Linkovi

Najnovije

Kandidat za direktora CIA nazvao Kinu "autoritarnim suparnikom"

William Burns is sworn in to testify before a Senate Intelligence Committee hearing on his nomination to be director of the Central Intelligence Agency (CIA) on Capitol Hill in Washington, U.S., February 24, 2021. REUTERS/Tom Brenner/Pool
William Burns is sworn in to testify before a Senate Intelligence Committee hearing on his nomination to be director of the Central Intelligence Agency (CIA) on Capitol Hill in Washington, U.S., February 24, 2021. REUTERS/Tom Brenner/Pool

Kandidat predsjednika Joe Bidena za direktora CIA William Burns rekao je u srijedu na pretresu u Senatu o potvrdi nominacije da smatra da je takmičenje sa Kinom - i suprostavljanje njenom "suparničkom, agresivnom" liderstvu - ključno za američku nacionalnu bezbjednost.

Očekuje se da Burns, bivši dugogodišnji diplomata koji je radio i u demokratskim i republikanskim administracijama, bude bez problema potvrđen za direktora CIA.

U Senatu su prethodnih godina potvrđene njegove kandidature sa ambasadora u Jordanu i Rusiji i za tri visoka položaja u State Departmentu.

Burns je u svjedočenju pred Odborom za obavještajna pitanja iznio svoja četiri glavna prioriteta - "ljudi, partnerstva, Kina i tehnologija" - ako bude potvrđen za direktora CIA.

"Nadjačati Kinu će biti ključno za našu nacionalnu bezbjednost u narednom periodu", naglasio je Burns.

Burns je Kinu nazvao "velikim, autoritarnim suparnikom" koji jača kapacitete za krađu intelektualne svojine, represiju nad svojim građanima i širenje uticaja u SAD.

Takmičenje sa Kinom je jedan od glavnih prioriteta Bidenove administracije i članova Kongresa, koji žele da se zauzme oštriji stav prema Pekingu. Ruska agresija je takođe jedan od stalnih povoda za zabrinutost, naročito miješanje Moskve u američke izbore i nedavni hakerski napadi na vladine agencije, za koje američki zvaničnici okrivljuju ruske hakere.

Burns je istakao da i dalje postoje "poznate prijetnje" koje, između ostalog, dolaze iz Rusije, Sjeverne Koreje i Irana. Takođe je dodao da klimatske promjene, globalna zdravstvena pitanja i cyber prijetnje predstavljaju veliku opasnost, a da je "suparničko, agresivno kinesko liderstvo naš najveći geopolitički test".

Bidenov kandidat za direktora CIA napomenuo je da je često sarađivao sa agencijom tokom svoje diplomatske karijere.

Republikanci bi mogli da kritikuju njegovo iskustvo u pojedinim oblastima. Burns i Jake Sullivan, Bidenov savjetnik za nacionalnu bezbjednost, predvodili su 2013. godine tajne razgovore sa Iranom, koji su pomogli da se postigne međunarodni nuklearni sporazum sa Teheranom, koji su republikanski članovi Kongresa oštro kritikovali.

Bidenova administracija je prošle nedjelje ponudila razgovore sa Irancima i drugim potpisnicima sporazuma iz 2015. godine, da bi utvrdila da li postoji način za povratak tom dogovoru, iz kojeg se bivši predsjednik Donald Trump povukao 2018. godine.

Burns, ako njegova kandidatura bude potvrđena, doći će na čelo CIA-e nakon teške četiri godine pod Trumpom koji je često zanemarivao izvještaje agencije, naročito zaključak da se Rusija miješala u izbore 2016. godine da bi mu pomogla da pobijedi.

Demokratski senator Mark Warner, predsjedavajući Odbora za obavještajna pitanja, govorio je o tom pitanju na početku pretresa.

"Želio bih da čujem kako planirate da ojačate uvjerenje da će agenti CIA uvijek raditi ispravnu stvar i govoriti istinu nadređenima, bez obzira na politički pritisak i bilo što drugo", rekao je Warner.

See all News Updates of the Day

Trumpove uredbe uključuju povlačenje iz WHO, zaustavljanje američke strane pomoći

Predsjednik SAD-a Donald Trump drži jednu od izvršnih uredbi koju je potpisao tijekom inauguracijske parade u Capital One Areni, u Washingtonu. (Foto: Jim WATSON/AFP)
Predsjednik SAD-a Donald Trump drži jednu od izvršnih uredbi koju je potpisao tijekom inauguracijske parade u Capital One Areni, u Washingtonu. (Foto: Jim WATSON/AFP)

Američki predsjednik Donald Trump donio je niz izvršnih mjera nakon preuzimanja dužnosti u ponedjeljak, uključujući povlačenje iz međunarodnih zdravstvenih i klimatskih tijela i naredbu o obustavi američke strane pomoći.

Donio je i niz naredbi usmjerenih na imigraciju, kao što je proglašenje izvanrednog stanja na granici SAD-a i Meksika, ukidanje azila i zaustavljanje državljanstva po rođenju za neku djecu rođenu u SAD-u.

Trump je također naredio provjeru "do najvećeg mogućeg stupnja" svih onih koji žele ući u SAD.

U svom prvom mandatu na dužnosti, Trump je slijedio oblik vanjske politike "Amerika na prvom mjestu", a naredba koju je potpisao u ponedjeljak upućuje novog državnog sekretara Marca Rubija da usredotoči napore State Departmenta na tu misiju.

"Od ovog dana pa nadalje, vanjska politika SAD-a zagovarat će temeljne američke interese i uvijek će Ameriku i američke građane stavljati na prvo mjesto", stoji u naredbi.

Trump je naredio Sjedinjenim Državama da se povuku iz Pariškog klimatskog sporazuma iz 2015, što je ponovio potez koji je napravio i u svom prvom mandatu. Trump je rekao da SAD ima uspješnu evidenciju "napretka i ekonomskih i ekoloških ciljeva" koji bi trebali biti uzor drugim zemljama.

Gotovo 200 zemalja potpisalo je sporazum usmjeren na ograničavanje globalnog zagrijavanja pri čemu je svaka zemlja dala vlastiti plan za ograničavanje emisija stakleničkih plinova koji doprinose klimatskim promjenama.

Trump je naredio SAD-u da se povuku iz Svjetske zdravstvene organizacije zbog pritužbi da je agencija loše upravljala pandemijom COVID-19 i da dobiva previše sredstava od SAD-a.

WHO je u priopćenju od utorka rekao da "žali" zbog Trumpove najave i da se raduje konstruktivnim razgovorima za održavanje partnerstva sa Amerikom "za dobrobit zdravlja i dobrobit miliona ljudi širom svijeta".

"Više od sedam decenija, WHO i SAD spasili su nebrojene živote i zaštitili Amerikance i sve ljude od zdravstvenih prijetnji", saopćio je WHO. "Zajedno smo iskorijenili velike boginje i zajedno smo doveli dječju paralizu do ruba iskorijenjenja. Američke institucije pridonijele su i imale koristi od članstva u WHO."

Nazvavši američku stranu pomoć "neusklađenom s američkim interesima", Trump je izdao nalog da se pauzira inozemna razvojna pomoć na 90 dana i da se programi podvrgnu reviziji.

Kongres je već dodijelio sredstva za mnoge programe, tako da nije bilo jasno na koliko će pomoći u početku utjecati naredba.

Trump je također poništio naredbu koju je prošle sedmice potpisao bivši predsjednik Joe Biden kojom je Kuba uklonjena s popisa država sponzora terorizma.

Kubanski predsjednik Miguel Diaz-Canel u ponedjeljak je odgovorio na Trumpov potez nazvavši ga "činom arogancije i nepoštivanja istine".

Što se tiče trgovine, Trump je izdao nalog pozivajući na reviziju niza trgovinskih sporazuma, uključujući onaj s Kinom i Sporazum SAD-Meksiko-Kanada.

Također je posebno pozvao na procjenu "nezakonite migracije i protoka fentanila" iz Kanade, Meksika i Kine. Prije preuzimanja dužnosti, Trump je rekao da će te zemlje morati djelovati na tim područjima kako bi izbjegle carine na robu koja se šalje u SAD.

Kao odgovor na zakon donesen tokom Bidenovog mandata koji bi blokirao TikTok u SAD-u u vezi s zabrinutošću za nacionalnu sigurnost, Trump je potpisao naredbu kojom je Ministarstvu pravosuđa rekao da ne provodi tu zabranu dok njegova administracija "ne odredi odgovarajući smjer naprijed".

Zakon je naložio zabranu TikToka osim ako ga njegova matična kompanija sa sjedištem u Kini ne proda odobrenom kupcu. Američki dužnosnici koji promiču zabranu izrazili su zabrinutost da bi kineska vlada mogla doći do digitalnih podataka Amerikanaca.

Trump je i sam pokušao provesti sličnu zabranu tokom svog prvog mandata, ali posljednjih se sedmica zalagao za to da TikTok ostane dostupan korisnicima u SAD-u, uključujući mogućnost da američka vlada stekne udio u kompaniji.

Neke informacije za ovaj izvještaj dali su Associated Press i Reuters

Trump predstavio viziju odvažnijih i većih Sjedinjenih Država

Predsjednik Donald Trump potpisuje izvršne uredbe.
Predsjednik Donald Trump potpisuje izvršne uredbe.

Prvog dana svog drugog mandata, predsjednik Donald Trump iznio je svoju viziju odvažnijih — i većih — Sjedinjenih Država.

"Sjedinjene Države će se ponovo smatrati rastućom nacijom, onom koja povećava naše bogatstvo, širi našu teritoriju, gradi naše gradove, podiže naša očekivanja i nosi našu zastavu u nove i lijepe horizonte", rekao je u svom inauguracijskom obraćanju u ponedjeljak. "I mi ćemo nastaviti svoju manifestnu sudbinu u zvijezde, lansirajući američke astronaute da postave američku zastavu na Mars."

Zatim je krenuo na posao potpisivanjem gomile izvršnih uredbi. Rekao je da su uključuju proglašenje vanrednog stanja na južnoj granici koje bi omogućilo raspoređivanje trupa i vanredno stanje na nacionalnom nivou koje bi omogućilo više domaćeg vađenja nafte i gasa. Također je izjavio da postoje samo dva roda, muški i ženski, i rekao da će narediti da se Meksički zaliv preimenuje u Američki zaliv.

"Ovo je bio jedan od najstranačkijih predsjedničkih inauguracijskih govora - bio je to manje inauguracijski govor, a više stanje nacije. On je samo naveo niz ključnih tačaka projekata koje želi preduzeti, od deportacije imigrante do toga se ponovo zauzme Panamski kanal", rekao je Jeremi Suri, profesor historije na Univerzitetu Texas u Austinu.

Ubrzo nakon svog inauguracijskog govora, Trump je razgovarao s manjom grupom pristalica na Capitolu i ponovio tvrdnje da su izbori 2020. bili "potpuno namješteni" - tvrdnja bez dokaza. On je također pomilovao neke od osuđenih zbog nasilnih događaja 6. januara 2021. godine, kada je gomila Trumpovih pristalica pokušala poremetiti potvrđivanje izbora koje je Trump izgubio.

"Mislim da je ovo bio bolji govor od onog koji sam održao gore, OK?" rekao je Trump.

Izvršni direktor Tesle i SpaceXa Elon Musk bio je među milijarderima koji su se okupili u Capitol na ceremoniji i pozdravili Trumpovu pobjedu. Nakon što je Trump položio zakletvu, Musk je izašao na binu skupa u Capital One Areni kako bi ga pohvalio.

"Ovo nije bila obična pobjeda", rekao je. "Ovo je bila račvanje na putu ljudske civilizacije."

Grupe za zagovaranje potrošača alarmiraju zbog nekih tišijih poteza novog predsjednika, za koje kažu da nastoje olabaviti propise i donijeti korist ekstremno bogatima.

"Kada razmišljamo o tome zašto nova Trumpova administracija želi zamrznuti propise i zaustaviti javnu zaštitu na veliko, to je po volji najbogatijih među nama, korporativnim posebnim interesima", rekla je Lisa Gilbert, kopredsjednica neprofitne organizacije za zastupanje potrošača Public Citizen.

Trump se u ponedjeljak nije direktno pozabavio pitanjima vanjske politike kao što su Ukrajina i konkurencija s Kinom - ali profesor Suri je rekao da je njegova ekspanzionistička retorika poslala poruku.

"Teško je Sjedinjenim Državama reći [ruskom predsjedniku] Vladimiru Putinu ili [kineskom predsjedniku] Xi Jinpingu da ne bi trebali tražiti proširenje kada naš predsjednik govori o proširenju, ali u onoj mjeri u kojoj ne slijedimo tu retoriku, mi još uvijek imamo vrlo jaku osnovu da kažemo da je invazija vašeg susjeda, kao što je to Putin učinio u Ukrajini, ili kao što bi Kina potencijalno mogla učiniti u Tajvanu, zabranjeno, to prelazi granicu, sve dok to su samo naše riječi", rekao je. "Ako bismo krenuli u rat da pokušamo zauzeti Panamski kanal, to bi svakako dalo neku vrstu slobode Putinu i Xi Jinpingu, jer oni iznose iste argumente za Ukrajinu i Tajvan."

Trumpove izvršne uredbe o imigraciji fokusiraju se na sigurnost granica, ograničenja azila, deportacije

Tražiteljica azila čeka informacije o sastancima sa američkim vlastima prije nego što pređe kroz luku El Chaparral u Tijuani, država Baja California, Meksiko, 20. januar 2025.
Tražiteljica azila čeka informacije o sastancima sa američkim vlastima prije nego što pređe kroz luku El Chaparral u Tijuani, država Baja California, Meksiko, 20. januar 2025.

Prvog dana svog drugog mandata, predsjednik Donald Trump najavio je niz izvršnih mjera koje se odnose na imigraciju i sigurnost granica.

Trump je potpisao uredbe koje su njegovi zvaničnici nazvali "zdravorazumskom imigracionom politikom". To, između ostalog, uključuje proglašenje vanrednog stanja na južnoj granici SAD-a, raspoređivanje oružanih snaga, izgradnju graničnih zidova, ukidanje azila i ukidanje državljanstva po rođenju za neku djecu rođenu u SAD-u.

Tokom svog inauguracionog obraćanja, Trump je rekao: "Imamo vladu koja je dala neograničena sredstva za odbranu stranih granica, ali odbija da brani američke granice ili, što je još važnije, svoj narod."

U razgovoru s novinarima ranije tog dana, Trumpovi zvaničnici su iznijeli planove administracije da se pozabavi, kako se opisuje, "krizom nacionalne sigurnosti i javne sigurnosti" na američko-meksičkoj granici.

"Predsjednik Trump je izabran sa snažnim mandatom da izvrši obećanja koja je dao tokom kampanje, što uključuje njegovo obećanje da će osigurati južnu granicu i izvršiti najveću deportaciju kriminalaca migranata u historiji", rekao je novi zvaničnik Bijele kuće pod uslovom anonimnosti.

Zvaničnici su također naglasili opredijeljenost administracije da provede ono što nazivaju najvećom deportacijom kriminalaca migranata u historiji SAD-a.

Evo nekih planova nove administracije.

Nacionalna vanredna situacija na granici

Trump je rekao da će rasporediti vojsku na američko-meksičku granicu, uključujući Nacionalnu gardu, kako bi pomogao postojećim službenicima za provođenje zakona. Zvaničnici su naglasili da je granična sigurnost nacionalna sigurnost, a administracija je posvećena obezbjeđivanju granice upotrebom vojske.

Aaron Reichlin-Melnick, viši saradnik u Američkom savjetu za imigraciju, napisao je na X da je bez dozvole Meksika obećanje o vraćanju u Meksiko "samo su riječi na papiru".

Politika ostanka u Meksiku, stvorena za vrijeme prve Trumpove administracije, zahtijeva od nekih tražitelja azila na južnoj granici da čekaju u Meksiku do saslušanja na američkom sudu za imigracije.

Juan Ramon de la Fuente, meksički sekretar za vanjske odnose, rekao je na konferenciji za novinare u ponedjeljak ujutro da je to nešto "s čime se ne slažemo".

"Želimo da se prilagodimo to ... Želja je da se zadrži ista politika kao sada", rekao je on.

Na pitanje o broju vojnika koji se očekuje da će biti raspoređeni na granici, zvaničnici Trumpove administracije rekli su da će odluku na kraju donijeti ministar odbrane.

Administracija također ukida graničnu politiku Bidenove administracije dajući američkoj službi za imigraciju i carinu i agentima carine i granične zaštite SAD proširena ovlaštenja za provođenje i uspostavljanjem saveznih radnih grupa za rad s državnim i lokalnim organima za provođenje zakona u naporima za deportaciju.

Masovne deportacije

Još jedno saopštenje se odnosi na imigrante bez dokumenata širom zemlje. Republikanski predsjednik je više puta obećavao tokom svoje kampanje da će izvršiti masovne deportacije, ciljajući najmanje 11 miliona osoba bez dokumenata.

U razgovoru za novinare s novinarima, Trumpovi zvaničnici su rekli da će administracija dati službenicima za imigraciju potrebna "ovlasti" za provođenje postojećih zakona. U svojoj kampanji, Trump je obećao da će eliminirati prioritete deportacije predsjednika Joea Bidena, koji su ciljali na pojedince s krivičnim dosjeima i one koji se smatraju prijetnjama nacionalnoj sigurnosti, i umjesto toga proširiti provođenje na sve imigrante bez dokumenata.

Stephen Yale-Loehr, penzionisani profesor imigracionog prava na Pravnom fakultetu Cornell, napisao je u e-poruci Glasu Amerike da bi napori masovne deportacije i racije mogli privući najveću pažnju, ali deportacije se neće odmah brzo povećati.

"Ako osoba već ima neispunjenu naredbu za deportaciju, može se odmah deportovati. Ali to je relativno mali broj. Većina pokupljenih ljudi bit će stavljena u postupak deportacije na imigracijskim sudovima. Ti sudovi već imaju zaostatak od preko 3,8 miliona predmeta. S obzirom na taj zaostatak, proći će godine prije nego što će mnogi ljudi saznati hoće li biti deportovani ili im je dozvoljeno da ostanu na osnovu azila ili nekog drugog oblika zaštite", napisao je Yale-Loehr.

Puštanje migranata

Nova administracija je također najavila prekid prakse puštanja migranata u SAD-u dok čekaju svoja saslušanja pred imigracijskim sudom.

Trumpovi zvaničnici nisu objasnili kako će se nositi s povećanjem broja pritvorenih imigranata.

Program za izbjeglice

Trump također završava program preseljenja izbjeglica. Tokom svoje prve administracije, on je postepeno snižavao godišnji plafon za prijem izbjeglica na historijski najniži nivo od 15.000 za fiskalnu 2021.

Zagovornici izbjeglica rekli su u to vrijeme da su smanjenja označila odmak od dugogodišnje uloge Sjedinjenih Država u globalnom preseljavanju izbjeglica.

Erol Kekic, viši potpredsjednik programa Crkvene svjetske službe, napisao je u mailu novinarima da njegova grupa poziva predsjednika Trumpa da preispita plan. Crkvena svjetska služba je jedna od devet nacionalnih agencija za preseljenje izbjeglica koje je federalna vlada ovlastila da pomogne izbjeglicama u započinjanju novih života.

Ukidanje azila i CBP One aplikacije

Jedna od Trumpovih naredbi poziva na hitnu deportaciju migranata koji su ilegalno prešli granicu bez mogućnosti da svoj slučaj iznesu službeniku za azil.

Ubrzo nakon Trumpove inauguracije, Carinska i granična zaštita SAD-a objavila je obavijest na svojoj web stranici u kojoj se navodi da agencija više ne koristi aplikaciju CBP One, koja je omogućila legalan ulazak gotovo milion ljudi u Sjedinjene Države s kvalifikacijama za rad.

Aplikacija je omogućila migrantima da se prijave za termin za dolazak na granicu i zatraže humanitarni uslovni otpust ili druge oblike pravne obrade. Upotreba uslovnog otpusta prema sistemu CBP One bila je dio širih napora Bidenove administracije da upravlja tokovima migracija i obezbijedi legalne puteve za ulazak, umjesto da pojedinci ilegalno prelaze granicu.

Međutim, uslovni otpust odobren preko CBP One nije garantovao stalni pravni status, obično je dozvoljavao pojedincima da privremeni boravak i, u nekim slučajevima, podnose zahtjev za radnu dozvolu dok se njihov imigracioni status pregledava.

Državljanstvo po rođenju

Konačno, Trump je potpisao naredbu o ukidanju državljanstva po rođenju. Državljanstvo po rođenju daje automatsko američko državljanstvo svakome rođenom na američkom tlu, pravo utvrđeno 14. Amandmanom na Ustav SAD-a.

Očekuje se da će se akcije nove administracije suočiti sa značajnim pravnim i političkim izazovima, a grupe za zagovaranje imigranata izražavaju zabrinutost zbog implikacija ovih politika.

ACLU of Northern California, neprofitna organizacija u Sjedinjenim Državama posvećena odbrani individualnih prava i sloboda zagarantovanih američkim Ustavom i zakonima, napisala je u e-poruci novinarima da su "spremni".

"Spremni smo to učiniti ponovo, od prvog dana druge Trumpove administracije. ... Branit ćemo prava imigranata na propisani postupak u suočavanju s masovnim deportacijama", navodi se u mailu.

Senat jednoglasno potvrdio Marca Rubija na mjesto novog državnog sekretara

Senator Marco Rubio prvi je potvrđeni kandidat novog kabineta predsjednika Donalda Trumpa.
Senator Marco Rubio prvi je potvrđeni kandidat novog kabineta predsjednika Donalda Trumpa.

Senat Sjedinjenih Američkih Država u ponedjeljak uvečer je jednoglasno potvrdio imenovanje republikanskog senatora sa Floride Marca Rubija na mjesto državnog sekretara.

Senat je za Rubija glasao jednoglasno, s 99-0 glasova, nekoliko dana nakon što je Rubio, i sam dugogodišnji član senatskih odbora za vanjske odnose i obavještajne poslove, vrlo glatko prošao saslušanje za potvrdu.

Rubio je tako postao prvi od Trumpovih kandidata za kabinet kojega je potvrdio Senat, samo nekoliko sati nakon što je Trump položio zakletvu za drugi mandat u Bijeloj kući.

Dodatno glasovanje o Trumpovim kandidatima očekuje se tokom ove sedmice.

Rubio (53) oštar je kritičar Kine i zagovornik Izraela. Sin imigranata s Kube, Rubio se također zalagao za oštre mjere protiv domovine svojih roditelja, kojom vladaju komunisti i saveznika Kube, posebno protiv vlade venecuelanskog predsjednika Nicolasa Madura.

Tokom saslušanja za potvrđivanje, upozorio je da Sjedinjene Države moraju promijeniti svoj kurs u odnosu na druge zemlje, kako bi se izbjegla veću ovisnost o Kini i obećao snažnu vanjsku politiku usmjerenu na američke interese.

Nekonvencionalni put Donalda Trumpa do Bijele kuće

Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump prisustvuje večeri zajedno sa svojom suprugom Melanijom u Nacionalnom muzeju građevina u Washingtonu, 19. januar 2025. (Foto: REUTERS/Carlos Barria)
Novoizabrani američki predsjednik Donald Trump prisustvuje večeri zajedno sa svojom suprugom Melanijom u Nacionalnom muzeju građevina u Washingtonu, 19. januar 2025. (Foto: REUTERS/Carlos Barria)

Donald Trump je položio zakletvu 20. januara i postao zvanično 47. predsjednik SAD. To je historijski povratak na vlast čovjeka koji je za devet godina uspio da preoblikuje Republikansku stranku u sve više podijeljenoj zemlji.

Trump kaže da su mu američki glasači dali „moćni mandat bez presedana”.

„Želim da zahvalim Amerikancima na izuzetnoj časti da budem 47. predsjednik i 45. predsjednik. Svakom građaninu poručujem da ću se boriti za njih, njihove porodice i budućnost. Svakog dana ću se boriti za vas, svim svojim bićem. Neću stati dok ne napravimo snažnu, bezbjednu i uspješnu Ameriku koju mi i naša djeca zaslužujemo”, rekao je novoizabrani predsjednik poslije izbora.

Trumpov povratak na vlast je djelimična posljedica toga što ne prihvata „ne” kao odgovor.

„Mislim da je on čovek koji ima bezgranično povjerenje u svoju intuiciju”, kaže Russ Buettner iz New York Timesa.

Buettner i Susanne Craig su istraživački novinari New York Timesa i autori knjige „Sretni gubitnici”, koja ne baš laskavo govori o tome kako je Trump sebe predstavljao kao milijardera koji je sam sve postigao.

„Do sredine 80-ih nije vjerovao ljudima koji su eksperti u nekoj oblasti, skoro uopšte. Uvijek je njegova bila posljednja i radio bi stvari kako on hoće”, dodaje Buettner.

Na Trumpovim zgradama stajalo je njegovo ime ispisano velikim zlatnim slovima, što pokazuje ambiciju i samopromociju.

„Kada je davao intervju za New York Times, rekao je da je njegovo bogatstvo oko 200 miliona dolara, a onda je deceniju kasnije u emisiji '60 minuta' rekao da je njegovo bogatstvo naraslo na milijardu dolara”, kaže Susanne Craig.

Trump je uspio da privuče pažnju i napravi od sebe brend čovjeka koji zna kako da postigne poslovni dogovor. Samo od licenciranja svog imena zaradio je milione.

Ali, bilo je i problema. Njegove kompanije su proglasile bankrot šest puta. Njegove kockarnice gubile su novac i zatvarane su. Lansirao je televizijski šou „Šegrt” koji je vodio do njegove najveće životne uloge.

„Dame i gospodo, objavljujem zvaničnu kandidaturu za predsjednika SAD i učinićemo našu zemlju ponovo velikom”, rekao je u junu 2015.

Kao čovjek bez pardona koji govori bez ustezanja, Trump je bio nacionalistički, polarizujući kandidat.

„Kada nam Meksiko šalje ljude, ne šalju nam one najbolje. Donose drogu, kriminal, neki su silovatelji. Ima i dobrih ljudi, pretpostavljam”, izjavio je 2016. godine.

Kao predsjednik, Trump je imenovao troje sudija Vrhovnog suda koji su kasnije pomogli da se ukine federalna zaštita prava na abortus.

Početkom 2020. godine, bio je na testu zbog pandemije Covida. Omogućio je brzi razvoj vakcina koje su spasile živote, ali je sugerisao i da bi naučnici možda mogli da razmotre da li bi izbjeljivač ubijao virus.

Više od 9 miliona Amerikanaca bilo je zaraženo Covidom, a umrlo je više od 230.000 ljudi. Birači su na izborima 2020. Za predsjednika izabrali Joea Bidena.

Kada je sišao s vlasti, Trump se suočio sa mnogobrojnim optužnicama i prvi je bivši predsjednik koji je osuđen za krivično djelo.

Uprkos tome, nikada nije bio popularniji.

Prošle godine preživio je dva atentata i to je samo ojačalo njegovu vezu sa pristalicama.

„Bog ima plan za Trumpa. Poštedio ga je zbog nečega, sa razlogom – da bude 47. predsjednik SAD”, rekla je njegova pristalica Pam Smith.

Američka politika više neće biti ista sa Donaldom Trumpom u igri.

Čovjek koji je ko-autor knjige „Umjetnost povratka” sada je napravio jedan od najvećih povrataka u američkoj historiji i ponovo dolazi na vlast.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG