Za SAD i Izrael, on je bio figura iz sjenke koja komanduje snagama bliskim Iranu, odgovoran za borce u Siriji koji podržavaju predsjednika Bashara al-Assada i odgovoran za smrt američkih vojnika u Iraku.
Soleimani je preživio horor dugog iranskog rata protiv Iraka 1980-ih godina, da bi zatim preuzeo kontrolu nad elitnim odredom Revolucionarne garde, jedinicom Kuds, odgovornom za inostrane kampanje Islamske Republike Iran.
SAD pomogle izgradnji njegove mističnosti
Relativno nepoznat u Iranu do invazije SAD na Irak 2003., popularnost i mističnost Soleimanija narasli su nakon što su ga američki zvaničnici prozivali zbog njegovih ubistava. U narednih deceniju i po, on je postao najprepoznatljiviji vojnih komandant ignorišući pozive da uđe u politiku, ali postajući podjednako moćan, ako ne i moćniji, od civilnih vođa.
"Front je izgubljeni raj čovječanstva", rekao je Soleimani u intervjuu 2009. "Jedna vrsta raja koja je predstavljena ljudima su potoci, prelijepe nimfe i zelenilo, ali postoji i druga vrsta raja - front je izgubljeni raj za ljudska bića, zaista."
Soleimani (62) je ubijen u vazdušnom udaru SAD zajedno sa drugima koji su putovali sa njim na međunarodnom aerodromu u Bagdadu u petak rano izjutra.
Pentagon je saopštio da je predsjednik SAD Donald Trump naredio američkoj vojsci da preduzme "presudnu defanzivnu akciju zaštite osoblja SAD u inostranstvu ubistvom" čovjeka koga je iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamenei nazvao "živim mučenikom revolucije".
U mnogim glasinama ranije proglašavan mrtvim
Soleimanija je izdala sreća nakon što su tokom njegovog života nekoliko puta kolale glasine o njegovoj navodnoj smrti. U to se ubraja i incident sa padom aviona 2006. u kojoj su poginuli drugi vojni zvaničnici u sjeverozapadnom Iranu i bombardovanje Damaska 2012. u kom su ubijeni najviši saradnici Assada.
Skorije, u novembru 2015. kružile su glasine da je ubijen ili teško ranjen dok je predvodio snage lojalne Assadu u borbama oko sirijskog grada Alepa.
Iranski zvaničnici brzo su obećali da će se osvetiti, usred tenzija koje mjesecima traju između Irana i SAD nakon što se Trump povukao iz nukelarnog sporazuma Teherana sa svjetskim silama.
I dok je Soleimani bio najpoznatiji general, mnogi drugi sa njegovim činom imaju iskustva u vođenju asimetričnih udaljenih napada po kojima je Iran postao poznat.
"Trump je kockarskim potezom uvukao SAD u najopasniju situaciju u regionu", poručio je Hesamodin Ashna, savjetnik iranskog predsjednika Hassana Rouhanija, preko društvene mreže Telegram. "Ko god stupi nogom iza crvene linije trebalo bi da bude spreman da se suoči sa posljedicama".
Pristupanje Revolucionarnoj gardi
Rođen 11. marta 1957., Soleimani je, kako se navodi, odrastao nedaleko od palninskog i istorijskog iranskog grada Rabora, poznatom po šumama, berbama kajsija, oraha i breskvi i po svojim hrabrim vojnicima. Američki State Department navodi da je rođen u iranskoj religijskoj prijestolnici, Komu.
Malo šta se zna o njegovom detinjstvu, a iranski izvori navode da je njegov otac bio seljak koji je dobio komad zemlje pod šahom Mohammedom Rezom Pahlavijem, no da je kasnije zapao u dugove.
Kada mu je bilo 13 godina, Soleimani je počeo da radi na građevini, a kanije se zaposlio u lokalnoj kompaniji za vodu Kerman. U iranskoj islamskoj revoluciji 1979, kojom je šah svrgnut sa vlasti, on se pridružio Revolucionarnoj gardi odmah po osnivanju. Raspoređen je na sjeverozapad Irana u snage koje su ugušile kurdsku pobunu koja je uslijedila nakon revolucije.
Ubrzo zatim, Irak je napao Iran i započeo osmogodišnji krvavi rat između dvije zemlje. U borbama je ubijeno više od milion ljudi. Zabilježeni su slučajevi da je Iran slao talase slabo naoružanih trupa, uključujući i tinejdžere, na minska polja i pod vatru iračkih snaga. Soleimanijeva jedinica i drugi takođe su se naši na udaru iračkog hemijskog oružja.
Usljed tih pokolja, on je postao poznat po svom protivljenju "besmislenoj smrti" na bojnom polju, dok je emotivno plakao kada bi slao svoje ljude u borbu, grleći svakog pojedinačno.
Blizak Hameneiju
Nakon iračko-iranskog rata, Soleimani je nestao iz javnosti na nekoliko godina, što je nešto što analitičari pripisuju njegovim neslaganjima tokom rata sa Hashemim Rafsanjanijem, koji je bio predsjednik Irana od 1989. do 1997. Ali nakon Rafsanjanija, Soleimani je postao komandant jedinice Kuds. Takođe je postao toliko blizak Hamenejiu, da je vrhovni vođa Irana službeno vjenčao generalovu kćerku.
Kao komandant snaga Kudsa, ili Jerusalima, Soleimani je nadgledao operacije jedinice po inostranstvu i uskoro došao u fokus interesovanja Amerikanaca nakon invazije na Irak 2003. i svrgavanja Saddama Husseina.
U tajnoj diplomatskoj korespodenciji, koju je objelodanio WikiLeaks, zvaničnici SAD otvoreno su raspravljali o naporima Iračana da stupe u kontakt sa Soleimanijem, kako bi prestali napadi na visoko bezbjednu Zelenu zonu u Bagdanu 2009.
U drugoj korespodenciji iz 2007., podvlači se da je tadašnji predsjednik Iraka Jalal Talabani proslijedio zvaničnicima SAD poruku od Soleimanija u kojoj on priznaje da ima na stotine agenata u zemlji, ali i nastavlja: "Kunem se u grob Homeninija da nisam odobrio niti metak protiv SAD".
Zvaničnici SAD u to vreme odbacili su Soleimanijeve tvrdnje vidjevši Iran kao istovremeno palikuću i vatrogasca u Iraku, kroz kontrolu neki šiitskih milicija, dok su simultano izazivali konflikte i lansirali napade.
Snage SAD okrivljavale su snage Kudsa za napad u Karbalu u kom je ubijeno pet američkih vojnika, kao i za treniranje i opremanje proizvođača bombi čije su improvizovane eksplozivne naprave sijale strah među vojnicima.
U govoru 2010, američki general David Petraeus prepričao je poruku Soleimanija za koju je rekao da opisuje obim moći Irana.
"On je rekao: 'Generale Petraeus, trebalo bi da znate da ja, Qassem Soleimani, kontrolišem politiku Irana po pitanju Iraka, Libana, Gaze i Avganistana", rekao je tada Petraeus.
Građanski rat u Siriji
SAD i Ujedinjene nacije stavile su Soleimanija na listu ljudi pod sankcijama 2007., mada su se njegova putovanja nastavila. Godine 2011., zvaničnici SAD označili su ga kao okrivljenog u stranoj zavjeri snaga Kudsa kroz koju bi se navodno angažovao meksički narko-kartel za ubistvo saudijskog diplomate.
Ali, on je napoznatiji postao tokom građanskog rata u Siriji i tokom brzog širenja grupe Islamska država (IS). Iran, glavni oslonac sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, nekoliko je puta poslao Soleimanija u Siriju da predvodi napade protiv IS-a i drugih koji se protive Assadovoj vladavini.
I dok se koalicija koju su predvodile SAD fokusirala na vazdušne udare, nekoliko pobjeda snaga na zemlji propraćeno je fotografijama Soleimanijevog vođstva, koji nikada nije nosio pancir.
"Soleimani nas je učio da je smrt početak života, ne kraj života", rekao je komandant jedne milicije.