Najnovije
Lider republikanaca u Predstavničkom domu odbio da svjedoči u istrazi napada na Capitol
Lider republikanske manjine u Predstavničkom domu Kevin McCarthy odbacio je poziv da svjedoči tokom pretresa u istrazi o napadu na Capitol koju sprovodi odbor američkog Kongresa.
U objavi na društvenoj mreži Twitter, on odbio da se odazove pozivu odbora koji je označio nelegitimnim.
„Odbor ne sprovodi legitimnu istragu jer je predsjedavajuća Predstavničkom domu Nancy Pelosi odbacila da njegovi članovi budu republikanci koje sam predložio. Taj odbor nema nikakvu zakonodavnu svrhu. Njegov jedini cilj je da pokuša da nanese štetu svojim političkim protivnicima, u jednom danu ponašajući se kao tijelo političke kapanje Demokrata, a u drugom kao Sekretarijat za pravosuđe”, naveo je, između ostalog u saopštenju McCarthy.
Prethodno ga je kongresni odbor koji istražuje nasilni upad u Kongres 6. januara 2021. pozvao da dobrovoljno učestvuje u pretresu o napadu na sjedište američke zakonodavne vlasti.
U javnom pozivu od McCarthyja se traži da govori o nizu tema, uključujući razgovore sa bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom prije, tokom i poslije nasilja i upada u Capitol.
Kako javlja agencija Reuters, odbor istražuje i da li je McCarthyju Trump sugerisao šta bi u javnosti i istražiteljima trebalo da kaže o njihovim razgovorima na dan napada.
McCarthy i Trump sastali su se 28. januara 2021. u Palm Beachu u američkoj državi Florida.
Prethodno, istražna komisija je od još jednog Trumpovog saradnika Jima Jordana zatražila da otkrije detalje razgovora koje su vodili 6. januara 2021.
Jordan je odgovorio da neće sarađivati sa istragom, označivši je nelegitimnom.
Inače, odbor Predstavničkog doma nastoji da utvrdi ima li ovlaštenje da izdaje obavezujuće sudske pozive republikanskim članovima Kongresa kako bi ih naveo na saradnju sa tim tijelom u istrazi nasilnog upada u zdanje američkog Kongresa – u danu potvrde izborne pobede aktuelnog predsjednika Joea Bidena.
Pet žrtava, stotine povrijeđenih, više stotina privedenih i procijenjena šteta od million dolara na sjedištu američke zakonodavne vlasti – posljedica su nasilja dijela pristalica Donalda Trumpa usled neutemeljenih i nedokazanih tvrdnji o navodnoj krađi čija je posljedica bila, kako je tvrdio, izborni poraz bivšeg američkog predsjednika.
See all News Updates of the Day
Blinken najavio da će sa Izraelom pokrenuti pitanje zaštite humanitarnih lokacija
Izrael tvrdi da su šest humanitarnih radnika UN-a, od 18 ubijenih u školi u Gazi, bili pripadnici Hamasa. Američki državni sekretar Antony Blinken je rekao da će sa Izraelom, pokrenuti pitanje zaštite humanitarnih lokacija, istovremeno kritizirajući Hamas zbog "sakrivanja" na civilnim lokacijama.
Mnogo manje Amerikanaca studira u Kini, nego obrnuto. Zašto je to problematično?
S početkom nove školske godine neki učenici odlučuju studirati u inostranstvu radi dodira sa novom kulturom. Neki američki studenti studiraju u Kini, ali taj broj je mnogo manji od broja kineskih studenata koji pohađaju američke univerzitete. Zašto bi ova neravnoteža mogla biti problematična?
SAD: Uz pomoć tehnologije do manje bačene hrane
Prema podacima organizacije Feeding America, Amerikanci godišnje bace oko 41 milijardu kg hrane, što je oko 145 milijardi obroka. No, sada su na raspolaganju novi tehnološki načini da se osigura da mnogo više od te potencijalno propale hrane, stigne do onih kojima je potrebna.
Devet evropskih zemalja protestuje protiv obnavljanja misije MMF-a u Rusiji
Devet evropskih zemalja protestovalo je u petak protiv planova Međunarodnog monetarnog fonda da nastavi misije u Rusiji, rekavši da bi to naškodilo ugledu Fonda da nastavi dijalog sa zemljom koja je izvršila invaziju na drugu.
Nakon sveopšte invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022., MMF je prekinuo svoje godišnje konsultacije sa Rusijom, što zajmodavac sa sjedištem u Washingtonu radi za sve svoje članice.
2. septembra, ruski izvršni direktor MMF-a Aleksej Možin rekao je Reutersu da će Fond ponovo započeti onlane konsultacije 16. septembra i nastaviti sa posjetom delegacije MMF-a Moskvi radi sastanaka sa ruskim zvaničnicima do 1. oktobra.
"Željeli bismo izraziti naše snažno nezadovoljstvo takvim planovima MMF-a", rekli su ministri finansija Litvanije, Latvije, Estonije, Finske, Švedske, Islanda, Danske, Norveške i Poljske u pismu šefici MMF-a Kristalini Georgievoj, u koje je Reuters vidio.
Georgieva prisustvuje sastanku ministara finansija EU i centralnih bankara u Budimpešti i oni će je tamo pitati o planovima MMF-a, rekli su zvaničnici EU.
"Koje preporuke MMF želi dati Rusiji na kraju konsultacija? Kako bolje voditi ratnu ekonomiju?" rekao je jedan visoki zvaničnik eurozone.
U pismu se navodi da Rusija kao zemlja agresor ne bi trebalo da koristi savjete MMF-a i napominje da bi, ako MMF ispuni svoje planove, to umanjilo spremnost zemalja donatora da podrže Ukrajinu kroz inicijative MMF-a, jer bi to narušilo povjerenje u MMF-u.
"Donatori mogu izabrati druge institucije poput Svjetske banke ili Evropske banke za obnovu i razvoj", rekao je visoki zvaničnik.
U pismu se također navodi da će svi podaci koje Rusija dostavi MMF-u biti cenzurirani kako bi se pokazalo da ekonomija zemlje navodno dobro posluje i da se opire zapadnim sankcijama, zbog čega je procjena MMF-a netačna.
Moskva bi takođe koristila misiju u sopstvene propagandne svrhe i to bi narušilo reputaciju MMF-a, navodi se u saopštenju.
"Stoga pozivamo MMF da ne nastavlja saradnju sa Rusijom i da ostane privržen ciljevima i principima Povelje UN-a", saopćilo je devet zemalja.
"Pozivamo sve međunarodne finansijske institucije, uključujući MMF i njegov menadžment, da se nastave suzdržavati od aktivnosti koje uključuju državu agresora i da ne nastavljaju dijalog sve dok Rusija nastavlja svoj agresijski rat protiv Ukrajine", navodi se u pismu.
MMF je u četvrtak saopštio da je njegova planirana posjeta Rusiji u skladu s njegovim redovnim obavezama, kao i obavezama Rusije kao zemlje članice.
Posljednja godišnja misija MMF-a posjetila je Rusiju u novembru 2019., prije početka pandemije COVID-a. Od početka ruskog rata u Ukrajini nije bilo misije MMF-a u Rusiji.
Mnoge zapadne zemlje su iznijele mogućnost izbacivanja Rusije iz MMF-a nakon invazije na Ukrajinu, ali to se pokazalo teškim zbog nevoljkosti drugih članica s velikim glasačkim kvotama, poput Kine i Indije.
Rusija proizvodi kamikaza dron sa kineskim motorom i dijelovima
Rusija je prošle godine počela proizvoditi novi napadački dron dugog dometa pod nazivom Garpiya-A1 koristeći kineske motore i dijelove, koje je upotrijebila u ratu u Ukrajini, prema dva izvora iz europske obavještajne agencije i dokumentima koje je vidio Reuters.
Obavještajni podaci – koji su uključivali ugovor o proizvodnji za novi dron, prepisku kompanije o proizvodnom procesu i finansijske dokumente – pokazali su da je IEMZ Kupol, podružnica ruskog državnog proizvođača oružja Almaz-Antey, proizvela više od 2.500 Garpija od jula 2023. do jul 2024.
Ranije nije prijavljeno postojanje novog ruskog drona koji koristi kinesku tehnologiju. IEMZ Kupol i Almaz-Antey nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Dva obavještajna izvora rekla su da je Garpiya, što na ruskom znači Harpija, raspoređena protiv vojnih i civilnih ciljeva u Ukrajini, uzrokujući štetu na kritičnoj infrastrukturi, kao i civilne i vojne žrtve.
Oni su sa Reutersom podijelili ono što su rekli da su slike olupine Garpiya iz Ukrajine, ne navodeći dalje detalje. Reuters je pronašao informacije koje potvrđuju ovaj zaključak, ali nije mogao samostalno potvrditi slike.
Izvori su tražili da se ne identifikuju ni oni ni njihova agencija zbog osjetljivosti informacija. Također su tražili da se određeni detalji, kao što su datumi, vezani za dokumente, zadrže.
Samuel Bendett, pomoćni viši saradnik u Centru za novu američku sigurnost, istraživačkom centru sa sjedištem u Washingtonu DC, rekao je za Reuters da će Garpiya, ako bude potvrđeno, označiti odmak od oslanjanja Rusije na iranske dizajne bespilotnih letjelica dugog dometa.
"Ako se to dogodi, to bi moglo ukazivati na to da se Rusija sada može više osloniti na domaći razvoj, kao i, očito, na Kinu, budući da obje strane u ovom ratu zavise od mnogih kineskih komponenti za proizvodnju dronova", rekao je.
Iran, koji nije komentirao ovu priču, isporučio je više od hiljadu dronova Shahed "kamikaze" Rusiji od početka invazije u februaru 2022. godine, rekao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskyy u maju prošle godine.
Korišteni su za iscrpljivanje ukrajinske protuzračne odbrane i pogađanje infrastrukture daleko od linija fronta. Iran je više puta negirao slanje dronova Rusiji za upotrebu u Ukrajini.
Rusko ministarstvo odbrane nije odgovorilo na zahtjev za komentar ove priče. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova navelo je u izjavi za Reuters da Peking strogo kontrolira izvoz predmeta potencijalne vojne primjene, uključujući dronove.
"Što se tiče ukrajinske krize, Kina je uvijek bila posvećena promoviranju mirovnih pregovora i političkog rješenja", navodi se u saopštenju. Dodaje se da nema međunarodnih ograničenja u trgovini Kine sa Rusijom.
NATO APEL
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je prošle sedmice Kinu da prestane podržavati ruski rat u Ukrajini i rekao da je pomoć Pekinga značajan faktor u nastavku sukoba.
Garpiya "uvelike podsjeća na Shahed", ali ima nekoliko karakterističnih karakteristika, uključujući jedinstveno peraje na vijcima i motore Limbach L-550 E, navodi evropska agencija u izjavi za Reuters. Motor, koji je prvobitno dizajnirala i proizvela njemačka kompanija, sada u Kini proizvodi lokalna firma Xiamen Limbach. Kompanija nije odgovorila na zahtjev za komentar.
Reuters je pregledao ugovor vrijedan više od milijardu rubalja (10 miliona eura) potpisan u prvom kvartalu 2023. između ruskog ministarstva odbrane i Kupola za razvoj fabrike za proizvodnju dronova.
Obavještajni izvori su rekli da se bivša fabrika cementa u Iževsku, Republika Udmurt, u zapadnoj Rusiji – koju je Kupol kupio 2020. – koristi za proizvodnju dronova.
Koristeći video zapis ruskog pogona za proizvodnju bespilotnih letjelica, objavljen u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram, Reuters je uspio identificirati lokaciju kao tvornicu u Iževsku po boji i dizajnu greda zgrade i internoj arhitekturi koja je odgovarala slikama. Lokacija slika mogla se provjeriti iz obližnjih zgrada, puteva i drveća koji su odgovarali prikazima ulica i satelitskim snimcima.
Prototip Garpiya lansiran je u prvoj polovini 2023. godine, pokazuju komunikacije kompanije. Proizvodnja je dostigla nekoliko stotina u drugoj polovini 2023. i više nego se udvostručila na oko 2.000 u prvoj polovini 2024. godine, saopštila je agencija.
Bendett, analitičar odbrane, rekao je da bi 2.500 dronova godišnje predstavljalo značajan dio ruske proizvodnje. Glavni ukrajinski vojni komandant Oleksandr Sirski rekao je prošlog mjeseca da je Rusija ispalila skoro 14.000 udarnih dronova otkako je izvršila invaziju u februaru 2022., uključujući iranski Shahed, kao i bespilotne letjelice Geran-2 i Lancet ruske proizvodnje.
Korporativni dokumenti iz drugog kvartala 2023. godine, koje je pregledao Reuters, pokazuju da je dobavljač TSK Vektor nabavljao dijelove od kineskih kompanija za montažu na lokaciji Kupol; 800 kineskih motora također je trebalo biti isporučeno u novu tvornicu gdje je proizvodna linija trebala biti gotova do kraja kvartala.TSK Vektor nije odgovorio na upit za komentar.
Evropska obavještajna služba je u saopćenju navela da je zabrinuta što kineske kompanije nastavljaju da obezbjeđuju komponente koje su omogućile rusku proizvodnju velikih dronova kamikaza. „Izvoz osnovnih komponenti u Rusiju treba da se zaustavi“, navodi se u saopštenju.
SJEDINJENE DRŽAVE ZABRINUTE
Washington je više puta upozoravao Peking zbog njegove podrške ruskoj odbrambenoj industriji. Uveo je stotine sankcija s ciljem da se ograniči sposobnost Moskve da koristi određene tehnologije u vojne svrhe.
State Department i Bijela kuća nisu odgovorili na zahtjev za komentar ove priče.
U julu je Kina rekla da će pooštriti pravila izvoza dronova počevši od 1. septembra. Peking je rekao da su američke sankcije kineskim entitetima zbog rata u Ukrajini "nezakonite i jednostrane".
Garpiya ima težinu pri polijetanju manju od 300 kilograma i maksimalni domet od 1.500 kilometara, navodi se u proizvodnom ugovoru između Kupola i ruskog ministarstva odbrane – otprilike slično iranskim dronovima Shahed-136 koje je Moskva intenzivno koristila u Ukrajini.
Washington Post je u avgustu objavio da Rusija ima za cilj da poveća proizvodnju domaće verzije Shahed-136, poznate kao Geran-2, u fabrici u posebnoj ekonomskoj zoni Alabuga, u Tatarstanu. Ukrajina je u aprilu saopštila da je izvela napad dronom na fabriku za proizvodnju dronova u Alabugi.
Treći dokument koji je pregledao Reuters - ažuriranje statusa isporuke između posrednika TSK Vektor i proizvođača Kupol, datirano u prvom tromjesečju 2024. - detaljno opisuje narudžbu za 100 osovina, karburatora i drugih dijelova motora Limbach koje su isporučile dvije druge kineske kompanije: Juhang Aviation Technology i Redlepus Vector Industries, obje sa sjedištem u Shenzhenu.
Juhang, koji je stavljen pod britanske sankcije u februaru i američke sankcije u maju zbog toga što je Rusiji dao opremu za bespilotne letjelice, i Redlepus nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Carinski podaci, dobijeni od komercijalnog dobavljača koji bilježi i prikuplja informacije, pokazali su da je TSK Vektor od aprila 2022. do decembra 2023. uvezao robu od kineske Juhang Aviation Technology u iznosu od 36,3 miliona dolara, a od Redlepus TSK Vector Industrial Shenzhen Co Ltd 6,2 miliona dolara.
Prema carinskim dokumentima roba je uključivala avionske motore, tranzistori, elektronske module, konektore, utikače i utičnice, rezervne dijelove i komponente većinom označene kao "za opću civilnu namjenu", "za opću industrijsku namjenu".