Izdvojeno
25 godina od genocida u Srebrenici: Ukopani posmrtni ostaci devet žrtava
Na 25. godišnjicu genocida u Srebrenici, u kojem je ubijeno više od 8.000 muškaraca i dječaka, klanjana je dženaza i obavljen ukop posmrtnih ostataka devet žrtava u Memorijalnom centru Potočari.
Salko Ibišević je najmlađa žrtva koja je ukopana ovog 11. jula. Radio Slobodna Evropa piše da su dijelovi Salkinog tijela pronađeni 2011. godine u grobnici Liplju kod Zvornika.
„Od tada do danas njegovo tijelo je bilo u Komemorativnom centru u Tuzli. Supruga i ja smo odlučili da ukopamo nekompletno tijelo, da znam gdje da dođem”, kaže za Radio Slobodna Evropa otac Ahmo Ibišević.
On traga i za tijelom mlađeg sina.
U Memorijalnom centru Potočari ukopane su 6.652 žrtve genocida.
Zbog koronavirusa, strani zvaničnici nisu u prilici doći u Srebrenicu, ali su na komemoraciji puštene njihove video poruke.
Američki državni sekretar Mike Pompeo u poruci posvećenoj 25. godišnjici genocida u Srebrenici kaže da Sjedinjene Države neće zaboraviti tragediju i Srebrenici i „dijelimo tugu sa porodicama koje svih ovih godina traže pravdu za 8.000 nevinih izgubljenih života”.
„Samo su imena nekolicine mjesta u novijoj historiji bolno urezana u vrijeme, a jedno od njih je Srebrenica – mjesto najgoreg masakra u Evropi od Drugog svjetskog rata. Sjedinjene Države su se obavezale da nikada neće zaboraviti tu tragediju”, rekao je Pompeo.
Pompeo je naveo da je stasala cijela jedna generacija od tog strašnog dana.
„Oni među nama, koji se sjećaju dešavanja prije četvrt vijeka, imaju obavezu graditi mirniju i prosperitetniju budućnost u demokratiji za ovu generaciju. Izgradimo budućnost koja će biti dobra za sve narode bez obzira na rasu i religiju i ujediniti nas sa zajedničkim vrijednostima utemeljenim na pravima pojedinaca. Učinimo da ta budućnost, u kojoj će se grozne lekcije iz Srebrenice pamtiti i nikada ponoviti, bude svjetlija”, kaže Pompeo.
Danas, kaže Pompeo, Sjedinjene Države su posvećene tom cilju, zajedno sa partnerima u Bosni i Hercegovini i svijetu.
Bivši američki predsjednik Bill Clinton u video poruci je rekao kako mu je bila čast da 2003. godine posjeti Memorijalni centar Potočari i da ponovo dođe prije pet godina,
Bivši američki predsjednik je naveo da je 11. juli uznemirujući podsjetnik „na užasnu cijenu svima nama kada zaboravimo na svoju čovječnost”.
Sada je, kaže Clinton, najvažnije nego ikada „da se sjetimo da u Bosni i Hercegovni i širom svijeta istinska demokratija zahtijeva stvarnu posvećenost inkluzivnom društvu, uključujući zajedničko odlučivanje i posvećenost vladavini prava, utvrđivanju teške istine u prošlosti kako bismo mogli graditi drugačiju budućnost”.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko kaže da se „nažalost suočavamo sa prekrajanjem povijesnih činjenica, relativiziranjem zločina, pa čak i glorificiranjem osuđenih ratnih zločinaca”. Inzko pozvao je sve političare da se donese Zakon o zabrani negiranja genocida.
Među zvaničnicima koji su uputili vidio poruku je i predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kao i princ Charles.
Hamdija Fejzić, zamjenik načelnika Srebrenice i predsjednik Organizacionog odbora, poslao je poruku iz Potočara cijelom svijetu.
„Niste nas zaštitili od genocida u julu 1995. godine. Šta danas činite da nas zaštitite od posljednje faze genocida – od negiranja genocida. Zaštitite nas, učinite to i ublažite našu bol”, rekao je Fejzić.
Sve snimljene video poruke možete pogledati na YouTube kanalu Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari.
Tokom jučerašnjeg dana u Srebrenicu su počeli stizati učesnici Marša mira, trasom kojom su Srebreničani prolazili 1995. godine.
Zbog pandemije promijenjen je i format komemoracije u Fabrici akumulatora u Potočarima. Prema najavi organizatora, komemoraciji će prisustovati oko 100 osoba podijeljenih u dvije grupe i uz fizičku distancu. Obraćanje stranih zvaničnika organizovano je putem snimljenih video poruka.
Komemoraciji je prisustvovao i ambasador Sjedinjenih Država u Bosni i Hercegovini Eric Nelson, koji je jučer uputio video poruku posvećenu 25. godišnjici genocida u Srebrenici.
Američka ambasada u Bosni i Hercegovini danas je na društvenim mrežama objavila i video posvećen 25. godišnjici genocida u Srebrenici.
Od prošle godišnjice nisu izricane presude vezane za genocid u Srebrenici, primjećuju novinari BIRN-a BiH. Do sada, prema podacima BIRN-a BiH, osuđeno je 47 osoba na više 700 godina zatvora za genocid. Četiri kazne doživotnog zatvora.
Masovna pogubljenja su uslijedila nakon ulaska komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratka Mladića u Srebrenicu 11. jula 1995. godine.
Žene i djeca su autobusima prevezeni na teritoriju koju je kontrolisala Armija BiH, dok su muškarci i dječaci zarobljavani te potom strijeljani i skrivani u masovne grobnice. Još uvijek nije pronađeno oko 1.000 ubijenih Srebreničana.
Mladić je prvostepenom presudom iz 2017. godine osuđen na kaznu doživotnog zatvora za genocid u Srebrenici i druge zločine u BiH. Koronavirus je prolongiralo iznošenje žalbi na presudu Mladiću i samim tim izricanje pravosnažne presude.
See all News Updates of the Day
Sirijski pobunjenici izabrali privremenog premijera, Izrael bombarduje dijelove Sirije
Pobunjenici koji su zbacili predsjednika Bashara al-Assada i sada vladaju Sirijom imenovali su privremenog šefa vlade koji će upravljati zemljom do 1. marta.
Kako je saopšteno, Mohammad al-Bashir je novi premijer Sirije. On je na Telegram nalogu državne televizije saopštio da mu je generalna komanda povjerila zadatak da "vodi prelaznu vladu do 1. marta".
Assad je pobjegao iz Sirije kada su pobunjenici, koje predvode islamisti, upali u prijestolnicu Damask u nedjelju, čime je okončano pet decenija brutalne uprave Assadove porodice.
Abu Mohamed al-Golani, islamistički lider koji je predvodio ofanzivu u kojoj je zbačen Assad, najavio je razgovore o prenosu vlasti i obećao da će visoki zvaničnici odgovorni za mučenja i ratne zločine odgovarati pred sudom.
Njegova grupa, Hayat Tahrir al-Sham ima korijene u sirijskom ogranku Al Qaide i mnoge zapadne vlade je označavaju terorističkom organizacijom, iako je njena retorika posljednjih godina bila više umjerena.
Izaslanik UN-a za Siriju rekao je da grupe koje su primorale Assada na bjekstvo moraju da svoje "dobre poruke" pretvore u djela, na terenu.
"Uputili su poruke jedinstva i inkluzivnosti", rekao je Geir Pedersen, dodajući da su u Alepu i Hami "također viđene ohrabrujuće stvari na terenu".
Međutim, "ono što ne želimo da vidimo, naravno, je da dobra saopštenja i ono što na početku viđamo na terenu ne bude praćeno u praksi narednih dana i nedjelja", istakao je predstavnik UN-a.
Za to vrijeme, Izrael je sproveo seriju teških vazdušnih udara širom Sirije dok njegovi vojnici napreduju na sirijskoj teritoriji, saopštila je sirijska opoziciona grupa za praćenje rata. Izrael demantuje da njegove snage napreduju ka Damasku.
Saudijska Arabija i Egipat su osudili izraelski upad u tampon zonu u Siriji, koja je uspostavljena poslije rata na Bliskom istoku 1973, kao i seriju vazdušnih udara koje je Izrael izvršio poslije smjene predsjednika Bashara al-Assada. Izrael tvrdi da je taj potez privremen i preduzet da bi se spriječili prekogranični napadi poslije povlačenja sirijskih vojnika.
Izrealski ministar odbrane Israel Katz izjavio je u utorak da je zajedno sa premijerom Benjaminom Netanyahuom dao nalog vojsci da formira zonu bez oružja na jugu Sirije poslije smjene Bashara al-Assada.
"Zajedno sa premijerom, dao sam upustvo IDF-u da uspostavi sterilnu zonu odbrane, bez oružja i terorističke pretnje, na jugu Sirije, bez trajnog izraelskog prisustva", rekao je Katz tokom posjete mornaričkoj bazi u sjevernom gradu Haifa.
Rekao je da je to naređenje dato da bi se "spriječilo uspostavljanje i organizovanje terorizma u Siriji".
Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da je milion Sirijaca raseljeno od početka pobunjeničke ofanzive.
Kremlj: Rat u Ukrajini će trajati sve do ispunjenja Putinovih ciljeva
Kremlj je u utorak saopštio da će se rat u Ukrajini nastaviti sve dok se vojnim akcijom ili pregovorima ne ostvare ciljevi koje je postavio predsjednik Vladimir Putin.
Putin je zatražio da Ukrajina odustane od svoje ambicije da se pridruži NATO-u i da se potpuno povuče iz četiri regiona zemlje za koje je Rusija tvrdila da su svoje - uslove koje je Kijev odbacio kao jednake predaji.
"Specijalna vojna operacija će se završiti kada se ostvare svi ciljevi koje su postavili predsjednik i vrhovni komandant", rekao je novinarima portparol Kremlja Dmitrij Peskov, koristeći izraz Moskve za sukob.
"Ovi ciljevi se mogu postići kao rezultat specijalne vojne operacije ili kao rezultat relevantnih pregovora."
Peskov je rekao da se trenutno ne vode razgovori između Moskve i Kijeva jer "ukrajinska strana odbija bilo kakve pregovore".
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenski u ponedjeljak je iznio argumente za diplomatsko rješenje rata i iznio ideju o raspoređivanju stranih trupa u Ukrajini dok se ona ne pridruži NATO-u.
Zelenski kaže da je neophodna „odlučnost” da se okonča rat
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u utorak da „samo odlučnost” može okončati ruski rat u Ukrajini i donijeti trajni mir.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je u utorak da „samo odlučnost” može okončati ruski rat u Ukrajini i donijeti trajni mir.
Nekoliko dana nakon razgovora s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i novoizabranim predsjednikom SAD Donaldom Trumpom, Zelenski je rekao da je zajednički rad na okončanju rata glavni prioritet, te je izrazio zahvalnost Trumpu „za njegovu snažnu odlučnost da ovaj rat dovede do poštenog kraja”.
Ukrajinski lider je dalje rekao da je Trumpu rekao da se ruski predsjednik Vladimir Putin „boji samo njega, a možda i Kine”.
„Znamo da Amerika ima kapacitet da postigne izvanredne stvari - stvari koje drugi nisu mogli postići”, objavio je Zelenski na X. „Da bismo uspjeli okončati ovaj rat, potrebno nam je jedinstvo - jedinstvo Amerike, Evrope i svih u svijetu koji cijeni sigurnost – kao i jake pozicije i garancije za mir.”
Komentari Zelenskog dolaze usred pitanja o nivou američke podrške Ukrajini dok američko vodstvo prelazi iz administracije predsjednika Joea Bidena na novi Trumpov mandat sljedećeg mjeseca.
Sjedinjene Države pod Bidenom su predvodile napore da se organiziraju milijarde dolara vojne pomoći Ukrajini, uključujući municiju i protuzračnu odbranu od ruskih napada.
Trump je nakon sastanka u nedjelju rekao da bi trebalo odmah doći do prekida vatre u Ukrajini i početka pregovora između Ukrajine i Rusije.
Neke informacije dolaze od AP-a, AFP-a i Reutersa.
SAD zabrinute zbog pukotina i podjela dok Sirija pokušava da započne obnovu
Američke diplomate i vojni zvaničnici intenzivirali su kontakte sa grupama koje žele da iscrtaju novi kurs za Siriju, kao i sa susjedima Sirije, u nastojanju da osiguraju da pad režima bivšeg predsjednika Bashara al-Assada ne ustupi mesto nestabilnijoj i opasnoj budućnost.
Brojni ključni sastanci održani su u ponedjeljak u Jordanu, gdje su visoki američki predstavnici i diplomatski zvaničnici održali konsultacije sa svojim jordanskim kolegama nakon sličnih sastanaka dan ranije u Dohi, u Kataru.
I američki državni sekretar Antony Blinken rekao je da se radi na dodatnim diplomatskim misijama.
"Viši zvaničnici ovog odjeljenja prolaze regionom dok razgovaramo, radeći sa kolegama na tome kako Sjedinjene Države mogu da pomognu u podršci sirijskom narodu dok odlučuje o sopstvenom putu za budućnost", rekao je Blinken publici u State Departmentu u ponedjeljak.
"Ovaj trenutak predstavlja historijsku priliku, ali nosi i značajne rizike", rekao je on. "Historija pokazuje koliko brzo trenuci koji obećavaju mogu prerasti u sukob i nasilje."
Kao dokaz da su SAD zabrinute, komandant Centralne komande SAD, koja nadgleda američke snage na Bliskom istoku, također je bio angažovan sa saveznicima u regionu.
General Michael "Erik" Kurilla sastao se u Amanu sa general-majorom Yousefom Al-Hunaitijem, predsjedavajućim združenog generalštaba Jordana. Američki CentCom je saopštio da je Kurilla obećao podršku SAD Jordanu ukoliko se situacija u Siriji pogorša.
I drugi zvaničnici SAD su u ponedjeljak također naglasili potrebu za mirnom i uređenom tranzicijom u Siriji.
"Želimo da budemo sigurni da su naši saveznici sigurni i bezbjedni", rekao je zamjenik ambasadora u Ujedinjenim nacijama Robert Wood novinarima u sedištu UN u New Yorku.
"Želimo da budemo sigurni da neće doći do humanitarne katastrofe", rekao je Wood. "Dakle, mi ćemo raditi u narednim danima i nedjeljama da pokušamo da osiguramo da se sve te stvari dogode."
Ali zvaničnici State Departmenta i Pentagona upozoravaju da postoji dovoljno razloga za zabrinutost da bi se nade u bolju budućnost sirijskog naroda mogle raspasti, a razlike da dovedu do novih talasa nasilja, pa čak i novih migracija iz Sirije.
Oni kažu da, iako reči i akcije sirijskih pobunjeničkih lidera, uključujući Abu Mohammeda al-Golanija iz Hayat Tahrir al-Shama, izgledaju obećavajuće. Obećanja za formiranje nove, inkluzivne vlade će biti testirana ako tenzije između rivalskih grupa nastave da tinjaju ili eskaliraju.
Zvaničnici State Departmenta rekli su da Hayat Tahrir al-Sham, grupa koju su SAD označile kao terorističku, a koja je nastala iz sirijske podružnice terorističke grupe Al Qaide prije nego što je prekinula veze sa njom, tek treba da pokaže da zaslužuje da joj se ukloni oznaka terorizma.
Isto tako, postoji zabrinutost zbog terorističke grupe Islamska država (ISIS), koja komanduje sa između 2.500 i 5.000 boraca širom Sirije i Iraka, a koja posljednjih mjeseci jača.
"ISIS će pokušati da iskoristi ovaj period da ponovo uspostavi svoje sposobnosti, da stvori utočišta", rekao je Blinken u ponedjeljak, koristeći akronim za terorističku grupu, također poznatu kao IS, ISIL ili DAEŠ. "Odlučni smo da to ne dozvolimo."
Saveznici SAD na terenu u Siriji, međutim, upozoravaju da je Islamska dražva već počela da pojačava svoje napade, nastojeći da iskoristi kolaps snaga sirijskog režima tokom prošle nedjelje.
"Zabrinuti smo", rekao je za Glas Amerike američki predstavnik za političko krilo Sirijskih demokratskih snaga (SDF), snaga koje SAD podržavaju i koje predvode Kurdi, ukazujući na porast broja napada širom sjeveroistočne Sirije.
"Oni gađaju naše unutrašnje bezbjednosne snage", rekla je predstavnica Sirijskog demokratskog saveta (SDC) Sinam Mohamad, ističući napore spavajućih ćelija ISIS-a na mjestima kao što su Raka, Deir el-Zur, pa čak i Hasaka, gdje se nalazi jedan od zatvora pod kontrolom SDF-a u kojima se nalaze hiljade boraca ISIS-a zarobljenih nakon pada samoproglašenog kalifata te terorističke grupe 2019.
Ona je također upozorila na pojačanu aktivnost i nove pokušaje bjekstva iz Al-Hola, kampa za raseljena lica u kojem se nalaze desetine hiljada supruga i drugih članova porodica pripadnika ISIS-a, među kojima su i mnoga djeca.
Mohammad hvali američke snage za pružanje podrške SDF-u, ali je kaže da postoje naznake dodatnih aktivnosti ISIS-a u oblastima koje su napustile snage sirijskog režima zajedno sa svojim ruskim i iranskim saveznicima.
Vojni zvaničnici SAD se nadaju da će serija vazdušnih udara, izvedenih u nedjelju na pet lokacija širom centralne Sirije, pomoći da se ublaži prijetnja.
Udari su "način da se svakako spriječi (ISIS) da iskoristi dinamiku unutar Sirije i trenutnu situaciju", rekla je portparolka Pentagona Sabrina Sing,h na brifingu za novinare u Pentagonu u ponedjeljak.
Ali zvaničnici SAD za borbu protiv terorizma već dugo upozoravaju da je Islamska država sposobna da demonstrira i strpljenje, i otpornost, i da je dobro svjesna vrsta pukotina koje još uvijek mogu poslužiti za zbacivanje tranzicione vlade u Siriji.
I možda nigdje te tenzije trenutno nisu tako opipljive kao na sjeveroistoku Sirije, gde su izbile borbe između kurdskih milicija i Sirijske nacionalne armije (SNA), koalicije milicija koje podržava Turska.
Turska je branila različite napore za napad na SDF, tvrdeći da te snage predvode borci Jedinica za zaštitu naroda (YPG) - formacije koja ogranak Kurdistanske radničke partije (PKK) sa sedištem u Siriji, koju i Ankara, i Washington smatraju za terorističku organizacija.
Sirijski demokratski savjet (SDC) i Sirijske demokratske snage (SDF) zauzvrat su optužile Sirijsku nacionalnu armiju za napad na civile u Manbiju i drugim obližnjim oblastima.
"Sjedinjene Države sada pokušavaju da zaustave ovo", rekla je Mohammad iz SDC-a za Glas Amerike.
"Postoje neki pregovori", rekla je ona. "Nadamo se da oni [SAD] mogu uspjeti u tome."
State Department je u ponedjeljak saopštio da je bio jasan u komunikaciji sa obje strane, ponavljajući upozorenja SDF-a da bi sukobi koji su u toku mogli da naškode sposobnosti snaga koje SAD podržavaju da obuzdaju Islamsku državu.
"Ne želimo da vidimo eskalaciju", rekao je portparol Matthew Miller o sukobima između kurdskih grupa i SNA. "Ne želimo da vidimo da neko iskoristi ovaj period nestabilnosti da pokuša i unaprijedi sopstvenu poziciju".
Nike Ching, Margaret Besheer i Carla Babb dale su doprinos pisanju ovog izvještaja.
Analitičari za Glas Amerike: Turska pobjednik, Rusija i Iran gubitnici u Siriji
Građanski rat, koji u Siriji traje od 2011. godine, dobio je novu dimenziju svrgavanjem režima Bashara el-Assada.
Kada su naoružane pobunjeničke grupe koje podržava Hayat Tahrir al-Sham (HTS) ušle u Damask, Assad je napustio sirijsku prijestolnicu, a potom je iz Rusije stigla potvrda da su Assad i njegova porodica stigli u Moskvu.
Izvori iz vojske i eksperti koji su govorili za Turski servis Glasa Amerike ocijenili su da je najveći pobjednik ovakvog razvoja događaja Turska, a najveći gubitnici su Iran i Rusija. Međutim, dodaju da će biti odlučujuće kako dalje budu napredovali pregovori između HTS-a i Turske, posebno u vezi sa kurdskim pitanjem.
Analitičari objašnjavaju i zašto se situacija u Siriji ovako razvila baš u ovom trenutku - prema njihovom mišljenju, Assad je oslabio jer su oslabili Hezbollah, Iran i Rusija koji ga podržavaju. Rusija je u potpunosti fokusirana na Ukrajinu, a Izrael je oslabio Iran i Hezbollah. HTS, koji se dugo pripremao, smatrao je da je ovo pravi trenutak za napad.
Odgovarajući na pitanja Turskog servisa Glasa Amerike o razvoju događaja, general Dominique Trinquand, bivši šef francuske misije NATO-a i bivši savetnik za odbranu predsjednika Emmanuela Macrona, među onima je koji smatraju da je Assadovo svrgavanje „potpuno preraspodijelilo karte” u regionu.
„Najveći pobjednik s krajem Assadovog režima je prvenstveno sirijski narod. I naravno, Turska odmah potom. Jer Turska je u pobjedničkoj poziciji kao zemlja koja stoji iza HTS-a i može da kontroliše ono što se dešava u Siriji. Najveći gubitnici su Rusija i Iran, koji podržavaju ovaj režim. Rusija je došla do kraja svojih kapaciteta. Nagovijestila je da je spremna na pregovore oko Ukrajine, to ukazuje da je u teškoj situaciji”, rekao je on.
Isto mišljenje iznosi i potpredsjednik francuskog Međunarodnog instituta za strateške studije (IRIS) i stručnjak za Bliski istok i Tursku Didier Billion.
„Historija još nije napisana, ali Turska je na strani pobjednika”, rekao je on.
S druge strane, stručnjaci podvlače da je Assad preduzeo korake koji razočaravaju čak i one koji ga podržavaju i da nije preduzeo mere da ekonomski oživi zemlju.
General Trinquand naglašava da je Izrael i kratkoročni pobjednik zato što „Iran više ne može da podržava Hezbollah preko Sirije”.
„Kažem u kratkom roku, jer je neophodno vidjeti razvoj događaja i kakvu će politiku nova sirijska vlada voditi prema Izraelu”, ističe on.
Billion je ističe da je Assad na sebe navukao veliki gnjev, jer je „odbacio zahtjeve režima UAE i Saudijske Arabije da spriječi trgovinu drogom”.
„Nije prihvatio ponudu Turske za sastanak. Ostavio je Hezbollah da se sam nosi sa nedavnim sukobima. Dakle, nikoga nije ostavio oko sebe”, objašnjava on.
Zašto je Turska najveći pobjednik?
Kada je riječ o pitanju zašto je Turska na pobjedničkoj strani, general Trinquand je objasnio da su „pobunjenici u Idlibu pod uticajem Turske, a Rusija i Turska su se dogovorile da ih razoružaju tokom procesa iz Astane”.
„U interesu Turske je da Assad padne. Ali sada je veoma važno šta će Turska uraditi sa ovom pobjedom. Jer kurdsko pitanje dolazi na red. I ovaj problem se nije mogao riješiti. Mislim da će nezavisna Sirija, vlada HTS-a i Turska pregovarati o smanjenju kapaciteta kurdske milicije u Siriji, Jedinice narodne odbrane (YPG), da stvara probleme Turskoj”, rekao je on.
Profesor Bislion ističe da je Turska u stalnom kontaktu sa HTS-om i Golanijem preko vojnih snaga koje podržava u Idlibu. Ali, kako objašnjava, snage pod turskim utjecajem nisu se borile u istom regionu kao HTS, i Turska je praktično „dozvolila operaciju HTS-a, ali da o njoj nije odlučivala”.
Billion dodaje da je još jedna važna tačka za Tursku da obezbijedi povratak imigranata u „što većem broju”. Smatra da snage HTS treba da budu veoma oprezne i da „slijede umjereniju liniju koja uključuje sve”, i da treba da ih finansijski podrže Saudijska Arabija i UAE.
Procjenjuje da će biti potrebno najmanje 10 godina da se Sirija vrati u normalu.
Kakve su reakcije iz Evrope i zemalja Zaliva
Evropska unija je preko svoje visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kallas izrazila „zadovoljstvo zbog pada Assada” i navela da „za sada pažljivo prate događaje”.
Ocjenjujući razvoj događaja iz evropske perspektive, general Trinquand navodi da se Islamska država koja je prijetila Evropi - raspala, i da ostaje da se vidi kakve će korake preduzeti nove snage.
Trinquand tvrdi da su HTS-ove „prve poruke hrišćanskoj manjini i pozivi da se sve grupe u Siriji uključe u tranzicioni period dobar početak”. Podvlačeći da su ove poruke pozitivno primljene u zapadnim centrima, on zaključuje da će Francuska i Evropa pomno pratiti prelazni period.
Billion, s druge strane, ističe da niko ne zna „u šta će se Sirija zaista razviti” i da Evropa za sada može „davati oprezne izjave koje se raduju odlasku Assada”.
Pored Turske, Irana i Rusije, također je važno pitanje kakav će stav u ovom procesu zauzeti zemlje Zaliva, posebno Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su važni akteri u regionu.
Francuski stručnjak ističe da bi zalivske zemlje mogle imati važnu ulogu u novoj eri u Siriji. Billion kaže da se za vraćanje stabilnosti u zemlji mora pružiti finansijska pomoć siromašnom sirijskom narodu, a da su dva važna aktera u regionu koja to mogu učiniti Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.