Linkovi

Izdvojeno

Palmer u Sarajevu: Nemamo konkretna rješenja, ovdje smo da pomognemo

Arhiv - Matthew Palmer
Arhiv - Matthew Palmer

"Ovdje smo da izrazimo solidarnost Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije za Bosnu i Hercegovinu (BiH) na njenom transatlantskom putu i da damo podršku BiH na njenom putu ka članstvu u Evropskoj uniji", izjavio je 4. jula u Sarajevu američki izaslanik za Zapadni Balkan Matthew Palmer.

Palmer je o ustavnim reformama i izmjenama izbornog zakonodavstva razgovarao sa liderima vladajućih i opozicionih partija i te razgovore ocijenio dobrim i konstruktivnim, prenela je agencija Fena.

"Puno toga treba uraditi i puno je još posla pred nama, iako nije lako postići ono što se želi, ali su razgovori sa političkim liderima bili kvalitetni", ocijenio je Palmer.

"Mi nemamo nikakva rješenja, ali ono što imamo su želja i volja da pomognemo i potaknemo razgovore, kako bismo na neki način dali taj osjećaj, injekciju hitnosti – koliko je bitno i hitno da se ta pitanja što prije rješavaju", naglasio je Palmer.

Postoji šansa, dodao je je, da se ove godine, koja nije izborna, riješe pitanja reforme Izbornog zakona BiH, ograničena ustavna reforma, izborno zakonodavstvo, ali i ekonomska reforma, kao i pitanja koja treba rješavati da bi BiH išla ka prosperitetu i stabilnosti.

Razgovorima sa političkim predstavnicima u BiH pristustvovala je i izvršna direktorica za Zapadnu Evropu, Zapadni Balkan, Tursku i Veliku Britaniju pri Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst.

Ona je razgovore ocijenila "veoma dobrim i konstruktivnim".

"Imali smo do sada izuzetno dobar dijalog u kojem smo se dotakli i realizacije i preporuka OSCE, vezano za izborni proces. Čuli smo dosta ohrabrujućih poruka, a osnovni cilj tih poruka je eliminacija diskriminacije koja je utvrđena zakonskim odredbama u BiH", kazala je Eichhorst.

Ponovila je da Sjedinjene Američke Države i Evropska unija imaju jedinstven stav o aktualnim pitanjima u BiH.

Čović: Mislim da ćemo imati slično rješenje kao za Mostar

Predsjednik HDZ-a Dragan Čović izjavio je da je na sastanku bilo riječi o izmjenama Izbornog zakona BiH i razgovore ocijenio kao konstruktivne i pozitivne, prenijela je agnecija Fena.

"Nismo razgovarali o detaljima, ali smo vrlo jasno prepoznali put u kojem možemo vrlo brzo, ili u relativno kratkom vremenu, doći do rješenja Izbornog zakonodavsta BiH, a koje smo definirali sporazumom u Mostaru 17. juna 2020.godine", istakao je Čović.

Uz zahvalnost predstavnicima EU i američke administracije, Čović je rekao da će takvi razgovori napraviti veliki iskorak, slično kako je nađeno rješenje za Mostar biti pronađeno i rješenje za Izborni zakon BiH.

Izetbegović: Opozicija da kaže za šta su

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović izjavio je nakon sastanka da će razgovori koje predstavnici međunarodne zajednice iniciraju sa predstavnicima opozicionih stranaka usmjeriti dalje stvari kada su u pitanju Dom naroda FBiH i izbor članova Predsjedništva BiH.

"Ono za što oni budu spremni, sigurno spremna je i SDA da ide u tom smjeru. Danas su nam potrebni kooperativnost, dobar duh, dobra namjera od svih stranaka koje čine parlamentarnu većinu", rekao je Izetbegović.

Opozicija iznijela stavove o izmjeni Izbornog zakona

Predsjednici Socijaldemokratske partije (SDP) BiH, Srpske demokratske stranke (SDS), Saveza za bolju budućnost (SBB, Partije demokratskog progresa (PDP), Naše stranke i Naroda i pravde kazali su posle sastanka sa Palmerom da je opozicija iznijela svoje stavove oko izmjene Izbornog zakona BiH.

Nikšić kazao da je SDP BiH spreman na oba rješenja, Aprilski paket i Fileov model, ali je za njega neprihvartljivo asimetrično rješenje. Istakao je da želi fer i poštene izbore, jer, kako je rekao, svaki put izbori su bili do brojača a ne do glasača.

Za lidera SDS-a Mirka Šarovića, asimetrični model ima najviše šansi za uspjeh.

Složili su se u tome, kaže on, da bez obzira na bilo kakav izbor člana Predsjedništva BiH, ako nemamo izmjene Izbornog zakona BiH koji bi bio transparentan i uvele neke novine, "to je onda uzaludan posao".

Lider SBB-a Fahrudin Radončić rekao je da nije u redu da HDZ i SDA od 1990. godine, kako kaže, vežu zastave, a onda da odgovornost za promjene ili izmjene Izbornog zakona BiH sve prebacuju na opoziciju.

Istakao je da je opozicija tu kao dobronamjerni asistenti koji žele da iskoriste ovaj tajming i da "BiH dobije pošten Izborni zakon i u smislu međunacionalnih odnosa i da ti izbori budu fer i pošteni".

Za lidera PDP-a Branislava Borenovića ključno pitanje koje može riješiti sve probleme u BiH je uvođenje optičkog skeniranja, skeniranje glasačkih listića.

Kazao je i da je za njega i Šarovića asimetričan model prihvatljiv, da se na direktan način bira član Predsjedništva iz Republike Srpske, a druga dva na indirektan način kroz parlament FBiH ili parlament BiH.

Za Sabinu Čudić iz Naše stranke "šokantna je količina politčke nezrelosti" koju su, kako je kazala, "danas demonstrirali Izetbegović i Čović, prebacujući odgovornost na opoziciju".

Našoj stranci, zaključila je, nisu prihvatljiva rješenja koja dodatno komplikuju sistem i dodatno urušavaju mogućnost dogovora i deblokade procesa u BiH, ali, sasvim sigurno, "ta rješenja koja stavimo na sto neće se dopasti prije svega Čoviću a onda i Izetbegoviću".

Palmer je najavio da će se sutra, 5. jula sastati sa predstavnicima Saveza nezavisnih socijaldemokrata, čiji je lider predsjedavajujći i srpski član predsedništva BiH Milorad Dodik.

Palmer je o ustavnim reformama, implementaciji odluka Evropskog suda za ljudska prava i izmjenama izbornog zakonodavstva u martu 2021. godine razgovarao sa Dodikom i Čovićem.

On je istakao podršku izmjenama izbornog zakonodavstva koje bi riješile integritet i odluke Ustavnog suda, kao i institucionalnom procesu Međuagencijske radne grupe (IAWG) kojim bi se ta pitanja uvela u državni Parlament.

Međuagencijska radna grupa (IAWG) je forum koji prati standarde OSCE-a/ODIHR koji saziva lidere BiH, institucije, uključujući Centralnu izbornu komisiju BiH i druge državne nosioce kako bi se složili i predložili parlamentu izborne reforme neophodne za napredak na evropskom putu i izborni integritet.

Palmer je i ranije, u decembru 2020. govorio o tome kako će biti potrebne izmjene Ustava BiH kao i izmjene struktura vlasti.

O izmjenama Izbornog zakona BiH godinama se spore predstavnici vodećih političkih partija u BiH, SDA i HDZ, koje o ovim pitanjima paralelno pregovaraju uz prisustvo predstavnika međunarodne zajednice.

Nakon što su 17. juna 2020. godine lideri SDA i HDZ-a, Bakir Izetbegović i Dragan Čović potpisali Sporazum o Mostaru, čime je nakon 12 godina građanima tog grada omoućeno da izađu na lokalne izbore, dogovorili su također da se od tada pa tokom narednih šest mjeseci dođe do rješenja oko Izbornog zakona BiH.

Međutim dogovor o Izbornom zakonu BiH još nije postignut, a posljednji sastanak u vezi s tim kao i o Ustavu BiH, ova dva stranačka lidera imali su 3. juna ove godine kada dogovor nije postignut, ali je rečeno da je napravljen pomak te da dalje treba da razgovaraju o tome sa predstavnicima parlamentarnih stranaka.

Što se izmjena Izbornog zakona tiče, Centralna izborna komisija BiH je 8. juna ove godine prezentovala prijedlog te institucije za izmjene Izbornog zakona BiH, a promjene su predložene u svih 20 poglavlja i tiču se osiguranja kvalitetnijeg provođenja izbornog procesa.

Među 14 prioritetnih uslova koje je Evropska komisija postavila pred BiH prije početka pregovora o članstvu su i izmjene Izbornog zakona te izmjene Ustava BiH, kako bi se provele presude Evropskog suda za ljudska prava.

See all News Updates of the Day

Zelenski prvi put od početka rata diže poreze za građane i privredu da finansira odbranu

Volodimir Zelenski (Foto: REUTERS/Alina Smutko)
Volodimir Zelenski (Foto: REUTERS/Alina Smutko)

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski potpisao je zakon o prvom povećanju poreza od početka rata u Ukrajini, 34 mjeseca nakon invazije Rusije.

Ministar finansija Sergej Marčenko rekao je da je zakon od ključnog značaja za obezbjeđivanje nesmetanog finansiranja ukrajinskog odbrambenog sektora sljedeće godine. Promjene će stupiti na snagu od 1. decembra, rekao je on.

Vlada podiže ratni porez za građane na 5% sa 1,5% koji se trenutno plaća na zarade i uvodi ratni porez za desetine hiljada individualnih preduzetnika i malih preduzeća. Također povećava neke naplate kirija, oporezuje profit komercijalnih banaka sa 50%, a podiže poreze na dobit drugih finansijskih institucija na 25%.

Povećanje poreza bi pomoglo da se sljedeće godine prikupi oko 3,4 milijarde dolara dodatnih prihoda za finansiranje ukrajinske odbrambe u kritičnom trenutku rata dok se Kijev bori sa mnogo većim i bolje opremljenim neprijateljem.

Potez povećanja poreza tokom rata pokazao se kao osjetljiva tema o kojoj se mnogo raspravljalo u Ukrajini jer je siromaštvo poraslo, a privreda razorena žestokim borbama duž više od 1.000 kilometara linije fronta, ruskim bombardovanjem gradova i infrastrukture. Marčenko je rekao da je odobravanje povećanja poreza također važan korak za finansijski program Ukrajine sa Međunarodnim monetarnim fondom, ključnim zajmodavcem.

Vlada i osoblje MMF-a postigli su sporazum koji bi Kijevu omogućio pristup oko 1,1 milijardu dolara ali izvršni odbor Fonda i dalje mora da odmjeri taj dogovor. Vojna potrošnja Ukrajine čini oko polovinu godišnjeg budžeta zemlje, rekao je Marčenko.

Vlada planira da pokrije deficit sljedeće godine finansiranjem od MMF-a, Evropske unije, kao i sredstvima iz dugo očekivanog kredita G-7 od 50 milijardi dolara, od zamrznutih ruskih sredstava.

Kako bi politika Trumpove administracije prema Kini i ratu u Ukrajini mogla da utječe na Zapadni Balkan?

Bilbord u Beogradu poslije pobjede Donalda Trumpa na izborima 2016. (Foto: AP/Darko Vojinovic)
Bilbord u Beogradu poslije pobjede Donalda Trumpa na izborima 2016. (Foto: AP/Darko Vojinovic)

Donald Trump se u januaru sljedeće godine vraća u Bijelu kuću, a Amerika i svijet se spremaju za novi četverogodišnji mandat republikanskog predsjednika.

Iako spoljna politika nije imala odlučujući uticaj na ishod nedavnih predsjedničkih izbora, rezultat glasanja bi mogao da utječe na fokus američke diplomatije u odnosu na rat u Ukrajini, sukob na Bliskom istoku i nadmetanje sa Kinom.

Ne bi trebalo očekivati ni da Zapadni Balkan bude visoko na listi prioriteta nove administracije, ocjenjuju stručnjaci sa kojima je razgovarao Glas Amerike, ali naglašavaju da bi upravo uticaj koji Kina, rat u Ukrajini i Rusija, imaju na Balkan mogli da oblikuju politiku SAD prema regionu.

Kina

Dalibor Rohač iz washingtonskog konzervativnog Instituta American Enterprise" (AEI) ocjenjuje da će svojevrstan kinesko-ruski savez koji se već godinama nameće kao alternativa Zapadu na Balkanu, biti politički i ekonomski izazov za novu američku administraciju. Kina je tokom prethodnih 10 godina uložila velike količine novca kroz projekte u inicijativi Pojas i put.

"Ako pogledate činjenicu da je luka Pirej u kineskom vlasništvu, postoji ozbiljan pokušaj da se dublje povežu sa tržištima u EU, a to uključuje svojevrsne projekte infrastrukturnog povezivanja širom Zapadnog Balkana", kaže Rohač za Glas Amerike.

Kina je u Srbiji uložila milijarde dolara u investicije i kredite, posebno u rudarstvo i infrastrukturu. Dvije zemlje potpisale su sporazum o strateškom partnerstvu 2016. godine i sporazum o slobodnoj trgovini prošle godine, dok su tokom posjete kineskog predsjednika Xi Jinpinga Beogradu u maju potpisali izjavu o zajedničkoj budućnosti.

Ruski uticaj u Srbiji i na Balkanu se ogledao kroz gasne sporazume, ali i otvaranje predstavništava medija bliskih Kremlju.

"Moguće je da ako budemo imali konvencionalnije republikansko osoblje u sljedećoj administraciji, da će oni dobro pogledati ove projekte i učešće zemalja kao što je Srbija u projektu Pojas i put. Možda će postavljati teška pitanja, koja nisu zaista postavljana tokom Bidenove administracije", navodi Rohač.

Kineska inicijativa Pojas i put pokrenuta je 2013. godine - to je veliki infrastrukturni projekat pod vodstvom Pekinga, proteže se širom svijeta, a kritičari ga vide kao instrument za ekspanziju kineske moći. Srbija je bila jedna od 28 zemalja osnivača te inicijative.

Među državama koje su se odmah priključile je bila i Crna Gora, a od 2006. do 2023. Kina je direktno investirala oko 89 miliona eura u tu zemlju, prema podacima lokalne privredne komore. Ipak, nije sve ostalo na ekonomiji, jer prema istraživanju američkog Međunarodnog republikanskog instituta (IRI), Kina i Rusija u Crnoj Gori koriste duboke podjele u stanovništvu i medijima da bi promovisale svoje agende, a preko propagande "koju šire prosrpski/proruski/provladini mediji" ističu kinesko-rusku alijansu kao superiorniju alternativu liberalnom svjetskom poretku.

Odnos prema Kini i ekspanziji njenog globalnog uticaja do sada je bio jedna od rijetkih tačaka koja je ujedinjavala republikance i demokrate.

Prema mišljenju Andrewa Hydea iz washngtonskog Stimson centra, SAD bi trebalo da obrate više pažnje na širenje kineskog utjecaja u Srbiji.

"Prije svega, u smislu dopuštanja veće uloge Kine u ekonomiji od one koje bi EU i SAD voleli da vide. Očekujem nastavak pritiska, nešto će biti vođeno strateškim ciljevima, a nešto američkim biznisom i osjećajem da Kinezi rizikuju da nas izguraju iz regiona", smatra Hyde.

Prema podacima iz istraživanja instituta American Enterprise, tokom 2021. godine Srbija se u Kini zadužila za 7,19 milijardi dolara i još za 1,91 milijardu u 2022. godini. Prethodno, pokušaj poslovne saradnje srpskog Telekoma i kineskog Huaweija u oblasti 5G tehnologije spriječila je 2020. prva administracija predsjednika Trumpa, zbog čega se Srbija tada okrenula Ericsonu i Nokiji.

"Kinezi na neki način vole manje proevropske ili manje prozapadne vlade. I zato pridaju mnogo pažnje Srbiji na Zapadnom Balkanu. Siguran sam da će biti (američke) retorike protiv inicijative Pojas i put. Ako želimo da se takmičimo sa Kinezima, treba da sami finansiramo te projekte", kaže za Glas Amerike Robert Hamilton iz Instituta za istraživanje međunarodne politike iz Philadelphije.

On navodi da je problem što niko neće, poput Kine, potrošiti toliko novca kao Kina u oblastima kao što su Zapadni Balkan, Centralna Azija ili Južni Kavkaz.

"Osim ako Trumpova administracija ne napravi značajan pomak u našoj spoljnoj politici, u našoj ekonomskoj pomoći, nećemo trošiti novac kao Kinezi. I tako je za zemlje poput Srbije izbor da uzmu kineski novac i projekte, koji pomažu u izgradnji infrastrukture i opipljivih stvari koje ljudi koriste", navodi Hamilton i dodaje da u takvim zemljama "ne postoji strah od Kine".

Kritičari širenja kineskih investicija i uticaja u Srbiji i na Zapadnom Balkanu navode da, pored visokih kamatnih stopa za kredite kojima se projekti finansiraju, kompanije koje dolaze iz ove zemlje često ne poštuju prava radnika, kao i da imaju niske ekološke kriterijume.

Hamilton navodi da bi upravo ovaj aspekt mogao da bude "linija" po kojoj bi nova američka administracija mogla da se suprostavi uticaju azijske sile.

"Radne prakse i standardi su ponekad nepravedni prema radnicima. Moramo da govorimo o ekološkoj šteti i korupciji jer znamo da Pojas i put obiluje korupcijom, kao i mogućnostima da elite u ovim zemljama izvlače novac. I to je ono što brine ljude u mjestima kao što su Srbija, Kenija ili Kazahstan. Ako ćemo da kritikujemo, trebalo bi na toj osnovi, jer su to legitimne kritike".

Rusija

Druga velika spoljnopolitička tema koja bi mogla da utječe na odnos SAD prema Zapadnom Balkanu jeste Rusija, u kontekstu rata u Ukrajini i uticaja Moskve u regionu.

Tokom kampanje, Trump je govorio da bi u slučaju njegove pobede, rat u Ukrajini, koji traje od 2022, mogao da bude okončan za jedan dan. Kritičari su ga često napadali zbog navodne naklonosti i iskazanom "razumijevanju" prema Vladimirom Putinom, dok je on odgovarao tvrdnjama da je Bidenova administracija odgovorna što je Ukrajina uopšte došla u poziciju da bude meta ruske invazije. Kongres je odobrio pomoć Ukrajini, mada su razlike među republikancima i demokratama u odnosu na to kako i koliko SAD treba da pomažu Kijevu značajne.

Trump je najavio da će pokušati da uvede dvije strane u pregovore i zaustavi rat, ali analitičari upozoravaju da se velike promjene u američkoj spoljnoj politici vjerovatno neće desiti preko noći.

"Američka spoljna politika nije gliser. To je tanker za naftu ili nosač aviona. Ako želite da upotrebite tu metaforu, to je 98.000 tona. Ne mijenja se preko noći. To je ogromna birokratija nacionalne bezbjednosti i spoljne politike koja generalno sprovodi politiku u kontinuitetu", objašnjava Hamilton.

Balkan je bio uz Ukrajinu tokom prethodne dvije i po godine, a i Srbija je više puta glasala za rezolucije Ujedinjenih nacija kojima se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu. Srbija je, prema pisanju Financial Timesa, indirektno, preko drugih zemalja, od početka rata u Ukrajini u tu zemlju izvezla municiju u vrijednosti od 800 miliona eura.

Predsjednik Srbije je potvrdio da je informacija o vrijednosti municije uglavnom tačna, da se odnosi na period od dvije do tri godine i da Srbija tu prodaju vidi kao poslovnu priliku.

Srbija je ipak ostala jedina evropska država koja nije uvela sankcije Moskvi što su od nje zahtijevale i Evropska unija i Amerika. Bidenova administracija nije vršila preveliki pritisak na Beograd da uvede sankcije, pa nije za očekivati da će nova administracija da promijeni pristup, kažu sagovornici Glasa Amerike.

"Nemam razloga da vjerujem da će doći do pritiska Trumpove administracije na Srbiju da uvede sankcije Rusiji. Očekujem napor da se rat okonča. Poslije toga bi, pretpostavljam, uslijedila neka vrsta normalizacije odnosa SAD i Rusije, a možda čak i između nekih evropskih zemalja", kaže Dalibor Rohač.

Iako Trump nije još objelodanio detalje vlastitog plana za završetak rata u Ukrajini, američki mediji, pozivajući se na izvore bliske novoizabranom predsjedniku, navode opciju "zamrzavanja konflikta" na postojećim pozicijama.

"Zamrzavanjem sukoba, Rusiji bi bilo dozvoljeno da zadrži teritoriju koju je trenutno zauzela, oko 20 odsto Ukrajine. Ukrajina bi morala da odustane od napora da se pridruži NATO-u, što je ključna komponenta plana pobjede Zelenskog. A po toj logici, Ukrajina bi zadržala dijelove Kurska zamrzavanjem sukoba duž sadašnje demarkacije, koje je zauzela u augustu u iznenadnom upadu (oko 1.300 kvadratnih kilometara) i od tada se bori sa Rusijom oko te teritorije", naveo je magazin Newsweek u nedavnoj analizi odnosa nove administracije prema ratu u Ukrajini.

Dalibor Rohač dodaje da bi kraj sukoba mogao da bude praćen nastojanjem da se izvuče ekonomska korist od jeftine ruske energije i investicionih veza sa Rusijom.

Krajem novembra, odlazeća administracija je dala "zeleno svjetlo" Ukrajini da raketama dugog dometa gađa ciljeve u Ukrajini, a Rusija je odmah odgovorila upotrebom balističkih projektila.

"Izabrani predsjednik Trump je rekao da je veoma zainteresovan za rad na mirovnom sporazumu o Ukrajini. I mislim da bi nešto od toga podrazumijevalo da SAD smanje dio pritiska. Ne mislim ni da će biti većeg pritiska konkretno na Srbiju. Pritisak na Evropu uopšte, u smislu odnosa sa Rusijom, biće diktiran nekom vrstom strateških ciljeva SAD u budućnosti", kaže Andrew Hyde.

Za mnoge stručnjake, odnos nove administracije prema Rusiji je isprepletan sa stavom Trumpa prema NATO alijansi i tome koliko će ostale zemlje biti spremne da ulože novca za odbranu, između ostalog i od opasnosti sa istoka.

"Mislim da ćemo vidjeti manje usredsređivanja na proširenje NATO-a, da se uključe zemlje poput Bosne i Hercegovine na Zapadnom Balkanu. Vjerovatno će biti manje pritiska iz Bijele kuće da se NATO proširi ili da preuzme aktivniju ulogu na Zapadnom Balkanu", navodi Hamilton iza kojeg je 30 godina vojne karijere u američkoj vojsci u bazama u više evropskih zemalja.

Dijalog

Predstavnici Trumpove administracije u prvom mandatu aktivno su radili na normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, a u septembru 2020. potpisali su Washingtonski sporazum.

U vrijeme Bidenove administracije dijalog je nastavljen, ali su rasle i napetosti, a normalizacija odnosa još nije postignuta. Postavlja se pitanje, u svjetlu važnijih geopolitičkih sukoba, koliko će se SAD sada opet posvetiti ovom pitanju.

"Mislim da će to biti, u izvjesnoj mjeri skoro na preventivan ili odbrambeni način, jer očigledno nijedna američka administracija ne želi da se tamo razbukta bilo kakav sukob", navodi Hyde.

Ipak, on očekuje da bude manje smjernica iz SAD, kao i da će se dalje tražiti da Evropska unija preuzme vodeću ulogu.

"Dakle, obratiće pažnju na to, ali očekujem manje direktnog uključivanja, a više pukog obraćanja pažnje na ono što se tamo dešava", dodaje Hyde.

Prva Trumpova administracija je pokušala da stavljanjem ekonomije u centar pažnje dijaloga dođe do dogovora, u uvjerenju da će poboljšanje ekonomske situacije i životnog standarda olakšati kasnije postizanje političkih rešenja. Ali svaki budući uspjeh na ovom polju, pored Washingtona, zavisi i od lokalnih aktera, podvlači Dalibor Rohač.

"Oni na neki način vide da bi Amerika mogla da igra manju ulogu u Evropi. Mislim će u tom slučaju biti znatno manje sklonosti kod onih kao što je Vučić da slušaju Washington. Tako da bih bio skeptičan da ćemo vidjeti značajne konstruktivne pomake u međunarodnom poretku koji preovladava na Zapadnom Balkanu", ocjenjuje Rohač.

Sljedeća runda dijaloga održaće se u decembru u Briselu, mjesec i više dana prije Trumpove inauguracije 20. januara. Za Roberta Hamiltona, pitanje odnosa Beograda i Prištine može da se nađe na radaru Washingtona samo "ako se tamo nešto loše desi".

"U posljednje vrijeme to je bilo pitanje koje najviše destabilizuje Zapadni Balkan - konfrontacija Kosova i Srbije. Nadam se da će Trumpova administracija uložiti neke napore da pokuša da ublaži tu situaciju, shvatajući da je posljednje što nam treba još jedna kriza u Evropi", zaključio je Hamilton.

Izvještaj je preuzet sa srpskog servisa Glasa Amerike.
update

Izrael i Hezbollah razmjenjuju optužbe za kršenje primirja o prekidu vatre

Libanski vojnici kontrolišu vozila na punktu u južnoj libanskoj oblasti Marjayouna, nakon što je stupio na snagu prekid vatre između izraelskih snaga i Hezbollaha, 27. novembra 2024.
Libanski vojnici kontrolišu vozila na punktu u južnoj libanskoj oblasti Marjayouna, nakon što je stupio na snagu prekid vatre između izraelskih snaga i Hezbollaha, 27. novembra 2024.

Izrael i Hezbollah optužuju se međusobno za kršenje primirja u četvrtak, dan nakon što je prekid vatre stupio na snagu kojim su prekinute više od godinu dana borbe u Libanu.

Izraelska vojska je saopćila da je prekid vatre, uz posredovanje Sjedinjenih Država i Francuske, prekršen nakon što su osumnjičeni, neki u vozilima, stigli u nekoliko područja u južnoj zoni.

Poslanik Hezbollaha Hasan Fadlalah optužio je Izrael za kršenje sporazuma.

"Izraelski neprijatelj napada one koji se vraćaju u pogranična sela", rekao je Fadlallah novinarima nakon sjednice parlamenta, dodajući da "danas postoji kršenje od strane Izraela, čak i u ovom obliku".

Izraelskom tenkovskom vatrom u četvrtak pogođeno je šest oblasti u južnom Libanu, a izraelska vojska je saopštila da je prekršen prekid vatre sa Hezbollahom nakon što su osumnjičeni, neki u vozilima, stigli u nekoliko oblasti u južnoj zoni.

Prekid vatre između Izraela i libanske oružane grupe Hezbollah stupio je na snagu u srijedu prema sporazumu koji su posredovale SAD i Francuska, a koji ima za cilj da omogući ljudima u obje zemlje da počnu da se vraćaju kućama u pograničnim oblastima razbijenim 14 mjeseci borbe.

Izraelska vojska je pozvala stanovnike gradova duž granične trake da se još ne vraćaju zbog sopstvene bezbjednosti.

Vatra iz izraelskih tenkova pogodila je šest područja unutar tog graničnog pojasa, rekli su državni mediji i libanski bezbjednosni izvori.

Hici su pogodili Markabu, Wazzani, Kfarchoubu, Khiyam, Taybe i poljoprivredne ravnice oko Marjayouna, koje se sve nalaze na dva kilometra od Plave linije koja označava granicu između Libana i Izraela. Jedan od bezbjednosnih izvora rekao je da su dvije osobe ranjene u Markabi.

Libanske porodice raseljene iz svojih domova u blizini južne granice pokušaju su da se vrate i provjere svoju imovinu. Ali izraelske trupe su i dalje stacionirane na libanskoj teritoriji u gradovima duž granice, a reporteri Reutersa su čuli kako bespilotne letjelice lete iznad dijelova južnog Libana.

Nije bilo komentara na informacije o tenkovima od strane Hezbollaha ili Izraela, koji su se borili više od godinu dana paralelno sa ratom u Gazi.

Sporazum, rijedak diplomatski podvig u regionu koji je potresen sukobima, okončao je najsmrtonosniju konfrontaciju između Izraela i militantne grupe koju podržava Iran posljednjih godina. Ali Izrael se i dalje bori protiv svog drugog najvećeg neprijatelja, palestinske militantne grupe Hamas, u Pojasu Gaze.

Prema uslovima o prekidu vatre, izraelskim snagama može biti potrebno do 60 dana da se povuku iz južnog Libana, ali nijedna strana ne može pokretati ofanzivne operacije. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu rekao je da je dao instrukcije vojsci da ne dozvoli vraćanje stanovnika u sela blizu granice.

Predsjednik libanskog parlamenta Nabih Berri, glavni sagovornik sa strane Libana u pregovorima o sporazumu, rekao je u srijedu da se stanovnici mogu vratiti kućama.

Hezbollah je saopštipo da njihovi borci "ostaju potpuno opremljeni da se nose sa težnjama i napadima izraelskog neprijatelja". Njihove snage će pratiti povlačenje Izraela iz Libana "sa prstom na obaraču".

Grupa je oslabljena žrtvama i izraelskim ubistvom njihovog vođe Hassana Nasrallaha i drugih komandanata.

Biden priprema vojni paket pomoći Ukrajini vrijedan 725 miliona, kažu izvori Reutersa

Američki predsjednik Joe Biden
Američki predsjednik Joe Biden

Administracija predsjednika Joea Bidena priprema paket oružja vrijedan 725 miliona dolara za Ukrajinu, izjavila su u srijedu dva američka zvaničnika.

Prema zvaničniku koji je upoznat sa planom, Bidenova administracija planira da obezbijedi raznovrsno protivtenkovsko oružje iz američkih zaliha kako bi se otupilo napredovanje ruskih trupa, uključujući nagazne mine, dronove, rakete Stinger i municiju za raketne sisteme visoke pokretljivosti (HIMARS).

Očekuje se da će paket također uključivati kasetnu municiju, koja se obično nalazi u raketama navođenog višestrukog lansirnog sistema (GMLRS) koje ispaljuju lanseri HIMARS, navodi se u obavijesti u koju je Reuters imao uvid.

Službena obavijest Kongresu o paketu oružja mogla bi stići već u ponedjeljak, rekao je jedan zvaničnik.

Sadržaj i veličina paketa mogli bi se promijeniti u nadolazećim danima prije očekivanog Bidenova potpisa.

Sjedinjene Države decenijama nisu izvozile nagazne mine, a njihova je upotreba kontroverzna zbog potencijalne štete za civile. Iako je više od 160 zemalja potpisalo sporazum o zabrani njihove upotrebe, Kijev ih je tražio otkako je Rusija pokrenula svoju invaziju punog opsega početkom 2022. i ruske snage su ih koristile na prvim linijama fronta.

Nagazne mine koje bi bile poslane u Ukrajinu su "nepostojane" mine, sa sistemom napajanja koji traje samo kratko vrijeme, ostavljajući uređaje nesmrtonosnim. To znači da – za razliku od starijih nagaznih mina – ne bi ostale u zemlji ugrožavajući civile u nedogled.

Ruske snage trenutačno napreduju u Ukrajini. Zauzeli su područje upola manje od Londona tokom prošlog mjeseca, rekli su ove sedmice analitičari i vojni blogeri.

Trumpova portparolka: Kandidati za najviše funkcije dobijaju prijetnje bombom

Novoizabrani predsjednik Donald Tramp na sastanku sa republikancima iz Predstavničkog doma, 13. novembra 2024. u Vašingtonu. (Foto: AP/Allison Robbert)
Novoizabrani predsjednik Donald Tramp na sastanku sa republikancima iz Predstavničkog doma, 13. novembra 2024. u Vašingtonu. (Foto: AP/Allison Robbert)

Nekoliko kandidata koje je novoizabrani predsjednik SAD Donald Tramp nominovao za svoj kabinet i administraciju bili su meta prijetnji bombama i takozvanog "swattinga", gdje se policiji i drugim službama prijavi lažni hitni slučaj ili opasnost, kako bi u velikom broju otišle na određenu adresu.

Prijetnje su upućene u utorak naveče i srijedu ujutro, a policija je brzo reagovala kako bi osigurala bezbjednost osoba koje su bile mete, navela je Trumpova portparolka Karoline Leavitt.

Elise Stefanik, članica Predstavničkog doma iz New Yorka i Tumpova kandidatkinja za ambasadoricu SAD u UN, saopštila je u srijedu da je njena porodična kuća bila meta prijetnje bombom.

Stefanik je navela da su se ona, suprug i njihov trogodišnji sin vozili iz Washingtona ka državi New York, kada su bili obaviješteni o prijetnji.

"DržavaNew York, policija okruga i policija Capitola SAD odmah su odgovorili sa najvišim nivoom profesionalizma", navedeno je u njenom saopštenju.

Kasnije u srijedu, Lee Zeldin, bivši član Predstavničkog doma i Trumpov kandidat za direktora Agencije za zaštitu životne sredine, takođe je naveo da je njegova porodica dobila prijetnje.

"Moja porodica i ja smo danas u našoj kući dobili prijetnju bombom, uz poruku koja je bila pro-palestinska", objavio je Zeldin na mreži X. "Porodica i ja nismo bili kod kuće u to vrijeme i bezbjedni smo. Sarađujemo sa organima za sprovođenje zakona kako bismo saznali više informacija dok se ova situacija razvija."

Među onima kojima je prijećeno su bili i Trumpov prvobitni kandidat za sekretara za pravosuđe Matt Gaetz, zatim Pam Bondi koja je nova kandidatkinja za sekretarku za pravosuđe i Susie Wiles, šefica Trumpovog kabineta.

Portparol FBI-a je naveo da je biro svjestan brojnih prijetnji bombama i incidenata u kojima su mete bili kandidati i osobe koje su dobile funkcije u novoj administraciji, te da ta agencija sarađuje sa partnerima za sprovođenje zakona.

"Sve potencijalne prijetnje shvatamo ozbiljno i kao i uvijek ohrabrujemo građane da sve što smatraju sumnjivim odmah prijave policiji", rekao je portparol FBI-a.

Iz Sekretarijata za pravdu SAD nisu odmah odgovorili na zahtjeve za komentar.

Trump objavljuje imena svojih kandidata za najviše funkcije otkako je pobijedio na izborima 5. novembra. Do sada nije komentarisao aktuelne prijetnje.

Novoizabrani predsjednik SAD je u julu ranjen u pokušaju atentata u Pennsylvaniji. U drugom incidentu, muškarac je u septembru optužen za atentat na njega, nakon što se navodno pozicionirao sa puškom ispred jednog od Trumpovih golf terena na Floridi.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG