U nedjelju je grupa migranata uglavnom iz Centralne Amerike i Kariba prepješačila 15 kilometara od grada Tapachule na južnoj granici kako bi stigla do Alvara Obregona, s planovima da ponovo krenu oko 4 sata ujutro sljedećeg dana.
Aktivista za prava migranata Luis Garcia Villagran rekao je da migranti ne smiju postati političko oružje za pregovaranje na predstojećim predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Državama, kamo su se migranti uputili.
"Nećemo biti zaustavljeni, nastavićemo da hodamo", rekao je.
Lokalne vlasti procjenjuju da je veličina karavana u prosjeku oko 8.000 ljudi dnevno. Svjedok Reutersa koji je putovao s grupom rekao je da je većina migranata bila iz Centralne i Južne Amerike, ali i sa Kariba.
Haićanski migrant Ysguel Jean, koji je nosio bijeli krst s natpisom "Hrist" naslikan crvenim slovima, rekao je da je napustio svoju domovinu zbog kriminala i korupcije, te zato što želi da prehrani svoje dvije kćeri.
"Tri mjeseca u Tapachuli pokušavam dobiti papire, a još uvijek nemam ništa", rekao je. "Umoran sam od čekanja u Tapachuli, gladan i nesposoban da zaradim za život."
Kao i drugi, rekao je da želi doći do Sjedinjenih Država.
Tokom 2018. i 2019. godine, veliki karavani, uglavnom sastavljeni od Centralnoamerikanaca, prešli su Meksiko kako bi stigli do Sjedinjenih Država.
Prošle godine rekordan broj migranata pokušao je ilegalno preći granicu SAD-Meksika.
Hiljade migranata stiglo je u nedjelju u gradić Alvaro Obregon na jugu Meksika kako bi proveli Badnje veče na javnom trgu bez skloništa prije nego pokreta na sjever kako bi prepješačili zemlju i stigli do granice sa Sjedinjenim Državama.