Linkovi

Evropa nastoji isporučiti tenkove u "ključnom" trenutku za rat u Ukrajini


Njemački tenk Leopard 2.
Njemački tenk Leopard 2.

Njemačka i njeni evropski saveznici planiraju poslati oko 80 tenkova Leopard 2 u Ukrajinu u narednim sedmicama, navodi Berlin, koji je ove sedmice najavio promjenu politike nakon intenzivnog pritiska Kijeva i njegovih zapadnih partnera.

Leopard 2 se smatra jednim od najmoćnijih tenkova na svijetu i vrlo je pogodan za sukob u Ukrajini.

Britanija i Sjedinjene Države također šalju desetine svojih glavnih borbenih tenkova. Odluka označava značajan korak u isporuci zapadnog oružja Ukrajini, a NATO smatra da dolazi ključnim momentom u ratu - onom koji također uvlači zapadne nacije dublje u sukob.

Isporuka u martu

Njemačka ne samo da planira poslati 14 tenkova, već je također dozvolila saveznicima da pošalju svoje tenkove njemačke proizvodnje Leopard. Njemački ministar odbrane Boris Pistorius rekao je da bi tenkovi trebali biti isporučeni do kraja marta.

"Moj primarni zadatak sada je da uđem u pregovore sa odbrambenom industrijom s ciljem značajnog ubrzanja vremena nabavke", rekao je Pistorius u četvrtak tokom posjete vojnom kampu za obuku. "Ako pogledate municiju, tu je i pitanje količine. (...) Također ću održati početne razgovore sa industrijom oružja o ovom pitanju, vjerovatno već sljedeće sedmice", dodao je on.

Poljska, Španija, Norveška i Finska su rekle da su spremne da pošalju tenkove Leopard 2. Kanada je u četvrtak objavila da će poslati četiri tenka u Kijev.

Njemačka je u srijedu saopštila da bi ukupan broj trebao iznositi dva bataljona, odnosno oko 80 vozila.

Vrijeme i strategija

Uz to, Ukrajina će dobiti 14 britanskih tenkova Challenger 2 u narednim sedmicama i 31 američki tenk Abrams iz Sjedinjenih Država kasnije tokom godine. Ukrajinskim trupama će biti potrebno nekoliko sedmica obuke na različitoj opremi, rekao je John Lough, saradnik programa Rusija i Evroazija u londonskom institutu za politiku Chatham House.

"Ukrajinci su se pokazali kao, mislim, izvanredno sposobni da apsorbuju zapadnu vojnu pomoć. Ali za to je potrebno vrijeme, a vrijeme nije na njihovoj strani, s obzirom da je proljeće iza ugla i postoji očekivanje da će Rusija pokrenuti neku vrstu velike ofanzive", rekao je Lough za Glas Amerike.

Ukrajina će morati da odluči kako da integriše tenkove u svoje oružane snage.

"Tenkovi će napraviti pravu razliku", rekao je Ed Arnold, istraživač na Royal United Services Institute u Londonu, istraživačkom centru za odbranu i sigurnost u Ujedinjenom Kraljevstvu. "Ukrajina će zapravo morati odlučiti kako će koristiti ove tenkove. Da li ih stavljaju direktno u borbu čim budu dostupni? Ili da ih integriraju u veće formacije, treniraju i uvježbavaju te veće formacije, i troše malo više vremena integrirajući ih u način na koji se bore da bi ih potencijalno mogli koristiti ljeti?" Arnold je rekao novinskoj agenciji Reuters.

"Ključni" momenat u ratu

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg opisao je odluku o slanju tenkova kao "ključni trenutak".

"Moramo obezbijediti teže i naprednije sisteme Ukrajini, i to moramo učiniti brže", rekao je Stoltenberg.

Angela Stent, stručnjakinja za Rusiju na Univerzitetu Georgetown u Washingtonu, rekla je da je isporuka zapadnih glavnih borbenih tenkova Ukrajini dodatni dokaz pogrešne procjene ruskog predsjednika Vladimira Putina.

"Ono čemu se Vladimir Putin nada i čemu se nadao proteklih nekoliko mjeseci je da će zastrašivanje, a zatim i umor Evropljana – posebno zbog uticaja koji sankcije imaju na njihove vlastite ekonomije – da će sve te stvari uzrokovati da se transatlantsko jedinstvo razbije. Ali do sada nije. Vidjeli smo suprotno", rekla je Stent Reutersu.

Kijev kaže da mu je potrebno 300 tenkova — daleko više nego što će vjerovatno dobiti u narednim mjesecima. Ukrajina također kaže da su joj potrebni zapadni borbeni avioni poput američkog F-16 da porazi rusku invaziju. Može li to biti sljedeća barijera koju Zapad mora savladati?

"Dok se zračne snage u Evropi i SAD-u modernizuju, imaju stariju opremu koju bi potencijalno mogli dati Ukrajini. To bi bila još jedna eskalirajuća mjera. Ali mislim da u ovom trenutku oni žele vidjeti kako će se Ukrajina snaći s tenkovima a zatim procijenite odatle", rekao je Arnold.

Zapadno učešće

Zapadni vodeći borbeni tenkovi, sa posadom Ukrajinaca, uskoro će se suočiti sa ruskim oklopom po stepama Evrope.

John Lough iz Chatham Housea rekao je da Zapad mora biti jasan u vezi s implikacijama.

"Slanje ove razine opreme u ovim količinama znači da zemlje NATO-a, mislim, efektivno ulaze u rat", rekao je Lough. "“Naravno, indirektno, ali jesu, jer postaju kritični jedini izvor snabdijevanja ukrajinskih oružanih snaga.

"Ovo bi moglo trajati jako dugo", nastavio je Lough. "Rusi to prepoznaju, a iz Putinove poruke ruskom društvu možemo zaključiti da on priprema zemlju za dugi rat. Pitanje, mislim, međutim, na zapadnoj strani je da li su zapadne vlade spremne da urade istu stvar sa svojim društvima."

XS
SM
MD
LG