Linkovi

Ruski i kineski zvaničnici pridružili se Kim Jong Unu na vojnoj paradi Sjeverne Koreje


Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu na prijemu čiji je domaćin Kim Džong Un, povodom 70. godišnjice završetka Korejskog rata
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu na prijemu čiji je domaćin Kim Džong Un, povodom 70. godišnjice završetka Korejskog rata

Kineski i ruski zvaničnici stajali su rame uz rame s Kim Džong Unom dok su na vojnoj paradi u Pjongjangu pregledali najnovije sjevernokorejske nuklearne rakete i nove dronove za napad, objavili su u petak sjevernokorejski državni mediji.

Dugo iščekivana parada u glavnom gradu u četvrtak uveče obilježila je 70. godišnjicu završetka Korejskog rata, koji se u Sjevernoj Koreji slavi kao "Dan pobjede".

Posjeta ruskog ministra odbrane Sergeja Šojgua bila je prva posjeta visokog moskovskog vojnog zvaničnika od raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine. Kineski posjetioci bili su prva takva delegacija te zemlje od početka pandemije COVID-19.

Njihovo pojavljivanje na događajima sa nuklearnim projektilima Sjevera – koje je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda zabranilo uz kinesku i rusku podršku – predstavljalo je kontrast u odnosu na prethodne godine, kada su Peking i Moskva pokušavali da se distanciraju od nuklearnog oružja i razvoja balističkih projektila svojih susjeda.

Kim, Šojgu i član Politbiroa Komunističke partije Kine Li Hongdžong razgovarali su, smijali se i salutirali dok su sjevernokorejske trupe marširale i oružje se valjalo ispod, pokazuju fotografije koje su objavili sjevernokorejski državni mediji.

Parada je uključivala najnovije sjevernokorejske interkontinentalne balističke rakete Hwasong-17 i Hwasong-18, prema KCNA, za koje se vjeruje da imaju domet da pogode ciljeve bilo gdje u Sjedinjenim Državama.

PJONGJANG SNABDJEVA MOSKVU?

Kim je priredio prijem i ručak sa Šojguom, gdje je sjevernokorejski lider obećao solidarnost s ruskim narodom i njegovom vojskom. Šojgu je pohvalio sjevernokorejsku vojsku kao najjaču na svijetu, a njih dvojica su razgovarali o strateškoj bezbjednosnoj i odbrambenoj saradnji, saopštila je KCNA.

Na drugom sastanku, Šojgu je pročitao pozdravni govor ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je zahvalio Sjevernoj Koreji na podršci tokom "specijalne vojne operacije" u Ukrajini, prenose državni mediji.

Washington je optužio Pjongjang da daje oružje Rusiji za njene ratne napore u Ukrajini. Zamjenik glasnogovornika State Departmenta Vedant Patel rekao je u četvrtak da su SAD "nevjerovatno zabrinute" zbog veza između Moskve i Pjongjanga.

Pjongjang i Moskva su negirali da su obavljali bilo kakve transakcije oružja.

Novi nadzorni dronovi mogli bi se koristiti za istraživanje ciljeva u realnom vremenu, procjenu štete u ratu i općenito poboljšanje strateške situacijske svijesti, rekao je Ankit Panda iz Carnegie Endowmenta za međunarodni mir sa sjedištem u SAD-u.

U decembru je pet sjevernokorejskih bespilotnih letjelica prešlo na jug, što je navelo vojsku u Seulu da uđe u borbene avione i helikoptere i pojača mjere protiv bespilotnih letjelica u ključnim objektima, uključujući predsjedničku kancelariju.

Novi dronovi za napad imali bi ograničenu upotrebu u ratu na Korejskom poluostrvu s obzirom na njihovu ranjivost na protivvazdušnu odbranu, ali "Sjeverna Koreja bi mogla tražiti da ponudi ove dronove vanjskim kupcima", rekao je Panda.

Dronovi su bili među oružjem prikazanim na sajmu naoružanja koji su Kim i Šojgu obišli ove sedmice u Pjongjangu, pokazuju fotografije državnih medija.

UN REZOLUCIJE

U govoru na paradi, ministar odbrane general Kang Sun Nam optužio je Sjedinjene Države i njihove saveznike za povećanje tenzija u regionu.

Sjeverna Koreja je pod sankcijama UN-a zbog svojih raketnih i nuklearnih programa od 2006. To uključuje zabranu razvoja balističkih projektila.

Posljednjih godina Rusija i Kina su se usprotivile naporima koje predvode SAD da uvedu daljnje sankcije Sjevernoj Koreji zbog njene kontinuirane potrage za balističkim projektilima, tvrdeći da postojeće mjere treba ublažiti u humanitarne svrhe i pomoći da se Pjongjang namami na pregovore.

Kinesko i rusko prisustvo na događajima sa zabranjenim balističkim projektilima dovodi u sumnju spremnost tih zemalja da uvedu sankcije, rekao je Leif-Eric Easley, profesor međunarodnih studija na Univerzitetu Ewha Womans u Seulu.

"Ne pomaže kada dvije stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a otvoreno podržavaju sjevernokorejski režim koji krši ljudska prava i negira rezolucije o zabrani nuklearnog i raketnog razvoja", rekao je Easley.

Glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric rekao je: "Sve članice Vijeća sigurnosti i, iskreno, sve države članice UN-a, dijele istu odgovornost da poštuju rezolucije Vijeća sigurnosti."

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG