Karadžić nije proglašen krivim za genocid u sedam opština mimo Srebrenice i nije osuđen na doživotni zatvor. To su dva glavna tužilačka žalbena navoda.

Tužiteljica Katrina Gustafson
Tužiteljica Katrina Gustafson

„On je zloupotrijebio svoje ogromne ovlasti kako bi prolio krv bezbrojnih žrtava i zato pravda traži da dobije najtežu moguću kaznu – kaznu doživotnog zatvora”, rekla je tužiteljica Katrina Gustafson u žalbi na presudu.

U svom radu, Tribunal u Hagu je, mimo prvostepene kazne doživotnog zatvora nekadašnjem komadantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću, izrekao četiri konačne kazne doživotnog zatvora zbog genocida u Srebrenici i kampanje snajperskog djelovanja i granatiranja Sarajeva.

12:05 20.3.2019

Očekivano, i Radovan Karadžić iznio je žalbe. Razmišljanja je da su, pored 230 svjedoka Odbrane, za njega oslobođajući i iskazi nekih svjedoka Tužilaštva, ali da su sudije ignorisale takva svjedočenja.

„Neviđenom zbrkom” je ocijenio zaključak presude da je bio „središnja ličnost u stvaranju uglavnom nacionalno homogene države bosanskih Srba”.

„Tužilaštvo je navalilo na Vijeće da mene osudi što sam predviđao šta će biti (...)”, naveo je Karadžić, koji želi da bude oslobođen krivice.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG